Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Rengarenk Ağaç Türleri

Dünya üzerinde 60 binden fazla farklı ağaç türünün var olduğu biliniyor. Görünümleri nasıl olursa olsun ağaçlar yaşamın en mükemmel izlerini taşıyor.

Görsel Pencere; pek çoğunu muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz Dünyanın farklı köşelerin yetişen en etkileyici 15 ağacın hangileri olduğunu araştırdı.

 

1. Jakaranda Ağacı

Ana vatanı Orta ve Güney Amerika olan, eflatun renkli çiçekleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip jakaranda, tropikal iklimleri seviyor. Ülkemizde de yetiştirilmeye çalışılsa da maalesef ana vatanını oranla daha az çiçek açıyor.

 

2.  Kiraz Ağacı

Çiçeği ile meşhur kiraz ağacının en nadide örnekleri, Japonya’da bulunanları. Sadece Japonya’da 210 kadar farklı kiraz ağacı türü var.

 

3. Mor Salkım (Wisteria)

Teknik olarak bir ağaç değil çiçek olarak tanımlansa da, bazı kaynakların dallarının kalınlığından dolayı Wisteriayı bir ağaç olarak nitelendiriyor. Cinsi ne olursa olsun Wisteria tek kelime ile olağanüstü.

 

4. Manolya

İlkbahar mevsiminde sezonun ilk çiçeklerini açan manolya ağacı, bulunduğu ortama güzel ve hoş kokulu bir hava katar. Çin başta olmak üzere bir çok farklı uygarlığın, alternatif tedavi yönteminde manolya ağacının kabuğu kullanıyor.

 

5. Ormangülü

Fantastik filmlerden fırlamış gibi görünen ormangülü ağacı, türlerine göre farklı renkte çiçek verebiliyor.

 

6. Illawarra Alev Ağacı

Parlak kırmızı çan şeklinde çiçeklere sahip Illawarra ağacı 10 metreyi geçen uzunluğa sahip olabiliyor.

 

7. Akçaağaç

Sonbaharda yaprakları alev kırmızısından portakal rengine dönen, ülkemizde de oldukça yaygın olan bir ağaç türü.
Daha Fazla Bilgi: Wikipedia

 

8. Sarı Mimoza

Aslında bir akasya türü olan sarı mimoza yapısı gereği oldukça sert bir ağaç. Hemen hemen tük iklimlerde yetişebilen sarı mimoza, hoş sarı çiçekleri ve narin kokuları ile oldukça popüler.

 

9. Ateş Ağacı

Bulunduğu ortama hemen uyum sağlayan, yanında ve yöresinde başka ağaçların yetişmesini istemeyen bu nedenle de istilacı olarak bilinen bir ağaç. Huyu nasıl olursa olsun, bu onu güzel bulmamak için bir bahane olamazdı.

 

10. Oya Ağacı (Krep Mersini)

Çalı görünümüne sahip, güzel kokulu ve görünümlü, ülkemizde ender rastlanan bir ağaç türü.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Yüksekten Uçan Kuşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.