Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

İnternetten Para Kazanma Yolları : Dev Rehber (2022)

Buradasınız çünkü; internetten para kazanma hakkında güvenilir bir kaynak arıyor, modası geçmiş para kazanma yöntemlerini deneyip zamanınızı kaybetmek istemiyor ve gerçekten işe yarayan yöntemleri kullanarak internetten para kazanmak istiyorsunuz.

Webden para kazanmak için en doğru adresi bulduğunuzdan emin olabilirsiniz. Bu rehberi; denenmiş yöntemleri uygulayarak internetten nasıl para kazanacağınızı sizlere aktarmak için hazırladık.

Sizler için hazırladığımız internetten para kazanma yöntemlerinin neredeyse tamamı, tarafımızdan denenmiş ve halen güncel şekilde kullanılan yöntemler. Bazılarını bilebilirsiniz ancak sizlere aktaracağımız çoğu yöntemi ilk defa duyacaksınız. Anlatacağımız yöntemlerden size uygun olanları belirleyerek; sürdürülebilir ek gelir fırsatı yakalayacaksınız.

 

Rehber Hakkında Bilgi

Bu rehberi bir kaç kişilik editör grubuyla birlikte hazırlıyoruz. Sizlere aktaracağımız yöntemlerin çoğunu, kendi ekip arkadaşlarımızın tecrübelerinden yararlanarak anlattık. Bazılarını ise, bire bir yöntemi uygulayan kişilerden öğrenip ekledik. Rehberde anlattığımız internetten para kazanma yöntemlerinin tümü; 2022 yılında halen geçerliliğini koruyan ve para kazandıran yöntemler olacak.

Webden para kazanma yollarını anlattığımız bu rehberde; Türkçe dilinde yazılmış en kapsamlı ve güncel internetten para kazanma rehberini oluşturduk.

Sizler için hazırladığımız internetten para kazanma rehberinin uzun ve detaylı anlatımlar içerdiğini belirtelim. Rehberimizde yer verdiğimiz konuları farklı yazılar altında inceleyebilirdik, ancak sizleri site içi linklere göndererek konuyu dağıtmak istemedik. Örneğin; web sitesi için alan adının nasıl alınacağını, rehberimiz de 3 başlık altında detaylı olarak ele aldık.

Para kazanma yöntemlerini incelerken, aklınıza yatanları ve zevkle uygulayabileceklerinizi deneyiniz. Bazı yöntemleri uygulayarak, hemen internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bazı yöntemlerden gelir elde etmek ise; uzun süre alabilir. Her gelir elde etme yöntemini açıklarken, ne kadar sürede para kazanmaya başlayacağınıza da ayrıca değinmeye çalışacağız.

Hazırladığımız internetten para kazanma yöntemlerini incelemek için, aşağıdaki bağlantıları kullanabilir, size uygun olduğunu düşündüğünüz para kazandıran yönteme hızlıca ulaşabilirsiniz.

Yöntem 1 : AirDrop Kampanyaları
Yöntem 2 : Bounty Kampanyaları
Yöntem 3 : İmza Kampanyaları
Yöntem 4 : İnternet Sitesi Kurarak
Web Sitesinden Para Kazanma : Google Adsense
Web Sitesinden Para Kazanma : Admitad
Yöntem 5 : YouTube Kanalı Açarak
Yöntem 6 : Makale Yazarak
Yöntem 7 : Dropshipping
Yöntem 8 : Domain Alıp Satmak
Yöntem 9 : Online Kurs Vermek
Yöntem 10 : Site ve Uygulama Testi Yaparak
Yöntem 11 : Clickworker ile Para Kazanmak
Yöntem 12 : Yandex Toloka
Yöntem 13 : Fotoğraf, Video, İllüstrasyon Satarak
Yöntem 14 : Profesyonel Hizmet Satarak
Yöntem 15 : Ürün Tasarımı Yaparak
Yöntem 16 : Link Kısaltma Servisleri
Yöntem 17 : Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma
Yöntem 18 : Pinterest ile Para Kazanma

 

Motivasyonunuzu etkileyecek dış etkenlerden kurtulun ve tüm dikkatinizi bize verin. Kendinize bir kahve alın. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en kapsamlı internetten para kazanma rehberinde, sizleri harika kazanç kapıları ile tanıştıracağız.

 

Yöntem 1 : AirDrop Kampanyaları

Para Kazanma Şansı : Düşük
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : En az 1 ay
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Kripto Para

internetten para kazanma airdrop

AirDrop kavramını daha önce duymuş muydunuz? Duymamışsanız biraz açıklayalım. AirDrop;  “Havadan gelen yardım” anlamına geliyor. Buradaki yardımdan kasıt ise para.

Kripto para piyasasında yeni kurulan girişimler; reklamlarının yapılması karşılığında, reklamlarını yapan kişilere, kendi üretecekleri kripto paraları ödül olarak dağıtırlar.

Basit görevleri gerçekleştirerek, AirDrop’lara katılma şansı elde edebilir, sonrasında da cüzdanınıza gelecek tokenları bozdurarak gelir elde edebilirsiniz.

 

AirDrop için Gerekli Olanlar

AirDrop ile para kazanmak için neler gerektiğini açıklayalım.

1. Ethereum Cüzdan

Herhangi bir AirDrop kampanyasına katılabilmeniz için; mutlaka ERC20 tabanlı bir Ethereum cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Cüzdan oluşturmak için MyEtherWallet sitesini kullanabilirsiniz. İşlemin adım adım nasıl yapılacağını bu videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir borsada Ethereum adresiniz varsa, bu adresi AirDrop kampanyaları için veya yazımızın ilerleyen bölümlerinde anlatacağımız diğer yöntemler için kullanamazsınız. AirDrop ile ve diğer Kripto Paralar ile para kazanma yöntemlerinde mutlaka ERC20 tabanlı bir Ethereum adresine sahip olmanız gerekiyor.

2. Telegram Hesabı

Popüler mesajlaşma yazılımı Telegram’ı daha önce duymuş ve kullanmış olmanız olası. Eğer mevcut bir Telegram hesabınız yoksa, buraya tıklayıp Telegram’ı indirmeniz ve bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

3. Sosyal Medya Hesapları

AirDrop kampanyalarına katılmak için; Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarına sahip olmalısınız. Bu hesapların, bireysel hesabınız olması gerekmiyor. Yani, anonim isimli bir hesap kullanabilirsiniz.

 

Yöntemin Uygulanması

Yukarıda saydığımız tüm gereksinimleri karşıladınız. Sıra geldi AirDrop kampanyalarını araştırmaya. Araştırma için AirDrops.io sitesini kullanabilirsiniz. Site üzerinden güncel olan tüm AirDrop kampanyalarını inceleyebilir, kampanyaya katılmak için neler yapmanız gerektiğini, Step-by-Step Guide başlığı altından okuyabilirsiniz.

Bazı İngilizce kavramları anlamakta güçlük çekerseniz, Google Translate eklentisini kullanabilirsiniz.

internetten para kazanma airdrop kampanya

 

Sonuç

Peki AirDrop kampanyası gerçekten kazandırıyor mu? Güncel olarak Kripto para piyasasında tam 22,103 farklı coin listeleniyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 12,000 civarındaydı. Yani son 1 yılda 10,000 civarı coin, markete girmeye hak kazanmış. Bu 10,000 coinin bir çoğu AirDrop kampanyası yaptı. Geçmişte sadece birkaç dakikalık görevleri tamamlayarak binlerce dolar kazananlar oldu.

Her ne kadar AirDroplar eskisi kadar kazandırmasa da, yine de para kazanmak isteyen binlerce kişi, AirDrop kampanyalarına ilgi göstermeye ve zaman ayırmaya devam ediyor. Katıldığınız çoğu kampanya, Ethereum cüzdanınıza token göndermeyecektir. Ancak katıldığınız kampanyalardan bir kaçı gönderse ve markette listelense muazzam rakamlar kazanabilirsiniz.

Sizlere tavsiyemiz; AirDrop kampanyaları için günde bir kaç dakikanızı ayırmanız olacak. Bir sonraki İnternetten Para Kazanma yöntemi AirDrop’a nazaran daha garantili para kazanma imkanı sunuyor.

 

Yöntem 2 : Bounty Kampanyaları

Para Kazanma Şansı : Orta
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : En az 2 ay
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Kripto Para

internetten para kazanma bounty

Her ne kadar AirDrop yöntemi ile benzer yanlar taşısa da, Bounty daha farklı bir para kazanma yöntemi. İngilizce bir ifade olan Bounty; ödül anlamına geliyor. Kripto piyasasına yeni giren girişimler, reklamlarını yapan katılımcılara ödül dağıtırlar. Yapılan bu kampanyalara genel olarak Bounty adı veriliyor.

Bounty’i, AirDrop’tan ayıran, farklı bir çok yön var. Ancak bunların en belirgin olanı; Bounty yapan girişimler kendilerini, girişimlerini ve sunacakları hizmeti detaylı olarak yatırımcılar ile paylaşırlar. Girişimlerinin bir yol haritaları vardır ve yapacakları gelişmeleri adım adım WhitePaper ile anlatırlar.

 

Bounty Kampanyalarına Katılmak İçin Gerekli Olanlar

Bounty’lere katılmak için neler gerektiğine değinelim.

1. Ethereum Cüzdan

AirDrop kampanyasında da anlattığımız ERC20 tabanlı bir Ethereum cüzdana, hemen hemen tüm Bounty kampanyalarına katılmak için ihtiyaç duyacaksınız. Nasıl cüzdan açabileceğinizi, yukarıda sizlerle paylaştığımız videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

2. Telegram Hesabı

Bounty kampanyaları da tıpkı AirDrop’lar gibi bir Telegram hesabına sahip olunmasını katılımcılarından isterler.

3. Sosyal Medya Hesapları

AirDrop kampanyaları gibi Bounty kampanyaları da, sosyal medya hesaplarınızın olmasını isterler. Sosyal medya hesaplarınızda ne kadar çok takipçiniz varsa, Bounty kampanyalarından kazanacağınız token miktarı da, o kadar artar.

 

Yöntemin Uygulanması

Bounty kampanyalarına katılmak ve kampanya sürecini takip etmek için; BitcoinTalk forumuna üye olmanız gerekiyor. Dünya çapında en popüler kripto para forumu olan BitcoinTalk üzerinde, onlarca farklı Bounty kampanyası sürdürülür. Site Türkiye’de “yasaklı siteler” listesinde olduğu için, siteye ulaşmak için Opera web tarayıcısını kullanmanız gerekecek.

Kendi coinini çıkarmaya hazırlanan tüm girişimler, ilk olarak BitcoinTalk üzerinden bir duyuru yayınlar, ardından da Bounty açarak, kullanıcılara kendi tokenlarını dağıtırlar. Girişim başarılı olup bir markete girerse; token artık para eden coin olarak adlandırılır.

Bounty konularını takip etmek için bu linki ziyaret edebilirsiniz. Linkteki Bounty başlıklarından herhangi birine tıklayıp, kampanyanın katılım şartlarını inceleyebilirsiniz. Kampanyaya katılmak için genelde; belirli bir Twitter ve Facebook takipçi sayısı istenir. Bounty kampanyasına katılmak için ise; ana mesajda verilen linke tıklayıp, Google Forumlar üzerinden sunulan formu doldurarak, kampanyaya kayıt olmanız gerekir. Kayıt olduktan sonra, kampanyayı düzenleyen girişimin sosyal medya hesaplarını takip etmeniz, Telegram kanalına üye olmanız gibi ön katılım şartları tamamlamanız gerekir.

Ardından da, katıldığınız kampanyanın sosyal medya hesaplarında yayınlanan içerikleri kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp, yaptığınız paylaşımları haftalık olarak kampanyanın forum konusunda, rapor biçiminde sunmanız gerekir.

