Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Tarihin En Bilinen Fotoğrafları (1930 – 1939)

1929 yılında başlayan Amerikan Borsasının çöküşü, beraberinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan yüksek enflasyon ve işsizlik oranlarını getirdi. Tarihe “Büyük Buhran” olarak geçen zamanlar, 1930’lu yılların ortasına kadar sürecekti.

On yıllık bu süreçte Dünya’nın farklı coğrafyaların bir çok savaş yaşanacaktı. Güney Amerika ülkeleri; Kolombiya ve Peru bir yıldan, Bolivya ve Paraguay ise üç yıldan uzun bir süre birbirleri ile savaşacaktı. Afrika’da Suudi Arabistan ile Yemen savaşı bir kaç yıl sürecek, Çin ve Japonya arasında ki savaş ise milyonlarca insanın ölümüne sebep olacaktı. 1939 yılında ise tarihin en kanlı savaşı olan İkinci Dünya Savaşı başlayacaktı.

Tıpkı 1920’li yıllar gibi, 1930’lu yıllarda da Avrupa’da bir çok ülke milliyeti görüşlere sahip iktidarlar tarafından yönetiliyordu.

 

Bilgi
İçeriği video olarak izleme isterseniz, sayfanın en altına geçebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

 

Kapıların Ardında | 1930

Kapıların Ardında

Erich Salomon Dünya’nın ilk siyasi foto muhabiri olarak kabul edilir. Birinci Dünya Savaşında ödenmesi gereken tazminatların kontrol edildiği Lahey’de gerçekleştiren toplantıdan sonra, gece saat 2’de çekilen bu kare, katılımcı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının yorgunluğunu gösteriyordu.

 

İş Arayan Adam | 1930

İş Arayan Adam 1930

ABD’de yaşanan Büyük Buhrandan sonra bir çok insan işsiz kalmış, ekonomik olarak zorluk içerisinde hayat mücadelesi veriyordu. Fotoğraftaki adam üstünde astığı yazıda şunu yazmış;

3 mesleğim var, 3 dil biliyorum, 3 yıldır mücadele ediyorum, 3 çocuğum var ve 3 aydır işsizim. Tek istediğim tek bir iş

 

Penguen Duşu | 1930

Penguen Duşu

Hayvanat Bahçesi bekçisi, sıcak bir yaz gününde penguenlerin serinlemesi için, onlara duş aldırıyor.

 

Tek Tekerli Motosiklet | 1931

Tek Tekerli Motosiklet

İspanyol bir mucid tarafından geliştirilen Dünya’nın ilk tek tekerlikli motosikleti. Bu ilginç araç saatte tam 150 km hıza ulaşabiliyordu.

 

Al Capone Aş Evi | 1931

Al Capone Aş Evi

Dünya’nın gelmiş geçmiş en meşhur suç örgütü lideri olan Al Capone, büyük buhrandan etkilenen fakirler için, günde 3 öğün ücretsiz sıcak çorba dağıtıyordu. Fotoğrafta Şikogo’da, çorba servisinde sıra bekleyen insanlar yer alıyor.

 

Öğle Yemeği | 1932

Öğle Yemeği 1932

Rockefeller Center’ın inşaatında çalışan 11 işçi öğle yemekleri için çalışmaya mola vermişler. Gökdelenin 69.katında çekilen bu fotoğraf, inşaatı gerçekleştiren firma tarafından reklam ve tanıtımı amacı ile bir çok broşürde kullanıldı.

 

Baş Ağrıtıcı | 1932

Baş Ağrıtıcı

Kuaförlerin kullanması için üretilen bu garip cihaz, Varşova’da yapılan bir fuarda tanıtılıyor.

 

Harlem | 1932

Harlem 1932

Siyahi fotoğrafçı James VanDerZee, 1930’lı yıllarda görmezde gelinen ve aşağılanan Afro-Amerikalıların fotoğraflarını, herkesten çok çeken bir sanatçıydı. Bu fotoğrafı ise Amerika’nın ünlü Harlem mahallesinde çekti. Fotoğrafta yer alan kişiler, bir nakliye şirketi sahibi ve onun beyaz sevgilisi.

 

Eiffel Kulesi | 1932

Eiffel Kulesi 1932

Her yıl belirli aralıklar boyanması gereken Eiffel Kulesinde boyama yapan işçiler.

 

Bonnie And Clyde | 1933

Bonnie ve Clyde

Bonnie ve Clyde iki sevgiliydi. Onları diğer sevgililerden ayıran ve ünlü yapan ise, ABD genelinde yaptıkları çok sayıdaki banka soygunuydu.

