Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Mayoların 100 Yıldaki İnanılmaz Değişimi

1900’lü yıllara kadar kadınlar denize elbiseleri ile giriyorlardı. Mayoların ihtiyaç haline dönüşmesinin hikayesi ise bir hayli ilginç. 1900’lü yılların başında; tren, gemi ve yolcu uçaklarının ülkeler arasında gidip gelmesi ile, farklı kültürler birbirleri ile iletişim kurmaya başlar.

Malum deniz turizmi o yıllarda da var. Kadınların denize elbiseleri ile girmeleri bir çok kişiyi rahatsız edince, moda dünyası işe el atar ve tarihteki ilk mayoların üretilmesine başlanır.

Görsel Pencere sizler için, kadınların denize girmesi için satılan ilk kıyafetlerden günümüzde kullanılan bikinilere kadar, mayoların nasıl değiştiğini listeliyor.

 

1910’lar

Geçtiğimiz yüz yılın başında kadınların giydiği deniz kıyafetleri; diz boyunda bir pantolondan ve bahriyeli gömleğini andıran bir gömlekten oluşuyordu. Hava ne kadar sıcak olursa olsun kadınlarından, gömleklerinin altına tercihen beyaz bir penye de giymeleri istenirdi.

1910 tarzı mayo bikini

 

1920’ler

Mayoların tasarımında yapılan ilk radikal değişiklik, 1924 yılında yapılan Paris Olimpiyatları sayesinde oldu. O yıl ki olimpiyat oyunlarında kadınlar ilk kez yüzme kategorisinde mücadele edebildiler. Kadınların yüzerken sorun yaşamamaları için, mayolarında iyileştirme yapılması gerekiyordu. Sonunda tüm Dünya’da mayoların tasarımı değişti.

1920 model tarzı mayo bikini

 

1930’lar

1930 yılına gelindiğinde mayolar artık sadece siyah renkten oluşmuyordu. Dileyen kadınlar favori renklerine sahip mayolar alabiliyordu. Mayoların tasarımında yapılan ilk kadınsı dokunuş 30’lu yıllarda gerçekleşti.

1930 model tarzı mayo bikini

 

1940’lar

İkinci Dünya Savaşında sonra Dünya’da kumaş üretimi azalmaya başlamış, stoklar talebi karşılayamaz hale gelmişti. Mayolarda kullanılan kumaş miktarını azaltmak için 2 parçalı mayo üretimine başlandı ve 1946 yılında iç çamaşırı şirketi Louis Réard, bikinilerin atasını piyasaya sürdü.

1940 model tarzı mayo bikini

 

1950’ler

Film endüstrisi bikiniyi çok sevdi. Çünkü izleyiciler bikini giyen kadınları izlemekten hoşlanıyorlardı. 1950’li yıllarda insanlık tarihinin en seksi bikinisini giyen ilk isim, efsanevi güzellikteki oyuncu Brigitte Bardot oldu. Artık bikini, denize giren tüm Dünya’daki kadınları arasında popüler olmuştu.

1950 model tarzı mayo bikini

 

1960’lar

1960’lı yıllarda üretilen mayolarda, çok hızlı kuruduğu keşfedilen likra kumaş kullanılmaya başlandı. 60’lı yıllarda açık renkli mayolar modaydı.

1960 model tarzı mayo bikini

1970’ler

Kadınlar, vücutlarının daha fazla kısmının bronzlaşmasını istiyorlardı. Moda dünyası da bu isteğe kayıtsız kalmadı ve iç çamaşırı şeklinde oldukça cesur hatları olan mayoların üretilmesine başlandı.

1970 model tarzı mayo bikini

 

1980’ler

80’li yıllarda askısız, mavi ve pembe renkte mayolar popülerleşti.

1980 model tarzı mayo bikini

 

1990’lar

Tüm Dünya’da ilgi ile izlenen Sahil Güvenlik dizisi, 90’lı yılların mayo çizgisini belirledi. Sırt ve göğüs dekolteli mayolar moda olacaktı.

1990 model tarzı mayo bikini

 

2000’ler

2000’li yıllarda mini bikiniler kadınlar arasında tekrar tercih edilmeye başlandı. Milenyumun gelmesi ile kadınların plaj kıyafetleri arasına, pareo adında yeni bir aksesuar eklenmişti.

2000 model tarzı mayo bikini

 

2010’lar

Moda dünyası giyen kadını oldukça seksi gösteren bandeau model bikiniler geliştirdi.

2010 model tarzı mayo bikini

 

2019

2019 model bikinilerde sportif retro tarzı yansıtılıyor. Yüksek belli mayolardan esinlenilen modellerde, neon renkler kullanılıyor.

2019 model tarzı mayo bikini

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Permadan Öncesi ve Sonrası

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.