Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Muhtemelen Her gün Tükettiğimiz Kanser Riski Taşıyan 15 Gıda

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinen insanların kanser olma riskini %50’den fazla azaltabildiğini biliyor musunuz? Doğru beslenip biraz egzersiz yapmak uzun bir ömür yaşamanızı sağlayabilir.

En yaygın ve ölümcül kanser türlerinin çoğu, vücuda alınan yanlış besinler ile doğrudan ilişkilidir. Mide ve bağırsak dengesini bozan bu yiyeceklerden uzak durmak, sağlıklı hayat yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Asla tüketmemeniz gereken, kanser riski taşıyan bu besinlerin hangileri olduğuna gelin daha yakından bakalım.

 

1. Konserve Ürünler

Konserve Ürünler

Hemen hemen tüm konserve kutularının iç yüzeyi BPA adlı astarla kaplı. BPA’ya maruz kalan besinler tüketildiğinde beyin kanseri riski artıyor. Bilinen bu riskten sonra çoğu gıda firması BPA içermeyen konserve kutusu kullanıyor olsa da, yeni tip konserve kutularının kanser riski taşımadığı henüz bilimsel olarak kanıtlanmadı.

Bir sonraki alışverişinizde; domates, biber salçası ve ton balığı gibi konserve yiyecekler almadan önce, kutu iç astarında BPA kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeniz sağlınız için faydalı olacaktır.

 

2. Kalitesiz Yağlar

Kalitesiz Yağlar

Vücudumuzun hücre onarımında yağlar kullanılır. Besin olarak aldığımız tüm yağların kaliteli olması gerekli. Palm yağı ve üreticisi belli olmayan tüm yağlar hücre zarlarının yapısını tamamen değiştirir.

Unutmayın ki kanser; hücrelerin kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır. Kalitesiz yağlar vücudumuzdaki hücrelerin yapısını ve işleyişini bozduğundan kanser olma riski yüksek oranda artar.

 

3. Mikrodalgada Patlatılan Mısır

Mikrodalgada Patlatılan Mısır

Pratik olduğundan mikrodalgada mısır patlatmak gibi bir alışkanlık edinmiş olabilirsiniz. Ancak bu kötü alışkanlığınızın kanser olma riskinizi arttırdığı bilimsel bir gerçek.

Nedeni ise mikrodalganın kuru mısır tanelerine uyguladığı şiddetli radyasyon.

Bu nedenle hazır satılan patlamış mısır tüketiyorsanız bir daha düşünmelisiniz. Üreticinin mısırları ateşte patlattığını düşünmüyorsunuz değil mi?

 

4. Alkol

Alkol

Gün de bir kadeh şarabın kimseye zararı olmaz. Ancak yüksek miktarda alkol tüketmek oldukça zararlı. Sigaradan sonra kanser riskini en çok arttıran alkollü içeceklerdir.

 

5. Kola

Kola

İçerdiği yüksek fruktozlu mısır şurubu ve kimyasal boyalar nedeni ile kolanın ne kadar zararlı olduğunu biliyorsunuz. Üstüne üstük kola, aşırı derece rafine şeker içeriyor. Vücudun doğal dengesini alt üst eden kolanın, kanserle ilişkili olduğuna dair bir çok çalışma yapıldı.

 

6. Yapay Tatlandırıcılar

Yapay Tatlandırıcılar

Diyet kola, gazlı içecek, hazır tatlı gıdaların çoğunda kullanılan yapay tatlandırıcılar yüksek miktarda kanserojen madde içerir.

 

7. Çiftlik Balığı

Çiftlik Balığı

Omega-3 vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir vitamin kaynağı. Bu desteği alabileceğimiz temel besin ise balıklar. Ancak hangi balığı yediğimiz burada hayati derecede önemli.

Çiftliklerde yetiştirilen balıkların salgın hastalığa yakalanmamaları için sularına toksit kimyasal karıştırılıyor. Yüzbinlerce yıldır aynı hücreye sahip balıklar, bu alışılmamış müdahale ile zararlı besin haline geliyor. Bu balıkları yiyen insanlar ise yararlı olabilecek balıktan yüksek kanserojen alıyorlar.

 

8. Rafine Şeker

Rafine Şeker

Kanser hücrelerinin en sevdiği besin şekerdir. Vücudumuza yapacağımız en büyük iyilik hayatımızdan şekeri çıkarmak olacaktır.

 

9. İşlenmiş Etler

İşlenmiş Etler

Dünya Sağlık Örgütü; salam, sosis ve ısıya maruz kalmış sucuk gibi işlenmiş etlerin kanser riskini yüzde 20 oranda yükselttiğini açıklamıştı. Bu yiyecekler hemen hemen sigara ile aynı oranda kanser riski taşıyor.

 

10. Beyaz Un

Beyaz Un

Rafinasyon işlemi sonucu vitamin ve mineral bakımından etkisiz beyaz un üretiliyor. Beyaz un vücudumuz için son derece tehlikelidir. Yapısı değiştirildiği için kanser riski içeriyor.

 

11. Cipsler

Cipsler

Cipslerin yüksek tuz içeriği, kişinin mide kanseri olma olasılığını yüksek miktarda artırır.

 

12. GDO’lu Gıdalar

GDO'lu Gıdalar

Uzun raf ömrü için üretilen, genetiği değiştirilmiş gıdaların kanser riski taşıdığı kesin olarak kanıtlanmış, bilimsel bir gerçek.

 

13. Sıcak İçecekler

Sıcak İçecekler

Aşırı sıcak çay veya kahve içmeyi seven biriyseniz bu alışkanlığınızı acilen değiştirmeniz gerekiyor. 65 derecenin üstünde sıcaklığa sahip içecek tüketmek, boğaz kanseri olma riskinizi arttıracaktır.

 

14. Organik Olmayan Gıdalar

Organik Olmayan Gıdalar

Üretimi esnasında yüksek derecede kimyasal ilaca maruz kalmış gıdaların, kanserle bire bir ilişkisi bulunuyor.

 

15. Doğal Yolla Yetiştirilmeyen Hayvanlar

Doğal Yolla Yetiştirilmeyen Hayvanlar

Hareket etmeyen büyük ve küçük baş tüm hayvanların etini ve sütünü tüketmemeye özen gösterin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ünlü Kişilerin Çizgi Film Karakterleri

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.