Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Tüm Zamanların En Büyük Bütçeli 10 Filmi

Amerikan film endüstrisi (nam-ı diğer Hollywood), yüksek bütçeli filmler yapmakta eşsiz bir üne sahip. Biz sinemaseverleri etkilemek ve izleyicilere kusursuz bir görsel zevki sunmak için neredeyse her karede özel efekt kullanılıyor.

Filmin yapımında kullanılan özel efektler, yıldızlara verilen ücretler derken filmin perde de izleyicisi ile buluşması için milyonlarca dolar harcanıyor. Bizde sinema kategorisinde yayınladığımız bu ilk içerikte, sizlere şimdiye kadar yapılmış en pahalı filmleri listelemek istedik.

Ancak kısa bir uyarı da bulunalım.

Film bütçeleri için harcanan bu tutarlar sadece filmin hazırlanması için, yapımcı şirketlerinin ödemiş olduğu miktarlardır. Film yapımcıları filmin reklamı için ne kadar para harcadıklarını bildirmedikleri için, pazarlama ücretleri bütçeye dahil edilmemiştir.

Bildiğimiz kadarı ile yapımcılar, film bütçelerinin ortalama olarak yarısı kadar da pazarlama için bütçe ayırmaktalar.

10 10. Star Wars: The Last Jedi

10. Star Wars: The Last Jedi

Bütçesi : 262 Milyon Dolar

2017 yılının en yüksek kazanç getiren filmi olan Son Jedi, gişede tam 1.3 Milyar dolarlık hasılat elde ederek harika bir başarı yakaladı.

 

9 9. Batman v Superman: Dawn of Justice

9. Batman v Superman: Dawn of Justice

Bütçesi : 263 Milyon Dolar

Filmin tam olarak ne kadara yapıldığı yapımcı firma tarafından hiçbir zaman açıklanmadı ancak filmin ortalama olarak 263 Milyon çekildiği varsayılmakta. Her ne kadar IMDB ve Rotten gibi İnternet sitelerinden, film izleyiciler tarafından ağır eleştirilere hedef olsa da gişede 874 Milyon Dolar gibi iyi bir hasılat elde etti.

 

8 8. John Carter

8. John Carter

Bütçesi : 264 Milyon Dolar

John Carter, yapımcısı firması olan Disney’e tarihindeki en büyük zararı yaptıran film ünvanını taşıyor. Film gişede yalnızca 284 Milyon dolar kazanabildi. Yönetmenin çoğu sahneyi yanlış çekmesinden ötürü sahne tekrarları için yeniden set kurulması, filmin bazı sahnelerinin kaybedilmiş olması ile hikayede derin boşlukların oluşması bu zararda en büyük etkenler oldu.

 

7 7. Solo: A Star Wars Story

7. Solo: A Star Wars Story

Bütçesi : 275 Milyon Dolar

Gişede başarısız olma ödülü alan ilk Star Wars filmi olan Solo, yapımcı firmaları büyük bir zarara sokarak sadece 392 milyon dolarlık bir hasılat elde edebildi. Bu arada kısa bir bilgi verelim. Bir filmin gişede “Başarılı” olarak sayılabilmesi için, bütçesinin en az iki katı kadar gişe hasılatı elde etmesi gerekiyor. Malumunuz sinema salonları da gişe hasılatından belirli bir kazanç elde etmekte.

 

6 6. Justice League

6. Justice League

Bütçesi : 300 Milyon Dolar

DC Evreninin, Marvel Evrenine cevabı olarak hazırlanan yapım ne yazık ki aradığı zafere gişede ulaşamadı. Premier gösteriminde tüm eleştirmenler tarafından, aşırı efekt kullanımı ve kopuk hikayesi nedeni ile yerden yere vurulan Adalet Birliği filmi, gişede 657 Milyon dolar hasılat elde ederek yapımcılarını ve DC evreni hayranlarını üzdü.

 

5 5. Pirates of the Caribbean: At World’s End

5. Pirates of the Caribbean: At World’s End

Bütçesi : 300 Milyon Dolar

Filmin büyük bir bütçesi, eski Singapur görünümü elde etmek için 40’dan fazla bina inşa etmek için harcanmıştı. Film ilk gösteriminden sonra yapılan binlerce eleştiriye rağmen film yaklaşık olarak 1 Milyar dolar gişe kazancı elde etmeyi başardı.

 

4 4. Avengers: Infinity War

4. Avengers: Infinity War

Bütçesi : 316 Milyon Dolar

Yenilmezler serisinin en etkileyici filmi olan “Sonsuzluk Savaşı”, sinema eleştirmenleri ve hayranları tarafından tam puan alarak gişede 2 Milyar doların üzerinde hasılat elde etti.

 

3 3. Avengers: Endgame

3. Avengers: Endgame

Bütçesi : 260 Milyon Dolar

Avangers serisinin son filmi olma özelliği taşıyan Endgame, 2.7 Milyar dolar gişe hasılatı elde etti.

 

2 2. Avengers: Age of Ultron

2. Avengers: Age of Ultron

Bütçesi : 356 Milyon Dolar

Film oyuncularına ve özel efektlere ödenen ücretlerden çok, yapım aşamasında bazı oyuncuların ücretlerini alamadığı için filmi bırakmakla tehdit etmeleri ile gündeme gelmişti. Neyse ki oyunculara ücretleri yapımcı firmalar tarafından ödendi ve film bitirildi. Film sinema salonlarında 1.4 Milyar dolar kar elde ederek büyük bir başarıya imza attı.

 

1 1. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

1. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Bütçesi : 379 Milyon Dolar

Şimdiye kadar yapılmış, gelmiş geçmiş en pahalı film Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde) ile listemizin zirvesine gelmiş bulunuyoruz. Sadece Johnny Depp’in filmde rol alması için 55 Milyon Dolar aldığı biliniyor. Film gişede 1 Milyar doların üzerinde hasılat elde etmişti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: UEFA Süper Kupasını En Çok Kazanan Takımlar

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.