İlk başta yapılacak işlemler oldukça karmaşık görülebilir. Ancak BitcoinTalk’ı inceledikçe, işlemin nasıl yapılması gerektiği hakkında fikir sahibi olacaksınız. BitcoinTalk’ın Türkçe bölümünü inceleyip merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Forumda size yardım etmek isteyecek bir çok üye mevcut.

İleri düzey İngilizceniz varsa, kampanyaların makale yazma ödüllerine de katılıp, kazanacağınız token sayısını arttırabilirsiniz. Bazı Bounty kampanyaları farklı görevleri yerine getiren katılımcılarına, daha fazla ödeme yapabiliyorlar.

 

Sonuç

Forumu uzun zamandır kullanıyorum. Sadece Bounty kampanyalarından bile inanması güç paralar kazanıldığını biliyorum. Şimdiye kadar Bounty kampanyalarından hatırı sayılır miktarlar kazandım. Özellikle 2017 – 2018 arasında bazı katılımcılara 6 haneli ödüller dağıtıldı. Ancak Bitcoin’de yaşanan düşüş trendleri ile piyasa sarsıcı değişimler geçirdi. Piyasaya hakim olması beklenen ve güven veren bir çok girişim bu sarsıcı trendlerden etkilenip, katılımcılarını üzdü.

Fakat piyasa son aylarda düzelme sinyalleri veriyor. Bugün Bounty kampanyaları eski ihtişamından oldukça uzak olsa da, yine de geleceğe yatırım olarak değerlendirilebilir. Günde sadece yarım saatinizi ayırarak bir kaç farklı kampanyaya katılabilir, projenin başarılı olması halinde güzel paralar kazanabilirsiniz.

Sizlere önerimiz ise; Bounty kampanyalarına katılırken seçici olmanız. Her girişimin Bounty kampanyasına katılmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle “Bizim coinimiz onlarca dolar değerinde olacak” sloganına sahip kampanyalardan uzak durun. Forumda tecrübeleri kullanıcıların imzalarında reklamlarını yaptığı Bounty kampanyalarına katılmayı tercih edin. Bu kampanyalar diğerlerine nazaran daha güvenilirdir.

 

Yöntem 3 : İmza Kampanyaları

Para Kazanma Şansı : Çok Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Haftalık
Kazanılacak Para Miktarı : Katılım Şartlarına Göre Değişiyor
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Kripto Para

internetten para kazanma imza kampanyası

Anlatacağımız bu yöntem yine BitcoinTalk üzerinden İnternetten Para Kazanma ile alakalı olacak. Bounty kampanyası ile benzer yanlar gözlemlense de bu yöntem kendi içerisinde farklılıklar göstermektedir. Kazancın daha garantili olduğu ve ödemelerin haftalık olarak alınabildiği bir kazanç yöntemi olarak öne çıkıyor.

 

Gerekli Olanlar

İmza kampanyaları ile para kazanabilmek için için sahip olmamız gerekenleri inceleyelim.

1. BTC veya ETH Cüzdan

Kampanyaya göre ERC20 tabanlı bir Ethereum veya Bitcoin cüzdan adresi.

2. Telegram ve Sosyal Medya Hesapları

Telegram ve sosyal medya hesapları.

3. Forum Üyeliği

En az Member rütbesinde bir BitcoinTalk hesabı.

 

Yöntemin Uygulanması

Bounty kampanyalarından bahsederken BitcoinTalk forumunun, kripto para piyasaları için ne denli büyük önem taşıdığına değinmiştik. BitcoinTalk üzerinden girişimlerini duyuran oluşumlar, reklamlarını BitcoinTalk forumu içerisinde de yapmak isterler. Bunun nedeni ise; yatırımcılarının çoğunun BitcoinTalk üyesi olması.

“Peki üyeler bu reklamları nasıl yapıyorlar?” sorusu aklınıza gelebilir.

Cevabı basit; forum hesaplarının imza kısmına reklam alarak. Üyenin forum rütbesine bağlı olarak, verilen ödülün miktarı değişiklik gösteriyor. Örneğin Hero seviyesindeki bir kullanıcı katıldığı imza kampanyasından haftada 1,000 TL’den fazla bir ödül kazanabiliyor.

Kullanıcıların kazandığı ödüller her hafta Bitcoin cüzdan hesabına gönderiliyor. Örnek bir kampanyayı incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

BitcoinTalk forumu 2018 aldığı bir kararla “Merit” adı verilen, bir üye derecelendirme sistemi getirdi. Kullanıcıların seviye atlaması için; mesaj sayısı ve aktiflik derecesinin yanında, merit sayısına da sahip olması gerekiyor. Forumda kullanıcılar için bilgi içeren yararlı paylaşımlar yaparak Merit kazanıp, zamanla seviye atlayabilirsiniz.

 

Sonuç

Her ne kadar forumda seviye atlamak uzun ve yorucu bir süreç olarak algılansa da, yararlı paylaşım yaparak seviye atladıktan sonra, internetten para kazanma çok daha kolay bir hal haline geliyor.

 

Yöntem 4 : İnternet Sitesi Kurarak

Para Kazanma Şansı : Çok Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : En az 2 ay
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Reklam yayınlayarak

internetten para kazanma web sitesi

Online para kazanma yöntemleri arasında en bilineni ve garantili olanlardan biri de; web sitesi kurarak para kazanmak. Açıklayacağımız bu yöntem bizlerin uzun süredir uyguladığımız ve neredeyse tüm detaylarına hakim olduğumuz bir para kazanma yöntemi. Sizlere internet sitesinden para kazanma yöntemini açıklarken; farklı ve kimsenin anlatmayacağı detayları aktaracağız.

Yazımızın en uzun ve derinlemesine açıklayacağımız yöntemi bu olacak. Diğer para kazanma yöntemlerini de detaylı açıklayıp sizleri bilgilendireceğiz tabi ki, ancak bu yöntem için çok farklı para kazanma teknikleri olduğu için; elimizden geldiği kadar bildiğimiz tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağız. Bu yöntemi uygulayarak, kendinize sürdürülebilir bir gelir modeli oluşturmuş olacaksınız.

Daha önce bir web sitesi kurmamış olsanız bile, rehberimiz sayesinde blog sitesinden nasıl para kazanabileceğinizi tüm ayrıntıları ile öğrenmiş olacaksınız. Üstelik hiç bir kod bilgisine sahip olmanıza gerek kalmadan.

 

Gerekli Olanlar

Web sitesi üzerinden para kazanmak için nelere ihtiyacınız olduğuna maddeler halinde değinelim.

 

i. Kişisel Özellikler

Bu bölümde açıklayacağımız gereksinimler, web sitesi üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin, sahip olması gereken karakteristik özellikleri olacak.

internetten para kazanmak için gerekli özellikler kişisel

 

1. Sabır ve Özveri

Çiftçi olduğunuzu düşünün. Tarlanızı mahsule hazırlamak için; önce tarlayı sürmeniz, toprağı ürün verebilir hale getirmeniz gerekiyor. Sonrasında tarlaya tohum ekmelisiniz. Tohumların yetişmesi için onları sulamalı, zararlı böceklere karşı korumalısınız. Bir yandan da olumsuz hava koşullarına karşı tarlanızı güvende tutmanın yollarını aramalısınız.

Tüm bunlar aylar süren meşakkatli işlemler. Belki de okurken bile yorulduğunuzu hissettiniz. Ancak tarlanızdan ilk ürünü aldığınız an, tüm yorgunlarınızı unutacak, mutlu olacak ve günün sonunda para kazanacaksınız.

Bunu anlatmaktaki amacımız; sizlere web sitesi üzerinden para kazanmanın ne kadar zorlu ve yorucu bir yolculuk olduğunu somut örneklerle açıklamayı istememizden.

Tarla metaforu; blog sitesinden nasıl para kazanılacağını açıklamak için müthiş bir örnek.

 • Tarlayı sürmeniz; sitenin altyapısıdır. Sitenizin alt yapısı ne kadar hızlı, sitenin görünümü ne kadar kullanıcı dostu olursa, web sitenizden para kazanma şansınız o kadar yüksek olur.
 • Tohum ekmek; sitenizde yer alacak olan içerikler yani yazılardır.
 • Tarlayla ilgilenmek; sitenize her gün belirli sayıda içerik yazmak, sitenizin yedeğini almak ve sitenizde mevcut bir problemin olup olmadığını ve yorumları kontrol etmektir.
 • Mahsullerin yetişmesi; emeklerinizden sonra siteden para kazanmaya başladığınız andır.

Tecrübeyle bezeli bilgilerimiz ışığında; yazımızın ilerleyen kısımlarında, blog sitesi ile para kazanmanın nasıl uygulanacağını, o kadar derinlemesine anlatacağız ki, kafanızda en ufak bir soru işareti bile kalmayacak.

Web üzerinden para kazanmanın en garantili yöntemlerinden web sitesi kurmak; gerçekten zorlu ve sabır gerektiren bir işlem. Eğer sabırsız biriyseniz veya uzun yazılar yazmak size göre değilse, rehberimizde yer verdiğimiz diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz.

 

2. Disiplin

Web sitesi kurarak para kazanmaya ertesi gün başlamayı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Şu an Dünya genelinde 4 Milyara (evet yanlış duymadınız) yakın aktif web sitesi mevcut. Bu rakamı vermemizdeki amaç; sizi olumsuz düşünmeye sevk etmek değil, aksine olumlu yanlarına değinmek.

Her gün Dünya genelinde on binlerce alan adı satın alınıyor. Bu alan adlarının ise %10‘dan düşüğü bir sonraki yıl yenileniyor. Yani şevkle başlanan bir projede, bir süre sonra ilgi yitiriliyor ve kurulan web sitesi çöp haline geliyor.

Biraz önce sizlere; sabır ve özverinin öneminden bahsetmiş ve “Eğer sabrınız yoksa diğer yöntemlere geçmelisiniz” diye uyarmıştık. Siz halen bu satırları okuyorsanız; kuracağınız sitenin sabırla büyümesini sağlayacak özveriye sahipsiniz demektir.

Sitenizi kurduktan sonra, kaybetmemeniz gereken bir diğer erdem ise; disiplin. Sitenize her gün içerik girmeye zaman ayırmalı, sadık bir şekilde web siteniz ile ilgilenmelisiniz. Zamanla web sitenize içerik girmek, günlük rutinlerinizden biri haline dönüşecek.

Sadece içerik girmeniz de yetmeyebilir. Sitenin sosyal medya hesaplarını oluşturmanız, farklı platformları kullanarak sitenizi tanıtmanız gerekir.

Unutmayın; rakibiniz çok ve siz yarışa daha yeni başladınız.

 

3. İlgi Alanı

Nelerden hoşlanırsınız? Neleri okumak, araştırmak ve yazmak hoşunuza gider? Bunları bir kağıda yazın ve sitenizin kategorisini belirlemeye çalışın.

Örneğin futbol ilgi alanınız ise; futbolla ilgili makaleleri ve haberleri okumak hoşunuza gidiyorsa, bir futbol haber sitesi kurabilirsiniz.

Buradaki amaç; ilginizin asla kaybolmayacağı bir alan bulabilmekte saklı. Sitenizin alanı sınırsız olabilir ama en iyisi belirli bir konuya odaklanan site kurmak. Bu alanı iyi belirlemeniz gerekiyor. Sürekli içerik oluşturabileceğiniz bir konu bulmalısınız. Seçeceğiniz alanın konusu çok dar olursa, sitenizi kurduktan sonra içerik oluşturmak için konu bulamayabilirsiniz.

 

4. Araştırma

Başarının en büyük düşmanı tembelliktir. Biz size rehberimiz ile web sitesi üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi açıklamaya çalışacağız ancak %100 tüm bilgileri vermemiz imkansız. Çünkü farklı durumlara göre ihtiyaçlarınız doğacak, bunları da kendinizin çözmesi gerekecek.

Unutmayın ki en iyi çözüm yolu, araştırma ile kendinizin bulduğu yoludur.

