Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Kereviz Suyunun Mucizevi Faydaları

Lif açısından zengin bir kesin kaynağı olan kereviz, tok hissedilmesini sağlar. Kereviz seviyorsanız, bir oturuşta çok fazla yiyememenizin sebebi bundandır. Vitamin ve mineral kaynağı olan kerevizin suyunu sıkarak vücudunuza çok daha kolay şekilde bu harika besin kaynağını alabilirsiniz.

Görsel Pencere; şeker ve kalori yönünden oldukça düşük olan kereviz suyunu sabahları aç karnınıza tükettiğinizde vücudunuza sağlayacağı harika faydaları araştırdı.

 

1. Göz Dostu

Görme duyumuzun sağlığı için gerekli olan A vitamini açısından oldukça zengin olan kereviz bunun yanında gözlerimizi bakteri ve virüslerden de korur. Kerevizin sahip olduğu bol miktardaki A vitamini, katarakt gibi göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

 

2. Kanser Riskini Azaltır

Kereviz bol miktarda luteolin içermektedir. Yapılan araştırmalar, luteolin elementinin kanser hücrelerini zayıflattığını ve hücrelerin kanser tedavisine daha duyarlı hala geldiğini göstermiştir. Geleneksel Çin tedavisinde, kereviz kanserle mücadele için uzun yıllardır kullanılmakta.

 

3. Asitli Yiyecekleri Nötralize Eder

Kereviz suyu, vücudun pH seviyesini kontrol etmesi açısından önemli olan demir, magnezyum ve sodyum elementleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Kereviz suyu tüketerek, asitli yiyeceklerin vücudumuza vereceği zararların önüne geçmiş oluruz. Bildiğiniz üzere çok fazla asitli yiyecek tüketmek; kalp, karaciğer, böbrek ve kemik sağlığı açısından oldukça sakıncalıdır.

 

4. Potasyum Kaynağı

Kereviz vücudumuz için önemli bir bileşen olan potasyum açısından da oldukça zengindir. Bilim adamları potasyumun, vücudumuz için en önemli üçüncü mineral olduğuna inanıyorlar. Potasyumun vücudumuzdaki su dengesinin kontrol altına alınması için oldukça kritik bir görevi vardır.

 

5. Tip 2 Diyabeti Önler

Günümüz modern toplumları için Tip 2 Diyabet oldukça tehlikeli bir hastalık durumunda. 2030 yılına kadar Dünya genelinde 400 milyondan fazla kişinin Tip 2 Diyabet hastalığına yakalanacağı düşünülüyor. Çok fazla K vitamini içeren kereviz, Tip 2 Diyabet hastalığına karşı vücudunuzu koruma altına alacaktır. Yapılan araştırmalara göre; K vitaminin insülin duyarlılığını arttırdığı kanıtlandı.

 

6. Folat Kaynağı

Folat vücudumuz için kritik öneme sahip bir B grubu vitaminidir. Kırmızı ve beyaz kan hücreleri ile kemik iliği için temel bir elementtir. Bunun yanında karbonhidratların yakılarak enerjiye dönüştürülmesinde ve sağlıklı DNA’ların üretilmesinde de kritik bir role sahiptir. Günlük tüketeceğiniz bir bardak kereviz suyu; önerilen günlük folat alımının %36’sını karşılar. Hamile kadınların ise günlük en az 3 bardak kereviz suyu içmeleri önerilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.