Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Tarihin En Bilinen Fotoğrafları (1940 – 1949)

Dünya tarihinin en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşının yaşandığı 40’lı yıllar, insanlık tarihinde derin izler bırakacaktı. Dünya üzerinde yaşayan 2 Milyar 300 Milyon insanın büyük bir kısmı, savaş dolayısı ile ölecek, yaralanacak, açlık çekecek ve göç etmek zorunda kalacaktı.

Savaş ile birlikte gelişen ihtiyaçları karşılamak için insanlık; bilgisayar, jet motoru ve nükleer güç gibi devrim niteliğinde buluşlar gerçekleştirecekti.

Savaş sona erdiğinde Dünya genelinde ekonomik reform hareketleri yapılacak, bazı devletler tarih sahnesinden silinecek, Hindistan-Vietnam-Pakistan-İsrail-İzlanda-Endonezya gibi devletler bağımsızlıklarını ilan edecek, Amerika ve Rusya arasında uzun yıllar sürecek Soğuk Savaş başlayacaktı.

Bir daha bu büyüklükte bir savaş yaşanmaması adına Birleşmiş Milletler Konseyi kurulacak, devletlerin anlaşmazlıklarını buralarda çözmesi planlanacaktı. 1940’lı yılların sonuna doğru Amerika artık Dünya’nın en güçlü ülkesi haline gelecekti.

40’lı yıllarda, Dünya’nın farklı topraklarında çekilmiş en etkileyici fotoğrafları inceleyelim.

 

Bilgi
İçeriği video olarak izleme isterseniz, sayfanın en altına geçebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

 


Himmler | 1940

Himmler 1940

Nazi Almanya’sının en güçlü ikinci adamı olan Heinrich Himmler, Minsk de ele geçirilen çoğunluğu Sovyet Ordusundan binlerce askerin hapsedildiği Shirokaya kampını teftiş ediyor.

 

Hitler Paris’te | 1940

Hitler Pariste

En büyük hayallerinden birini 1940 yılının Mayıs ayında gerçekleştiren Hitler, zarar verilmesini kesin bir dille yasakladığı Eiffel Kulesinin önünde poz veriyor.

 

Buckingham Bombardımanı | 1940

Buckingham Bombardımanı

İngiliz Kralı ve Kraliçesi 10 Eylül sabaha karşı Almanlar tarafından yapılan Buckingham bombardımanı sonrasında inceleme yapıyorlar.

 

Winston Churchill | 1941

Winston Churchill 1941

İngiltere Parlemenosuna giriş yaparken anlık olarak çekilen bu kare, İngiltere Başbakanın en çok çoğaltılan ve dolayısı ile en çok bilinen fotoğrafı oldu. Fotoğrafı çeken isim ise Türkiye doğumlu Kanada asıllı fotoğraf sanatçısı Yousuf Karsh’dı.

 

Stalin’in Esir Oğlu | 1941

Stalinin Esir Oğlu

Stalin’in oğlu Teğmen Yakov Dzhugashvili Almanlar tarafından ele geçirilir. Almanlar Stalin’e, Ruslar tarafından esir alınmış Mareşal Friedrich Paulus’un kendilerine iade edilmesi karşılığında oğlunu serbest bırakacaklarının bilgisini verirler. Stalin’in bu teklife cevabı tarih geçmiştir;

Bir Teğmen için size bir Maraşel’i teslim etmem. Elinizde Yakov’dan başka binlerce oğlum daha var.

Tekliflerine olumsuz yatın alan Almanlar Yakov’u propaganda amacı ile kullanmak isterler. Kendisinden babası aleyhinde konuşmasını ve Sovyetleri kötülemesini istenir. ancak Yakov bu isteklerini yerine getirmez.

Gönderildiği esir kampından kaçmaya çalışırken, vurularak elektirikli tellere düşer ve hayata veda eder.

 

Afyon İşçileri | 1941

Afyon İşçileri 1941

Singapur’da Afyon işçilerinin hem yemek yedikleri hemde uyudukları yatakhaneden bir fotoğraf.

 

Haka Dansı | 1941

Haka Dansı 1941

Yeni Zelanda askerleri Girit Savaşından önce, geleneksel Haka dansı yapıyorlar.

 

Vinnitsa’da Son Yahudi | 1941

Vinnitsa'da Son Yahudi

Ukrayna’nın Vinnitsa şehrini ele geçiren Alman askleri, şehirde bulunan 28.000 Yahudiyi öldürüp, bir çukura gömüyorlar. Bu fotoğraf yıllar sonra, fotoğrafı çeken askerin kişisel albümünde bulundu. Fotoğrafın arkasındaki notta “Vinnitsa’daki Son Yahudi” yazıyordu.