“Sitemi kurdum, içerik yazdım, artık gelsin paralar” düşüncesine asla kapılmayın. Kendinize sürekli “Yeni ne yapabilirim?” sorusunu sorun. Rakiplerinizi araştırın ve onlardan daha iyisini ortaya çıkarmaya çalışın.

Ortalama İngilizce bilgisine sahipseniz; BlackHatWorld ve Reddit gibi İngilizce platformlardan, farklı bir çok bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Türkiye’de ise R10 ve WM Aracı gibi sitelerden, teknik konularda yardım alabilirsiniz.

 

5. Dil Bilgisi

Web sitesinde yazmanın nasıl bir şey olduğunu, teorikte hemen hemen hepimiz biliyoruz. Her gün farklı kaynaklardan haber, sözlüklerden içerikler okuyoruz.

Blog yazısı yazmak gerçekten zor değil.

İşin sırrı düşündüğünüz gibi yazmakta. Şunu asla unutmayın;

Sitenizi para kazanmak için açıyor olsanız bile, içerikleri Google için değil, kullanıcı için yazmalısınız.

İçerik oluştururken en önemli detay ilk iki cümle de saklıdır.İlk cümleden okuyucuyu yakalamak” deyimi boşuna söylenmiş olamaz, değil mi?

Bunu gerçekleştirmek için de, içeriğin ilk cümlesinin okuyucu üzerinde merak uyandırmasını sağlayın.

Yazarken, birbiri ile bağlantısı olmayan, devrik ve hatalı cümleler yazmamaya özen gösterin.

 

6. Umut

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi; web sitesi ile para kazanmak zorlu bir yolculuk. Bazı şeyler ters gidecek, bir çok olumsuzluk yaşayacaksınız. Bu serüvende, para kazanma ümidinizi yitirip, umutsuzluğa düştüğünüz farklı kırılma anları olacak. İşte o anlarda sakin ve kararlı olmanız, en önemlisi ise umudunuzu asla kaybetmemeniz gerekiyor.

Web siteniz ile ilgili motivasyonunuzu kaybettiğiniz an, para kazanma ihtimaliniz de kaybolur.

Esaretin Bedeli filminden;

internetten para kazanma umut esaretin bedeli

 

 

ii. Teknik İhtiyaçlar

Yukarıda değindiğimiz tüm karakteristik özellikleri okudunuz. Web sitesinden para kazanmak için; sakin ama kararlı davranmaya ihtiyacınız olduğunu anladınız. Şimdi sıra geldi; web sitesi kurmak için öğrenmeniz gereken teknik bilgilere.

Web sitemizi WordPress altyapısında çalıştıracağız. Adım adım nelere ihtiyacımız olduğunu inceleyelim.

Bilgi : Aşağıda, web sitesi kurmak için gerekli teknik işlemlerin neler olduğunu ve adım adım nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştık. Yöntemleri uygulamak için biraz bilgisayar bilgisine sahip olmanız yeterli. Ancak yöntemleri uygulamak size zor gelebilir. Ücretli desteğe ihtiyacınız olursa; [email protected] mail adresini veya 0532 136 77 75 WhatsApp hattımızı kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz. Kabul edilebilir bir fiyata, tüm aşamalarda size profesyonel olarak yardımcı olabiliriz.

internetten para kazanmak için gerekli özellikler teknik

 

1. Alan Adı (Domain) Seçimi ve Alımı

Alan adı; sitenizin sahip olacağı adresi (GorselPencere.com gibi) içeren bilgidir.

Türkçe bir site açmak niyetindeyseniz alan adı hizmetini bir Türk firmasından alabilirsiniz.

Biz uzun yıllardır GüzelHosting firması ile çalışıyoruz. GüzelHosting, Türkiye’de işini düzgün yapan ender firmalardan biri. Kendilerinden ücretsiz teknik destek alabilir, sormak istediğiniz her türlü detayı kendilerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca fiyatları da makul seviyededir. Muhteşem Cuma, Yılbaşı ve Bayram indirimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Alan adınızı belirlemek, web projenizin en önemli aşamalarından biri. Bu nedenle alan adını dikkatlice seçmeniz gerekiyor.

Sitenizin alan adını seçerken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıralayalım;

 • Alan adınız mutlaka .com uzantısına sahip olsun.
 • Alan adınız, akılda kalıcı ve sitenizin içeriği ile alakalı olsun.
 • Belirleyeceğiniz alan adı, ek almazsa daha değerli bir marka olacaktır. Örneğin; sozluk.com ek almamış, akılda kalıcı ve yalın bir alan adıdır. Bu tarz alan adları Jenerik olarak tanımlanır. Ancak sozlukculerinmekani.us; uzun, ek almış ve akılda kalıcı olmayan bir alan adıdır. Bu şekilde uzun, anlamsız bir alan adı tercih ederseniz, projeniz daha başlamadan, başarısız olmuş sayılır.
 • Seçtiğiniz alan adının, daha önce farklı bir projede kullanılıp kullanılmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Belirlediğiniz alan adı daha önce uygunsuz veya yasal olmayan bilgileri paylaşmak için kullanılmış olabilir.

 

Web Sitesi Geçmiş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Örneğin bilgisayarbilgi.com adında bir alan adını almak istedik. Bu alan adının geçmişte bir projede kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek istiyoruz.

Alan adının geçmişini kontrol etmek için WebArchive.org sitesine gidip arama kısmına; seçtiğimiz alan adını ve alan adı uzantısını yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Web Sitesi Geçmiş Sorgulama 01

 

Bir dizi sorgunun ardından, seçtiğimiz alan adı daha önce bir projede kullanıldı mı? Kullanılmışsa hangi tarihlerde kullanılmış? Alttaki takvim bölümünden, sitenin ekran görüntüsünün alındığı tarihlere tıklayarak, siteye geçmişte hangi içeriklerin yazıldığını görebiliriz.

Web Sitesi Geçmiş Sorgulama 02

 

Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Alan adını belirledik, sıra geldi satın almaya. Alan adını satın almak için; GüzelHosting üzerinden bir üyelik oluşturup, siteye giriş yapıyoruz. ALAN ADI bölümünden, ALAN ADI KAYDI seçeneğine tıklıyoruz.

com Alan Adı Nasıl Satın Alınır işleme başlama

 

Kaydını yapmak istediğimiz alan adını ilgili kısma yazıp, Ara butonuna tıklıyoruz.

com Alan Adı Nasıl Satın Alınır alan adı sorgulama nasıl yapılır

 

Alan adı boştaysa, yani alan adını alabiliyorsak alt kısımda, Müsait olarak listelenecek. Sorguladığımız alan adı, daha önce biri tarafından satın alınmış olsaydı, daha önceden alınmış! şeklinde uyarı alacaktık.

 

Alışveriş sepeti simgesine tıklayıp, ardından Devam butonuna tıklıyoruz.

com alan adı alma nasıl yapılır

com Alan Adı Nasıl Satın Alınır

 

Alan adının DNS Yönetimi özelliğini seçiyoruz. Alan adı gizliliğini sağlamak için dilerseniz ID (Whois Kimlik Bilgileri Koruma) özelliğini de ekleyebilirsiniz. Seçimimizi tamamladıktan sonra, Devam butonuna tıklıyoruz.

com Alan Adı Nasıl Satın Alınır dns ve whois kaydı

 

Ücretlendirme sayfasında, KDV dahil ödenmesi gereken tutar gösteriliyor. Ödeme butonuna tıklayarak, ödeme ekranına geçebilir, seçtiğiniz alan adını kayıt ettirebilirsiniz.

com alan adı seçmek com alan adı almak alan adı siparişi vermek

 

2. Hosting Seçimi ve Alımı

Hosting; site dosyalarının muhafaza edileceği alandır.

Hosting seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

 • Türkçe bir site oluşturacaksınız hosting hizmetini de; sunucuları Türkiye’de olan bir firmadan almanız size avantaj sağlayacak. Almanca bir site açacaksanız, sunucuları Almanya’da olan bir firmayı tercih etmelisiniz.
 • Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için hız önemli bir faktördür. Satın alacağınız Hosting sunucusunun donanım özellikleri, sunucu hızını direkt etkiler.
 • Hosting seçerken sunucunun hızlı olması için; sunucunun SSD diske sahip olması büyük avantajdır.
 • Ortalama bir internet sitesi için başlangıç olarak 2 GB disk alanına sahip bir Hosting paketi satın alabilirsiniz.
 • Hosting hizmeti satın aldığınız yerin mutlaka güvenilir bir firma olmasına dikkat edin. Birkaç lira daha düşük fiyata satış yapan kişileri tercih etmeyin. Bir gün karşınızda muhatap kalmaz ve siteniz silinip gider.
 • WordPress veya Joomla tabanlı site kuracaksanız LINUX hosting, ASP tabanlı site kuracaksınız Windows hosting satın almanız gerekiyor. Projemizi WordPress altyapısında inşa edeceğimiz için LINUX hosting satın alabilirsiniz.

Görsel Pencere olarak sizlere yine uzun zamandır sorunsuz çalıştığımız GüzelHostingi site barındırma hizmeti için gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliriz. Siteye giriş yaptıktan sonra, WordPress Hosting kısmından bütçenize uygun bir Hosting paketi satın alabilirsiniz.

 

3. WordPress Kurulumu

WordPress Dünya’nın açık ara en çok kullanılan CMS (Content Management Systems : İçerik Yönetim Sistemi) tabanlı web sistemi. Büyük haber, magazin ve blog sitelerinin neredeyse tamamının WordPress kullanılarak inşa edildiğini de ek bilgi olarak verelim.

WordPress, kullanımı ve yönetimi oldukça kolay; güvenli, esnek ve ürün (eklenti ve tema) desteği neredeyse sınırsız bir CMS.

Saydığımız avantajların yanında, WordPress kurulumu da oldukça basit. Eğer Hosting hizmetini GüzelHost’tan almışsanız, cPanel yönetim panelinden bir kaç tıklama ile WordPress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. İşlemin nasıl yapıldığını buradan inceleyebilirsiniz.

 

4. Tema Seçimi

Alan adını aldık. Hosting’e WordPress kurulumunu da tamamladık. Şimdi sırada sitemize uygun bir tema seçmekte. Web sitesi oluşturmanın en kritik aşamalarından biri de, tema seçimi. WordPress standart kurulumunda birkaç ücretsiz tema kullanılabiliyor. Farklı kaynaklardan da ücretsiz tema seçebilirsiniz ancak, ücretsiz tema kullanmak ileri ki zamanlarda para kazanma oranınızı düşürecektir.

Nedeni ise ücretsiz temaların, görünüm ve kullanıcı deneyimi açısından sitenize gelecek ziyaretçiye konfor sunmaktan çok uzak kalması. Ancak projenizin başında tema için bütçe ayırmak maddi olarak sizi zorlayacaksa, ücretsiz bir tema kullanabilirsiniz.

Tema seçiminde önünüzde iki yol var;

 • 400 – 800 TL arası bir bütçe ayırıp SEO dostu Premium Lisanslı bir tema seçerek, ziyaretçilerinize konforlu bir site gezinti tecrübesi sunmak.
 • Ücretsiz bir tema seçerek ziyaretçilerinizi ve sitenizi bu ayrıcalıklardan mahkum bırakmak.

Peki biz ne tavsiye ediyoruz?

Yazımızın başında verdiğimiz çiftçi örneğini hatırlıyorsunuz değil mi? Tema, o örnekte ekinlerin ekileceği topraktır. Ücretsiz temayı kullanıp, projenin ileri ki safhalarında ücretli temaya geçseniz bile, sitenizdeki içeriklerde bozulma yaşanacak sonuç olarak SEO açısından bir çok olumsuz durumla karşılaşacaksınız.

O nedenle sınırlarınızı zorlayıp Premium lisanslı bir tema satın almanızı tavsiye ediyoruz.

Peki Premium tema satın almak için seçeneklerimiz neler?

