Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Hapishane Filmleri

Hapishane filmlerinin, seyirciyi içine çeken karanlık bir tarafı olduğunu, kim inkar edebilir ki? Gizem, gerilim ve dram ağırlıklı senaryoların işlendiği hapishane filmlerde, izleyici bazen sürpriz sonlarla ters köşeye yatırılabiliyor.

Sinema aşıklarının izlemesi gereken en iyi hapishane filmlerinin hangileri olduğunu merak ediyor musunuz?

Görsel Pencere sizler için; çoğu veya büyük bir kısmı hapishanede geçen en iyi filmlerin hangileri olduğunu araştırdı.

Başlamadan belirtelim; birçoğumuzun defalarca izlediği birer klasik olan The Shawshank Redemption  (Esaretin Bedeli) ve The Green Mile (Yeşil Yol) filmlerini listemizin dışında tuttuk.

 

10. Felon – Suç Çıkmazı (2008) | 7.5

Felon - Suç Çıkmazı (2008)

Konusu : Wade Porter ailesi ile birlikte mükemmel bir hayat yaşayan bir adamdır. Bir gece evlerine giren hırsızı sopayla öldürmek zorunda kalınca Porter ailesinin tüm hayatı biranda değişir. Hücrenin yolunu tutan Wade, bir anda kendisini hapishane hayatının acımasız döngüsünün içinde buluverir.

 

9. Hunger – Açlık (2008) | 7.6

Hunger - Açlık (2008)

Konusu : Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığını savunan IRA lideri Bobby Sands’in gerçek yaşamından esinlenen film, olabildiğince sert üslubu ile öne çıkıyor. Filmde, hapishanedeki IRA mensuplarının başlattığı açlık grevi anlatılıyor.

 

8. Escape from Alcatraz – Alcatraz’dan Kaçış (1979) | 7.6

Escape from Alcatraz - Alcatraz'dan Kaçış (1979)

Konusu : En azılı suçluların gönderildiği Alcatraz, zamanında Dünyanın en korunaklı hapishanesidir. Üç mahkum arkadaş firar etmenin neredeyse imkansız olduğu Alcatraz’dan kaçmanın bir yolunu ararlar.

 

7. Celda 211 – Hücre 211 (2009) | 7.7

Celda 211 - Hücre 211 (2009)

Konusu : İspanyol yapımı hapishane filminin oldukça sıradışı bir konusu var. Luis Tosar’ın gardiyanlıkta ilk gününde hapishaneyi tanımak için, birkaç mesai arkadaşı ile bir gezintiyi çıkar. Ancak beklenmedik bir şey olur ve Tosar kendisini bir anda 211 numaralı hücrede bulur. Kendine geldiğinde mahkumlar ölümüne bir isyanın fitilini ateşlemişlerdir. Hayatta kalması için bir mahkum gibi davranmaktan başka seçeneği kalmaz.

 

6. Un prophète – Yeraltı Peygamberi (2009) | 7.9

Un prophète - Yeraltı Peygamberi (2009)

Konusu : Genç bir Arap olan Malik El Djebena, adi suç cezasını çekmesi için Fransız hapishanesinde mahkum edilir. Henüz 19 yaşında olan Malik, bir yandan cezasını çekerken diğer yandan da hapishanede kendini geliştirmeye çalışır.

 

5. I Am a Fugitive from a Chain Gang – Prangalı Hapishane Kaçağıyım (1932) | 8.1

I Am a Fugitive from a Chain Gang - Prangalı Hapishane Kaçağıyım (1932)

Konusu : James Allen haksız bir yargılama sonucu prangalı ağır cezaya mahkum edilmiş bir adamdır. Ağır şartlarda hapishane hayatını yaşayan James’in tek düşüncesi, hapishaneden kaçmanın bir yolunu bulmaktır.

 

4. In the Name of the Father – Babam İçin (1993) | 8.1

In the Name of the Father - Babam İçin (1993)

Konusu : Gerry Conlon hayatını kazanmak için İngiltere’ye taşınan genç bir adamdır. Bir gün polis ihbar üzerine Gerry’nin arkadaşları ile yaşadığı daireyi baskın yapar ve O’nu tutuklar. Suçu ise İngiltere’ye karşı yapılan bir bombalı saldırının faili olmaktır.

 

3. Cool Hand Luke – Parmaklıklar Ardında (1967) | 8.1

Cool Hand Luke - Parmaklıklar Ardında (1967) |

Konusu :  Luke Jackson önemsiz sayılabilecek bir suçtan yargılanıp 2 yıl hapis cezasına çarptırılır. Verilen bu cezayı bir türlü içine sindiremeyen Luke’nin tek hedefi hapishaneden kaçmanın bir yolunu bulmaktır.

 

2. The Great Escape – Büyük Firar (1963) | 8.2

The Great Escape - Büyük Firar (1963)

Konusu : Sinema tarihinde önemli bir yeri olan The Great Escape; Alman savaş esir kampından kaçmaya çalışan yüzlerce esiri konu alıyor.

 

1. Le Trou – Delik (1960) | 8.5

Le Trou - Delik (1960)

Konusu : Fransız yapımı Le Trou, odağında hapishane hayatı olan en başarılı filmler arasında gösterilir. Film hapishaneden kaçmak için detaylı plan yapan iki mahkumun inanılmaz öyküsünü aktarıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.