Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Kalabalık 10 Şehri

Dünya nüfusu 2019 verilerine göre yaklaşık olarak 7 milyar 600 milyon. Nüfus artışı beraberinde bir çok sorunu da getirse, büyük bir hızla bu artış devam etmekte.

Peki Dünya’nın en kalabalık 10 şehrinin hangileri olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Biz ettik ve sitemizin ilk içeriklerden birini bu konu hakkında hazırlamak istedik. Gelin birlikte Dünya’nın en kalabalık şehirlerinin hangileri olduğunu birlikte inceleyelim.

10 Osaka, Japonya

Osaka, Japonya

Toplam nüfus : 19 Milyon 600 Bin
Yüz ölçümü : 223 kilometrekare

Japonya’nın en büyük liman şehirlerinden biri olan Osaka, Dünya’nın en kalabalık onuncu şehri. Aynı zamanda Japonya’nın ticaret merkezlerinden biri. Osaka; gece hayatı, modern mimarisi ve sokak yemekleri ile ünlü.

9 Dakka, Bangladeş

Dakka, Bangladeş

Toplam nüfus : 19 Milyon 800 Bin
Yüz ölçümü : 306 kilometrekare

Bangladeş’in başkenti Dakka, aynı zamanda Bangladeş’in en büyük şehir olma özelliğini de taşıyor. Buriganga nehrinin kenarında kurulu olan şehir, Bangledeş’in kültür, ticaret başkentidir. Ülkedeki diğer tüm şehirlerdeki otel sayısından fazla Dakka’da otel bulunmakta. Trafiği inanılmaz ölçüde sorunlu olan şehir, karmaşık dokusunu hissettiriyor. Ayrıca şehir merkezinde çok sayıda maymun yaşamaktadır.

 

8 Pekin, Çin

Pekin, Çin

Toplam nüfus : 19 Milyon 900 Bin
Yüz ölçümü : 16 bin 808 kilometrekare

Çin Halk Cumhuriyetinin başkenti olan Pekin, ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Modern mimari ile geleneksel mimarinin eşsiz bir birleşimi olan şehirde, UNESCO tarafından koruma altına alınan 7 Dünya Mirası yer almakta. Pekin son yıllarda, endüstrinin getirmiş olduğu dezavantajlardan biri olan hava kirliliği ile mücadele etmeye çalışıyor.

 

7 Mumbai, Hindistan

Mumbai, Hindistan

Toplam nüfus : 20 Milyon 100 Bin
Yüz ölçümü : 603 kilometrekare

Mumbai hiç uyumayan şehir olarak adlandırılıyor. Hindistan’ın en büyük sanayi bölgesi olan Mumbai, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Ülkenin en zengin milyarderleri de Mumbai şehrinde yaşıyor. Ancak buna rağmen şehre inanılmaz bir kirlilik ve kargaşa hakim. Hatta şehre iş için gelen turistlerin çoğu, otellerinden dışarı adım atmaya bile cesaret edemediklerini söyler.

 

6 Kahire, Mısır

Kahire, Mısır

Toplam nüfus : 20 Milyon 250 Bin
Yüz ölçümü : 528 kilometrekare

Ünlü Tahrir meydanına ev sahipliği yapan, Mısır’ın başkenti Kahire, Nil Nehri boyunca yer almakta. Kahire aynı zamanda piramitlere ve ünlü tapınaklara ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en büyük finans ve medya kuruluşları da yine Kahire’de yer almaktadır. 2030 yılına kadar Kahire nüfusunun 25 milyonu bulması bekleniyor.

Şehre turist olarak gidenler; taksicilerden, şehrin karmaşasından ve kalabalığından sıkça şikayet etmekte.

 

5 Sao Paulo, Brezilya

Sao Paulo, Brezilya

Toplam nüfus : 21 Milyon 800 Bin
Yüz ölçümü : Bin 521 kilometrekare

Çok çeşitli mimari yapıları bünyesinde barındıran Sao Paulo, Brezilya’nın en kalabalık şehir olma özelliğini taşıyor. Sao Paulo; moda haftaları, Dünyaca ünlü mimarları, eşsiz yapıları ile ünlü olduğu kadar suç oranı ile de ünlü bir şehir.

 

4 Mexico City, Meksika

Mexico City, Meksika

Toplam nüfus : 22 Milyon 650 Bin
Yüz ölçümü : Bin 973 kilometrekare

Meksika’nın başkenti olan şehir, ünlü Aztek tapınaklarına da ev sahipliği yapıyor. Listemizde yer alan diğer şehirler gibi, ülkenin en büyük finans ve ticaret şirketleri Mexico City’de yer almakta.

Şehrin büyük bir çoğunluğunda gece kondu mahalleri var. Ayrıca şehir, Güney Amerika’nın en tehlikeli şehirlerinden birisi.

 

3 Şanghay, Çin

Şanghay, Çin

Toplam nüfus : 25 Milyon 650 Bin
Yüz ölçümü : 6 Bin 340 kilometrekare

Dünya’nın en işlek limanına sahip şehir, aynı zamanda Dünya’nın en kalabalık ülkesinin, en kalabalık şehri olma özelliğini de taşıyor. Şanghay inanılmaz ölçülerde ticaret ve finans alanlarına sahip. Şanghay tam anlamı ile gökdelenler şehri. Şehirde 100 metreden yüksek 200’den fazla gökdelen yer almaktadır.

Yıllar önce küçük bir balıkçı kasabası olan şehir, geçtiğimiz yüzyıldan itibaren inanılmaz bir büyüme göstermiş.

 

2 Delhi, Hindistan

Delhi, Hindistan

Toplam nüfus : 28 Milyon 600 Bin
Yüz ölçümü : Bin 484 kilometrekare

Hindistan’ın başkenti Delhi, yüz ölçümü olarak ülkenin en büyük şehirlerinden birisi. Delhi şehri kuzeyinde yer alan yeni bölge ile Yeni Delhi ve Delhi olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Şehir Tac Mahal ve bir çok ünlü tarihi yapıya da ev sahipliği yapmakta.

Delhi şehri Dünya’da en çok evsiz insanın yaşadığı şehir olma özelliği de taşıyor. Geceleri özellikle şehir merkezinde ve işlek caddelerde insanların uyuduğu görülüyor.

 

1 Tokyo, Japonya

Tokyo, Japonya

Toplam nüfus : 37 Milyon 550 Bin
Yüz ölçümü : 2 Bin 188 kilometrekare

Eski adı Edo olan Japonya, Dünya’nın en kalabalık şehri olma özelliğini taşıyor. Tokyo Dünya’nın en zengin bazı firmalarının da genel merkezlerinin bulunduğu bir şehir. Şehir her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Pahalılığı ile ünlü olan şehirde, çoğunlukla Japonlar yaşamakta. Ülkenin en zengin insanlarının yaşadığı Tokyo’nun kalbinde çok sayıda Budist tapınağı mevcut.

 

 

Dünya’nın En Kalabalık Şehirleri

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En Uzun 10 Otoyolu

 

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.