Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Doğru Bilinen Yanlışlar – Lozan 100 Yıllık Yalanı

Lozan Antlaşması; Kurtuluş Savaşından sonra, İsviçre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde, işgal kuvvetleri ile Ankara Hükumeti arasında 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan bir barış antlaşmadır. Lozan antlaşmanın imzalanması 8 ay süren müzakereler sonucu gerçekleşebildi.

Kimilerine göre Türkiye Cumhuriyetinin tapusu, kimilerine göre ise tam bir hezimet.

Tarihi tartışmalar bir yana dursun, bu yazımızda özellikle son yıllarda sosyal medya da sıkça tartışılan; Lozan Antlaşmasının süresini ve gizliliğini tüm gerçekler ışığında inceleyeceğiz.


Lozan’da onursuz bir barış imzaladık. Bu, İngiltere’nin şimdiye dek imzalamış olduğu antlaşmaların en uğursuzu, en mutsuzu, en kötüsüdür.” , İngiliz Sir Andrew Ryan


 

İDDİA : Lozan Antlaşmasının geçerliliği 2023 yılında sona eriyor. Antlaşma bitince Türkiye çağ atlayacak. Lozan tam bir hezimet olduğundan antlaşmanın aslını Türkiye almadı.

 

GERÇEK : Lozan süreli bir antlaşma değildir. Diğer tüm antlaşmalar gibi Lozan Antlaşmanın da aslı; Türkiye Cumhuriyetinde ek belgeleri ile birlikte muhafaza ediliyor.

 

Lozan 100 Yıllık mı

 

İncelememizi tarih dersi kıvamına sokmamak için Lozan Antlaşmasının maddelerini sıralamak niyetinde değiliz. Lozan Antlaşmasının tüm maddelerini orijinal dilinde ve Türkçeye çevrilmiş metinleri ile incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

BAĞLANTI : Treaty of Lausanne

İddiaları tek tek ele alalım.

 

İDDİA 1 : Lozan Antlaşması 100 Yıllık

Lozan Antlaşması Türkiye’nin tapu senedi niteliğindedir. Lozan; Osmanlı Devleti ile İşgal Güçleri arasında imzalanan, ülkeyi işgal güçlerinin idaresine bırakan Sevr anlaşmasına geçersiz hükmü kazandırmıştır.

Lozan Antlaşması 143 maddeden oluşmaktadır. Maddelerin hiçbirinde “Lozan 2023 tarihinde geçerliliğini yitirir” şeklinde bir vurgu yer almamaktadır. Antlaşmalar son kullanma tarihi olan bir şarküteri ürünü değildir.

Bir antlaşmanın geçersiz olabilmesi için, anlaşmayı imzalayan devletler arasında yeni tarihli başka bir antlaşmanın imzalanması gerekmektedir.

Lozan Antlaşması 100 yıllık mı ? İlber Ortaylı ve Sinan Meydan dan Dinleyelim

 

İDDİA 2 : Lozan Antlaşmasının Gizli Maddeleri Var

Lozan 100 Yıllık Yalanı

Lozan Antlaşmasının tüm maddelerine inceleme yazımızın başında verdiğimiz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Maddeleri incelediğiniz de görebileceğiniz gibi antlaşmada herhangi bir gizli madde yoktur.

Lozan imzalandıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisinde tüm maddeler tek tek incelenmiş ve oylamaya sunulmuştur. Anayasaya göre; antlaşmanın geçerli sayılabilmesi için meclis tarafından tüm maddelerinin onaylanması gerekiyor. 1923 tarihili meclis oturumlarında tüm maddeler oylanarak onaylanmıştır.

Meclis oturumlarının bazıları “Gizli” statüsünde yapılmıştır. Ancak 40 yıl sonra bu gizlilik kaldırılmış, konuşulan tüm konular ve hatip ifadeleri açıklanmıştır. Gizli yapılan oturumlarda, iddiaları desteleyen herhangi bir kayda rastlanmamıştır.

 

İLGİLİ YAZI 1 : Murat Bardakçının Köşe Yazısı
İLGİLİ YAZI 2 : EuroNews İnternet Sitesi

 

İDDİA 3 : Atatürk’ün Lozan İçin Gizli Vasiyet Vardı

Bazı komplo teorisyenlerinin en sevdiği konulardan biri de Atatürk’ün vefatından 50 yıl sonra açıklanmak üzere gizli bir vasiyet bıraktığı iddiasıdır. İddiaya göre Atatürk hilafetin geri getirilmesi için vasiyet hazırlamış, Osmanlının tekrar kurulmasını kaleme almıştı.

Bu iddia tamamen hastalıklı kafaların ürettiği bir hayalden ibarettir.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün tek ve yegane bir vasiyeti vardır. Vefatından sonra hemen açıklanmış ve yürürlüğe sokulmuştur. Atatürk’ün vasiyetine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

BAĞLANTI : Atatürk’ün Vasiyeti

 

Lozan Cumhuriyeti sindiremeyen kişi veya kurumlar tarafından hep komplo teorilerinin odağında olan bir anlaşmadır. Ancak tarihte hiç bir yalan yoktu ki yalanı söyleyenden uzun yaşasın.

Lozan hakkındaki asılsız diğer iddialar için tarihçi Sinan Meydan tarafından kaleme alınan harika bir yazı var. Dilerseniz bu yazıya da göz gezdirebilirsiniz.

 

BAĞLANTI : Türkiye’nin Tapusu Lozan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Doğru Bilinen Yanlışlar – Çanakkale Savaşının Sahte Fotoğrafı

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.