Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

20. Yüzyılın Devrim Niteliğindeki Buluşları

İçinde bulunduğumuz 21.yy ne getirir bilemeyiz. Ancak geçtiğimiz yüzyılda insanlık tarihinin en önemli buluşlarından bazıları gerçekleştirildi.

Gelin bu icatlara biraz daha yakından bakalım.

Acaba bu buluşlar hiç yapılmamış olsaydı, Dünya nasıl bir yer olurdu?

 

1. Otomobil

Otomobil

19.yy’da emekleme adımları atan otomobil endüstrisi, 20.yy’de gelişerek bir çok aile için ulaşılabilir oldu. Otomobil endüstrisinin gelişimi ile; nakliye ve ulaşım kolaylaştı. Otomobil sayesinde insanoğlu, günlerce at üstünde katettiği mesafeyi artık saatler içinde ulaşabiliyordu.

 

2. Uçak

Uçak

Uçaklar; bir noktadan bir noktaya en hızlı ulaşımın yolunu açtı. Uçak teknolojisinin gelişimi, savaşların kazananlarını da belirledi.

 

3. Denizaltılar

Denizaltılar

1880’ler kullanılmaya başlansa da, asıl gelişimini 20.yüzyılda gerçekleştiren denizaltılar, sahip oldukları nükleer güç ile sınırsız menzile sahipler. Denizcilerinde dedikleri gibi; “Dünyada iki tip gemi vardır. Denizaltılar ve hedefleri.”

 

4. Roket

Roket

Üç Bin yıl önce ilk kez Çinliler tarafından icat edilen bir teknoloji olsa da, insanoğlunun roketleri kontrol edilebilmesi 20. yy’da mümkün olmuştu. Roketler; savaşların kaderini şekillendirdiği gibi onlar sayesinde uzay keşifleri mümkün hale geldi.

 

5. Antibiyotik ve Penisilin

Antibiyotik ve Penisilin

Geçmişte insanlar günümüze kıyasla basit hastalıklar nedeni ile hayatını kaybediyordu. Alexander Fleming tarafından geliştirilen penisilin, mucizevi bir etki yaparak insan hayatının uzamasına yardımcı oldu.

 

6. Nükleer Güç

Nükleer

İnsanlığın gelişiminde bire bir etkisi olan enerji kaynağı. Tabi kontrol edilebildiği sürece.

 

7. Bilgisayar

Bilgisayar

Transistörlerin gelişimi ile birlikte, bilgisayarlar gelişmeye ve yavaş yavaş daha da hızlanmaya başladı. Bilgisayarların gelişimi ise tüm insanlığı çok farklı bir çağa taşıdı.

 

8. İnternet

İnternet

Çağımıza adını veren İnternet’in gelişimi; bilgiye herkesin ulaşabilmesini sağladı. Sosyal medyayı hesaba katmıyoruz. Çünkü sosyal medyanın insan hayatında etkili olması içinde bulunduğumuz 21. yy’da mümkün hale gelebildi.

 

9. Radyo

Radyo

İnsanların Dünya’da neler yaşandığını, ilk kez canlı olarak duyabilmelerine imkan sağlayan, kablosuz ilk teknoloji olan radyolardı.

 

10. Televizyon

Televizyon

Görüntülü haber izleme, film ve dizi kültürü, medyayı güçlü yapma gibi insanoğluna bir çok yeni kavram kazandırmış bir teknoloji. Toplumların bilinçlerinin kontrol edilmesini de sağladı.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Artık Kimsenin Kullanmadığı Tarihe Karışmış Elektronik Eşyalar

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.