WordPress için harika görünümlü tema satın almak için; farklı birçok site mevcut olsa da, bunlardan en iyi iki tanesini sizlere anlatalım.

 

ThemeForest

ThemeForest, WordPress Premium tema denince akla ilk gelen site. ThemeForest üzerinde yüzlerce farklı WordPress tema çeşidi mevcut. Bizim amacımız blog içerikleri oluşturarak internetten para kazanmak olduğu için, blog tarzı temaları seçeceğiz.

En çok indirilen ve en iyi blog temaların, güncel fiyatlarına bakalım;

Bu temalardan bir tanesini veya popüler olanlardan birini seçip, temayı sitenize kurabilirsiniz.

 

BetterStudio

Bir zamanlar ThemeForest bünyesinde tema satışı yapan BetterStudio, bir kaç yıldır temalarını kendi sitesi üzerinden satıyor. Firma; Publisher adında mükemmel görünüme sahip, hızlı, SEO dostu teması ile oldukça popüler. GörselPencere olarak bizde Publisher temasını kullanıyoruz ve son derece memnunuz, umarız sizde memnunsunuzdur 🙂

Publisher temasının avantajlarına değinmek gerekirse;

 • Her bütçeye uygun farklı lisans satın alma seçenekleri sunuyor. Fiyatları incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.
 • Tema’da 58 farklı görünüm mevcut. Sitenizin kategorisi ne olursa olsun, mutlaka size uygun bir görünüm bulabilirsiniz. Görünüm demolarını incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.
 • Tema sade kodlanmış olduğundan, bu SEO açısından büyük avantaj sağlıyor.
 • Temayla birlikte farklı ihtiyaçlarınız için, 20 eklentiye de sahip olabilirsiniz. Bu sayede eklentiler için ayrı ücret ödemekten kurtulursunuz. Publisher sitesini ziyaret ederek eklentiler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

GörselPencere Publisher temasının Lifetime Access sürümüne sahip. 50’den fazla sitemizde Publisher temasını kullanıyoruz.

 

WordPress Tema Kurulumu

Publisher veya ThemeForest’ten bir tema satın aldınız. Sıra temayı sitenize kurmakta. Lisans satın aldıktan sonra, tema dosyalarını zip formatında sıkıştırılmış olarak indiriyoruz.

Daha sonra, WordPress admin panele giriş yapıp, Görünüm menüsüne ardından da Temalar seçeneğine tıklıyoruz.

internetten para kazanma WordPress Tema Kurulumu

 

Açılan sayfadan Yeni ekle butonuna tıklıyoruz.

internetten para kazanma WordPress Tema Kurulumu wordpress

 

Sonraki aşamada Tema yükle butonuna tıklıyoruz.

internetten para kazanma WordPress Tema Kurulumu wordpress nasıl kurulu

 

Dosya Seç butonuna tıklayarak, biraz önce indirdiğimiz sıkıştırılmış zip dosyasını bilgisayarımızdan bulup, Hemen yükle butonuna tıklıyoruz.

internetten para kazanma WordPress Tema Kurulumu wordpress nasıl kurulur

 

Temanın dosya boyutuna bağlı olarak bu işlem bir kaç dakika alabilir.

Temayı etkinleştirdikten sonra, bazı eklenti ve güncellemeleri yapmamız istenebilir. WordPress yönetim panelinden çıkan yönergeleri izleyerek, gerekli eklentilerin yüklenmesini gerçekleştirebilirsiniz.

 

5. SSL Kurulumu

Web sitenizin arama motorları nezdinde “Güvenli” olarak algılanabilmesi için, sitenizin SSL sertifikasına sahip olması gerekiyor. Hosting hizmetini GüzelHost üzerinden almışsanız, ücretsiz SSL sertifikasının kurulması için kendilerinden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Dilerseniz ücret ödeyerek daha profesyonel bir SSL sertifikasına da sahip olabilirsiniz. Güncel SSL sertifika fiyatlarını incelemek için tıklayınız.

SSL sertifikası kurulumunun ardından site adresiniz, http’den https’e geçecek ve siteniz artık “güvenli” olarak algılanacak.

Sitenize SSL sertifikası kurduktan sonra, diğer maddeye geçiniz.

 

6. Google Analytics ve Google Search Console Kaydı

Veri dünyanın en değerli kavramlarından biri. Veriye hakim olduğunuz sürece başarılı olursunuz. Şuan yaptığımız iş ise; internetten para kazanma için bir web sitesi kurmak. Burada ihtiyacımız olan veri analizini de, Google’ın kullanıcılarına sunduğu Google Analytics ve Google Search Console aracılığı ile gerçekleştireceğiz.

Analytics ve Search Console’un ne işe yaradığından ve nasıl kayıt olabileceğinden bahsedeceğiz. Ancak aşağıdaki maddelere geçmeden önce mutlaka kişisel bir GMail hesabına sahip olmanız gerektiğini belirtelim.

 

Google Analytics Nedir?

Google Analytics adından da anlayabileceğimiz gibi; sitemize gelen kullanıcıların analizini tutan, ihtiyaç duyulursa bunları raporlayan harika bir servis. Analytics ile aynı zamanda kullanıcı davranışlarını da gözlemleyebiliyoruz.

Sitemize kullanıcıların hangi kaynak üzerinden geldiğini, sitemizde gerçek zamanlı olarak kaç ziyaretçinin olduğunu, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların sitemizde ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi sayfalarda dolaştıklarını, hangi aşamada sitemizden çıktıklarını ve daha bir çok kullanıcı davranışını Analytics ile inceleyebiliyoruz.

Sitemizi Analytics’e kayıt ettirmekte oldukça basit. Analytics kayıt işleminin nasıl yapıldığına, YouTube üzerinden bir çok videodan ulaşabilirsiniz.

 

Google Search Console Nedir?

Google Search Console (eski adıyla Web Master Tools); sitenizin hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğunu, sitenizde teknik bir sorun olup olmadığını gösteren, sitenize gelen ve sitenizden giden bağlantıları analiz etmenizi sağlayan yararlı bir Google servisi.

Sitenizi Google Search Console’a kayıt ettirmek oldukça basit. İşlemin nasıl yapıldığına YouTube üzerinden bir çok videodan izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Yöntemin Uygulanması

Tüm adımları tamamladık ve WordPress sitemizi açtık. Şimdi sıra geldi internet sitesinden nasıl para kazanılır sorusunu cevaplamaya.

Bir web sitesinin doğal ziyaretçi kaynağı ne kadar fazla ise, site o denli başarılıdır. Buradaki “doğal ziyaretçi kaynağı”, organik aramalar ile sitenize gelen ziyaretçileri tanımlıyor. Yani Google 🙂

Web sitesi ile para kazanma metoduna başlarken, ne dediğimiz hatırlıyor musunuz?

Sizlere “Google için değil, ziyaretçi için içerik oluşturmayı” tavsiye etmiştik. Siz ziyaretçilerinizin ve hedef kitlenizin seveceği içerikler oluşturursanız, sitenize gelen ziyaretçiler, içerikleriniz arasında geçiş yapacak bu da, Google’ın dikkatini çekecektir.

Web Master aleminde oldukça yaygın bir deyişe göre; İçerik Kraldır (Content is King!) .

Kullanıcılar sizi yani içeriklerinizi severse, Google’da sever.

Her şeyin düzgün şekilde ilerlediğini düşünelim. Peki web sitesinden nasıl para kazanabilirsiniz?

Bu sorunun cevabını kısa maddeler halinde verip, aradan sıyrılabilirdik. Ancak bizim niyetimiz, internetten para kazanmak için buraya kadar gelen ziyaretçilerimize, aydınlatıcı ve Türkiye’de (hatta Dünya’da) daha önce benzeri hazırlanmamış bir rehber oluşturmak. O nedenle tüm maddeleri detaylı olarak anlatacağız.

Hazırsanız web sitesinden gelir elde etme modellerini derinlemesine inceleyelim.

 

Web Sitesinden Para Kazanma : Google Adsense

Web üzerinden para kazanma yolları arasında bir sırlama yapsak, şüphesiz Google Adsense listenin birinci sırasında kendine yer bulur. Hem içerik oluşturan Web siteleri, hem YouTube kanalları, hemde Android uygulama geliştiricileri için Google Adsense mükemmel bir gelir kapısı. Hatta öyle ki, Dünya üzerinde bir çok kişi Google Adsense’i bir “” olarak tanımlıyor.

Peki internet site sahibi olarak bizler, Google Adsense ile nasıl para kazanabiliriz? Adsense hakkında en detaylı bilgileri vermenin yolunun soru – cevap şeklinde olacağını düşündük.

 

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, içerik oluşturan kişi veya kuruluşların; Google reklamlar üzerinden kazanç elde etmesini sağlayan bir gelir ortaklığı. Sitenizde Google reklamları yayınladığınızda, reklamlara tıklamaya ve sitenizde gösterdiğiniz her bin reklama göre kazanç elde edebilirsiniz. Bu kazanç reklam verenin ödediği miktarın %68’idir.

Örneğin; bir mobilya üreticisinin Google’a reklam verdiğini düşünelim. Belirlediği anahtar kelime ise “Mobilya Satıl Al” olsun. Bu anahtar kelime için, reklam verenin Google’a 3 TL ödediğini öngörelim. Siz mobilya ile alakalı bir yazı yayına aldığınızda, ilgili reklam sitenizde çıkar ve bir kullanıcı bu reklama tıkladığında; 3 TL*0,68 = 2,04 TL kazanırsınız.

Oldukça karlı görünüyor değil mi?

Peki gerçekten öyle mi?

Okumaya devam ediniz.

 

Adsense Başvurusu Nasıl Yapılır?

Google Adsense reklam ortaklığı programına katılabilmeniz için bir dizi gereksinimleri karşılamanız lazım. Sitenizde Adsense reklamları göstermek için; GMail hesabınızla Adsense‘ye giriş yapmalı ve site adresinizi yazarak onay sürecini başlatmalısınız.

İlk defa Adsense’ye başvuruyorsanız, sitenizin incelenmesi ve başvurunuza cevap verilmesi yaklaşık 10 – 14 gün sürebiliyor. Bu cevap olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir.

Geçtiğimiz yıl Adsense politikalarında yapılan bir dizi güncellemeden sonra, Adsense hesap onayı almak iyice zorlaştı.

Sizlere Adsense onay alabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de anlatacağız.

 

Nasıl Adsense Onayı Alabilirim?

Adsense onayı almak için aşağıda sıralayacağımız gizli maddeler, bir çok kişi tarafından farklı sitelerde ücret karşılığında satılıyor. Biz size Adsense onayını nasıl alabileceğinizi, güncel olarak neleri yapmanız gerektiğini adım adım ücretsiz olarak açıklayacağız.

Özgün İçeriğin Önemi

Adsense başvuru yapmadan önce, sitenizde 20 – 30 arası içeriğin olmasına ve sitenizin en az 2 haftalık olmasına dikkat etmelisiniz. Yazdığınız içerikler doyurucu, anlamlı ve kullanıcı odaklı olmalı. Ayrıca her bir içeriğiniz en az 300 kelimeden oluşmalı. Adsense onayı alabilmek, sitede yayınladığınız içeriklerin kalitesine bağlıdır.

İçerik neydi? İçerik kraldı.

Bundan sonra anlatacağımız tüm maddelerin Adsense onayına etkisi %40’sa, içerik kalitesinin Adsense onayına etkisi %60’dır. Yazdığınız içerikler iyi değilse, Adsense’den onay almanız imkansızdır.

 

Kategori ve Kategori Açıklamaları

Sitenizde yayınladığınız içerikleri, belirli kategoriler halinde bir araya getirmeniz gerekiyor. Diyelim ki yemek tariflerini paylaştığınız bir siteniz var. Tüm yemek tariflerini aynı kategori altında yayınlayamazsınız. İçerikleri kategorilere bölmeniz gerekiyor.

