Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Salatalığın İnanılmaz Faydaları

İnsanoğlu salatalığı antik çağlardan bu yana kullanıyor. Genlerimiz salatalığın vitaminleri seven yapıya sahip.

Görsel Pencere, her gün sadece bir adet salatalık yemenin vücudumuzda ne gibi faydalar sağlayacağını araştırdı.

 

1. Nörolojik Hastalıklara Karşı Koruyucu

Nörolojik Hastalıklara Karşı Koruyucu

Salatalık içerdiği doğal fisetin ve fosfor sayesinde beyin sağlığına iyi gelir. Salatalık tüketerek odaklanma kabiliyetinizi arttırabilirsiniz.

 

2. Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo Vermeye Yardımcı

Yüksek su içeren salatalık, tok hissetmenize yardım eder. Salatalık yağ içermeyen düşün kalorili bir meyvedir. Sözü gelmişken salatalık bilinen aksine sebze değil bir meyvedir.

 

3. Kansere Karşı Koruyucu

Kansere Karşı Koruyucu

Salatalığın fisetin içerdiğinden bahsetmiştik. Beyin sağlığını korumada yardımcı fisetin; antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle mükemmel bir kanser önleyicidir.

 

4. Sindirime Yardımcı

Sindirime Yardımcı

Lif ve su içeren salatalık sindirim sistemi içinde mükemmel bir yardımcıdır. Ayrıca salatalık içerdiği vitaminler nedeniyle sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına da yarım eder. Bağırsak problemleriniz var ise, günde en az bir adet salatalık yemeyi deneyin.

 

5. Vücuda Daha Fazla Su Desteği Verir

Vücuda Daha Fazla Su Desteği Verir

Salatalık vücut sistemlerinin ihtiyaç duyduğu suyu bolca içerir. Spordan sonra salatalık yemek vücudunuza iyi gelecek.

 

6. Cildinizi Daha Parlak ve Yumuşak Yapar

Cildinizi Daha Parlak ve Yumuşak Yapar

Salatalık içerdiği çinko ve C vitaminin yanında niasin ile riboflavin gibi B vitaminleri bakımında da oldukça güçlü bir meyve. Ayrıca salatalık cilt tahrişi ve iltihabıyla mücadele eden kafeik asit içermekte.

 

7. Saç Dökülmesini Azaltır

Saç Dökülmesini Azaltır

Salatalık biotin, riboflavin, niasin ile B5, B6 ve C vitaminleri içerir. Bu vitaminler saçları güçlendirdiği gibi saç dökülmesini de azaltır.

 

8. Kardiyovasküler Hastalıklardan Korur

Kardiyovasküler Hastalıklardan Korur

Salatalıkta potasyum, magnezyum ve K vitamini bulunmakta. Bu 3 hayati besin, kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması için oldukça önemli. K vitamini, kan pıhtılaşmasında ve kandaki kalsiyum seviyesinin düzenlenmesinde gereklidir.

 

9. Kan Şekerini Düzenler

Kan Şekerini Düzenler

Salatalık çeşitli fenolik bileşikler, flavonoidler ve triterpenler içerir. Kan şekeriniz yüksek seviyelerde ise diyetinize salatalığı ilave etmeyi deneyin.

 

10. Kemik Dostu

Kemik Dostu

Salatalık güçlü kemikler için ihtiyaç duyduğumuz K vitamini ve kalsiyumu içerir. Yapılan araştırmalara göre K vitamini doğal yollarla alan yaşlıların kemik sağlığında iyileşme gözlemlenmiştir.

 

11. Hormonları Dengeler

Hormonları Dengeler

Vücudun hormonal dengesini düzenlemede fosfor hayati rol oynar. Bir salatalık yetişkin bir bireyin günlük alması gereken fosforun %4’ünü içerir.

 

12. Daha Sağlıklı Dişler İçin

Daha Sağlıklı Dişler İçin

Molibden ve florür diç çürüklerine onarmada oldukça faydalı. Bilin bakalım bu iki bileşen hangi meyvede var? Tahmin ettiğiniz gibi salatalıkta. Ayrıca salatalık sağlıklı dişlere sahip olmamız için en gerekli bileşenlerden kalsiyumu da içermekte.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cildinizin Daha İyi Görünmesi İçin Tüketmeniz Gereken Meyveler

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.