Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Petrol fiyatlarında son 10 yılda yaşanan büyük artışlar, bir çok ülke de ekonomiyi derinden sarstı. Rüzgar ve Güneş enerjisine yükselen bir ivme ile yatırımlar yapılıyor olsa da günümüz modern Dünyası için fosil yakıtlar halen en önemli enerji kaynağı. Yapılmış detayları analizlere göre, Dünya’nın sahip olduğu petrol rezervi 48 yıl sonra tükenecek.

Sonuç olarak kabul edilen tek gerçek, artan Dünya nüfusunun enerji ihtiyacını karşılama da tek çözümün yeşil enerjide saklı olduğu.

Güncel verilere göre, Dünya’da en çok petrol rezervine sahip on ülkenin hangileri olduğunu inceleyelim.

 

1. Venezuela | 300 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Venezuela Dünya’nın en çok petrol rezervine sahip ülkesi konumunda. Yakın geçmişe kadar normal sayılabilecek petrol rezervine sahip ülkede, son yıllarda yapılan sondajlar, ülkenin sahip olduğu petrol rezervini gün yüzüne çıkardı. Ülke petrollerinin çıkarılma maliyeti nispeten kolay ve daha ucuz.

 

2. Suudi Arabistan | 265 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Bir zamanların Dünya petrol lideri konumunda olan Suudi Arabistan’da ülke gelirlerinin neredeyse tamamı sahibi olduğu petrol tarafından karşılanıyor. Ülkede sürekli olarak yeni petrol kuyuları aranmakta. Ülke de sondajların yapılması ve mevcut kuyuların geliştirilmesi işlerinin büyük bir kısmı ise bazı büyük ABD şirketlerinin sorumluluğu altında.

 

3. Kanada | 168 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Kanada petrolünün büyük bir kısmı, ülkenin kalbinde yer alan Alberta bölgesinde. Sahip olunan petrolün sondajı ise son derece zorlu bir işlem. Kanada petrolünün çıkarılması sırasında sürekli patlamalar yaşanmakta. Bu da petrolün çıkarılma masrafını direkt olarak etkileyen bir faktör.

 

4. İran | 158 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Neredeyse 200 farklı alandan petrol çıkarabilen İran’da, ülkenin sahip olduğu petrolün 100 sene daha çıkarılabileceği düşünülüyor. İran petrolünün en özel yanlarından birisi ise, petrolün yer altında nispeten kolay ulaşılabilir derinlikte olması. Bunun doğal bir sonucu olarak sondaj maliyeti son derece düşük.

 

5. Irak | 142 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Neredeyse 50 yıldır topraklarında sürekli savaş yaşayan Irak, son yıllarda huzur anlamında biraz olsun normalleşme sinyalleri veriyor. Ülke de yaşanan bu olumlu hava, petrol endüstrisinin gelişmesi için de bir fırsat olarak görülüyor.

 

6. Kuveyt | 101 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Neredeyse Konya kadar yüz ölçüme sahip olan Kuveyt, kişi başına düşen zenginlik bakımından Dünya’nın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Burgan bölgesinden çıkarılan petrol Kuveyt’in en büyük zenginliği. Ünlü Burgan Bank’ın ismini bu bölgeden aldığını da yeri gelmişken belirtelim.

 

7. Birleşik Arap Emirlikleri | 97 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin son yıllarda inanılmaz bir hızla büyümesinin temel faktörü, tahmin edebileceğiniz gibi sahibi olduğu petrol zenginliği. Son 60 yıldır BAE’inden çıkarılan petrol, ülkenin zenginleşmesinden direkt etki etmiş. BAE’nin sahip olduğu petrolün neredeyse %80’i Zakum bölgesinden çıkarılıyor.

 

8. Rusya | 79 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Yeraltı doğal kaynakları göz önüne aldığımız da, Dünya’nın en zengin ülkelerinden olan Rusya’nın sahip olduğu petrolün büyük bir kısmı, ülkenin kuzeyindeki Sibirya’nın altında. Petrol sondaj endüstrisinde yaşanacak yenilikler ile, Sibirya buzullarının daha da altına inilebilir. Bu ilerleme Rusya’nın petrol rezervlerine milyonlarca ton varil daha ekleyebilir.

 

9. Libya | 48 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Afrika’nın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi olan Libya, Dünya’nın en çok petrol rezervine sahip dokuzuncu ülkesi olsa da, ülkenin henüz keşfedilmemiş bir çok petrol kaynağına sahip olduğu varsayılıyor. Libya devletinin sahip olduğu gelirlerin %98’i çıkarılan petrolden elde ediliyor.

 

10. ABD | 39 Milyon Varil

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeleri

Dünya genelinde petrol rezervlerinin çıkarılmasında öncü teknolojiye sahip olan ABD’de, 70’li yıllarda yeni keşfedilen bazı sondaj yöntemleri ile birlikte, ülke rezervleri neredeyse 8 katına çıkmıştı. Birleşik devletlerin en çok petrol rezervi, Arizona ve Texas eyaletinin altında çıkarılmayı bekliyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünya’nın En Büyük 10 Adası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.