Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Vücudunuzda Yapmanızın İmkansız Olduğu Şeyler

Hepimizin farklı alanlarda fiziki veya zihinsel yetenekleri mevcut. Bazı yeteneklerimizi geliştirmek için egzersiz yapabilir veya sporla uğraşabiliriz. Ama bazı yetenekler var ki; onları yapabilmek neredeyse imkansız.

Görsel Pencere; yapılması neredeyse imkansız olan 10 şeyi araştırdı.

 

1. Kendinizi Gıdıklayamazsınız

Beynimiz hassas bölgelerimize dışarıdan yapılan müdahaleleri ayırt edebilir. Bu da gıdıklanma gibi tepkiler doğurur. Ancak hiçbir insan kendi kendini gıdıklayamaz.

 

2. Nefes Alırken Konuşamazsınız

Nefes verirken garip sesler çıkarıyor olsak da, nefes alırken konuşmamız imkansızdır.

 

3. Hapşırırken Gözlerinizi Açamazsınız

Hapşırma sırasında doğal bir refleks ile göz kapaklarımız sıkıca kapanır. Hapşırmak vücudumuzda dışa doğru şiddetli bir basınç doğurduğu için, beynimiz bu yönde doğal bir tepki doğurmuştur. Eğer gözlerimiz açık hapşırsaydık, gözlerimiz yerinden çıkabilirdi.

 

4. Dirseğinizi Yalayamazsınız

Normalden çok daha uzun dile veya normalden kısa üst kola sahip az sayıda esnek insanlar tarafından yapılabilen bir harekettir.

 

5. Dilinizi Burnunuza Değdiremezsiniz

Uzun dilli insanlar veya burnu aşağı doğru uzun olan kişiler tarafından yapılabilen bir harekettir. Diliniz ve burnunuz normal ölçülerde ise dilinizi burnunuza değdirmeniz imkansız.

 

6. Yumruğunuzu Ağzınıza Sokamazsınız

Yumruğunuzu ağzınıza sokabilmek için; yumruğunuzun normalden küçük ve ağzınızın normalden büyük olması gerekiyor.

 

7. Kulağınızı Oynatamazsınız

Eski çağlarda yaşayan insanlar, yabani hayvanlardan korunmak için kulaklarına ve gözlerine güveniyorlardı. Seslere odaklanmak için ise, kulaklarını yana ve yukarı doğru hareket ettirmeleri gerekiyordu. Yüzyıllar içinde kulakları oynatma gereksiz bir ihtiyaç haline geldi. Kulaklarımızı oynatan 6 kas da kullanılamaz hale geldi.

 

8. Dilinizi Bükemezsiniz

Dilinizi yuvarlak şeklinde bükmek için oldukça sık pratik yapmalısınız. Dilinizi ağzınızın içinde dalgalandırarak yan çevirmek ise neredeyse imkansızdır.

 

9. Tek Parmağınızı Bükemezsiniz

Avuç içiniz zemine tam değecek şekilde elinizi bir masaya koyun. Serçe parmağınızdan başlayarak parmaklarınızı tek tek bükmeye çalışın. Tüm parmaklar tek bir fleksor tendona bağlı olduğu için, parmaklarınızı ayrı ayrı bükmek neredeyse imkansızdır. Siz bir parmağınızı bükmeye çalıştıkça diğer parmaklarınızın biri veya bir kaçı kendiliğinden hareket edecektir.

 

10. Duvara Yaslanıp Tek Ayak Üstünde Duramazsınız

Başınızdan ayaklarınıza kadar tüm bedeniniz ile düz bir duvara sırtınızı verin. Sağ veya sol ayağınızı kaldırıp tek ayak üstünde durmaya çalışın. 5 saniyeye kalmadan kaldırdığınız ayağınıza doğru vücudunuz devrilecektir.

Oldukça mantıksız gibi görünse de, duvara yaslı bir şekilde tek ayak üstünde durabilmek imkansızdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Organlarımız Mikroskop Altında Nasıl Görünüyor?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.