Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

En Çok İnsan Ölümüne Neden Olan 10 Savaş

Tarih boyunca yaşanmış savaşlarda 1 Milyarın üzerinde insanın öldüğü tahmin ediliyor. Tarih boyunca yaşanmış tüm savaşların hemen hemen en başlıca nedeni; bir tarafın diğer bir tarafa üstünlük kurarak zenginleşmeye veya topraklarını genişletmeye çalışması.

Listede yer alan ölüm sayılarının içerisinde; iki taraftan ölen asker sayıları ile birlikte, savaşın neden olduğu göç, kıtlık, salgın hastalık gibi nedenlerden dolayı ölen insan sayısı da yer almaktadır.

Şimdi gelin listemize birlikte bakalım.

10 İspanya’nın İnkaları Fethi

İspanya’nın İnkaları Fethi

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 8.4 Milyon

İspanya’nın Amerika kıtasına yaptığı kanlı sömürge saldırlarının ilk adımı olan savaş, 1533 ile 1572 yılları arasında tam 39 yıl sürmüştü. Savaştan önce, İnkaların toplam nüfusunun 16 milyon kişi kadar olduğu bilinmektedir. Uzun yıllar yapılan İspanyol saldırıları sonucu İnkalar neredeyse tamamen parçalanmıştı.

9 Çin İç Savaşı

Çin İç Savaşı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 9.7 Milyon

Çin Devleti ile Çin Komünist Partisi üyeleri arasında yaşanan savaş, ilk başta basit bir ayaklanma olarak algılanmıştı. 1927 ile 1949 yılları arasında süren savaş sonucu Çin Devleti yıkılarak yerini Çin Komünist Partisi’ne bırakmıştı.

8 Dungan İsyanı

Dungan İsyanı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 10 Milyon

Müslüman Şii’lerin başlattığı hareketlenme ile Çin’e karşı savaştıkları Dungan İsyanı, 1862 ile 1877 yılları arasında sürmüştür.

7 1. Dünya Savaşı

1. Dünya Savaşı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 18.7 Milyon

Dünya genelinde en fazla cephede savaşan ve en fazla devletin sahil olduğu ilk savaş olan Birinci Dünya Savaşı, 1914 ile 1918 yılları arasında sürmüştü. Bazı tarihçiler, Birinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu soykırım, açlık ve salgın hastalıklar nedeni ile sonraki yıllarda 50 Milyondan fazla kişinin bu savaştan ötürü ölmüş olabileceğini iddia ederler.

6 2. Çin-Japon Savaşı

2. Çin-Japon Savaşı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 22.3 Milyon

20. yüzyılında Asya’da yaşanan en büyük savaş olan Çin – Japon savaşı, aslında İkinci Dünya Savaşı ile paralel seyretmiştir. 1937 yılında Japonya’nın Çin’i işgal etmesi ile başlayan savaşa, Japonya’nın Pearl Harbor’a düzenlediği saldırının ardından Amerika, Rusya gibi devletlerde Çin’i destekleyerek dahil olmuştu. Amerika’nın attığı atom bombaları sonucu, 1945 yılında Çin – Japon savaşı sona ermişti.

5 İspanya’nın Aztekleri Fethi

İspanya’nın Aztekleri Fethi

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 24.3 Milyon

Tarih’te İspanyol – Meksika savaşı olarak da anılan savaş, İspanya’nın sömürge politikaları sonucu Azteklere uyguladığı bir soykırımdır. 1519 yılında başlayan kıyım 1632 yılına kadar sürmüştür.

4 Taiping İsyanı

Taiping İsyanı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 24.8 Milyon

Taiping Devrimi olarak da bilinen savaş 1850 yılında başlayarak 14 yıl sürmüştür.

3 Qing Hanedanının Ming’i Fethi

Qing Hanedanının Ming’i Fethi

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 25 Milyon

Çin’in iki büyük hanedanlığı olan Qing ve Ming hanedanlığı arasında 1616 ila 1662 yılları arasında yaşanan savaş en az 25 Milyon kişinin ölümüne neden olmuştur.

2 3 Krallık Savaşı

3 Krallık Savaşı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 38 Milyon

Milattan sonra 184 ile 280 arasında yaşanan savaş, Han hanedanlığının çöküşü ile Orta Asya’ya hükmetmek isteyen Wei, Shu ve Wu hanedanları arasında yapılmıştır.

1 2. Dünya Savaşı

2. Dünya Savaşı

Ortalama Savaşta Ölen Kişi Sayısı : 70 Milyon

İkinci Dünya Savaşı, insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en kanlı savaşıdır. 1939 ile 1945 yılları arasında tüm Dünya’da farklı ülkeler birbirleri ile savaşarak 6 yıl geçirmişti. Bazı tahminlere göre 85 Milyon kadar kişinin İkinci Dünya savaşı nedeni ile öldüğü belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.