Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Neredeyse Sigaradan Daha Zararlı Olan 8 Besin

Yanlış besin kaynaklarının tüketiminin her gün sigaradan daha fazla insanın ölümüne yol açtığı biliniyor. Faydalı olduğunu düşünerek günlük öğünümüze eklediğimiz bazı besinlerin, vücudumuza zarar verdiği de biliniyor.

Zararlı besin kavramını duyduğunuzda aklınıza ilk olarak kola ve yoğun şeker içeren içecekler gelebilir ancak bazı meyve suları da vücudunuz için zararlı olabilir. Görsel Pencere; bizi yavaş yavaş öldürme potansiyeli olan, oldukça zararlı bazı besinlerin hangileri olduğunu araştırdı.

 

1. Taze Meyve Suları

İçerdikleri vitamin ve mineraller ile meyveler beslenmemiz için kritik bir role sahiptirler. Meyveleri sıkarak hazırladığımız meyve suları ise; diyabet, kalp hastalığı ve obezitenin önlenmesinde hayat role sahip olan lif bakımından oldukça yetersizlerdir. Bununla birlikte; meyve suları içerdikleri yoğun şeker miktarı nedeniyle sağlık sorunlarına neden olabilir.

Meyve suyu tüketmek pratikte kolay gibi görünse de; tüm vitamin ve mineralleri içeren meyveyi posasıyla tüketmek vücudunuza daha iyi gelecektir.

 

2. Granola Çubukları

Her ne kadar besinler açısından zengin olsalar da, granola çubukları şeker bakımında da oldukça zenginlerdir. Bazı araştırmalara göre bu çubukları, adet başına 30 gram kadar şeker içerir. Bu da yoğun miktarda şeker demek.

 

3. Suşi

Suşi zararlı değildir, ana sorun katkı maddeleridir. Suşi popülerliğinin artması ile, farklı tarifler ve tatlar ortaya çıkmıştır. Uzak durulması gereken de, rastgele hazırlanmış içlerinde yoğun miktarda mayonez ve peynir ilave edilmiş olanlarıdır. Somon balığı içeren geleneksel suşileri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

 

4. Çiftlik Balığı

Yabani balıklar kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilecek zengin Omege-3 kaynağıdır.  Çiftlik balıklarına ise daha iyi hızlı büyümeleri ve iri görünmeleri için bazı kimyasal katkılar sunulur. Tükettiğimiz balıkların ne yedikleri de sağlığımızı etkileyen detaylardan bir tanesidir.

 

5.  Yağsız Yiyecekler

Geçtiğimiz yüzyılda, sağlıklı beslenme adına yağsız yiyeceklerin tüketilmesi popülerleşti. Büyük gıda üreticileri de, ürünlerine lezzetli bir tat için; yağ ile şekerin yerlerini değiştirdi. Bunun doğal bir sonucu olarak da; bu gıdaları tüketen insanlarda hastalıklar ve en kötüsü kanser oranlarında ciddi artışlar saptandı.

Hazır gıdalar tüketmek yerine; yoğurt ve süt ürünleri tercih etmeniz vücudunuza verebileceğiniz en iyi ödüllerin başında geliyor.

 

6. Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltıda tüketilen tahıllar, besleyici olamalarının yanında pratik olarak kabul edilir. Reklamlarda kullanılan çizgi karakterlerde onları oldukça sempatik gösterebilir. Ancak işin aslı öyle mi?

Rafine tahıllardan imal edilen kahvaltılık gevrekler, lif ve besin özelliklerini kaybetmişlerdir. Ayrıca daha tatlı olmaları için içlerine bolca şeker ilave edilir. Şeker alımının doğal bir sonucu olarak diyabet, kalp hastalığı ve obezite hastalıkları gözlemlenir.

 

7. Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek; sağlıklı tahıllardan yoksun, rafine tahıllardan imal edilir. Zinde bir yapıya ve düzenli tansiyona sahip olmak için bol tahıl içeren ekmeleri tüketmeye çalışın.

 

8. Soya

Modern toplumdan önce yetişen soya oldukça faydalı bir besinken, günümüzde soyalar genetiği ile oynanmış bir besindir. Soya tüketilmesi; kadınlarda adet döngüsünü bozar, kontrolsüz kilo kaybı yaşatır, terlemeye neden olur ve tiroid hormonlarının artmasına neden olur.

 

2 Yorumlar
  1. Okan dedi

    Bilgileri okuyunca çok şaşırdım daha dikkat edeceğim

  2. Gökhan TEPE dedi

    Yazdığınız çoğu bilgiyi bilmeme rağmen bazılarını bilmiyordum. Günümüzde her yedigimize dikkat etmek gerekiyor maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.