Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Sarımsağın Mucizevi Faydaları Olduğunu Biliyor musunuz?

Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu, grip ve soğuk algınlığına karşı sarımsak tüketmemiz gerektiğini mutlaka biliyorsunuzdur. Peki sarımsağın vücudumuzda başka ne gibi faydalar sağladığını biliyor musunuz?

Görsel Pencere; her gün en az iki diş sarımsak yemenin vücudumuza kazandıracağı olağanüstü yetenekleri araştırdı. Başlamadan belirtelim; doktorlar hamilelik ve emzirme sürecinde kadınların çok fazla sarımsak tüketmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

 

1. Diş Ağrısını Azaltır

Sarımsak sahip olduğu antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle diş ağrıları için oldukça faydalıdır. Diş ve ağızda bulunan zararlı mikropları öldüren sarımsak, intihaplı diş etlerini de onarabilir.

 

2. Kilo Vermeyi Destekler

Vücuda giren fazla kaloriyi yakan sarımsak, sahip olunan yağları da eritme özelliğine sahip.

 

3. Saç Dostu

Sarımsak saç tellerinin daha canlı görünmesine neden olur. Saçınız dökülüyor sa uygulayacağınız yöntem oldukça basit. Sarımsağı iyice ezin ve maske gibi kullanarak dökülen bölgeye sarımsak sürün. Ancak sarımsağın yakıcı etkilerinden dolayı bölge de çok bekletmemeye dikkat edin.

 

4. Cilt Dostu

Cildin yenilenmesinden sorumlu Fibroblast hücreleri, sarımsağa karşı pozitif reaksiyon gösterir.

 

5. Güneşten Korur

Sarımsak yiyerek güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı daha korunaklı hale gelebilirsiniz.

 

6. Kondisyon Arttırır

Kalbin ve kasların daha etkili çalışmasını sağlayan sarımsak, özellikle yorucu sportif faaliyetlerde bulunanların tüketmesi gereken bir besin. Antik Yunan Olimpiyatlarında, sporcuların müsabakalardan önce bolca sarımsak tükettikleri biliniyor.

 

7. Hafızayı Güçlendirir

Antioksidan takviyesi için ilaç mı satın alıyorsunuz? Peki sarımsağı denediniz mi? Sarımsak beynin yaşlanmasını önleyen birçok bileşen içermekte. Düzenli sarımsak tüketen yaşlılarda Alzheimer hastalığı gelişimi yavaşlar. Gençlerde ise düzenli sarımsak tüketmenin hafızayı desteklediği kanıtlanmıştır.

 

8. Tansiyonu Dengeler

Düzenli sarımsak tüketmek damarları genişlemesine ve arter basıncını azalmasına neden olacaktır. Hipertansiyona sahipseniz, günde 4 diş sarımsak tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca sarımsak, kandaki “kötü” kolesterol seviyesini %10 ile %15 oranında azaltır.

Ancak kalp, kolesterol ve tansiyon tedavisinde destekleyici olarak, diyetinize sarımsağı ilave etmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Günde 2 Karanfil Yemenin Mucizevi Faydaları

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.