 

Ella Watson | 1942

Ella Watson

LIFE dergisinde çalışan siyahi fotoğraf sanatçısı Gordon Parks tarafından çekilen bu kare, ABD’de siyahi ayrımcılığına farklı gözle bakılmasını sağladı. Bunun nedeni ise, fotoğrafta yer alan temizlikçi Ella Watson’ın ırkçılık yüzünden uğradığı şiddeti ve yaşadıklarını tüm detayları ile anlatması oldu.

 

Stalingrad Savaşı | 1942

Stalingrad Savaşı

İkinci Dünya Savaşını inceleyen tarihçiler arasında en tartışılan konuların başında Stalingrad Savaşı gelir. Rusya’yı işgal etmek için ilerleyen Hitler’in Ordusu, Stalingrad şehrinde hiç ummadıkları bir Sovyet direnişi ile karşılaşırlar. 5 ay süren savaş Almanların Avrupa’daki askerlerinin çoğunun ölmesi veya esir düşmesi ile sona erer.

Savaş iki taraftan 2 Milyonu aşkın ölümüne neden olmuş ve tarihin akışını değiştirmiştir.

 

Kırım Vahşeti | 1942

Kırım Vahşeti

Fotoğraf, Alman birliklerinin Kırım’da 7.000 Yahudiyi genç yaşlı ayırmaksızın kurşuna dizmesi sonrası çekildi.

 

Propaganda Sınıfı | 1942

Propaganda Sınıfı

Amerikan Illustratör sanatçıları, savaş propagandası için, poster kopyalıyorlar.

 

Ölüme Gülümsemek | 1942

Ölüme Gülümsemek 1942

Finlandiya’da ele geçirilen bir Sovyet casusu, infaz edilmeden önce gülümseyerek poz veriyor.

 

Varşova | 1943

Varşova 1943

Polonya’nın Varşova kentinde, Yahudi aileleri hapsetmek için inşa edilen Getto mahallesinde çekilen etkileyici bir fotoğraf.

 

Tesla’nın Son Fotoğrafı | 1943

Tesla'nın Son Fotoğrafı

Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük zihinlerinden birine sahip olan Nikola Tesla’nın bilinen en son fotoğrafı.

 

Betty Grable | 1943

betty Grable

İkinci Dünya Savaşı sırasında ölen askerlerin ceplerinden en çok çıkan fotoğraf, Betty Grable’a ait bu kareydi.

 

Kılıçla İnfaz | 1943

Kılıçla İnfaz

Leonard Siffleet Avustralya Özel Kuvvetler’inde görev yapan bir telsiz operatörüydü. Birliği savaş sırasında Papua Yeni Gine’ye gönderildi. Yalnızca bir hafta sonra yanında bulunan 3 askerle Japon kuvvetlerine esir düştükten sonra, 24 Ekim 1943’te Japon askeri Yasuno Chikao tarafından idam edildi.

 

Normandiya Çıkarması | 1944

Normandiya Çıkarması

ABD kuvvetleri 6 Haziran 1944 sabahı Fransa kıyılarına, tarihte D-Day olarak adlandırılan meşhur Normandiya Çıkarmasını gerçekleştirdi. Amerikan ordusunun başında yer alan Dwight D. Eisenhower’ın doğru planı ile çıkarmanın La Havre sahiline yapılacağı bilgisi sızdırıldı.

Peki bu nasıl oldu?

Ölü bir askere sahte bir yüzbaşı kimliği ayarlandı. Her şeyi ile kusursuz olması için sevgilisinin fotoğrafı bile cebindeydi. Çantasına koyulan günlüğe, çıkarmanın başka bir sahile yapılacağına ilişkin not yazıldı ve denize bırakıldı. Alman askerleri sahilde buldukları bu şanssız adamın ceplerini ve çantasını beklenildiği gibi kontrol ettiler. Günlüğünü incelediklerinde ise aradıkları bilgiye ulaşmışlardı. Zaten çıkarmanın da La Havre kıyılarından yapılacağını tahmin ediyorlardı.

Kuvvetlerinin büyük bir kısmını La Havre’ye kaydıran Almanlar, 6 Haziran sabahı Normandiya kıyılarına savaş gemileri ve uçaklarından yapılan bombalı saldırılar ile gafil avlandılar.

Avrupa’da yaşanan savaşın kaderi değişecek, yalnızca bir yıl sonra Almanya, koşulsuz teslim olmak zorunda kalacaktı.

