Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Her Gün 2 Yumurta Yemenin Mucizevi Faydaları

Yakın geçmişe kadar karşı çıkılıyor olsa da, tavuk yumurtasının vücudumuza iyi geldiği hemen hemen tüm çevreler tarafından kabul ediliyor. Burada önemli kriter; yumurtanın gezen tavuktan elde ediliyor olması.

Bayatlamış veya GDO’lu tavuklardan elde edilen yumurtalar tüketmemeye özen gösterin. Daha önce yumurtanın bayat olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi kısaca açıklamıştık.

Görsel Pencere; her gün 2 yumurta tüketmenin sağlığımızda ne gibi faydalar sağlayacağını araştırdı.

 

1. Hafızayı Güçlendirir

Hafızayı Güçlendirir

Beyin nöronları arasında sağlıklı iletişim kurulması için fosfolipitler kaolinlerin sağlıklı olması oldukça önemli. Günde 2 yumurta tüketerek kolin eksikliğinin yaşanmasını sağlayarak, daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

 

2. Daha Keskin Gözler

Daha Keskin Gözler

Tavuk yumurtası, lutein bakımından oldukça zengin. Göz vitamini olarak da bilinen lutein keskin gözler için önemli bir bileşen. Lutein dengesi sağlıklı bir şekilde sağlanmazsa, göz sağlığında telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanabilir.

 

3. D Vitamini Kaynağı

D Vitamini Kaynağı

Yumurtada bir kaşık balık yağı ile eşdeğer D vitamini olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Güçlü dişler ve kemik sağlığı için D vitamini bakımından oldukça zengin yumurtanın tüketilmesi yeterli.

 

4. Karaciğer Dostu

Karaciğer Dostu

Tavuk yumurtalarında bulunan fosfolipitler, toksinlerin karaciğerden sağlıklı bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

 

5. Kalp ve Damar Hastalıkları Risklerini Azaltır

Kalp ve Damar Hastalıkları Risklerini Azaltır

Yumurta doğru tüketildiği takdirde sanılanın aksine yüksek kolesterole neden olmaz. Yumurtada trigliserit seviyesini düşürerek kalp-damar hastalıkları riskini azaltan omega-3 asitleri bulunmakta.

 

6. Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo Vermeye Yardımcı

2008 yılında ABD’de yapılan bir araştırma, tavuk yumurtası hakkında çok çarpıcı sonuçları gösteriyor. Araştırmaya göre, kilo vermek için incelemeye alınan deneklerin bir kısmın kahvaltı tabağına yumurta ilave edilmiş.

Yumurta uzun süre tok tuttuğu için günün ilerleyen saatlerinde, yumurta yemeyenlere göre daha geç acıkmışlar. Araştırmanın sonucunda; yumurta yiyenlerin, yemeyenlere göre neredeyse iki kat fazla kilo verdikleri gözlemlenmiş.

 

7. Meme Kanseri Riskini Azaltır

Meme Kanseri Riskini Azaltır

2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ergenlik döneminde düzenli yumurta tüketen kadınların meme kanserine %18 daha az yakalandıkları saptanmış.

 

8. Yaşlanma Sürecini Geciktirir

Yaşlanma Sürecini Geciktirir

Hollandalı bilim adamlarının 2010 yılında yaptığı araştırmaya göre, her gün 2 adet yumurta tüketen bireylerin yaşlanma belirtilerinde fark edilir derecede azalma saptanmış. 35 ile 40 yaş arasındaki kadınların yüzlerinde oluşan yaşlılık lekeleri kaybolmuş. Erkeklerin ise göz çevresinde oluşan kırışıklıklar belirgin şekilde düzleşmiş.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Salatalığın İnanılmaz Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.