Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Sıcak Yerleri

Küresel ısınma her yıl Dünya’yı daha derinden etkiliyor. Çok yakın bir gelecekte Dünya’nın farklı coğrafyalarında kuraklık ve susuzluk yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta gelecekte suyun, petrolden bile daha değerli olacağı öngörülüyor.

NASA, MODIS uydusunu kullanarak, Dünya’nın en sıcak yerlerini kayıt altına alıyor. Yapılan ölçümlere göre, insan yaşamının neredeyse imkansız olduğu en sıcak yerlerin hangileri olduğuna yakından bakalım.

 

10. Wadi Halfa, Sudan | 52.7 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Nasır Gölü kıyısında yer alan Wadi Halfa’da yaz aylarında ortalama 44 derece sıcaklık görülmekte. 52.7 derecelik rekor sıcaklık ise 1967’nin Nisan ayında kaydedildi. Şehirde sık sık kum fırtınaları da yaşanmakta.

 

9. Aghajari, İran | 53.3 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Nüfusu yaklaşık 15 bin olan şehirde yaz aylarında ortalama sıcaklık 46 derece dolaylarındadır. 1942 yılının Haziran ayında 53.3 derecelik rekor sıcaklık kaydedildi.

 

8. Ahvaz, İran | 53.5 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Karun Nehrinin kıyısında inşa edilen şehirde, bir buçuk milyondan fazla insan yaşamını sürdüyor. Şehirde sık sık kum ve toz fırtınaları yaşanmakta. Dünya Sağlık Örgütü tarafından, havası en kirli şehirlerden biri olarak gösterilmektedir.

 

7. Tirat Zvi , İsrail | 53.7 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

İsrailin Beit She’an Vadisinde yer alan, bin kişiden az nüfusa sahip küçük bir kasaba olan Tirat Zvi’de, yaz aylarında ortalama sıcaklık 45 derece.

 

6. Araouane,  Mali | 54.5 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Yaklaşık 300 kişinin yaşadığı şehirde, yaz aylarının ortalama sıcaklığı 46 derece.

 

5. Timbuktu, Mali | 54.5 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

55 Bin kişinin yaşadığı, Nil kıyısında yer alan şehir, tarih boyunca bir çok savaşa tanık oldu. Şehir adeta kum tepelerinin ortasına inşa edilmiş.
Daha Fazla Bilgi: Wikipedia

 

4. Kebili, Tunus | 55 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Yaklaşık 200 Bin yıllık tarihi olan şehirde yaz aylarında ortalama sıcaklık değeri 46 derece.

 

3. Gadamis, Libya | 55 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Yaklaşık 10 Bin kişinin yaşadığı, tamamı surlar ile çevrili olan şehirde yaşayanlar, yaz aylarında ortalama 48 derecelik sıcakla baş etmek zorundalar. Şehir ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

 

2. Ölüm Vadisi, ABD | 56.6 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

ABD’nin Karliforniya eyaletinde, ülkenin en kurak ikliminin yaşandığı Ölüm Vadisinde (Death Valley) yaz aylarında ortalama sıcaklık 47 derecedir. Kayda geçen en yüksek sıcaklık ise 1913 yazından ölçülmüş.

 

1. El Aziziye, Libya | 58 Derece

Dünya'nın En Sıcak Yerleri

Yaz aylarında ortalama sıcaklığın 48 derecede seyrettiği, Libya’nın kuzeyinde bulunan, Dünyanın en sıcak yeridir. 1922 yılında yapılan ölçümde sıcaklık 58 derece olarak kayıt altına alınmıştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok İnsan Ölümüne Neden Olmuş 10 Doğal Afet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.