Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

En Yüksekten Uçan Kuşlar

Kuşların muhteşem hayvanlar olduğunu kim inkar edebilir ki? Havada avlanabilen, yemek yiyebilen hatta çiftleşebilen kuşlar oldukça yetenekli hayvanlar. Göçmen kuşların ve yırtıcı kuşların ise inanılmaz yüksekliklere uçabildiği bilinmekte.

Görsel Pencere; Dünyanın en yüksekten uçan kuşlarının hangileri olduğunu araştırdı.

 

10. Leylek | 4.800 Metre

Leylek

2 metre 30 santimetreye varan kanat açıklığına sahip beyaz leylek, Avrupa ve Asya’da yaşayan göçmen bir kuş türü. Beyaz leylek kış aylarında Afrika’ya doğru göç eder.

 

9. Kıyı Çamur Çulluğu | 6.000 Metre

Kıyı Çamur Çulluğu

Üreme zamanını Sibirya ve Asya’da geçiren kuş, kış aylarında Avustralya’ya kadar göç edebilir.

 

8. Yeşilbaşlı Ördek | 6.400 Metre

Yeşilbaşlı Ördek

Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaşayan kuş, kış aylarında genellikle Hindistan’a göç eder. Yeşil başlı ördek şaşılacak bir biçimde 20 yıla yakın ömre sahiptir.

 

7. And Akbabası | 6.500 Metre

And Akbabası

Güney Amerika’nın And Dağlarında yaşayan And Akbabası, ölmüş canlıların leşi ile beslenir. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kuş; Şili, Ekvador ve Bolivya’da koruma altında.

 

6. Sakallı Akbaba | 7.300 Metre

Sakallı Akbaba

Güney Avrupa, Asya ve Afrika’nın dağlık bölgelerinde yaşayan Sakallı Akbaba 2 metre 80 santimetreyi bulan kanat açıklığına sahip. Sakallı Akbabanın en büyük özelliklerinden birisi de, büyük kemikleri binlerce metre yükseğe çıkararak sert kayalıklara atması.

 

5. Dağ Kargası | 8.000 Metre

Dağ Kargası

En yükseğe yuva yapan kuş olma unvanını taşıyan Dağ Kargası, yuvasını 6.500 metreye varan yüksekliklere inşa eder. Genellikle meyve ve bitki yiyerek hayatta kalır.

 

4. Ötücü Kuğu | 8.200 Metre

Ötücü Kuğu

Avrupa ve Asya’nın sulak alanlarında yaşayan göçmen bir kuş türü olan Ötücü Kuğu, yuvalasını da sulak alanların yakın bölgelerine inşa ederler.

 

3. Hint Kazı | 8.800 Metre

Hint Kazı

Himalaya zirvelerinde düşük hava basıncında uçabilen Hint Kazı, kış aylarında güneye göç eder. Kuş şaşılası bir şekilde bir günde yaklaşık 1.600 kilometre kadar uçabilir.

 

2. Turna | 10.000 Metre

Turna

Yaz aylarını Kuzey Avrupa ve Asya’da geçiren Turna, kışın Kuzey Afrika’ya göç eder. Aşırı yüksekten uçarak göç eden Turna, bu sayede diğer yırtıcı kuşlardan kendini koruyabilir.
Daha Fazla Bilgi: Wikipedia

 

1. Benekli Akbaba | 11.300 Metre

Benekli Akbaba

Geldik Dünyanın en yüksekten uçan kuşuna. Benekli Akbabanın kanı oksijeni daha verimli emebilmesini sağlayan özel bir hemoglobin enzimi içermekte. Benekli Akbabanın yüksek irtifadan uçmasının asıl nedeni, avını geniş bakış açısından görmektir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En Büyük Yılanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.