Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Mutfakta Usta Olmanıza Yardım Edecek 14 Tüyo

Mutfakta geçirdiğiniz zamanı daha etkin biçimde kullanmak ve yiyeceklerinizi daha taze kalmasını sağlamak ister miydiniz?

Görsel Pencere; mutfakta zaman geçirmekten hoşlanan herkesin oldukça işine yarayacak 14 basit ama oldukça etkili pratik bilgiyi araştırdı.

 

1. Yumurtalar Nasıl Taze Tutulur?

Yumurtalar Nasıl Taze Tutulur

Yumurtaların daha uzun ömürlü sağlamak için; onları buzdolabına koymadan önce dış kabuklarına biraz yağ sürebilirsiniz.

 

2. Yumurta Nasıl Hızlı Soyulur?

Yumurta Nasıl Hızlı Soyulur

Yumurtaları hızlı bir şekilde soymak için bir kaç farklı yöntem olsa da en etkilisini anlatalım. Tek yapmanız gereken; yumurtayı biraz çatlatmak ve onları soğuk suyun içinde birkaç dakika bekletmek. Suda geri aldığınızda yumurta kabuklarının kolaylıkla soyulduğunu göreceksiniz.

 

3. Limondan Birkaç Damla Almak İçin

Limondan Birkaç Damla Almak İçin

Limondan bir kaç damla almak uğruna limonları çöpe atmaktan bıktınız mı? Yapacağınız işlem olduk basit. Bir kürdan yardımı ile limon üzerinde bir delik açın ve ihtiyacınız olan kadar suyunu sıkın. Kullandığınız limonu streç filmle sarıp buzdolabına geri koyabilirsiniz. Tazeliği kaybolmayacaktır.

 

4. Bayatlamış Cipsleri Tekrar Taze Hale Getirmek

Bayatlamış Cipsleri Tekrar Taze Hale Getirmek

Bildiğinizi gibi patates cipleri hava ile temas ettiklerinde hemen bozulmaya başlarlar. Cipsleri tekrar taze hale getirmek oldukça kolay. Bir tabağın altına kağıt havlu serip, cipslerin hepsini tabağa koyun. Sadece 30 saniye mikrodalgada bekletmek cipslerin tekrar taze olması için yeterli.

 

5. Mükemmel Yumurta Pişirmek

Mükemmel Yumurta Pişirmek

O filmlerde gördüğümüz yumurtaları yapmak göründüğünden çok daha basit. Tek ihtiyacınız olan kavanoz kapağı. Yumurtayı kavanoz kapağında kırıp, tavaya atın. Sarısının ısındığını görünce eldivenle kapağı alıp, beyazını da pişirin. Tıpkı filmlerdeki gibi değil mi?

 

6. Buzdolabında Şişeleri Saklamak

Buzdolabında Şişeleri Saklamak

İster kola şişesi olsun ister şarap. Buzdolabınızda doğru şekilde saklamak oldukça basit. Dolabın raf tellerine kağıt tutturucu koymanız yeterli.

 

7. Doğru Sandviç Hazırlamak

Doğru Sandviç Hazırlamak

Sandviçin olmazsa olmazı domates ancak küçük bir sorun var domatesler ekmeğin içinden düşebiliyor. Bunu önlemek için domatesi salam veya marulun içine sarabilirsiniz.

 

8. Izgarada Balık Pişirmek

Izgarada Balık Pişirmek

Izgarada balık pişirmenin en zor tarafı; balığın ızgaraya yapışması ve şeklinin bozulması. Limon bu işlemde de kurtarıcımız oluyor. Serçe parmağı kalınlığında limonları doğrayıp mangalın üzerine atın. Pişirmek istediğiniz balığı limonların üzerine serin. Balık hem ızgaraya yapışmayacak hemde daha nefis limonlu tat alacaktır.

 

9. Streç Filmin Doğru Kullanımı

Streç Filmin Doğru Kullanımı

Mutfakta işinize çok yarasa da streç filmleri kullanması çıldırtıcı olabiliyor. Streç filmleri daha rahat kullanmak için onları buzdolabında saklayabilirsiniz. Arasındaki farkı göreceksiniz.

 

10. Yeşillikleri Daha Uzun Saklamak İçin

Yeşillikleri Daha Uzun Saklamak İçin

Yeşil sebzeler en erken bozulan gıda ürünleri arasında. Yeşilliklerin buzdolabında daha uzun süre taze kalmasını sağlamak için oldukça basit. Yeşilliklerin kuru olduğundan emin olun. Plastik poşet içine koyun ve poşetin içine biraz hava girmesini sağlayın. İçine hava dolunca ağzını sıkı bir biçimde bağlayıp dolaba koyun. Bu sayede yeşilliklerin daha uzun süre taze kalmalarını sağlayacaksınız.

 

11. Bıçak Bilemek Nasıl Yapılır?

Bıçak Bilemek Nasıl Yapılır

Artık kesmeyen bıçağınızı bilemek mi istiyorsunuz? Bunun için tek ihtiyacınız olan seramik. Bıçağınızı seramiğin altındaki keski hatlara sürterek, birkaç dakika ileri ve geri oynatın.

 

12. Kesme Tahtasının Kaymasını Engellemek

Kesme Tahtasının Kaymasını Engellemek

Kesme tahtanızın kaymasını engellemek için; tahtanın altına nemli bir havlu koyabilirsiniz.

 

13. Doğru Mikrodalga Kullanımı

Doğru Mikrodalga Kullanımı

Mikrodalgaya koyduğunuz yemek eşit şekilde ısınmıyor mu? Yemeğin her tarafının eşit derecede ısınmasını sağlamak için; yemeği kenarlara doğru yayıp ortasını boş bırakın.

 

14. Kesme Tahtasının Gizli Özelliği

Yanlış bilinenin aksine, kesme tahtasının kenarında bulunan boşluk tutmak için değil, kesilen besinlerin kaplara düşmeden dökülmesini sağlamak içindir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hindistan Cevizi Yağının Mucizevi Kullanım Alanları

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.