Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Kalsiyum Eksikliğini Gösteren İşaretler

Kemik sağlığı için kalsiyum hayati derecede öneme sahip. Kalsiyum ayrıca kan basıncının dengelenmesi, hormon salgılarının düzenlenmesi ve sinir sinyallerinin sağlıklı bir şekilde iletilmesini de sağlamakta. Yeterli kalsiyum almadığınız takdirde, vücudunuzda bazı semptomlar gözlemlenebilir.

Görsel Pencere; kalsiyum eksikliği ile vücudunuzda yaşanan semptomların neler olduğunu araştırdı.

 

1. Cilt Kuruluğu

Vücut kuruluğunun başlıca nedenlerinden birisi de kalsiyum eksikliğidir. Sedef, egzama gibi hastalıkların kalsiyum eksikliği ile doğrudan bağlantısı olduğu ispatlanmıştır.

 

2. Yorgunluk

Kalsiyum vücudun genel fiziksel sağlığı etkiler. Gün boyu; aşırı yorgunluk, enerji eksikliği, uyuşukluk ve halsizlik gibi semptomlar yaşarsanız kalsiyum içeren besinlerden bolca tüketmeye çalışın.

 

3. Depresyon

Kalsiyumun ruh halini düzenlemek için gerekli olduğu biliniyor. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri olan kalsiyum aslında doğal bir yatıştırıcıdır. Günlük kalsiyum alımını ne kadar çok yaparsanız, depresyondan o kadar fazla uzak kalırsınız.

 

4. Uykusuzluk

Gün içinde yeterli miktarda kalsiyum almazsanız, gece uykuya dalarken zorluk yaşayabilirsiniz. Kalsiyum, uykuya dalmak için en çok ihtiyaç duyulan hormon olan melatonin salgılanmasında önemli rol oynamakta.

 

5. Parestezi

Ciddi nörolojik semptomlarından Parestezi, kalsiyum eksikliği ile bağlantılı. Parestezi ile; vücudun değişik bölgelerinde uyuşma, istemsiz kas hareketleri, dokunma duyusunda bozulma, geçiçi hafıza kayıpları ve halüsinasyon görme gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

 

6. Zayıf Bağışıklık Sistemi

Kalsiyum; bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede vücudunuz virüs ve bakterilere karşı daha etkin savaşır. Kalsiyum eksikliği yaşayan kişilerin bağışıklık sistemleri patojen saldırılarına karşı zayıflayarak, hastalıklara yakalanma riski artar.

 

7. Tırnak Kırılması

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için bolca kalsiyum içeren besinlerden tüketmelisiniz. Kalsiyum eksikliği olan kişilerin tırnakları kolay kırılır, kurur ve zayıf düşer.

 

8. Yutkunma Zorluğu

Kalsiyum eksiliğinin vücutta saptanan bir diğer belirtisi ise, yutkunma zorluğudur. Hatta kalsiyum eksikliği olan kişilerin seslerinde değişme bile gözlenmiştir.

 

9. Diş Ağrısı

Kalsiyumun büyük bir kısmı kemiklerde dişlerde depolanır. Kalsiyum eksikliğinin en şiddetli yaşandığı yerlerden biri de dişlerdir. Kalsiyum eksikliği yaşayan kişilerin dişleri sararır, zayıflar ve kolay çürür.

 

10. Kas Krampları


Özellikle uyku sırasında bacaklarda yaşanan krampların en öne çıkan nedenlerinden birisi kalsiyum eksikliğidir. Ciddi miktarda kalsiyum eksikliği ile yaşanan kas krampları, yürürken bile meydana gelebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sarımsağın Mucizevi Faydaları Olduğunu Biliyor musunuz?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.