Örneğin sebze çorbası tarifi vereceksiniz, içeriğinizi Çorbalar kategorisi altında yayınlamanız gerekli. Fırında Sütlaç tarifini de Tatlılar kategorisinde yayınlamalısınız.

Ayrıca kategorileri oluştururken, kategoriler hakkında bir kaç cümle (160 karakter civarı), açıklama yazmanız gerekiyor.

WordPress yönetim panelinden, nasıl Kategori oluşturabileceğinizi anlatalım.

Yazılar -> Kategoriler menüsüne tıklıyoruz.

Kategori ve Kategori Açıklamaların eklenmesi interentten para kazanma sanatı

 

Açılan sayfadan; Kategori adını; İsim bölümüne yazıyoruz. Tanım bölümüne ise; kategorinin açıklamasını yazıp alt kısımdan, Yeni Kategori Ekle butonuna tıklıyoruz.

Kategori ve Kategori Açıklamaların eklenmesi interentten para kazanma sanatı açıklama oluşturma

 

Başlıca Ayarlar

Yukarıda Teknik İhtiyaçlar bölümünde anlattığımız; Tema seçimi ve SSL kurulumu, Adsense onayını etkileyen faktörler.

Temanın Adsense onayını etkisini şöyle açıklayalım.

Google botları Adsense onayı için sitenizi ziyaret edip, herhangi bir içeriğe girecekler. Evet, Adsense onayını Google botları veriyor, maaşlı Google çalışanları değil 🙂

İçeriğin ulaşılabilir bir kısmında, diğer içeriklerin listelendiği ve kullanıcıya sunulduğu bir alan algılayamazsa, siteniz Adsense onayı alamayacak.

Tema seçimini anlatırken; premium temaların kullanıcılara konforlu site gezintisi sunduğunu özellikle belirtmiştik. Bu faktör Adsense onayında devreye girdiği gibi, sitenin gerçek ziyaretçiler tarafından kullanılması sırasında da kendini hissettirecek.

Adsense onayı alabilmek için; sitenizin bir başlığa ve site açıklamasına ihtiyacı var. Düzenlemek için; Ayarlar -> Genel linkine tıklayınız.

Başlıca Ayarlar intenetten para kazanma

 

Açılan sayfadan; Site Başlığı ve Slogan kısmını kendinize göre değiştirmeyi unutmayın. Düzenlemeyi bitirdikten sonra yaptığınız işlemleri Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak kaydetmeyi unutmayın.

Başlıca Ayarlar intenetten para kazanma wordpress site adı ve slogan oluşturma

 

Adsense onayı almak için, sitenizde yapmanız gereken bir diğer önemli ayarda, sitenizin menülerini oluşturmak. WordPress’de menü oluşturmak için; Görünüm -> Menüler linkine tıklayın.

internet üzerinde para kazanma wordpress ayarları menü

 

Açılan sayfadan; Düzenlemek için bir menü seçin: kısmından Ana Menü‘yü seçip, oluşturduğunuz Kategorileri, Menüye ekle butonuna tıklayarak Ana menüye eklemeniz gerekiyor.

internet üzerinde para kazanma wordpress ayarları menü oluşturma

 

Sayfaların Oluşturulması

Google Adsense onayı almak için yapmanız gereken önemli ayarlardan bir tanesi de, aşağıdaki sayfaları oluşturmak.

 • İletişim Sayfası
 • Gizlilik Politikası
 • Kullanım Sözleşmesi
 • Yasal Uyarı
 • Künye

Bu sayfaları, hazır şablonları kullanarak sitenize ekleyebilirsiniz. Hatta bizim sayfalarımızdan da kopyalayıp, kendi siteniz için düzenleyebilirsiniz.

Sayfaları ekledikten sonra, sitenizde Footer adında bir menü oluşturup, bu sayfaları ilgili menü içine aktarmayı unutmayın.

internet üzerinde para kazanma wordpress ayarları sayfa oluşturma

 

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu olan sitelerin, daha kolay Adsense onayı aldığı bilinmekte. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test etmek için; Google’ın Mobil Uyumluluk Test Aracını kullanabilirsiniz.

internet üzerinde para kazanma wordpress sitesinin amp mobil uyumluluk responsive testini yapmak

 

Adsense Ne Kadar Para Kazandırır?

Büyük bir merak ve heyecanla sitenizi kurup hemen Adsense ile para kazanmak istiyorsunuz. Kafanızda kocam bir soru işareti var;

“Adsense ile web sitemden ne kadar kazanabilirim?”

Bu sorunun cevabı; site diline, web sitesinin kategorisine ve yılın hangi ayında olduğunuza göre değişkenlik gösteriyor.

Ortalama olarak kazanacağınız miktarı, gelin birlikte hesaplamaya çalışalım;

Örneğin; GörselPencere gibi genel bilgilerin verildiği bir blog kurmaya niyetlendiniz. Günlük tekil ziyaretçi sayınızın da 1,000 olduğunu ve sitenizde titizlikle reklam yerleşim çalışması yaptığınızı kabul edelim. Ülkemizde web siteleri için ortalama TO (kullanıcıların reklama tıklama oranı) %2,5 seviyesindedir. Genel bloglarda ve haber sitelerinde TBM (tıklama başına maliyet) 0,10 kuruştur.

Sitenize gelen 1,000 ziyaretçi, % 2,5 ortalama ile reklamlara tıklarsa, Adsenseden günlük alacağınız tıklama sayısı; 25 civarındadır.

25 ile tıklama başına maliyeti, yani 0,10 TL’yi çarpıyoruz; 25 * 0,10 = 2,5 TL.

Yani günde 1,000 kişinin ziyaret ettiği siteden günde 2,5 ile 3 TL arasında bir rakam kazanabilirsiniz. Bu rakama bin gösterim başına kazancı da eklersek, 3 – 4 TL gibi bir kazanç elde edebilirsiniz.

“Dalga mı geçiyorsun?” diye tepki verebilirsiniz.

Ancak maalesef Adsense ülkemizde çok az kazandırıyor ve bu rakamlar tamamen doğru. Hatta çoğu sitede, reklama tıklama oranı %1 civarındadır.

“Peki bunca insan – af edersiniz – aptal mı, halen site kurmaya çalışıyor?”

Hayır, kesinlikle değiller.

Türkçe sitelerden de pekala çok fazla kazanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol ise; içerik sıkıntısı çekmeyeceğiniz ve çok kazandıran niche alanları bulmak. Örneğin; finans, sağlık, oto bakım, sigorta gibi içeriklere odaklanan siteler ayda xx.xxxx rakamlar kazanabiliyor.

Hatta tanıdığım bazı web masterlar, Türkçe sitelerden ayda 6 haneli rakamlar kazanabiliyor. Tabi ki kimse, EkşiSözlük, Onedio gibi var olan siteleri yapmaya çalışarak, Amerika’yı tekrar keşfetme sevdasına düşmüyor. Buradaki amaç, kullanıcı odaklı yazmak ama kazandıran içerikler hakkında yazmak.

Örneğin oto ekspertiz kelimesini inceleyelim. Bu kelimeyle ilgili bilgilendirici bir içerik yazdığımızı düşünelim. Google’da “oto ekspertiz” arama sonuçlarında ikinci sırada olacağımızı varsayalım.

çok kazandıran anahtar kelimeleri analiz etme

 

Kelime sadece ülkemizde ayda 5,900 kere aranıyor ve tıklama başına 1,30 $ kazandırıyor. Biz yayıncı olarak bunun %68’ini alacağımız için, kelimenin tıklama başına bize kazandıracağı 5,3 TL olacak. İkinci sırada çıktığımız için aylık aramaların %30’u bize gelecek; bu da 1,770 kişi yapacak.

1,770 kişiden %2,5’i reklamlarımıza tıklarsa; 45 tıklama alırız. 45 * 5,3 = 238,5 TL.

Gördünüz mü? Aslında kazanmak hiç de zor değil.

Önemli olan sitenin kategorisini iyi belirleyip, rakip ve anahtar kelime analizini iyi yapmak. Yukarıdaki örnekteki gibi sadece tek bir kelimeden 238,5 TL kazandığınızı düşünün. Bunun gibi onlarca makale kaleme alıp, web sitenizi canlı tutabilirseniz, ayda hatırı sayılır miktarda gelir elde edebilirsiniz.

 

Adsense’de Yabancı Siteler Daha Fazla mı Kazandırıyor?

Bu sorunun cevabına aslında yukarıda biraz değinmeye çalıştık. Ancak örneklerle tekrar üstünden geçelim.

Yabancı dile hakimseniz ve yazmak hoşunuza gidiyorsa kesinlikle İngilizce veya Almanca site kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Neden mi?

Bu sorunun cevabını da örneklerle açıklamaya çalışalım. Aşağıdaki ekran görüntüleri Semruh’dan alınmıştır.

Amerika’da site kategorilerinin ortalama TBM ücretleri.

Amerika'da site kategorilerinin TBM ücreti

 

İngiltere’de site kategorilerinin ortalama TBM ücretleri.

İngiltere'de site kategorilerinin TBM ücreti

 

Almanya’da site kategorilerinin ortalama TBM ücretleri.

Almanya'da site kategorilerinin TBM ücreti

 

Biz yine de uyarımızı yapalım. Tanıdığımız bir çok web master, özellikle niche odaklı yabancı site açarak, Adsense’den para kazanma hayalleri kurdu. Ancak çoğu başarısız oldu. Bunun nedeni ise; yurt dışında rekabetin ülkemize nazaran çok daha yoğun olması.

Kazanan var mı? Elbette var, ama çok nadir.

Siz hangi kategoriyi seçerseniz seçin, daha önce o kategori ile alakalı binlerce site yapılmıştır ve kendi alanlarında çoktan otorite olmuşlardır. Sizin o siteleri geçmeniz için sabırlı olmanız, yoğun çalışmanız ve her şeyi adım adım doğru yapmanız gerekir.

Hele ki içerikleri başkasına yazdırmayı düşünüyorsanız.

Aman diyelim, bulaşmayın.

Eğer Adsense gelir kaygınız yoksa, sırf hobi olsun diye site açmak istiyorsanız, zevk alacağınız herhangi bir kategoride, hakim olduğunuz yabancı dilde bir web sitesi açabilirsiniz. Emin olun, bu şekilde düşünürseniz para kazanabilirsiniz. Çünkü “para kazanma” kaygınız olmayacak, her şeyi içinizden geldiği gibi yapacaksınız.

 

Adsense Ödeme Süreci Nasıl İşliyor?

Diyelim ki; dediklerimizi harfiyen uyguladınız ve Adsense onayı almayı başardınız. Tebrik ederiz öncelikle 🙂

Şimdi de Adsense para çekme sürecini anlatmaya çalışalım.

İlk olarak hesabınızdaki bakiye 50 TL olduğunda, Adsense hesabınızda belirttiğiniz adrese bir Pin zarfı gönderilecek. Bu zarfın size ulaşması Türkiye için ortalama 2 hafta. Zarf adresinize geldiğinde, zarftan çıkan karakterleri, Adsense hesabınızda Pin doğrulama alanına giriyorsunuz ve hesabınız artık “Pinli Adsense” derecesine ulaşmış oluyor.

Bundan sonra ödeme eşiğine ulaşmanız gerekiyor. Ay sonuna kadar reklamlardan 200 TL kazanabilirseniz, hesap sayfasında girdiğiniz IBAN numarasına kazandığınız miktar gönderilecek. Ancak maalesef bu miktar, takip eden ayın başında hesabınıza gönderilmiyor.

Örneğin 2020 Şubat ayında 200 TL limitini aştınız ve para çekmeye hak kazandınız. 1 Mart öğleden sonra 13:00 – 15:00 arasında kesinleşen ve hak ettiğiniz reklam geliri Bakiye bölümüne yansıtılacak. 20 Mart’tan sonraki günlerin birinde de Bakiye kısmında gördüğünüz miktar, Google tarafından banka hesabınıza gönderilecek.

