Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Türkiye’de Yaşanan En Çok İnsanın Öldüğü Uçak Kazaları

Uçak yolculuğu seyahat etmek için en güvenli yol olsa da, bazen yaşanan facialar, insanların uçak fobisini tetikleyebiliyor. Ülkemizde özellikle son yıllarda havayolu şirketlerinin bilet fiyatlarında yaptığı indirimlerle birlikte yurt içi seyahatler de uçak yolculuğu sıklıkla tercih edilmekte.

Son yıllarda ülkemizde ciddi bir uçak kazası yaşanmamış olsa da, tarih boyunca Türkiye sınırları içerisinde maalesef bir çok ölümlü uçak kazası yaşandı. Biz de sizlere bu  yaşanan kazanlardan en çok insan ölümüne neden olanları listeledik.


10 10. Marmara Denizi Uçak Kazası | 42 Ölü

10. Marmara Denizi Uçak Kazası | 42 Ölü

Türk Hava Yolları’na ait F-28-1000 Fokker Fellowship tipi uçak, içinde bulunan 42 yolcu ile birlikte 30 Ocak 1975’de İzmir’den İstanbul’a gitmek için gece saatlerinden havalanır. Uçak İstanbul Yeşilköy Havaalanına inmek için alçaldığı sırada, havaalanında elektrik kesilmesi yaşanır. Pilot güvenli bir iniş yapamayacağı gerekçesi ile uçağı tekrar havalandırarak Marmara Denizi üzerinde manevra yapar.

Kule uçağın tekrar inişini bekler ancak uçakla irtibat kesilmiştir. Yapılan araştırmalar uçağın Marmara Denizine düştüğünü gösterir.

Uçağın enkazını yada yaşamını yitiren yolcuları çıkarmak için hiç bir çalışma yapılmaz. Olayın üstünden otuz yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, uçak enkazı ve yaşamını yitirenler halen Florya açıklarından Marmara Denizinin 75 metre altında yatmaktadırlar.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tarihin En Bilinen Fotoğrafları (1940 – 1949)

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

9 9. Ankara SAS Kazası | 42 Ölü

9. Ankara SAS Kazası | 42 Ölü

Stockholm – Ankara seferinin yapan İskandinav Hava Yolları’na ait yolcu uçağı iniş için alçaldığı sırada Esenboğa Havaalanı’na 10 kilometre kalan düştü. Yaşanan kaza sonrası uçakta bulunan 42 kişiden kurtulan olmadı.

 

8 8. Ankara Boening Kazası | 47 Ölü

8. Ankara Boening Kazası | 47 Ölü

Türk Hava Yolları’na ait Paris-İstanbul-Ankara seferini gerçekleştiren Boeing 727 tipi uçak, Ankara’ya inişi sırasında ani basınç değişikliği nedeni ile, uçağın arka kısmı yere vurur. Yaşanan olay nedeni ile uçağın ön bölümünde yer alan pilot dahil yirmi kişi kurtulmuş ancak 47 kişi hayatını kaybetmiştir.

 

7 7. 4203 Sefer Sayılı Uçuş | 57 Ölü

7. 4203 Sefer Sayılı Uçuş | 57 Ölü

İstanbul Isparta seferini yapmak için 30 Kasım 2007 gece saatlerinde havalanan uçak ile irtibat, gece saat 01.38’de kopar. Uçak herhangi bir acil yardım kodu göndermediği ve çevrede bir patlama yaşanmadığı için uçağın akıbeti hakkında bilinmezlik yaşanır.

Uçağın enkazını aramak için başlatılan çalışmalarda, AtlasJet Hava Yollarına ait uçağa ulaşılır ancak üzücü bir şekilde kazadan kimsenin kurtulamadığı anlaşılır.

 

6 6. 278 Sefer Sayılı Uçuş | 57 Ölü

6. 278 Sefer Sayılı Uçuş | 57 Ölü

Türk Hava Yollarına ait Boeing 737/400 tipi uçak Ankara’dan Van’a gitmek için 29 Aralık 1994 tarihinde havalanır. Kötü hava koşulları nedeni ile uçağa Ankara’ya dönmesi için uyarı yapılır. Uyarıyı dikkate almayan pilot iniş için ısrar eder. İki denemesinde iniş gerçekleştiremeyen pilot, üçüncü denemesinde dönüş gerçekleştirir ancak yeterli yüksekliğe ulaşamadığı için Kale Tepesin’e çarpar.

Yaşanan kaza sonucu uçakta yer alan 76 kişiden 57’si hayatını kaybeder.

