Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünyanın En Tehlikeli Sporları

Spor sağlığımız için hayatımıza dahil etmemiz bir disiplin. Ancak bazı sporlar doğaları gereği oldukça tehlikeli. Dünyanın en tehlikeli sporlarından bazıları yapılırken, bazıları ise uzun vadede sporcunun sağlığına ciddi zararlar verebiliyor. En kötüsü de sporcunun ölümüne yol açabiliyor.

Görsel Pencere, farklı kaynaklardan yararlanarak Dünyanın en tehlikeli spor dallarından bazılarını sizlere sunuyor.

 

1. Heliski

Heliski

İnsan yerleşiminin olmadığı, ulaşımın sadece helikopterler ile sağlanabildiği karlı bir yamaç hayal edin. Helikopterler yamacın tepesinden sporcuları bırakıyor. Sporcular da snowboard ve kayak yaparak son sürat bu bakir topraklardan aşağı hareket ediyor. Çığ düşmesi, hızla düşmeler ve hatta vahşi havyan saldırıları sonucu her yıl onlarca kişi heliski yaparken hayatını kaybedebiliyor.

 

2. Boks

Boks

Her yıl onlarca kişinin müsabakalar sırasında hayatını kaybettiği Boks sporu, doğal olarak en tehlikeli sporlardan bir tanesidir. Boks sporunu yıllarca yapan kişiler, artık emekli olsalar bile, profesyonel spor kariyerleri boyunca kafalarına aldıkları sert darbeler nedeniyle bir çok ölümcül beyin hastalığına yakalanabiliyorlar.

 

3. Motor Sporları

Motor Sporları

Saatte yüzlerce kilometre hızla giden bir araç ile kaza yapmayı kimse istemez. Bu sporu icra eden yarışçılar bu tehlikeli sporu yaparken her an risk altındadırlar. En çok ölüme yol açan yarış ise motorlar ile yapılanlardır.

 

4. Dağcılık

Dağcılık

Tahmin edebileceğiniz gibi dağcılık Dünyanın en tehlikeli sporlarının başında geliyor. Dağcılık sporunu yapan biri düşebilir, basınç farkından ötürü oksijensiz kalabilir veya donabilir. Sadece Everest dağına çıkmaya çalışırken ölen yüzlerce dağcı bile, bu sporun ne kadar ölümcül olabileceğini kanıtlıyor.

 

5. Sörf

Sörf

Deniz ve okyanus yüzeyinde dalga kuvveti ile yapılan sörf sporu oldukça tehlikeli bir başka spor dalıdır. Yüksek hızlara ulaşan bir sporcu, bir şeylerin ters gitmesi sonucu sadece deniz yüzeylerine vurmazlar. Dalga kuvveti ile metrelerce aşağı sürüklenerek tabandaki kayalara ve resiflere çarpabilirler.

 

6. Paraşütle Atlama

Paraşütle Atlama

Çoğu kişinin yapmaya asla cesaret edemeyeceği bir spor dalı. Paraşütle atlarken yüzlerce şey ters gidebilir. Basınçtan bayılabilir, yoğun adrenalin salgılamasından bilinç kaybı yaşayabilir ve en kötüsü paraşütünüz açılmayabilir. Her şey yolunda gitse bile elektrik direkleri üstüne veya bir ağar tepesine düşebilirsiniz.

 

7. Rugby

Rugby

Takım halinde, insan vücudunun tüm gücü ile oynanan Rugby oldukça sert bir spor dalı. Rugby oynayan sporcuların vücutlarında herhangi bir koruyucu giysi yer almıyor ancak sert çivili ayakkabılar giyiyorlar. Bunun sonucu olarak da maçlarda ciddi yaralanmalar yaşabiliyor.

 

8. Boğa Güreşi

Boğa Güreşi

Hayvan hakları savunucular tarafından, haklı olarak oldukça sert bir şekilde eleştirilen boğa güreşi, her yıl yüzlerce matadorun ciddi biçimde yaralanmasına ve ölümüne yol aşabiliyor.

 

9. Boğa Biniciliği (Bull Riding)

Boğa Biniciliği (Bull Riding)

ABD, Kanada ve Avustralya’da yapılan boğa biniciliği sporu geçmişte çok daha öldürücü idi. Günümüzde ise turnuvalarda binicilerin çelik yelek giyme zorunluluğu var. Yine de kafadan alınan darbeler oldukça öldürücü olabiliyor.

 

10. Tüplü Dalış (Scuba Diving)

Tüplü Dalış (Scuba Diving)

Boğulma riskinin yanında tüplü dalış bir çok farklı nedenden dolayı tehlikeli bir spordur. Oksijen tankında oluşabilecek zehirli gaz karışımları, deniz yüzeyindeki kayalara kazayla çarpmak, vurguna maruz kalmak ve saldırgan veya zehirli balıkların saldırıları. Bunların hepsi tüplü dalış yapan bir sporcunun ölümüne yol açabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye Milli Takımında En Çok Gol Atan Futbolcular

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.