 

Adsense Hesabım Hangi Durumlarda Kapanır?

Adsense kuralları net bir şekilde kullanıcıya belirtiliyor ve kuralların ihlali halinde Adsense hesabı kapatılıyor. Adsense hesabınızın kapanmaması için nelere dikkat etmeniz gerektiğini, buraya tıklayarak incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Web Sitesinden Para Kazanma : Admitad

Çoğumuz web sitesinden gelir elde etmenin tek yolu olarak Adsense’yi biliriz. Tüm site içerik çalışmalarını Adsense’ye göre yaparız. Ancak yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda, tüm hayallerimiz suya düşer.

Bu tip olumsuz durumlarla karşılaşmamak için, gelir çeşitliliğini arttırmamız gerekiyor.

Sitemizde zaten reklam gösterimlerini Adsense ile sağlıyoruz. Peki farklı olarak nasıl bir gelir modeli yaratabiliriz?

Cevap verelim.

Dünya genelinde neredeyse 650 bin yayıncı tarafından kullanılan, Admitad.

 

Admitad Nedir?

Admitad satış ortaklığı programı; reklam veren ile yayıncıyı (biz oluyoruz) buluşturuyor. Admitad‘a üye olduktan sonra, Admitad ile reklam satış ortaklığı anlaşması yapan 1,700 den fazla firmanın reklamlarını, sitemizde gösterebiliriz. Buradaki “reklam gösterme“deki kasıt ise, ürün linki paylaşmak.

Örneğin; ‘20″ den Büyük Bilgisayar Monitörlerini incelediğimiz bir blog yazısı yayınladık. İncelediğimiz ürünlerin Media Markt satış ortaklığı linklerini sitemizde yayınlayabiliriz. Linke tıklayan bir kullanıcı, bizim sayemizde Media Markt’tan ilgili ürünü satın alırsa, satın aldığı üründen Media Markt, Admitad’a komisyon ödeyecek. Günün sonunda da Admitad bize yaptığımız satıştan hak ettiğimiz komisyonu iletecek.

İşte size, web siteniz üzerinden para kazanmanın güzel bir yolu daha.

 

Admitad’a Nasıl Üye Olunur?

Bu müthiş satış ortaklığı programına katılmak için, Admitad sitesine üye olmamız gerekiyor. Siteye üye olmak için bu linke tıklıyoruz.

Admitad ana sayfasının üstünde yer alan Yayıncı linkine tıklıyoruz.

Admitad'a Nasıl Üye Olunur

 

Üyelik formunu doldurup, Kayıt ol butonuna tıklıyoruz.

admitad üyelik formu

 

Kayıt olduktan sonra, mail ve telefon doğrulamasını gerçekleştiriyoruz. Sonraki aşamada, satış ortaklığı linklerini hangi platformda paylaşmak istediğimizi belirleyeceğiz.

Admitad yönetim panelinin sağ üst köşesindeki çark simgesine tıklıyoruz.

admitad üyelik ayarları

 

Açılan sayfadan Platformlar kısmına tıklıyoruz.

admitad platform ekleme

 

Biz daha önce sitemizi Admitad satış ortaklığı programına kayıt ettirdiğimiz için, bu ekran sizde farklı görünecek. Sağ üst köşeden; Reklam Alanı (Ad Space) Oluşturun linkine tıklıyoruz.

admitad satış ortaklığı programı eklemek

 

Satış ortaklığı programı oluşturmak için; işlemlerin yapılacağı sayfaya ulaştık. Buradan Ülke kısmından Türkiye’yi seçiyoruz. Kategori kısmından da, hangi tür ürünler için satış ortaklığı yapmak istediğimizi belirliyoruz. Kategori kısmında listelenen tüm özellikleri seçebilirsiniz.

Seçim işlemini tamamladıktan sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

admitad satış ortaklığında kayıt oluşturma

 

Hangi platformlardan para kazanmak istediğimiz soruluyor. Bu kısımdan Web sitesi‘ni işaretliyoruz. Başka platformlar üzerinden de satış ortaklığı programına katılmak istiyorsanız, diğer kısımları da seçebilirsiniz. Yalnız sonraki aşamada, platform adreslerinin isteneceğini hatırlatırız.

Seçimi gerçekleştirdikten sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

admitad satış ortaklığında kayıt oluşturma adım 2

 

Hangi tür web sitesine sahip olduğumuz soruluyor. Bu sayfadan sahip olduğumuz web sitesinin türüne göre seçim yapıyoruz. Blog ve içerik tarzında bir siteniz varsa; Diğer seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Farklı platformlara sahip siteleriniz varsa; bu sayfadan çoklu seçimde yapabilirsiniz.

İleri butonuna tıklayarak işleme devam ediyoruz.

admitad satış ortaklığında kayıt oluşturma adım 3

 

Geldik son aşamaya.

Web sitemizin adını ve sitemizin adresini gerekli alanlara yazıyoruz. Farklı blog siteleriniz varsa Daha ekle kısmına tıklayarak birden çok web sitesi de ekleyebilirsiniz.

Giriş işlemini bitirdikten sonra, Hazır butonuna tıklıyoruz.

admitad satış ortaklığında kayıt oluşturma adım 4

 

Şimdi sıra geldi, biraz önce girişini yaptığımız web sitesinin bize ait olduğunu doğrulamaya. Web sitesi doğrulama işlemi için Admitad bizlere iki seçenek sunuyor.

Bunlardan birincisi; sitemizin “head” alanının içerisine “meta name” ile gösterilen kodu yerleştirmek.

İkincisi ise; Admitad doğrulama dosyasını; sitemizin ana dizini içerisine yüklemek.

İki seçenekten dilediğinizi kullanabilirsiniz. Doğrulama işlemini gerçekleştirmek için de; Kontrol işlemini tamamlayın butonuna tıklayabilirsiniz. Kontrolün ardından, sitenizin sahipliği hemen doğrulanacaktır.

admitad satış ortaklığında kayıt oluşturma adım 3

Ancak bazı web sitelerinin doğrulama işlemi zaman alabilir. Doğrulama sırasında bir sorunla karşılaşırsanız; Admitad Teknik Destek’ten yardım isteyebilirsiniz.

 

Admitad ile Nasıl Para Kazanılır?

Admitad’a üye olduk ve sitemizin doğrulama işlemini gerçekleştirdik. Şimdi sıra Admitad satış ortaklığı programına katılmakta. Admitad yakın zamanda açıkladığı bir güncelleme ile; yayıncıların daha kolay satış ortaklığı yapabilmelerinin önünü açtı.

Peki nasıl olacak bu iş?

Güncel olarak Admitad ile para kazanmanın en kolay yolu; Admitad Lite programından geçiyor.

Durun bir saniye, siteye boşuna mı üye oldum ben şimdi?” diye sorabilirsiniz.

Kesinlikle, hayır 🙂

Admitad Lite; Yayıncıların yani bizlerin, satış ortaklığı sitelerine ve satış ortaklığı yapmak istedikleri ürünlere daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelerini sağlıyor. Admitad Lite’ı kullanabilmeniz için; bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda Google Chrome yüklü olması gerekiyor.

Hemen uygulamalı olarak anlatalım.

Buraya tıklayarak, Admitad Lite eklentisinin sayfasına gidiyoruz. Eklentiyi yüklemek için Add to Chrome butonuna tıklıyoruz.

admitad ile para kazanmaya başlama

 

“Admitad Extension” eklensin mi? sorusunu, Uzantıyı ekle butonuna tıklayarak cevaplıyoruz.

admitad ile para kazanmaya başlama admitad lite yüklenmesi

 

Admitad eklentisi Google Chrome’a yüklendi. Sağ üst kısımdan Eklentinin simgesine tıklıyoruz.

admitad ile para kazanmaya başlama admitad lite giriş

 

Admitad’a giriş yapmamızı isteyen bir uyarı ekranı ile karşılaşıyoruz. Alt kısımdan Giriş butonuna tıklıyoruz.

admitad ile para kazanmaya başlama admitad lite kullanmak

 

Google Chrome ile daha önce Admitad hesabımıza giriş yaptığımız için, otomatik olarak giriş sağlanacak ve Giriş başarılı! mesajını göreceğiz.

admitad ile para kazanmaya başlama admitad lite kullanmak başarılı giriş yapmak

 

Admitad’a üye olduk. Sitemizi ekledik. Admitad Lite eklentisi de kurduk. Satış ortaklığı yapmayı sonuna kadar hak ettik 🙂

Admitad Lite ile kolay bir şekilde satış ortaklığı yapabileceğimizden bahsetmiştik. Sıra şimdi uygulamalı olarak anlatmakta.

Örneğin; moda ve trendler hakkında bir blog hazırlıyor, web siteniz üzerinden de Admitad satış ortaklığı yapmak istiyorsunuz. Ancak Admitad sitesi size çok karışık geldi. Size en kolay satış ortaklığı modelini anlatalım.

Google ana sayfasından arama kısmına “kadın moda” yazıp, çıkan sonuçları inceliyoruz.

Arama sonuçlarındaki sevimli yeşil ikonları fark ettiniz mi?

admitad lite ile web sitesinden link alma

 

Admitad satış ortaklığını anlatmaya başlarken, 1700’den fazla reklam verenin Admitad ile çalıştığından bahsetmiştik. Arama sonuçlarında görünen o yeşil ikonlar, Admitad Lite programı ile anlaşma sağlayan reklam verenler.

Örneğin web sitemizde Trendyol’un bir ürününü tanıtıp, bu ürünün satışından para kazanmak istiyoruz. Admitad ile çalışan Trendyol’un sitesine giriyoruz.

Gördüğünüz gibi, sayfanın altında bir araç çubuğu var. Bu sihirli araç çubuğunu kullanarak Trendyol’da istediğimiz ürünü sitemizde pazarlayabiliriz. Tek yapmamız gereken ise, ürün sayfasına gidip, LİNKİ KOPYALA butonuna tıklamak ve bu linki sitemizde istediğimiz yerde paylaşmak.

admitad lite ile web sitesinden link kullanma affalite marketing

 

Daha önce satış ortaklığı programı yapmışsanız, bu linki direkt olarak kullanmanın, ileride kazançlarınızı kontrol ederken kafa karışıklığına neden olabileceğini biliyorsunuzdur.

Admitad Lite, bu kafa karışıklığını yaşamamız için, harika bir çözüm sunuyor. Satış ortaklığı yapmak istediğimiz ürün sayfasına gidip, Admitad Lite eklenti simgesine tıklıyoruz.

Eklentinin kullanım penceresi açılıyor. Buradan Partner link bölümüne tıklıyoruz. Reklam alanı kısmından sitemizi seçiyoruz. SubID kısımına ise, paylaşacağımız linkin kontrolünü yapmak için bir isim veriyoruz.

admitad lite ile web sitesinden link kullanma

 

SubID hareketlerini incelemek için; Admitad ana sayfasından, İstatistikler bölümüne tıklayıp, SubID’ye göre alanına geçiyoruz. Hangi linkinizden, ne kadar gelir elde ettiğinizi inceleyebilirsiniz.

Admitad satış ortaklığı programını kullanıp, ciddi gelir elde ettikçe, SubID özelliğinin ne kadar işinize yaradığını göreceksiniz.

admitad lite ile web sitesinden link kullanma subid ile

 

Admitad internetten para kazanmak için kullanabileceğiniz harika bir program. Web sitenizde kaliteli içerikler yayınladıkça, daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşacaksınız. Sitenize daha fazla ziyaretçinin gelmesi de para kazanma ihtimalinizi arttıracaktır.

