Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünyanın En Ölümcül 10 Balığı

Ülkemizin coğrafi konumu gereği pek çoğumuz balıkları sever. Ancak Dünya genelinde yaşayan balıkların bazıları oldukça tehlikelidir. İnsanlara saldırarak ölüme yol aşabildikleri gibi, bilinçsizce tüketildikleri takdirde can alabilirler.

Listemizde sizlere Dünya üzerinde her yıl binlerce insanın yaşamını sonlandıran, en öldürücü 10 balığı listeleyeceğiz.

 

1. Yılan Balığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Avını yakalamak için elektrik kullanan Yılan Balığı türü, Güney Amerika’nın nehirlerinde yaşar. 3 metreye kadar büyüyebilen balık, başka hiç bir balıkta olmayan elektrik üreten organı sayesinde 300 ile 650 volt arasında elektrik üretebilir.

Yılan balıkları ile bir şekilde temasa geçerseniz bu elektrik akımı kaslarını gevşetir, bilincinizi kaybedebilir ve şoktan çıkamayarak ölebilirsiniz. Güney Amerika’da her yıl onlarca insan bu şekilde hayatını kaybedebiliyor. Bu istatistikte yılan balığını en tehlikeli ve ölümcül balık yapmaya fazlası ile yetiyor.

 

2. Atlantik Mantası

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Oldukça zehirli bir kuyruğa sahip olan Atlantik Mantası yüzeye yakın okyanus sularında yaşar. Bu nedenle sık sık insanlar ile karşılaşan Atlantik Mantası 7 metreye kadar büyüyebilir. Bu balığın en meşhur kurbanı ünlü Avustralyalı belgesel yapımcısı Steve Irwin idi.

 

3. Kayabalığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Pasifik Okyanusunun Hindistan kıyılarında, sığ sularda mercanlar içinde yaşayan oldukça korkutucu görünüme sahip bir balık türüdür. Kayabalığı üstün kamuflaj becerisi sayesinde görünmeleri neredeyse imkansızdır.

Üzerlerine yanlışlıkla basıldığında, balığın oldukça zehirli iğnelerine maruz kalabilirsiniz. Bu yaralar oldukça acı verir hatta bazı kişileri öldürebilir.

Daha Fazla Bilgi: Wikipedia

 

4. Pirana

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Güney Amerikanın tatlı sularında yaşayan Piranalar 60 kadar jilet keskinliğinde dişe sahip, saldırgan bir balık türüdür. Yaklaşık 60 santimlik uzunluğa ulaşabilen piranaların aslında çoğu türü otla beslenir.

Pygocentrus nattereri adı verilen tür ise etle beslenir ve 100 balıktan oluşan bir gurup halinde hareket ederler. Genelde balıklara saldırırlar. Aç ve kalabalık bir sürünün hedefine uğrayan insanları ciddi biçimde yaraladıkları kayıt edilmiştir.

 

5. Kaplan balığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Afrika’nın tatlı sularında yaşayan sonra derece korkutucu bir görünüme sahip bir balık türüdür. 2 metreye kadar uzayabilen ve 60 kilograma kadar çıkabilen bu korkutucu balık, sudan çıkarıldığında oldukça agresifleşebilir. Bir çok balıkçıyı ciddi biçimde yaraladığı kayıt edilmiştir.

 

6. Moray Yılan Balığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Tropikal denizlerde, mercan kayalıkları arasında yaşayan korkutucu görünüme sahip bir balık türüdür. Yaklaşık 4 metre uzunluğa ulaşabilen Moray yılan balığını tehlikeli yapan ise etidir. Balığın eti insan için oldukça zararlı bol miktarda toksin içerir. Etini tüketen biri tedavi edilmezse kesin biçimde hayatını kaybeder.

 

7. Büyük Beyaz Köpek Balığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Çoğu kişi Büyük Beyaz’ın en öldürücü ve saldırgan balık olduğunu düşünür. Bu aslında Hollywood Effect adı verilen bir durum. Filmlerde okyanusta yüzen kişilere mutlaka saldırdıkları bilinç altımıza sokulmuştur.

Köpek balığı saldırıları sonucu hayatını kaybeden insan sayısı çok nadirdir. Genelde koruma iç güdüsü ile insanı ısıran köpekbalıkları, ikinci ısırık için geri gelmez. Hayatını kaybedenler ise, tıbbı müdahalenin gecikmesi nedeni ile kan kaybından yaşamını yitirenlerdir.

 

8. Candiru

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Amazon Nehrinde yaşayan, 1 santimden kısa, oldukça zararsız gibi görünen bir balık türüdür. O’nu öldürücü yapan ise, bir şekilde insan vücuduna girdikleri takdirde intihaplanma yapmaları ve ölüme yol açmalarıdır.

 

9. Kırmızı Aslan Balığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Hint Okyanusunda resifler arasında yaşayan, sıra dışı görünüme sahip bir balık türüdür. Balığı tehlikeli yapan ise, tehdit anında 30 cm uzunluğundaki zehirli yüzgeçlerini açması. Bu yüzgeçlere maruz kalan bir insan ağır ağrılar çekebilir. Tıbbı müdahale almaz ise ağrılar içinde ölebilir.

 

10. Balon Balığı

Dünyanın En Öldürücü 10 Balığı

Kirpi balığı olarak da tanınan Balon balığı, tehlike anında vücutlarını şişirmeleri ile ünlülerdir. Pasifik Okyanusunda özellikle Japonya dolaylarında yaşayan balığı ölümcül yapan ise etidir. Fugu olarak adlandırılan özel bir yöntemle pişirilen balık Japonya’da oldukça popüler bir yiyecektir. Doğru bir şekilde pişirilmezse kesinlikle öldürücüdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.