Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Tarihin En Bilinen Fotoğrafları (1950 – 1959)

İkinci Dünya Savaşının bitişi ile birlikte Dünya’nın büyük bir kısmı, nihayet rahat bir nefes alabilmişti. Bu rahatlama bir çok farklı alanlarda ilerleme yaşatacaktı. Özellikle transistörün keşfi ile başlayan süreçte programlanabilir elektronik eşyalar insan hayatının konforunu yükseltecekti..

1940’lı yılların sonunda çıkan ilk televizyon daha da gelişecek, alınabilir bir fiyat etiketine sahip olduktan sonra milyonlarca insanın evine girecek, bunun sonucu reklam endüstrisi tüketim alışkanlıklarını destekleyecekti.

Sağlık alanında da bir çok ilerlemenin kaydedildiği 1950’li yılların en büyük buluşu tarih boyunca milyonlarca insanın ölümüne neden olan Çocuk Felci’ne karşı bir aşının keşfiydi.

1950’li yıllar ayrıca ABD ve Rusya arasında yaşanacak Soğuk Savaşın tohumlarının atıldığı dönemdi. Ülkeler arasında bu yarış her alanda etkisini gösterecekti. Rekabetin en çok yaşandığı alanlardan olan Uzay çalışmalarında, Rusya 1957 yılında Sputnik’i başarılı bir biçimde uzaya göndererek gövde gösterisi yapıyordu.

 

Bilgi
İçeriği video olarak izleme isterseniz, sayfanın en altına geçebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

 


Coco Cola Fransa’da | 1950

Coco Cola Fransa'da

1950’li yıllarda ABD tarafından üretilen bir çok ürün Dünya’ya pazarlanıyordu. Bunun bir sonucu olarak ABD ekonomisi tarihte görülmemiş başarılar yakalıyordu. Öyle ki 50’li yılların ortasına gelindiğinde ABD’de enflasyon %1 seviyelerine kadar inmişti.

ABD’nin Dünya’ya pazarladığı bir ürün diğer hepsinin arasından sıyrılıyor, insanlar merakla bu ürünü satın alarak tadıyordu. Pazarlanan bu Amerikanvari ürünün adı ise Coco-Cola’ydı.

 

Einstein Hınzırlığı | 1951

Einstein Hınzırlığı

Dünya’nın gelmiş geçmiş en bilinen bilim adamlarından olan Albert Einstein’in, en çok bilinen fotoğrafı. 1955’deki ölümünden yalnızca dört yıl önce çekilen fotoğrafta, Alman bilim adamı tarihe unutulmayacak bir kare bırakıyor.

 

Kennedy ve Lee Bouvier | 1953

Kennedy ve Lee Bouvier

Bazı siyaset bilimcilerine göre John F. Kennedy’nin başkan olmasını sağlayan fotoğraf karesi.

Amerika’da yaşanan yenilikçi hareketler beraberinde genç, dinamik, gülümseye ve kendisi ile barışık bir başkanın ihtiyacını getiriyordu.

1953 yılında ünlü spor fotoğrafçısı Hy Peskin tarafından çekilen fotoğraf daha sonra LIFE dergisinin kapağını süsleyecekti. Fotoğrafın haber altı metninde; “ABD’nin en genç ve yakışıklı senatörü Kennedy, model sevgilisi ile çok mutlu” yazacak, milyonlarca insanın Kennedy’i tanıması sağlanacaktı.

 

Similatör | 1953

Similatör 1953

Amerika’da sürücü adaylarını eğitmek için kullanılan, araba similatörleri.

 

Marilyn Monroe | 1954

Marilyn Monroe

1959 yapımı Bazıları Sıcak Sever filminden unutulmaz bir kare.

Annesi tımarhanede ölmüş bir sokak çocuğunun, tarihin en etkileyici kadını olması şaşılacak bir durum. İlk olarak zeytinyağ gibi sesi, alışılmamış güzelliği ile tanınan Marilyn, bir çok sansasyona imza atmış, hakkında bir çok dedikodu dönmüş bir kadın.

Yaşamı gibi genç yaşta ölümü de halen tartışılan bir konudur. Aptal sarışın rolü oynamasına rağmen Dünya’nın en yüksek IQ’suna sahip kadınlarından biri olan Marilyn’in, Kennedy ile gizli aşk yaşadığı biliniyordu.

