Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Büyük 10 Gölü

Göller buzullar, volkanik oluşumlar hatta insan müdahalesi sonucu oluşan su birikintileri. Dünya’nın farklı coğrafyalarında kendisine has karakterlerde, doğal yaşama ev sahipliği yapan irili ufaklı binlerce göl mevcut.

Ancak özellikle Kuzey Amerika’da çok sayıda büyük göl var. Bunun en büyük nedeni ise binlerce yıl önce kıtanın buzullardan oluşması. Bu buzullar eridikçe ve hareket ettikçe, yer yüzeyinde oyuklar meydana gelmiş, açılan bu oyuklara da eriyen buzulların suları dolarak gölleri meydana getirmiş.

He neyse amacımız coğrafya dersi vermek değil, biz konumuza dönelim.

Dünya’da yer alan 2 milyondan fazla gölden, en büyük on tanesini listeledik.

 

1. Hazar Denizi (Caspian Sea)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 371 Bin kilometrekare

Hazar gölü o kadar büyüktür ki, coğrafi literatürde “Hazar Denizi” olarak adlandırılır. Hatta Hazar Denizinin büyüklüğü, neredeyse listede yer alan diğer göllerin toplam alanı kadardır. Hacim olarak 78.200 kilometrekare su tutmaktadır. Bununla birlikte Dünya’nın en derin üçüncü gölüdür. Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan’ın Hazar Denizine kıyısı vardır.

 

2. Superior Gölü (Lake Superior)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 82 Bin 400 kilometrekare

Superior Gölü, Dünya’nın en büyük tatlı su gölü ve Kuzey Amerika’nın en büyük gölü ünvanlarına sahip. Golün maksimum derinliği ise 406 metredir. Kanada ve Birleşik Devletlerin Superior Gölü’ne kıyısı vardır.

 

3. Victoria Gölü (Lake Victoria)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 69 Bin 490 kilometrekare

Afrika kıtasının en büyük gölü olan Victoria Gölü, Dünya’nın en büyük tropikal gölüdür. Listede yer alana diğer göllere göre nispeten daha sığ bir derinliğe sahip olan Victoria Gölü, ortalama olarak 40 metre derinliğe sahip. Kenya, Tanzanya ve Uganda’nın Victoria Gölü’nde kıyıları bulunuyor.

 

4. Huron Gölü (Lake Huron)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 59 Bin 600 kilometrekare

331 kilometre uzunluğa ve 295 kilometre genişliğe sahip olan Huron Gölü, yüzyıllar süren buzulların hareketleri sonucu oluşmuş. Huron Gölü Kanada ve Amerika sınırları içerisinde yer alıyor.

 

5. Michigan Gölü (Lake Michigan)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 58 Bin kilometrekare

Tek bir devletin sınırları içerisinde yer alan en büyük göl olan Michigan Gölü, tahmin edebileceğiniz gibi Amerika sınırları içerisinde. 2.575 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan göl, ortalama olarak 85 metre derinliğe sahiptir.

 

6. Tanganika Gölü (Lake Tanganyika)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 32 Bin 900 kilometrekare

Dünya’nın en uzun tatlı su gölü olan Tanganika Gölü, Baykal gölünden sonra Dünya’nın en derin ikinci gölü olma ünvanına sahip. Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya ve Zambiya ülkelerinin Tanganika Gölünde sınırları mevcuttur.

 

7. Baykal Gölü (Lake Baikal)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 31 Bin 500 kilometrekare

Rusya’nın Güney Sibirya bölgesinde yer alan, doğal yaşamı ile ünlü Baykal Gölü, Dünya’daki tatlı su kaynağının yaklaşık olarak yüzde yirmisini barındırıyor. Baykal gölünün yaklaşık olarak 25 milyon yaşında olduğu tahmin edilmekte.  Aynı zamanda Dünya’nın en derin gölü olması ile meşhurdur. Baykal Gölü ortalama derinliği 745 metredir. En derin noktası ise 1.642 metre olarak ölçülmüştür.

 

8. Büyük Ayı Gölü (Great Bear Lake)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 31 Bin 80 Kilometrekare

Kuzey kutbunun 200 kilometre güneyinde yer alan Büyük Ayı Gölü tahmin edebileceğiniz gibi Kanada topraklarında yer alır. Gölün ortalama derinliği 72 metredir. Deniz seviyesinden 186 metre yukarıda yer alan Büyük Ayı Gölü, kışın rekor seviyelerde soğuk bir iklim yaşar.

 

9. Malavi Gölü (Lake Malawi)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 30 Bin Kilometrekare

Afrika kıtasının en büyük üçüncü ve en derin ikinci gölü olan Malavi Gölü, tektonik plakaların ayrılması sonucu deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte oluşmuştur. Malavi, Mozambik ve Tanzanya ülkelerinin göle sınırları vardır.

 

10. Büyük Esir Gölü (Great Slave Lake)

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü

Büyüklüğü : 28 Bin 900 kilometrekare

Kuzey Amerika topraklarının en büyük gölü olan Büyük Esir Gölü Kanada sınırları içerisinde yer alıyor. Soğuk bir coğrafyada yer aldığı için, göl kış mevsiminde donmakta. Göl adını Slave yerlilerinden almıştır. Oldukça berrak suyu ve derinliği ile ünlü bir göldür. Gölün en derin noktasının uzunluğu 600 metreden fazla. Büyük Esir Gölü üzerinde bir çok adanın da yer aldığını belirtelim.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok Adaya Sahip 10 Ülke

 

İçeriğin Videosu YouTube Kanalımızda

Dünya'nın En Büyük 10 Gölü (10 Largest Lakes in the World)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.