Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Türkiye Turistlik Tarihi Bölgeler : Manazan Şehri

Karaman’daki Manazan şehrinin tarihi Bizans İmparatorluğuna kadar uzanıyor. Şehrin kesin olarak ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de 6. veya 7. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Şehir istilacı ve yağmacılardan korunmak için dikey olarak kaya üzerine inşa edilmiş.

 

Manazan şehri İlk bakışta tek bir yapı gibi görünse de, aslında birbirinden bağımsız küçük odaları evlerden oluşuyor. Şehir 5 kattan oluşan karmaşık bir yapı. Kapladığı alan ise 3 kilometrekare.

 

Yüzyıllar önce sosyal olarak işleyen bir yapıya sahip olan Manazan şehrinde evlerin yanısıra; kilise, depolama alanları ve mezarlıklar bulunuyordu.

Bir zamanların işleyen şehri günümüzde tarih seven turistlerin ziyareti için restore edilmiş durumda. Şehrin bazı odalarını ise köylüler peynir ve tahılları saklamak için kullanıyorlar.

 

Manazan’ı özel yapan detaylardan bir tanesi de; mağaraların birinde bulunduğu rivayet edilen ve tam olarak çürümemiş Bizans Kızı Mumyasıdır.

 

Manazan Şehrine Ulaşım

Manazan Şehri Karaman’a 40 kilometrelik bir mesafede. Şehir Yeşildere ve Taşkele köylerinin arasındaki Yeşildere Vadisinde bulunuyor. Manazan Mağaralarına özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi, günün belirli saatlerinde Karaman merkezden hareket eden Taşkale minibüslerini kullanarak tarihi alana ulaşabilirsiniz.

 

Manazan Şehri Nerede?

Tarihi şehrin konumunu harita üzerinde görmek için aşağıdaki bağlantı butonuna tıklayabilirsiniz.

GOOGLE HARİTALAR

 

Manazan Şehri Ziyaret Saatleri ve Ücretleri

Manazan Mağaraları Ziyaret Saatleri : Sabah 09:00 – Akşam 18:00
Manazan Mağaraları Ziyaret Günleri : Tarihi alanı her gün ziyaret edebilirsiniz.
Manazan Mağaraları Giriş Ücreti : Girişler için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

 

Turistlik Bilgiler Kaynağı : Kulturportali.gov.tr

 

1 Yorum
  1. Furkan dedi

    Gidip gördüğüm bir yerdi. gerçekten çok şahane bir yer manazan şehri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.