 

Amon Goeth | 1944

Amon Goeth

Płaszów toplama kampının komutanı Amon Goeth, kampa yukarıdan bakan villasının balkonundan tüfeği ile poz veriyor.

1993 yapımı kült film Schindler’in Listesi‘ni izleyenler bu sahneyi hemen hatırlayacaklardır.

 

Hesaplaşma Vakti | 1944

Hesaplaşma Vakti 1944

İkinci Dünya savaşını anlatan bir çok filmde işlenen enstantane.

Hollanda’nın müttefik kuvvetleri tarafından kurtarılmasından sonra Hollanda halkı, işgal süresince Alman askerleri ile birlikte olan kadınların saçlarını tıraş ediyor.

 

Hitler’in Son Fotoğrafı | 1945

Hitlerin Son Fotoğrafı

Tarihe Hitlerin Son Fotoğrafı olarak geçen meşhur kare.

Müttefik kuvvetleri tarafından Berlin’e yapılan hava saldırısı sonrası harabeye dönen Reich İmparatorluk Binasından kalanlara bakan Hitlerin sağındaki isim Julius Schaub. Fotoğrafın 28 Nisan’da çekildiği kayıt edilmiş.

 

Kamikaze Askerleri | 1945

Kamikaze Askerleri

Yalnızca birkaç günlük eğitim sonrası Pilot olma hakkı kazanan Japon askerler, gerçekleştirecekleri Kamikaze saldırılarından önce uçağa binmeden yavru bir köpekle son pozlarını veriyorlar.

 

Atalarının Bayrakları | 1945

Atalarının Bayrakları

Uzun ve zorlu geçen Iwo Jima Savaşı sonrası, Amerikan askerlerinin, son aldıkları tepeye dikmeye çalıştıkları ABD bayrağı. Tarihe “Atalarımızın Bayrakları” olarak geçen bu kare, tüm zamanların en çok bilinen savaş fotoğraflarından biri.

 

Avustralyalı Askerler | 1945

Avustralyalı Askerler 1945

Singapur’da Japon askerleri tarafından esir tutulan Avustralyalı askerler. Savaşın ardından serbest bırakılan 5 adam, gazeteleri okuyup kahve içmekle meşguller.

 

Atom Bombası | 1945

Atom Bombası 1945

Savaşı kaybetmeleri artık kesinleşmiş olan Japonlar, son nefeslerine kadar İmparatorlarına sadık kalmak adına ülkelerini cansiperane bir şekilde savunmaya devam ediyorlardı. Umutsuzca yapılan kamikaze saldırıları ABD ordusuna ağır can ve mühimmat kaybına neden oluyordu.

Hatta Japonlar, Yangın Balonu adını verdikleri balonların içini yanıcı madde ile doldurup, Pasifik üzerinden ABD’ye göndererek geniş çaplı yangınlar çıkarmayı bile deniyorlardı.

Japonya’nın teslim olmasını sağlamanın artık tek bir çaresi kalmıştı. Uzun süredir testleri Neveda çöllerinde gizlice yapılan Atom Bombası.

Fotoğraf “The Gadget” adı verilen, tarihte üretilmiş ilk atom bombasına ait.

ilk atılan Atom Bombası

ABD 6 Ağustos 1945 Pazartesi günü sabah saatlerinde Hiroşima’ya ilk atom bombasını atarak, neredeyse tamamı sivil 140 Bin kişiyi öldürdü.

Halen direnen Japonya’yı koşulsuz teslim almaya kararlı olan ABD, 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye “Fat Man” adı verilen başka bir atom bombası daha attı. Bu saldırıda 60 binden fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Patladıktan sonra yerden 600 metreye kadar mantar şeklinde bulutun yükseldiğini gösteren bu ünlü fotoğraf, uçak mürettebatından olan Charles Levy adında Teğmen tarafından çekildi.

 

Savaş Sonrası Berlin | 1945

Savaş Sonrası Berlin

Savaşın Almanlar tarafından kesin olarak kaybedilmesinden sonra harabeye dönen Berlin.

 

1400 Gün Beklenen An | 1945

1400 Gün Beklenen An

İkinci Dünya Savaşının, Avrupa’da sona erdiğini ilan eden ikonik bir fotoğraf. Ruslar Berline girdikten sonra, ünlü Reichstag binasına bir Rus askeri tarafından Sovyet bayrağı asılıyor.

Arkada harabeye dönmüş ve onarılması yıllar sürecek olan Berlin.

