Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Limonlu Su İçmenin Mucizevi Faydaları

C vitamini açısından zengin olan limonun çok uzun zamandır sağlığa iyi geldiği biliniyor. Bu küçük sarı mucizenin vücudumuza sağladığı faydalar hakkında çok sayıda bilimsel araştırma yapıldı.

Peki sabahları limonlu su içmenin vücudumuza sağlayacağı harika faydaları biliyor musunuz? Görsel Pencere daha önce limonlu suyun en doğru şekilde nasıl hazırlanması gerektiğini adım adım anlatmıştı.

Şimdi sizlere limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, sağlığınızda ne gibi harika değişimler olacağından bahsedeceğiz.

 

1. Sindirim Sisteminin Dostu

Kolonların sağlıklı çalışması için, limonların içinde bolca bulunan pektin lifi önemlidir. Her sabah içeceğiniz bir bardak limonlu su sindirim sisteminiz için güne başlangıç öğünü olarak algılanacak ve önceki günden kalma atıklar kolonlardan temizlenecektir.

 

2. Sağlıklı Terleme İçin

Terlediğimiz zaman vücudumuzdan elektrolitleri (sodyum, potasyum ve klorür) kaybederiz. Tekrar kazanmak için ise bolca su içmemiz gerekir. Terledikten sonra içtiğimiz suyun içine bir kaç limon dilimi atarak, vücudumuzun elektrolitleri yeniden dengelemesine yardımcı oluruz.

 

3. Göz Dostu

Limon; katarakt ve maküler dejenerasyona karşı koruyucu C vitamini ve antioksidanlarla doludur.

 

4. Cilt Dostu

Limon güçlü antioksidanlar içerir. Diyetinize ılık limonlu su ekleyerek, vücudunuzdaki leke ve kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz. Daha da iyisi, cildiniz pürüzsüz ve sağlıklı görünecektir.

 

5. Karaciğer Sağlığı İçin

Karaciğer sağlığı, genel vücut sağlığımız ile doğrudan alakalıdır. Limonlu su içerek karaciğerimizi zinde tutabileceğimiz gibi, limonda bulunan sitrik asit yardımı ile zararlı bakterileri yok edebiliriz.

 

6. Potasyum Kaynağı

Limon, vücudumuzda en çok bulunan üçüncü mineral potasyum açısından oldukça zengin. Limonlu su tüketmek; kalp, beyin, böbrek ve kas fonksiyonlarının sağlıklı işlemesine yardımcı olacaktır.

 

7. Hastalıklardan Uzak Tutar

Limon virüs enfeksiyonlarına ve bağışıklık sistemi zayıflıklarına karşı güçlü bir savunucu olan C vitamini bolca içermekte. Özellikle kış aylarında her gün limonlu ılık su içerek, grip ve soğuk algınlığından korunabilirsiniz.

 

8. Güçlü İltihap Sökücü

Ilık limon suyu vücudun asitlik seviyesini ciddi miktarda düşürür. Bunun doğal bir sonucu olarak da iltihaplanmaya neden olabilecek zararlı ürik asit seviyesi kontrol altına alınır.

 

9. pH Dengeleyici

Yediğimiz besinlerin sindirilmesi için aside ihtiyaç duyarız. Bu nedenle vücudumuzun pH seviyesini dengelemek oldukça önemli. Çünkü çok fazla asit, yüksek kolesterolden diyabete kadar farklı hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

 

10. Metabolizmayı Güçlendirir

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız diyetinize ılık limon suyunu mutlaka eklemelisiniz. Metabolizmanın güçlenmesine yardım eden limon, açlık hissini düşüren pektin lifi bakımından da zengin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.