Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Tüm Zamanların En Kötü Tasarımına Sahip Arabaları

Bir arabanın satılmasını sağlamak için dış tasarımının göze hoş gelmesi gerekir. Otomotiv firmaları müşterilerinin isteklerini karşılayabilmek için, araç tasarımlarında markanın karakteristik çizgilerinin burgulamaya çalışırlar.

Herkes tarafından beğenilen bir araç tasarımı yapabilmek neredeyse imkansızdır. Ama bazı arabalar var ki, dış tasarımları felaket düzeyinde iğrençtir.

Görsel Pencere olarak şimdiye kadar tasarlanmış en kötü görünüme sahip 10 aracı listeleyeceğiz. Bazı araçların neden bu kadar kötü tasarladığını eminiz sizde merak edeceksiniz.

 

10 10. GM EV-1

10. GM EV-1

Felaket derecesinde kötü tasarlanmış arka kısma sahip araç 1997 yılında üretilmişti. Sadece kiralama bedeli ile satılan GM EV-1 elektrikli araç projesi 2002 yılında sonlandırıldı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En Uzun 10 Otoyolu

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

9 9. Chevrolet Lumina APV

9. Chevrolet Lumina APV

Aile arabası üretelim derken tasarımsal olarak facia bir araba üreten Chevrolet tarafından 1990 piyasaya sürelen bir modeldi.

 

8 8. Zundapp Janus

8. Zundapp Janus

Daha önce, ön ve arka camların kapı olarak kullanıldığı bir araba görmüş müydünüz? Alman firması Zundapp tarafından 1958 yılında üretilen ilginç araba Janus ile tanışın.

 

7 7. Crosley Hotshot

7. Crosley Hotshot

Bir otomotiv üreticisi neden kapısız bir araç yapmak ister ki? 1949 Model Crosley Hotshot, alışılagelmişin dışında kapısız ve 500 kilogram gibi oldukça hafif bir arabaydı.

 

6 6. Fiat Multipla

6. Fiat Multipla

1998 yılında Fiat tarafından tasarlanan araba, adeta “Bir araba nasıl tasarlanmaz?” sorusunun cevabı gibi görünüyor. Gelen acımasız eleştirilerden sonra Fiat aracın üretimini durdurma kararı almıştı.

 

5 5. Zagato Zele

5. Zagato Zele

İtalyan firması Zagato tarafından 1974 yılında tasarlanan ve yalnızca 500 adet üretilen elektrikli araba 500 kilogram ağırlığa ve oldukça kötü bir tasarıma sahipti.

 

4 4. Fuller Dymaxion

4. Fuller Dymaxion

Uçan ve yüzen bir otomobil olması amacıyla ABD’li girişimci R. Buckminster Fuller tarafından tasarlanana araç, tam anlamıyla iğrenç bir tasarıma sahipti. Araç uçamayacak kadar ağır, yüzmeyecek kadar da yanlış tasarlanmıştı.

Otomobil olarak üretilen modeli ise çok fazla satılmayınca Fuller, fikrinden vazgeçmek zorunda kaldı. Yine de Dymaxion gelmiş geçmiş en kötü tasarlanan otomobiller arasında kendisine haklı bir yer edindi. Aracın sürüş videosunu izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

3 3. Davis D-2 Divan

3. Davis D-2 Divan

Tıpkı bir çizgi filmden fırlamış gibi görünen Amerikan üretimi araç sadece 1947 yılında üretildi. Yüksek hızlara ulaşıldığında tehlikeli olduğu için üretimine son verildi.

 

2 2. Ford Pinto

2. Ford Pinto

Kötü tasarlanmış bir araba sadece dış görünüm ile ilgili olabilir mi?

“Evet” diyorsanız, Ford Pinto sizi haksız çıkaracak bir tasarıma sahip. İlk bakışta “normal” gibi görünen bu küçük ve ucuz araba, büyük bir kusura sahip.

Ford Pinto’yu tasarlayan mühendislerinin aklına benzin deposunu arabanın arkasına koyma fikri gelmiş ve bu kötü fikir uygulanmış. Sonra ne mi olmuş? Kaza anında arkadan darbe alan Ford Pinto’lar hemen alev alıp kül olmuş. Bu kötü tasarım yüzlerce kişinin hayatına mal olmuş.

 

1 1. Reliant Robin

1. Reliant Robin

İngiliz üretimi araba o kadar kötü bir tasarıma sahip ki, neredeyse her virajda devrilen yada takla atan bir aerodinamik yapıya sahipti. Görünümü nedeniyle “Plastik Domuz” olarak adlandırılan araba bir çok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuş.

Arabanın Top Gear videosunu izlemek isterseniz sizi böyle alalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.