 

İçki Yasağı Bitince | 1933

amerika İçki Yasağı Bitince

ABD’de uzun yıllar süren içki yasağının sona ermesini kutlayan bir grup insan.

 

Heil Hitler | 1934

Heil Hitler

Bückeberg Hasat Festivalinde çekilen bu fotoğraf, Hitler’in en bilinen fotoğraflarından. Nazi Almanya’sı için propaganda, ülkenin gücünü tüm Dünya’ya göstermek için en çok kullanılan yöntemdi. Öyle ki bu fotoğrafı da çeken Heinrich Hoffmann’ın bu fotoğraftan başka Adolf Hitler’in 2 milyondan fazla fotoğrafı çektiği biliniyor.

 

Ölümle Dans | 1934

Ölümle Dans

Amerika’nın en ünlü ve ikonik gökdeleni olan Empire State’in çatısında gösteri yapan bir akrobasi gurubu.

 

Hoover Baraj İnşaatı | 1935

Hoover Baraj İnşaatı

ABD’nin Nevada eyaletinde yapılan Hoover Barajının inşaatından bir kare. Nehir suyunu akıtmaya yarayan borunun içinden poz veren bir grup adam.

 

Hitler’in Şaşkınlığı | 1935

Hitler'in Şaşkınlığı

Berlin’de gerçekleştirilen olimpiyatlarda, Adolf Hitler, Amerikalı bir kadın tarafından öpülmek istenir. Ve Dünya bir saniyeliğine ilginçleşir.

Bu ilginç anın videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Umutsuz Anne ve Çocukları | 1936

Umutsuz Anne ve Çocukları

1930’lı yıllarda Amerika’da yaşanan ekonomik çaresizliği en güzel anlatan fotoğraf olarak kabul edilen bu karede, Los Angeles’ın kuzeyinde yer alan bir taşradaki bezelye toplama çiftliğinde çalışan bir anne ve çocukları yer alıyor.

Dorothea Lange adlı bir muhabir tarafından çekilen fotoğraf gazetede yayınlandıktan sonra anne ve çocukları için yardım kampanyaları başlatılmıştı.

 

Jesse Owens | 1936

Jesse Owens

ABD’li atlet Jesse Owens, katıldığı olimpiyatlarda bir çok rekor kırarak, 4 dalda altın madalyanın sahibi olur. Bu rekorlara olimpiyat oyunlarının en önemli mücadelesi olan 100 metre koşusu dahildir. Bu fotoğrafta 100 metre ödül töreni sonrası dinletilen Amerikan ulusal marşı esnasından çekilmiştir.

Jesse Owens ve katıldığı Berlin Olimpiyatlarında yaşadıklarını merak ediyorsanız, 2016 yılında çekilen Race filmini izleyebilirsiniz.

 

Düşen Asker | 1936

Düşen Asker 1936

Robert Capa tarafından İspanya İç Savaşı sırasında çekilen bu kare, tarihin en bilinen savaş fotoğraflarından biri. Cumhuriyet yanlısı bir askerin ölüm anını gösteren fotoğrafı, Capa deklanşöre basmadan çekmiş.

 

Otoriteye Baş Kaldırı | 1936

Otoriteye Baş Kaldırı

Dünya’nın gelmiş geçmiş en etkili, anlamlı ve ünlü fotoğraflarından biri. Adolf Hitlerin geçişi sırasında bir adam, diğerlerinden ayrılıyor.

 

T Garaj | 1936

T Garaj

1930’lu yıllarda, şehirdeki alanlardan tasarruf edilmesi için, ABD’nin bazı büyük şehirlerinde, “T Model” adı verilen bu garajlar kullanılıyordu.

 

Annesiz Bebek | 1937

Annesiz Bebek

Fotoğraf Çin – Japonya arasından yaşanan savaşta, Japonya bombardıman uçakları tarafından yapılan bir saldırı sonucu Şangay’da bir tren istasyonunda çekildi.  H.S. Wong tarafından çekilen fotoğraf, Dünya’nın gelmiş geçmiş en değerli haber fotoğrafları arasında gösteriliyor.

Wong fotoğrafı çektikten sonra Amerika’ya gönderir. Bir çok gazete ve dergi fotoğrafı kullanarak, Japonya’nın Çin’de gerçekleştirdiği saldırıları konu alan haber yayınlar. Asya’da yaşanan savaştan haberi olmayan milyonlarca insan, fotoğrafın etkisi ile Japonya’ya karşı nefret duymaya başlarlar.

