Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Yüksek 10 Binası

Yer kıtlığından veya ülkeler arasında yaşanan rekabetten kaynaklı, mühendislik sınırları zorlanarak inanılmaz yüksekliğe sahip binalar inşa ediliyor. Dünyanın en yüksek gökdelenine sahip olma rekoru çok uzun süre bir gökdelene ait olarak kalmasa da, hem rekabeti pekiştirmek hemde turist çekmek için sürekli mega gökdeleni inşaatları gerçekleşiyor.

Bundan 20 yıl öncesine kadar en yüksek gökdelenlerin yüzde 75’ine Kuzey Amerika ülkeleri sahipken, günümüzde Asya ve Orta Doğu en yüksek mega gökdelenlerin yüzde 75’ine sahip. Bunun sanırız tek ve açık nedeni Dünya’nın değişen ekonomi haritası olarak belirtilebilir.

 

1. Burj Khalifa, BAE | 828 Metre

Burj Khalifa

2010 yılında tamamlanan ünlü yapı, tam olarak 163 katlı mega bir gökdelendir. Gökdelen bünyesinde, alışveriş merkezi, konutlar ve 9 farklı otel bulunmaktadır. Dubai’de yer alan Gökdelende aynı zamanda 40 Euro karşılığında rehber eşliğinde turlar düzenlenmektedir.

 

2. Shanghai Tower, Çin | 632 Metre

Shanghai Tower

Dünya’nın en yüksek ikinci ve Çin’in en yüksek binası olan Şanghay Kulesinin 2006 yılında başlayan inşaatı toplamda 8 yıl sürdü ve 2014 yılında hizmete girdi. Bina temel olarak otel ve konaklama için yapılmıştır. Gökdelen toplam 128 kattan oluşmaktadır.

 

3. Makkah Royal Clock Tower, Arabistan | 601 Metre

Makkah Royal Clock Tower

İslam dininin en kutsal mekanı olan Kabe’nin hemen yanında yer alan gökdelen, Binladin Grubu tarafından, Suudi devleti için inşa edilmiştir. İçerisinde 120 katlı bir otel, konferans merkezleri, İslam müzesi ve binlerce kişi kapasitesine sahip bir dua odası bulunmaktadır.

 

4. Ping An Int. Finance Centre, Çin | 599 Metre

Ping An Int. Finance Centre

İnşası 2 yıl gibi inanılmaz hızlı bir zamanda sonlanan gökdelen içerisinde; finans merkezleri, otel ve çok farklı alışveriş merkezleri yer almaktadır. Toplam 115 kattan oluşan gökdelene, 30 metre uzunluğunda bir anten monte edilmek istenmiş ancak uçuşları riske atabileceği düşünüldüğünden bu karardan vazgeçilmiştir.

 

5. Lotte World Tower, Güney Kore | 554 Metre

Lotte World Tower

Güney Kore’nin Seul şehrinde bulunan gökdelenin tasarlanması ve inşaatı toplamda 13 yıl sürmüştür. Bu kadar uzun sürmesinin başlıca nedeni ise, gökdelenin yapıldığı yüzeyin altından geçen fay hattıdır. Binanın güçlendirilmesi için özel mühendislik çalışmaları yapılmış. Yapılan testler sonucu sonuçlanan binanın 9 şiddetinde bir depreme dayanıklı olduğu hesaplanmıştır. Bina toplam olarak 123 kattan oluşmaktadır.

 

6. One World Trade Center, Amerika | 541 Metre

One World Trade Center

Toplam 104 kattan oluşan bina, Amerika’nın ve New York’un en yüksek yapısıdır. Bina 11 Eylül saldırılarından yıkılan alana inşa edilmiştir. Yeşil Enerji ve geri dönüşüm teknolojisi ile ön plana çıkan, akıllı bir binadır.

 

7. Guangzhou CTF Finance Centre, Çin | 530 Metre

Guangzhou CTF Finance Centre

2016 yılının sonlarından tamamlanan gökdelen, toplam 111 kattan oluşmaktadır. Kompleks içerisinde bir otel ve alışveriş merkezi ile ünlü finans kuruluşlarının ofisleri yer almaktadır. Binanın en önemli özelliklerinden biri ise saatteki hızı 71 kilometre olan Dünya’nın en hızlı asansörlerine ev sahipliği yapmasıdır.

 

8. Tianjin CTF Finance Centre, Çin | 530 Metre

Tianjin CTF Finance Centre

İçerisinde 266 adet rezidans dairesi, 365 adet otel odası bulunan gökdelen toplamda 2 kuleden oluşacak. İlk kulesi geçtiğimiz aylarda tamamlandı. İkinci kulesinin inşaatının ise 2020 yılında sonlanması bekliyor.

 

9. China Zun, Çin | 508 Metre

China Zun

İnşası geçtiğimiz aylarda biten gökdelen Pekin’de bulunuyor. Gökdelen toplam 109 kattan oluşuyor ve içerisinde toplamda 101 adet çift asansör yer alıyor.

 

10. Tapei 101, Tayvan | 508 Metre

Tapei 101

2004 yılında hizmete açılan yapı, oldukça farklı mimarisi ve yenilikçi tasarımı ile göz dolduruyor. Uzak doğunun tüm mimari motiflerini üzerinde barındıran 101 katlı gökdelenin en üst katında turistlerin faydalanabilmesi için harika bir gözlem evi bulunuyor. Tapei 101 uzun yıllar boyunca Dünya’nın en yüksek gökdeleniydi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mühendislik Harikaları : Havalandırma Kulesi

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

2 Yorumlar
  1. torrent film indir dedi

    Mükemmel ve bilgilendirici haberler paylaşıyorsun Görsel Pencere 🙂 Teşekkürler

    1. Polat Yılmaz dedi

      Teşekkür ederiz, daha fazlası için bizi takip etmeye devam ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.