Admitad üzerine anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Bir sorunla karşılaşırsanız yorum alanından bizlere sorabilirsiniz. Admitad ile güzel kazançlar elde etmenizi diliyoruz 🙂

 

Yöntem 5 : YouTube Kanalı Açarak

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : En az 2 ay
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Reklam yayınlayarak

Haber sunan web sitelerinin yaygınlaşması ile artık haberleri anında öğrenebiliyoruz. Bu bizler yani habere hızlıca ulaşanlar için olumlu olsa da bir çok büyük gazete iflas etmek zorunda kaldı. Bugün aynı şey televizyon kanallarının da başına geliyor. Çoğumuz artık; sansürlü, oldukça uzun ve anlamsız programları izlemek istemiyoruz. Çağ bizi bilgiye kolay bir şekilde, istediğimiz zaman hızlıca ulaşmaya programladı. Buna neden olan ise YouTube devrimi.

YouTube, Google tarafından satın alındıktan sonra, içerik yayıncılarına ücret ödemeye başladı. Bir kaç yıl öncesine kadar, YouTube üzerinden kanal açıp para kazanmak için tek ihtiyacınız olan GMail hesabıydı. Kanalı açtığınız an para kazanabilirdiniz. İlk başlarda herhangi bir denetleme mekanizması olmayan YouTube’a, çoğu içerik üreticisi; müzik, film, televizyon programı yükleyerek ciddi gelirler elde etti. Sonra YouTube algoritmaları her gün üzerine koyarak geliştirdi. Bugün, çektiğiniz videonun arka planında, kısık sesle müzik çalsa bile kanalınız telif ihtarı alabiliyor.

Günümüzde YouTube üzerinden kazanç elde etmek imkansız olmasa da, ciddi emek sarf etmelisiniz. Sizlere bu yöntemimizde YouTube ile gelir elde etmenin tüyolarını vereceğiz.

internetten kazanc youtube kanali açmak

 

Gerekli Olanlar

Profesyonel görünüme sahip bir YouTube kanalı kurmanız için nelere sahip olmanız gerektiğine değinelim.

1. Gmail Hesabı

YouTube kanalınızı açmak için, bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor.

2. Kanal İsmi

YouTube kanalınıza şık bir isim vermeyi düşünmelisiniz. Kişisel bir kanal kurmayı düşünüyorsanız; kendi isminizi verebilirsiniz. Belirli kategori altında farklı içerikler yayınlayacaksınız; yayın yapacağınız kategoriye uygun, dikkat çekici bir isim seçebilirsiniz.

3. Görsel Ögeler

YouTube kanalınızda kullanmak için kanal resminizi ve kapak resmini oluşturmanız gerekiyor. Profesyonel YouTube kapak fotoğrafı için GraphicRiver‘ı kullanabilirsiniz.

4. Kanal Intro ve Outrosu

Kanalınızı görsel olarak daha mükemmel hale getirmek için; içerik öncesi kısa bir kanal tanıtım videosuna ve video sonunda da 20 saniyelik bir kanal kapanış videosuna ihtiyacınız olacak.

5. VidIQ

Dünya genelinde en çok kullanılan YouTube SEO yardımcı programı olan VidIQ eklentisini, bilgisayarınıza mutlaka yüklemelisiniz. VidIQ ücretsiz olarak kullanılabilen bir eklenti.

Kanalınızla ilgilenip, sürekli büyüme hedefliyorsanız eklentinin mutlaka ücretli paketlerinden birini satın almalısınız. Eklentinin doğru bir şekilde nasıl kullanılacağı ile alakalı bir çok farklı kaynaktan bilgi alabilirsiniz.

 

Yöntemin Uygulanması

internetten kazanc elde etme yöntemi

YouTube kanalınızı açıp, gerekli görsel düzenlemeleri yaptıktan sonra, sıra içerik yüklemeye geldi. Kanalınıza yükleyeceğiniz video içerikleri hangi konu ile alakalı olursa olsun, mutlaka ilk yüklediğiniz videodan itibaren, alt yapıyı sağlam temeller üzerine inşa etmeniz gerektiğini unutmayın. Bunu da VidIQ eklentisini kullanarak sağlayabilirsiniz.

YouTube kazancı abone sayısı ile doğru orantılıdır. Yani YouTube kanalınıza ne kadar çok kişi abone olursa, içeriklerinizin izlenme sayısı da o kadar çok artacaktır. Her ne kadar kanalınızda yer alacak videoları, abonelerinizin %5 – %7’si izleyecek olsa bile, kanalınızın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için, abone sayısı önemli bir kriter.

YouTube abone ve izlenme sayısını arttırmak için, uygulamanız gereken sihir ise; Kararlı devamlılık.

Her hafta kanalınıza özgün ve merak uyandıracak başlığa sahip en az 3 video yüklemelisiniz. Çoğu kişi heyecanla YouTube kanalı açar ancak bekledikleri abone ve izlenme sayısına ulaşamayınca kanalları ile bir daha ilgilenmez. Bu da doğal olarak büyük bir kazanç kapısından mahrum kalınmasına neden olur.

Profesyonel görünüme sahip bir YouTube kanalı kurup, özgün içerik çekseniz bile insanlar size ulaşamayacak. Çünkü YouTube algoritması arama sonuçlarında, güncel içeriğe sahip kanalları üst sırada gösterir. Siz kanalınızı yeni kurdunuz ve daha yolun çok başındasınız. Kararlı bir şekilde kanalınıza video yüklemeye devam etmelisiniz.

YouTube ile nasıl para kazanılır?” sorusuna daha ayrıntılı cevap verebilmek için, aşağıdaki altın değerindeki tavsiyelerimizi okuyunuz.

 

YouTube ile Nasıl Para Kazanmaya Başlanır?

YouTube ile para kazanmak için; en az 18 yaşını doldurmanız, uygunsuz içerikler yayınlamamış olmanız gerekiyor. Kanalınızın para kazanma özelliğinin açılmasını etkileyen en kritik detaysa; son 1 yıl içerisinde videolarınız en az 4,000 saat izlenmesi ve kanalınızda en az 1,000 abonenin yer alması gerekliliği.

Bu hedefe ulaştıktan sonra ise, YouTube kanalınızı Adsense’ye bağlamanız gerekiyor.

Ardından YYP‘ye (YouTube İş Ortağı Programına) başvuru yapabilirsiniz. Kanalınız incelendikten sonra uygun görülürse para kazanma özelliği açılacaktır. İncelenme süresi 1 ay sürebiliyor. Siz onay almayı beklerken içerik yüklemeye devam etmelisiniz. Kanalınızı canlı tutmak, YouTube para kazanma onayı almanıza yardımcı olacaktır.

 

Kanalımın Para Kazanması Açılınca Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Kanalınız YYP’ye kabul edilip para kazanmaya başladıktan sonra da içerik yüklemeye, kanalınızı güncel tutmaya devam etmelisiniz. Her yıl tekrar onay almanıza gerek yok. Ancak burada kritik bir detay var.

Eğer kanalınızla ilgilenemez ve abone sayınız 1,000 altına düşerse; YouTube bu durumu algılayacak ve kanalınız uyarı gönderilmeksizin silinecektir. Geçmişte bir çok kişinin bu acı durumla yüzleştiğini biliyoruz.

youtube ile kazanc saglama

 

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

YouTube’da 3 gelir modeli öne çıkıyor.

Birincisi YouTube gelir modeli; videolarınızda çıkan reklamların gösterim ve tıklanması ile elde edeceğiniz Adsense kazancı. Bu gelir Türkiye YouTube kanalları için; ortalama 100,000 video izlenmesi için; 250 – 750 TL arasında. Rakamlar arasında böyle büyük bir uçurumun olmasının nedenlerini ise bir sonraki maddede açıklayacağız.

İkinci YouTube gelir modeli; reklam veya sponsorlardan kazanılan gelirlerdir. Özellikle son bir kaç yıldır bilinen bazı büyük YouTube kanallarının, “Video sponsorumuz” duyurusuyla sık sık reklam yaptıklarına şahit oluyoruz. Firmalar artık reklam bütçelerinin büyük kısmını dijital mecralara aktarıyorlar. Bu dijital mecraların başında ise Google ve YouTube geliyor. Firmaların, bazı bilinen YouTube kanal sahiplerine; ürünlerinin veya uygulamalarının tanıtımı için çok ciddi rakamlar ödediğini biliyoruz.

Üçüncü YouTube gelir modeli ise; satış ortaklığı. Kanal sahibi videosunda, satın aldığı ürünü detaylı bir şekilde inceliyor. Videosunda da sık sık, “Açıklama bölümünden ürünü satın alabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz” diye bilgi veriyor. Videoyu izleyen kişi linke tıklayıp ürünü satın aldığında, kanal sahibi de bu satıştan kazanç elde ediyor.

İzleyen kişi, büyük bir olasılıkla ürünü merak edip aramalardan videoya ulaştığından, ürünü satın alma eğiliminde oluyor. Bu şekilde yüzlerce kişi anlatılan ürünü satın aldığında da kanal sahibi yüklü kazanç rakamlarına ulaşabiliyor. Satış ortaklığı programı Admitad hakkında, rehberimizin üst kısmında bilgi vermiştik. Admitad konusu gözünüzden kaçmışsa, buraya tıklayarak satış ortaklığı hakkındaki tüm detayları inceleyebilirsiniz.

 

YouTube Görüntülenme Sayısını ve YouTube Kazancını Arttırmak İçin Ne Yapabilirim?

Yukarıda sizlere, 100 bin görüntülenme ile ne kadar kazanılabileceğinin bilgisini vermiş, detaylara değineceğimizden bahsetmiştik. Aşağıdaki YouTube görüntülenme ve kazanç arttırma tekniklerini uygularsanız, YouTube kanalınızdan daha çok gelir elde edebilirsiniz. Ancak yöntemleri dikkate almayıp uygulamazsanız, kazancınız düşük olacaktır.

 • VidIQ programını en doğru şekilde kullanmayı öğrenmeye çalışın. Bakın kullanın demiyorum; doğru şekilde kullanmayı öğrenin.
 • Video açıklamalarınız dolgun görünsün ve açıklamalarda en az 10 link çıkışı yapın.
 • Video içeriği ile video etiketleri bir birleri ile uyumlu olsun. Kullanabileceğiniz etiket karakter sayısı 500’dür. İçerikle alakalı bolca etiket kullanmaktan çekinmeyin.
 • Videonuz en az 10 dakika süreye sahip olmalı. Nedeni ise; 10 dakikadan uzun videolara istediğiniz sayıda reklamı, dilediğiniz dakikaya yerleştirebiliyor olmanız. Tabi reklam sayısını fazla abartmak, izleyici kaybı yaşatacağı için, 10 dakikalık bir videoya 3-5 arasında reklam koymanızı tavsiye ediyoruz. 10 dakikadan kısa videolarda ise, reklam gösterimi sadece videonun başında ve sonunda yer alabiliyor.
 • Video sürelerine değinmişken altın değerinde bir tavsiye daha verelim. YouTube kazancınızı arttırmak istiyorsanız; Analizler kısmından Etkileşim bağlantısına tıklayarak, Ortalama görüntülenme süresini görebilir; reklam yerleşimini bu bilgiye göre planlayabilirsiniz. Örnek veriyorum; Kanalınızdaki tüm videoların ortalama görüntülenme süresi 4 dakika ise, ilk iki reklamınızı bu süre içerisinde çıkacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu ayarlama size YouTube’dan daha çok para kazandıracaktır.
 • Dilerseniz; her videonuz için özel reklam yerleşimi çalışması da yapabilirsiniz. Yine Etkileşim sayfasından, listelenen videolarınıza tıklayıp, videonun analizlerinde yer alan Kitleyi elde tutma kısmından, videonuzun ortalama olarak kaç saniye izlendiğini inceleyebilir, reklam yerleşimini de bu süreyi dikkate alarak, ilgili videoya özel olarak yapabilirsiniz.
 • Video küçük resmi, arama sonuçlarında listeleneceği için, video resmine en az video içeriği kadar önem verin. Unutmayın; yandaki video başlığını kimse okumaz.
 • Kırmızı rengin ağırlıkla kullanıldığı küçük resimlere sahip videoların, daha çok izlendiği biliniyor.
 • Çok kazandıran anahtar kelimeleri bulmak için; Google Kelime Planlayıcısı, Keyword Tool veya Ahrefs Planlayıcısı araçlarından birini kullanabilirsiniz. Bu servisler sayesinde, içerik oluşturmayı düşündüğünüz konunun, tahmini ne kadar kazandıracağını öğrenebilirsiniz.
 • Tüm yüklediğiniz videoları bir oynatma listesine kayıt edin. Video sonundaki outro (bitiş ekranı) bölümüne, farklı bir veya iki videonuzu eklemeyi unutmayın. Ayrıca her videoya mutlaka bir kart ekleyin. Bu kart anket veya yüklediğiniz video ile ilgili başka bir videonuz olabilir. Video yüklerken; videonun konusunu ve dilini seçmeyi ihmal etmeyin. Yapacağınız bu küçük işlemler ile; videoların YouTube SEO puanında büyük avantajlar elde edeceksiniz.
 • Kullanıcı kitleniz ile daha yakın ilişki kurmak için, videolarınıza yapılan her yoruma cevap vermeye çalışın. Asla hiç bir videonuzu yoruma kapatmayın. Bu YouTube SEO açısından olumsuz dönüşler almanıza neden olur.
 • COPPA Yasası çerçevesinde, yüklediğiniz videolar için çocuklara özel ayarlar yapmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

Yöntem 6 : Makale Yazarak

Para Kazanma Şansı : Çok Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Hemen
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Yazarlık

makale yazarak internetten para kazanmak

İnternet üzerinden iş yaparak en hızlı para kazanabileceğiniz yöntemlerin başında, makale yazarlığı geliyor. Bilgisayarda içerik hazırlamak hoşunuza gidiyorsa, semantik yazım kurallarına ve dil bilgisine hakimseniz bu iş tam size göre.

