Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Artık Kimsenin Kullanmadığı Tarihe Karışmış Elektronik Eşyalar

Yakın geçmişte milyonlarca insan tarafından satın alınan elektronik eşyalar, günümüzde artık neredeyse hiç kullanılmıyor. Listemizde yer alan çoğu elektronik eşyanın, bugün akıllı telefonlarımızda yer alması ise teknolojinin gelişimini yansıtması açısından oldukça şaşırtıcı.

80 ve 90’lı yıllarda kullandığımız bu elektronik eşyalardan bazılarına yakından bakalım.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Artık Tarihe Karışmış Bilgisayar Donanımları

 

1. Walkman

1979 yılında Sony tarafından üretilen Walkman’i satın aldığınızda, istediğiniz ortamda müzik dinlemek gibi oldukça lüks bir ayrıcalığa da sahip oluyordunuz. İçine bir kaset koyabildiğiniz Walkman’lerin sonraki yıllarda radyolu versiyonları da satışa sunulmuştu.

Walkman

 

2. Discman

Walkmanin milyonlarca kişi tarafından satın alınmasından sonra yine Sony tarafından üretilen Discman’ler, CD’den müzik dinleme imkanı sunuyordu.

Discman

 

3. PDA

90’lı yıllarında sonunda, 2000’li yılların başında piyasaya sunulan PDA; kablosuz İnternet bağlantısı, takvim, e-posta istemcisi gibi bir çok özelliğe sahipti. Üstelik yanında bulunan kalemi kullanarak, bu özellikleri dokunmatik ekran üzerinden kullanabiliyordunuz.

PDA

 

4. CASIO F-91W

Alarm, kronometre, ışık gibi bir çok özellik sunan, ülkemizde hemen hemen her ailede en az bir kişinin kullanmış olduğu efsanevi saat.

CASIO F-91W

 

5. Kapaklı Cep Telefonları

İlk nesil kapaklı ve antenli cep telefonları, tam anlamı ile bir statü simgesiydi.

Kapaklı Cep Telefonları

 

6. Fotoğraf Makineleri

İçerisinde 36 poz çekebileceğiniz film şeridine sahip olan fotoğraf makineleri. Hem fotoğraf filmine hemde fotoğrafları bastırmak için ayrıca ücret ödemeniz gerekirdi. Yanlışlıkla arka kapağını açtığınızda, çektiğiniz tüm resimlere elveda derdiniz.

Fotoğraf Makineleri

 

7. Game Boy

Bir devrin çocuklarını sokaktan soğutan, içinde Tetris oyununun onlarca farklı sürümü olan bir oyuncaktı.

Game Boy

 

8. Atari

Televizyona bağlantı kurarak, kasetin içinde bulunan yüzlerce oyundan dilediğinizi oynayabilirdiniz. Ah bir de Atari ısındıkça kapatıp beklemek zorunda bırakmasaydı.

Atari

 

9. Sanal Bebek

Gazeteden toplanan kuponlarla milyonlarca insanın evine giren sanal bebekler, bir nesli bebekten soğutmuştu. Altını temizle, doyur, iğnesini yap derken insanı sinir stres sahibi yapardı.

Sanal Bebek

 

10. Yükseltici

Karasal antenlerden gelen yayını, televizyona daha iyi yansıtmak için her evde kullanılan, küçük ama etkili bir cihazdı.

Yükseltici

 

11. Video Kaset Oynatıcıları

Şanslı bazı ailelerin evinde olan bu cihazlara, Beta veya VHS tipli kasetleri takıp oynatabilirdiniz.

Video Kaset Oynatıcıları

 

12. Çevirmeli Telefon

Bir dönemin evlerinin demir başıydı. 80’li yıllarda telefon rakamı 4 haneden oluştuğu için kullanması oldukça basitti. 90’larda telefon rakam sayısı 7 hane olup, üstüne üstük tuşlu telefonlarda yaygınlaşınca bir kenara atıldılar.

Çevirmeli Telefon

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünya’nın En Hızlı Arabaları

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.