 

Bebek Balkonu | 1937

Bebek Balkonu

Çocukların yeterince güneş ışığı alması için, 1930’lı yıllarda bu bebek balkonları kullanılıyordu.

 

Savaşa Hazırlık | 1937

Savaşa Hazırlık

Gelecek olan İkinci Dünya Savaşı artık kendisini giderek hissettiriyordu. Bu fotoğraf Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde çekilmiş.

 

İroni İçeren Fotoğraf | 1937

İroni İçeren Fotoğraf

Halen işsizlik ve ekonomik zorluklarla mücadele eden bir grup Amerikan vatandaşı, yemek kuyruğunda sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Yanlarındaki reklam afişinde ise “Dünya’nın en yüksek standartlarındaki yaşamı” yazıyor.

 

Hindenburg Felaketi | 1937

Hindenburg Felaketi

Almanya’nın Dünya’ya gücünü ve teknolojisini göstermek için inşa ettiği 247 metre boyundaki Hindenburg zeplini, 1937 yılında ABD’nin New Jersey şehrinde inişe geçmek için hazırlanıyordu. Yağan yağmur zeplinin pilotunu endişe ediyor, iniş yapmak istemiyordu. Bir çok gazeteci ve ABD vatandaşı Hindenburg’un inişine şahit olmak için beklediğinden, pilota baskı yapıldı. İnişe geçtiği sırada büyük bir patlama sonucu alev alarak düşmüştü.

Kazanın neden yaşandığı günümüzde halen gizemi çözülmemiş olaylardan biridir. Bazı görüşlere göre, zeplin dış yüzeyinde statik elektrik birikmiş bu da hidrojen gazının alev almasını sağlayarak Hindenburg’un sonunu getirmiştir. Bir grup araştırmacı ise, Hindenburg’un düşmesine neden olan şeyin, zepline yerleştirilmiş saatli bir bomba olduğunu iddia ederler.

Hindenburg zeplin Felaketi

Yaşanan facia 36 kişinin ölümüne neden olmuştu. Bir mucize eseri 62 kişi kazadan sağ olarak kurtarılabilmişti.

 

Kızların Öğle Molası | 1938

Kızların Öğle Molası

Hollywood’a çekilen bu fotoğrafta, bir grup dansçı kız öğle molalarında bir çatıda boks yaparak eğleniyor.

 

Alman Meclisi | 1938

Alman Meclisi

1933 yılında Almanya Şansölyesi olan Adolf Hitler, 1938 yılında meclis toplantısında yaptığı konuşma ile, bir daha Almanya’nın hiç bir ulus karşısında diz çökmeyeceğini, 20 yıl önce Alman halkına zorla dayatılanların intikamını alacağını söylemişti.

 

İran Prensesi | 1939

İran Prensesi width=

Göz kamaştıran güzelliği ile İran Prensesi Fausia.

 

Dünya’nın En Uzun Adamı | 1939

Dünya'nın En Uzun Adamı

2 metre 72 cmlik boyu ile tarihin en uzun insanı olarak bilinen Robert Wadlow, ölmeden bir yıl önce bu fotoğrafı çektirmiş.

 

Son Giyotin İdamı | 1939

fransa Son Giyotin İdamı

Fransa’da giyotin ile idam edilen son kişi, Eugène Weidmann adında genç bir aktördü. 17 Haziran sabahı Saint-Pierre’de idam edilen Weidmann, çok sayıda cinayetten suçlu bulunmuştu.

 

Dikiş Makineli Bisiklet | 1939

Dikiş Makineli Bisiklet

İdeal olarak dört kişilik bir ailenin kullanımı için üretilen bu bisiklet ile, çocuklar bisiklet sürerken anneleri de dikiş dikebiliyordu.

 

Yüz Honisi | 1939

Yüz Honisi

1930’lı yıllarda ABD’de yoğun kar yağışları yaşanıyordu. Bir firma tarafından insanların yüzlerini koruması için üretilen bu honiler, “oldukça şık” olarak pazarlanıyordu.

 

En Genç Anne | 1939

En Genç Anne

Dünya’nın en genç annesi Perulu Lina Medina. Ailesi tarafından hastaneye getirilen 5 yaşındaki Lina’nın yapılan testler sonucu 7 aylık hamile olduğu anlaşılır. Nadir görülen “Erken Ergenlik” semptomlarına sahip olan genç anne, doğumdan sadece 2 gün sonra yeni doğan kızını da alıp ailesi ile hastahaneden ayrıldı.

 

İçeriğin Videosu

Tarihin En Çarpıcı ve Özel Fotoğrafları : 1930 - 1939

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tarihin En Bilinen Fotoğrafları (1920 – 1929)

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.