Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Samsun’da Gezilecek En İyi Yerler

1 Milyon 335 Bin nüfusu ile Samsun Karadeniz‘in en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. 17 ilçeye sahip Samsun’da yerli ve yabancı turistler için bir çok turizm noktası bulunuyor.

Görsel Pencere Karadeniz’in incisi Samsun’da, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri listeliyor.

 

1. Bandırma Gemi Müzesi, Canik

Bandırma Gemi Müzesi

Bandırma Gemisi milli mücadelenin simgesi. Samsun’un merkez ilçelerinden Canik’teki Bandırma Gemisinin, Atatürk’ü ve silah arkadalarşını taşıyan gerçek Bandırma Gemisi olmadığını baştan belirtelim. Geminin içinde balmumu heykelleri, silahlar ve tarihi belgeler mevcut.

Bandırma Gemi Müzesine girişler; öğrenci için 1 TL, yetişkinler için 2 TL. Araçla gelecekseniz, aracınızı Müzenin hemen yakınındaki Doğu Park içerisindeki ücretli otoparklardan birine park edebilirsiniz.

Google Harita Konumu

 

2. Gazi Müzesi, İlkadım

Gazi Müzesi, İlkadım

Atatürk’ün Samsuna geldiği 19 Mayıs’da 6 gün boyunca konakladığı otel, 1998 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor. Müzede balmumu heykelleri, fotoğraf sergisi ve bir çok tarihi eşya mevcut.

Müze ücretsiz olarak gezilebiliyor. Müzeye aracınız ile ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, aracınızı Samsun Meydanın altındaki otoparka çekebilirsiniz.

Google Harita Konumu

 

3. Onur Anıtı, İlkadım

Onur Anıtı, İlkadım

Samsun’a gelip Onur Anıtını görmeden gitmek olmaz. Şehrin sembolü Onur Anıtı, Samsun Meydanına çok yakın konumda. Onur Anıtı Avusturya’lı heykel sanatçısı Heinrich Krippel tarafından 1931 yılında yapılmış.

Google Harita Konumu

 

4. Amisos Tepesi, İlkadım

Amisos Tepesi, İlkadım

Amisos Samsun’un eski adı. Milattan önce 300’lü yıllarda Samsun’da yaşayan insanların kalıntılarının bulunduğu yer günümüzde Amisos Tepesi olarak adlandırılıyor. Samsun’un güneyindeki Amisos tepesine araç ve teleferikler ile ulaşım mümkün. Teleferik ile gidiş dönüş ücreti 3 TL.

Tepede belediye tarafından işletilen restoran ve kafeler bulunuyor. Fena sayılmayacak bir manzaraya sahip. Amisos Tepesi, Samsunda gün batımını izlemek için en doğru adres.

Google Harita Konumu

 

5. Samsun Kent Müzesi, İlkadım

Samsun Kent Müzesi, İlkadım

Kültür turizmine meraklıların mutlaka gezip görmesi gereken bir yer. Eski Tren Garının restore edilmesi ile hizmet veren müzede, Samsunun tarihi ve kültürel yapısı ile alakalı bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Oldukça düzenli ve temiz olan şehir müzesi 2013 yılından beri faaliyette. Müze içerisinde küçük bir kafeninde bulunduğunu belirtelim.

Google Harita Konumu

 

6. Atakum Sahili, Atakum

Atakum Sahili, Atakum

Samsunun en güzel ilçelerinden Atakum, uçsuz bucaksız sahile sahip. Dilerseniz Atakum plajından denize girebilir, dilerseniz akşam üst sahilde keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, sahil boyu sıralanan kafelerde denizi izleyerek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Aracınız ile ulaşmayı planlıyorsunuz, sahil boyu uygun yerlere ücretsiz olarak aracınızı park edebilirsiniz.

Google Harita Konumu

 

7. Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü

Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü

Altınkaya Baraj gölünün en derin noktasındaki Şahinkaya Kanyonu, Türkiye’nin en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini de taşıyor. Tam bir doğa harikası olan kanyona ulaşım biraz sorunlu. Kanyona ulaşmak için, Vezirköprü merkezinden 18 kilometrelik bol rampalı, dar ve virajlı yolları kat etmeniz gerekiyor.

Kanyona ulaştıktan sonra karşılaştığını muhteşem manzara, yolda yaşadığınız bütün zorlukları unutturacak. Şahinkaya’nın tüm güzelliklerini layığı ile görebilmeniz için tekne turlarından birine katılmanız gerekecek. Tur ücreti kişi başı 10 TL.

Google Harita Konumu

 

8. Kuş Cenneti, Bafra

Kuş Cenneti, Bafra

Kızılırmak deltasında bulunan, el değmemiş bakirlikte, doğa harikası bir yer. Delta adından da anlaşılabileceği gibi bir çok farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Fotoğrafçılık ile uğraşıyorsanız veya doğayla baş başa kalmayı tercih ediyorsanız, Kuş Cenneti tam size göre.

Geniş alana yayılan deltayı gezebilmek için farklı alternatifler mevcut. Dilerseniz saati 5 TL’den bisiklet veya 100 TL’den golf arabası kiralayarak istediğinizi gibi gezebilir, dilerseniz 15 dakika da bir hareket eden otobüslerden birini kullanabilirsiniz.

Google Harita Konumu

 

9. Saklı Cennet, Ayvacık

Saklı Cennet, Ayvacık

Doğa turizmine meraklı herkesin hayatında bir kere görmesi gereken yerdir Ayvacık. Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu barajlarının eteğinde yer alan, içinden Yeşilırmak  geçen ilçede, ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz.

Piknik yapmak için bir çok alanın olduğu Ayvacık’ta, dilerseniz ilçe merkezinden hareket eden gemi turuna katılabilir veya bölgedeki restoranlardan birinde muhteşem manzara eşliğinde açlığınızı giderebilirsiniz.

Google Harita Konumu

 

10. Göğceli Camii, Çarşamba

Göğceli Camii, Çarşamba

Tarihi yapılara meraklıysanız, Samsunda görebileceğiniz en ilginç yapıyı ziyaret etmenizi öneririz. 800 yılı aşkın tarihi ile Çivisiz Camii olarak da bilinen, tarihe tanıklık etmiş yapı, günümüzde halen Camii olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Adını taşıyan Göğceli Mezarlığı içindeki Camii, Çarşambanın doğu çıkışının yaklaşık 1 kilometre içerisinde yer alıyor.

Google Harita Konumu

 

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En Eski Şehirleri

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.