 

Times Meydanı | 1945

savaştan sonra Times Meydanı

Dünya’nın gelmiş geçmiş en ünlü fotoğraflarından biri olarak gösterilen bu kare, New York’un ünlü Times meydanında İkinci Dünya Savaşının bitişinin kutlandığı gün LIFE dergisi foto muhabiri Alfred Eisenstaedt tarafından çekildi.

 

Gandhi | 1946

Gandhi 1946

1932’den 1933 yılına kadar tutuklu kaldığı hapishanede iplikçilik ve örme sanatları ile yakın bir bağ kuran Mohandas Gandhi, hapisten çıktıktan sonra da bu uğraşını boş zamanlarında devam ettirdi. Bu meşhur fotoğraf ise Gandhi’nin sekreteri tarafından çekildi.

 

Bir Çocuğun Mutluluğu | 1946

Bir Çocuğun Mutluluğu

Avusturyalı küçük bir erkek çocuk, yeni ayakkabılarının mutluluğunu yaşıyor.

 

Bebek Yarışı | 1946

Bebek Yarışı

ABD’li bir bebek bezi üreticisi tarafından organize edilen, bebek yarışları.

 

Asılan Başbakan | 1946

Asılan Başbakan

Hitler tarafından desteklenen bir darbe ile Macaristan yönetimini ele geçiren Ferenc Szalasi, Hitler’e açık destek vermiş, en az 15.000 Yahudiyi Alman birliklerini teslim etmişti. Savaşın bitişi ile Halk Mahkemesinde yargılanan Devrik Başbakana verilen idam cezası, aynı gün onaylanarak gerçekleştirildi.

 

Eve Dönüş | 1946

Eve Dönüş 1946

Savaşın bitişi ile, Sovyetler tarafından esir tutulduğu kamptan serbest bırakılan bir Alman askeri ülkesine döner ancak tüm ailesinin öldürüldüğünü öğrenir.

 

Hesap Vakti | 1947

Hesap Vakti

Meşhur Auschwitz toplama kampının komutanı Rudolf Hoess’ın asılmadan önceki son fotoğrafı.

 

Salvador Dalí | 1948

Salvador Dali 1948

Surrealist ressam Salvador Dalí’nin ünlü fotoğraf sanatçısı Philippe Halsman tarafından çekilen fotoğrafı.

 

Ev Resmi | 1948

Ev Resmi 1948

İkinci Dünya savaşı milyonlarca insanın hayatına mal olduğu gibi milyonlarca insanı da derinden sarsacak travmalar yaşattı.

Yahudi toplama kamplarında büyüyen bir kız çocuğundan “ev” resmi çizmesi istenir. Kız evin ne demek olduğunu bilmediği için tahtayı karalar.

Toplama kamplarından kurtarılan çocukları rehabilite etmek için Varşova’da hizmet veren bir okulda David Seymour tarafından çekilen bu fotoğraf, savaşın etkilerini en iyi yansıtan karelerden biri.

 

Köy Doktoru | 1948

Köy Doktoru 1948

ABD’de köylerde ihtiyaç sahibi olan hastaları muayene eden Dr. Ernest Ceriani.

 

Satılık Çocuklar | 1948

Satılık Çocuklar

Savaş sonrası ABD halkının yaşadığı ekonomik zorlukları en iyi anlatan kare.

Şikago’da yaşayan bir aile, imkansızlıklar nedeni ile yaşları 2 ile 6 arasında değişen dört çocuğunu satmak için evlerinin önüne bir ilan koymuş. Fotoğrafının çekildiğinin farkına varan anne, utancından yüzünü gizlemekten başka bir çare bulamamış.

 

Eskimo Yerlisi | 1949

Eskimo Yerlisi

Küçük bir Eskimo yerli kızı, sırtındaki husky köpeği ile poz veriyor. Eskimolar günümüzde de halen zorlu Antarktika’nın buzullarında yaşamaya devam ediyorlar.

 

Stalin’in Nanik Pozu | 1949

Stalinin Nanik Pozu

Kişisel fotoğrafçısına verdiği pozda Joseph Stalin gayet mutlu görünüyor.

 

İçeriğin Videosu

Tarihin En Çarpıcı ve Özel Fotoğrafları : 1940 - 1949

 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: https://gorselpencere.com/tarihin-en-bilinen-fotograflari-1930-1939/

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

2 Yorumlar
 1. Miran Ekmen dedi

  Artık kalıcı takipçinizim. Muhteşem tema,muhteşem içerikler.

  1. Polat Yılmaz dedi

   Teşekkür ederiz
   Her gün farklı içeriklerle bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.