 

5 5. 301 Sefer Sayılı Uçuş | 66 Ölü

5. 301 Sefer Sayılı Uçuş | 66 Ölü

Türk Hava Yollarına ait Fokker F-28 Fellowship 1000 tipi yolcu uçağı İzmir Cumaovası Havaalanı’ndan İstanbul’a gitmek üzere harekete geçer. Tam havalanma sırasında motorlarında yaşanan güç kaybı ile tam havalanamaz ve pist bitişinde yer alan bir hendeğe çarpar.

Çarpışa sırasında yaşanan patlama nedeni ile uçak alev alır. Yaşanan kaza sonucu, uçakta bulunan 72 kişiden 66’sı hayatını kaybetmiştir.

 

4 4. Trabzon Uçak Kazası | 74 Ölü

4. Trabzon Uçak Kazası | 74 Ölü

Afganistan’da BM güvenlik güçlerinde görevli olan askerleri taşıyan uçak, Trabzon Havaalanın’a yakıt ikmali için alçalırken Maçka yakınlarında dağa çarptı. Yaşanan kaza sonucu Ukrayna Hava Yollarına ait Yakovlev YAK-42 tipi uçakta yer alan 12 personel ve 63 İspanyol askeri hayatını kaybetti.

 

3 3. 634 Sefer Sayılı Uçuş | 75 Ölü

3. 634 Sefer Sayılı Uçuş | 75 Ölü

Türk Hava Yollarının RJ-100 tip uçağı Diyarbakır’a gitmek üzere akşam saat yedide İstanbul’dan havalanır. Sorunsuz bir uçuşun ardından, Diyarbakır’a iniş için alçalmaya başlar. Ancak Diyarbakır havalanının pistinde yaşanan sis nedeni ile pisti göremeyen pilot gözlem yaparak inmeye çalışır. 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı bulunduğu bölgeye düşen uçak, patlamanın şiddeti ile üç parçaya ayrılır.

Kaza sırasında oluşan yangın 74 kişinin ölümüne yol açar. Kazadan hemen sonra olayın yaşandığı alana gelen kurtarma görevlileri 6 kişiyi uçaktan sağ kurtarmayı başarırlar. Ancak kurtarılanlar arasında yer alan 1.5 yaşındaki bir kız çocuğu yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamaz ve ölü sayısı 75’e yükselir.

 

2 2. Ankara Uçak Faciası | 120 Ölü

2. Ankara Uçak Faciası | 120 Ölü

Ramazan ayının ilk günü. Vickers 754D model yolcu uçağı Ankara Esenboğa Havaalanı’na iniş yapmak üzere içinde bulunan 15 yolcu ile alçalmaya başlar. O sırada Türk Hava Kuvvetlerine kayıtlı Douglas C-47 model yolcu uçağı’da uçuş talimi yapmak üzere havadadır. Tam Ulus üzerinde, Askeri uçağımız ile Lübnan yolcu uçağı havada kafa kafaya çarpışır.

Kaza yapan uçakların enkazı tamda halkın en kalabalık olduğu iki bankanın üzerine düşer. Cuma günü olması dolayısı ile bankalarda yer alan vatandaşların büyük bir kısmı hayatını kaybeder.

Halen kesin olarak kaç kişinin hayatını kaybettiği bilinmiyor olsa da 120 civarında insanın bu kazada yaşamlarını yitirdikleri düşünülüyor.

 

1 1. 452 Sefer Sayılı Uçuş | 154 Ölü

1. 452 Sefer Sayılı Uçuş | 154 Ölü

Milano’dan havalanan Boeing 727-2F2 model uçak, İstanbul’da duraklayıp yolcu ve yakıt ikmali yaptıktan sonra, son rotası olan Antalya’ya uçmak üzere 19 Eylül 1976 gece saatlerinde havalanır. TC-JBH kodlu uçak, gece saatlerinde Isparta halkını korkutacak bir şekilde alçaktan uçarak, Karatepe’ye çarpar.  Patlamanın yarattığı ateş, neredeyse tüm Isparta’dan görünür.

Kazadan sonra, patlamanın yaşandığı alana giden Jandarma ve kurtarma görevlileri, uçakta yer alan tüm yolcu ve mürettebatın hayatlarını kaydettiklerine şahit olurlar. Türkiye sınırlarından yaşanan,

Türk sivil havacılık tarihinin en ölümcül kazasının nedeni gelelim. Yapılan incelemeler ve kaza sonrasında bulunan kara kutudan anlaşıldığı üzere; kaptan pilot, Isparta karayolunun aydınlatmalarını, Antalya havaalanının aydınlatması ile karıştırmış, durumu fark ettiğinden ise yükselmeye başlamış ancak manevra esnasında uçağın kanadını Karatepe yamacına çarpmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.