Marilyn Monroe Kennedy

1954 yılında çekilen fotoğraf, Marilyn Monroe’un Kore savaşında yer alan Amerikan askerlerine verdiği konserde çekilmiş.

 

Emmett Till Cinayeti | 1955

Emmett Till Cinayeti

Aslen Şikago’lu olan 14 yaşındaki Emmett Till, 1955 yılında ailesi ile birlikte Mississippi’ye gelir. Şikogo’da rahat davranmaya alışık olan Emmett, bir dükkandan sakız aldıktan sonra, bakkalın sahibinin karısına gülerek “Hoşçakalın” der. 1950’li yıllarda ABD’de bir zencinin, Mississippi’de beyazların işlettiği bir dükkana gitmesi imkansız bir olaydı. Üstüne bir de kadına gülmesi, beyazların asla kabul edemeyeceği bir davranıştı.

Olaydan bir kaç gün sonra bakkalın sahibi yanında bir arkadaşını da alarak Emmett’i alır ve götürür. Ailesi bir süre boyunca çocuklarından haber alamaz. Kısa süre sonra Mississippi nehrinin kıyısında bir zenci cesedi bulunur. Bir gözü oyulmuş, kafatası içeri göçmüş cesedin Emmett’e ait olduğu parmağındaki yüzükten anlaşılır.

Çocuğun ailesi cesedi teşhis ettikten sonra, cenaze töreninde açık tabut merasimi yapılmasını ister. Korkunç görünen Emmett’in cesedinin resmi, ABD’de bir çok gazete tarafından yayımlanarak milyonlarca insanın yaşanan bu korkunç olaydan haberdar olması sağlanır.

Olay sonrası tutuklanan iki adam, Emmett’le sadece konuştuklarını, Mississippi’de böyle rahat davranmasının yanlış olduğunu söylediklerini, sonra bir daha görmediklerini, cesedin de zaten çocuğa ait olmadığını belirtirler.

Ve serbest bırakırlar.

 

Mickey Mouse Club | 1955

Mickey Mouse Club

Mickey Mouse’un sinema gösterimine giden çocuklar.

 

Filler ve Dovima | 1955

Filler ve Dovima

Ünlü fotoğraf sanatçısı Richard Avedon tarafından Paris sirkinde çekilen fotoğrafta; zamanını en ünlü modellerinden Dovima’ya sirkte çalışan filler eşlik ediyor.

 

New Orleans Treni | 1955

New Orleans Treni

Sokak fotoğrafçısı Robert Frank tarafından çekilen kare, zamanın ABD’sinin en etkileyici fotoğraflarından biri olarak kabul edilmekte.

 

Müzik Kabinleri | 1955

Müzik Kabinleri

ABD’de gramofon satan bir mağazadan. Müşteriler kendileri için özel olarak yapılan kişisel alana oturarak, gramofonun sesini daha iyi duyabilmeye çalışıyorlar.

 

Üniversiteye Kayıt olan İlk Siyahi Öğrenci| 1956

Üniversiteye Kayıt olan İlk Siyahi Öğrenci

Dorothy Counts Kuzey Karolanya’da, beyazların öğrenim gördüğü bir üniversiteye kayıt olan ilk siyahi öğrencidir. Okulun ilk günü bir çok olay yaşanmış, Dorothy sonrasında yaşanan baskılara dayanmayarak okuldan ayrılmak zorunda kalmıştı.

 

Venedik Kanalı | 1956

Venedik Kanalı

İkinci Dünya Savaşından sonra kendisini yeni yeni toplayan İtalya’da, kullanılması imkansız olan Venedik Kanalı temizleniyor.

 

Eve Dönüş | 1956

Eve Dönüş 1956

WWII ‘de tutuklanarak Rusya’ya gönderilen bir Alman askeri evine döner. Savaş sırasında 11 aylık olan kızı babasını ilk defa görüyor.

 

Bikini Cezası | 1957

Bikini Cezası italyan kadın

Bir İtalyan kadına bikini giydiği ceza kesiliyor.

 

İçeriğin Videosu

Tarihin En Çarpıcı ve Özel Fotoğrafları : 1950 - 1959

 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye’de Yaşanan En Çok İnsanın Öldüğü Uçak Kazaları

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.