Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

En Çok Adaya Sahip 10 Ülke

Tahminlere göre Dünya nüfusunun yaklaşık olarak 700 Milyonu adalar üzerinde yaşıyor. Adalar konumları itibarı ile izolasyon altında olduklarında nadir bitki örtüsüne ve canlı türüne ev sahipliği yapar.

Listede yer alan ada sayıları ve özellikle en çok adaya sahip ülke sizi şaşkınlık içinde bırakabilir.

10 Yunanistan

Yunanistan

Ada Sayısı : 6 Bin

Yunanistan’ın sahip olduğu adalardan 150 tanesinde insan yerleşimi vardır. Ülkemiz ile gerek tarihte gerekse günümüzde yaşanan sorunlar nedeni ile Egede yer alan neredeyse tüm adalar Yunanistan himayesindedir.

9 İngiltere

İngiltere

Ada Sayısı : 6 Bin 289

Ülke de yer alan adaların neredeyse tamamı İskoçya sahil şeridinde kümelenmiştir.

8 Japonya

Japonya

Ada Sayısı : 6 Bin 853

Yaklaşık 7 bin adaya ev sahipliği yapan Japonya’da, bu adalardan 430 tanesinde yerleşik insan hayatı sürmekte. Diğer adalarda daha çok yaban hayatı vardır, hatta öyle ki bazı adalara ayak basılmadığı düşünülür.

7 Filipinler

Filipinler

Ada Sayısı : 7 Bin 107

Filipinler de yer alan adalar türkuaz sulara ve doğal güzelliğe sahiptir. Milyonlarca turistin tatil için Filipinler’i seçmesine çokta şaşırılmamalı.

6 Avustralya

Avustralya

Ada Sayısı : 8 Bin 222

Kıta da yer alan adaların çok azında yerleşik insan hayatı vardır. Adalarda daha çok doğal yaşam sürmektedir.

5 Endonezya

Endonezya

Ada Sayısı : 17 Bin 508

Endonezya’nın sahip olduğu adaların bir çoğu, ülkenin okyanus kıyılarında yer alan volkanik adalardır. Ülkenin en büyük gelir kaynağı olan turizm yine bu doğal ve eşsiz adalar sayesinde sağlanmaktadır.

4 Kanada

Kanada

Ada Sayısı : 52 Bin 455

Kanada’da yer alan adalar genelde takım ada olarak adlandırılır. Bu adalar birbirlerine çok yakın bir biçimde kümelenmişlerdir. Öyle ki, sadece Georgian Koy’unda 30 bin civarı irili ufaklı ada olduğu hesaplanmıştır.

3 Norveç

Norveç

Ada Sayısı : 55 Bin

Norveç’te bulunan adaların büyük bir çoğunluğu ülkenin sahil kesiminde yer alıyor. Adaların sadece birkaç tanesinde yerleşik insan yaşamı var.

2 Finlandiya

Finlandiya

Ada Sayısı : 188 Bin

Finlandiya’da yer alan adaların çoğunluğu ülke içerisindeki göllerdedir. 188 Bin adadan yaklaşık olarak sadece 500 tanesinde insan yaşamı sürmektedir.

1 İsveç

İsveç

Ada Sayısı : 221 Bin 800

Dünya’nın en çok adasına sahip ülkesinin İsveç olması sizi şaşırtmış olabilir. İsveç, 200 binden fazla çoğunluğu volkanik ve üzerinde insan yaşamının olmadığı adalara ev sahipliği yapıyor. Yerleşim biriminin olduğu adalarda çoğunlukla balıkçılık, yüzme ve doğa sporları yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.