Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Büyük 10 Ülkesi

Dünya’nın en büyük ülkeleri, gezegenimizdeki en güzel görünümleri ve doğal yaşamları bizlere sunuyor. En geniş alana sahip ülkeleri adete Dünyamızın bir aynası olarak; topraklarında vadileri, ormanları, buzulları ve daha bir çok harika güzelliği barındırıyor.

Dünya’nın yüzölçümü bakımından en geniş alana sahip 10 ülkesi, toprak bakımından gezegenimizin neredeyse yarısını kaplamakta.

1. Rusya

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 17 Milyon kilometrekare

Rusya toprakları Dünya’nın kara alanının onda birinden daha fazlasına sahip. 14 farklı ülke ile sınır komşusu olan Rusya, ayrıca Dünya’nın henüz bilinen ama günümüz teknolojisi ile çıkarılması çok masraflı olan yer altı kaynaklarına sahip. Bunun en büyük nedeni ise, doğal kaynakların donmuş ormanların altında yer alması.

 

2. Kanada

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 9.9 Milyon kilometrekare

Batı yarım kürenin en büyük ülkesi konumunda yer alan Kanada’nın tek komşusu Amerika Birleşik Devletleri. Ayrıca Kanada Dünya’nın en büyük kırı şeridine sahip ülkesi ünvanını da elinde bulunduruyor.

 

3. Amerika Birleşik Devletleri

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 9.8 Milyon kilometrekare

Çin’den biraz büyük ve Kanada’dan biraz daha küçük olan Amerika’nın iki komşusu mevcut. Kuzeyinde yer alan sakin komşu Kanada ve güneyindeki sorunlu komşusu Meksika.

 

4. Çin

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 9.6 Milyon kilometrekare

Asya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi, aynı zamanda hepimizin bildiği gibi Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Çok geniş bir alanda Asya’nın tam kalbinde yer alan Çin, coğrafi konumu sebebi ile 14 farklı ülke ile sınır komşusu durumunda.

 

5. Brezilya

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 8.5 Milyon kilometrekare

Dünya’nın en büyük yağmur ormanı olan Amazon’a ev sahipliği yapan Brezilya, 10 farklı ülke ile sınır komşuluğu yapıyor. Sekizbin kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan Brezilya’nın en büyük iki şehri Rio de Janeiro ve São Paulo’da sahil şeridinde kurulmuşlardır.

 

6. Avustralya

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 7.7 Milyon kilometrekare

Hindistan’ın iki katı büyüklüğüne sahip olan Avustralya, o kadar büyüktür ki, yıllar önce yapılan bir yanlıştan dönülerek ada yerine kıta olarak sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda Okyanusya’da yer alan en büyük yüz ölçümüne sahip ülke konumundaki Avustralya, Dünya’nın başka hiçbir yerinde bulunmayan canlı türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

7. Hindistan

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 3.3 Milyon kilometrekare

Komşuları ile sürekli problem yaşayan ve bunun doğal bir sonucu olarak sınırları sürekli değişen Hindistan’ın toplamda altı adet komşusu bulunuyor. Ülke toprakları Dünya’nın en büyüğü olan Himalaya dağlarından, güneyindeki tropikal alanlara kadar geniş bir coğrafyada yer alıyor.

 

8. Arjantin

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 2.8 Milyon kilometrekare

İspanyolcanın konuşulduğu en büyük ülke olan Arjantin, iklim olarak Dünya’nın en çeşitli ülkesidir. Öyle ki ülke geniş bataklıklar, buzullar, Dünya’nın en sert rüzgarlarının estiği güney burnuna ev sahipliği yapar. Bununla birlikte Arjantin 5 farklı Güney Amerika ülkesi ile sınır komşusu.

 

9. Kazakistan

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 2.7 Milyon kilometrekare

5 farklı ülke ile sınır komşusu olan, eski SSCB ülkelerinde biri olan Kazakistan, eşsiz doğası, halen bakir kalmayı başarmış ovaları ile muhteşem bir güzelliğe sahip bir ülke.

 

10. Cezayir

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi

Yüzölçümü : 2.4 Milyon kilometrekare

Afrika’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olan Cezayir, yaklaşık bin kilometrelik eşsiz güzellikteki Akdeniz kıyısına sahip. 7 farklı ülke ile sınır komşusu olan Cezayir topraklarının yüzde doksanı geniş çöl arazilerinden oluşmakta.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye’den Büyük Ülkelerin Harita Üzerinde Karşılaştırılması

 

İçeriğin Videosu YouTube Kanalımızda

Dünya'nın En Büyük 10 Ülkesi en buyuk ulkeler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.