Neden böyle bir hizmete ihtiyaç duyulsun ki?” , “Site sahipleri kendileri yazamıyor mu?” soruları aklınıza gelebilir.

Yukarıda İnternet Sitesi Kurarak Para Kazanma başlığında, siteyi güncel tutmak için sürekli içerik girilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. İnternet sitesinden para kazananların çoğu, bu işi ek gelir kaynağı olarak gördükleri için, sahip oldukları İnternet sitelerinde içerik oluşturmaya zaman bulamayabiliyorlar. Bu nedenle içerik oluşturma hizmeti veren makale yazarlarından hizmet satın alıyorlar.

Özellikle son 10 yıldır, bir çok kişi makale yazarak güzel kazançlar elde ettiler ve etmeye de devam ediyorlar.

 

Gerekli Olanlar

Peki makale yazarlığı yapmak için nelere ihtiyacınız var?

1. Bilgisayar ve İnternet Bağlantısı

Makale yazmak için; MS Office yüklü bir bilgisayara ve İnternet bağlantısına gereksinim duyacaksınız.

2. Dikkat ve Sabır

Makale siparişini alırken, müşterinizin nasıl bir makale yazdırmak istediğini dikkatlice anlamanız gerekir. Her müşterinin yazdıracağı makaleden beklentisi farklı olacak.

Çoğu zaman makaleleri teslim ettikten sonra, müşteriniz sizden düzenleme talep edecek. O nedenle sabırlı olmanız ve olumsuz referans almamak adına her isteği yerine getirmek için çaba göstermeniz gerekecek.

3. Semantik Yazabilmek

Makale yazarı olmak için araştırma yaparken SEO (Arama motoru optimizasyonu) forumlarında ve SEO geliştirme tekniklerini anlatan içeriklerde, sık sık Semantik kavramını duymuş olmanız muhtemel. Semantik, özellikle bir kaç yıldır yapılan radikal Google arama algoritma değişikliklerinden sonra, sıkça telaffuz edilen bir kavram.

Peki nedir bu Semantik içerik?

Semantik içerik; yazılan makalenin ana vurgusunu çeşitlendirerek, içeriğin temellerini okuyucuya aktarma ve anlatma sanatıdır.

Aydınlatıcı olmadı mı?

Örnekle açıklayalım o halde.

Söz gelimi; “Araç Kredisi Nasıl Alınır?” başlığına sahip 1,000 kelimelik bir makale yazacaksınız Yazdığınız makalenin Google’da üst sıralara gelmesi için; sık sık “araç kredisi nasıl alınır” kelimesini kullanmak, SEO açısından size hiç bir şey kazandırmayacak, aksine kaybettirecektir. Rehberimizin başında; Google sıralama algoritmalarını etkileyen onlarca farklı etken olduğundan ve ziyaretçi için içerik yazmanın öneminden bahsetmiştik. Böyle bir yazım tarzını Google sevmez ve sizi sıralamaya sokmaz.

Peki semantik yazım tekniğini doğru olarak nasıl uygulayabiliriz?

Tekrar örneğimize dönersek; “araç kredisi nasıl alınır?” başlığına sahip bir makalede, taşıt kredi kampanyaları, araba kredisi, oto kredisi, kredi hesaplama, en uygun oto kredisi gibi farklı anahtar kelimeleri içeriğe serpiştirmelisiniz. Semantik yazım tekniğinin en önemli detayı; tek bir anahtar kelimeye bağlı kalmayıp, anahtar kelimenin türevlerini yazının farklı kısımlarında göze batmayacak biçimde kullanmaktan geçiyor.

4. Dil Bilgisi

Makale yazarlığı yapmak için en önemli gereksinimlerden biri de; dil bilgisine hakim olmak. İmla kurallarına harfiyen uymalı, zengin kelimeler kullanarak yazılarınızı süslemelisiniz. Sizden Tolstoy olmanız beklenmiyor tabi ki de, ama kimse de para vererek yazdırdığı makalede, kötü dil bilgisi kullanıldığını görmek istemez.

 

Makale Yazarlığı Ne Kadar Kazandırır?

makale yazarak ne kadar kazanabilirim

Geldik en kritik soruyu cevaplamaya; “Makale yazarak ne kadar kazanabilirim?” .

Makale yazarak para kazanmayı düşünüyorsanız, alacağınız ücret 100 kelime üzerinden hesaplanır. Çoğu makale siparişi için istenen minimum kelime sayısı ise, her içerik başına 300’dür.

Türkçe içerik yazacaksınız; 100 kelimesi 1.5 TL – 2.5 TL arasında ücretlendirilir. Yani 1.000 kelimelik bir makale yazarsanız 15 – 25 TL arasında kazanabilirsiniz.

İngilizce ve diğer yabancı dillerde ise; piyasanın genel fiyatı 100 kelimesi 4 TL‘dir. Yabancı dilde makale yazan bazı yazarlar, ücretlendirmeyi dolar bazında yapabiliyorlar.

 

Ne Kadar Sürede Makale Yazabilirim?

Bu soru tamamen sizin bilgisayar kullanma becerinize ve yazacağınız konuya ne kadar hakim olduğunuza göre değişkenlik gösterecek.

Örneğin; makyaj malzemeleri hakkında 500 kelimelik bir içerik yazacaksınız. Konuda anlatılacağını tüm detaylara hakimseniz ve klavyeyi hızlı kullanabiliyorsanız, makaleyi bitirmeniz yarım saat civarı sürebilir.

Yani ortalama üstü bir makale yazarı 1 saatte rahatlıkla 20 – 30 TL arasında para kazanabilir.

 

Nasıl Makale Siparişi Alabilirim?

Makale yazarlığına yeni başlamışsanız öncelikle kendinizi insanlara tanıtmanız gerekiyor. Bu tanıtımı sağlamak ise; yaptığınız işin kalitesi ile doğru orantılı.

Kendinizi tanıtmak için ilk başlarda, makale yazma fiyatınızı düşük tutmanız gerekiyor. İş alıp teslim ettikçe ve dolayısıyla referans kazandıkça, verdiğiniz hizmetin fiyatını normal seviyelere çıkarabilirsiniz. Zaten sizden makale hizmeti alacak olan kişiler, yaptığınız işten memnun olunca tekrar sipariş verecekler. Diğer yandan kazandığınız referanslar sayesinde, yeni iş bulmanız oldukça kolaylaşacak. Zaman geçtikçe, makale satış fiyatınızı siz belirleyeceksiniz.

Unutmayın ki bir işte ne kadar iyi olursanız, o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

makale yazarak ne kadar kazanabilirim ki

 

İyi Makale Yazmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Makale yazarken en dikkat etmeniz gereken kriterlerin başında ; dil bilgisi ve semantik yazım kuralları geliyor.

Bunların yanında; yazdığınız içeriği görsel ögeler ile süslemeniz lazım. Görsel ögelerin zihinde bırakacağı etki, yazıdan onbinlerce kat fazladır.

Yazının kritik kısımlarına dikkat çekmek için kelimeleri; kalın, italikaltı çizgili, veya üstü çizgili biçimlerde kullanabilirsiniz.

Görsel anlamda içeriği daha da zenginleştirmek içinse; fotoğraf, resim, infografik kullanabilirsiniz. Ancak dikkatli olun. Arama motorlarında bulunan görselleri kullanmak telif hakkı ihlaline girebilir. İçeriklerde görsel kullanırken, ücretsiz stok fotoğraflarını araştırmanızı tavsiye diyoruz. Daha önce Ücretsiz Stok Fotoğraf Sağlayan En İyi 15 Site‘yi listelemiştik. Hazırladığımız içerikteki sitelerden görsel kaynağı araştırabilirsiniz.

 

Makale Yazarlığı Başvurusu İçin Nereleri Kullanabilirim?

Makale yazarlığı ile para kazanmak isteyenlerin, müşteri bulabilmeleri için kullanabilecekleri bir çok farklı platform mevcut. Hangi platformlardan sipariş alabileceğinize göz gezdirelim.

Aracı Siteler

Alıcı ile satıcıyı buluşturan platformlara ilan verebilirsiniz. Türkiye için; Bionluk, Sadeceon gibi siteleri tercih edebilirsiniz. İngilizce içerik yazıp dolar üzerinden kazanç elde etmek içinde Fiverr sizin için uygun olacaktır.

Makale Satışı Yapan Siteler

Kurulum amaçları; makale yazarı ve makale yazdırmak isteyeni buluşturmak olan farklı  bir çok Türkçe web sitesi mevcut. En popüler olanlar ise; makale.net, icerik.net ve iyimakale.com .

Forum Siteleri

Sitelere komisyon verip kazancınızı düşürmek istemiyorsanız, makale siparişi almak için forum sitelerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem referans kazanabilir hemde makale alıcısı ile direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Forum sitelerinden r10 ve wmaraci bu alanda en çok kullanılan sitelerden ikisi.

 

Yöntem 7 : Dropshipping

Para Kazanma Şansı : Düşük
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Ortalama 2 ay
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Online Mağaza Kurarak

Web üzerinden para kazanmak için kullanılan Dropshipping kavramını, son birkaç yıldır sıkça duymaya başladık. Satılan eğitim setleri, kolay kazandığını iddia eden YouTube kullanıcıları, gizli bilgileri yüksek ücret karşılığında açıkladığını öne süren web siteleri derken Dropshipping kavramı tam bir muamma.

Peki nedir bu işin aslı? Dropshipping hakkında doğru bilgileri, dürüstçe anlatan bir kaynak yok mu?

Merak etmeyin, biz size Dropshipping hakkında temel bilgileri ve şu an en sağlıklı uygulanan Dropshipping yöntemini, tarafsız ve gerçek bilgiler ışığında anlatacağız.

 

Dropshipping Nedir?

Basitçe Dropshipping; internet üzerinden satılan bir ürünü alıp, yeniden pazarlayarak, stoksuz olarak daha yüksek ücrete satmaya verilen genel bir pazarlama deyimi. Basit bir örnekle açıklamak, Dropshipping kavramını daha iyi anlamanızı sağlayacak.

Aliexpress sitesinde örneğin; Samsung telefonlar için üretilen şu ürüne ulaştınız. Ürünün güncel fiyatı maksimum 50 cent yani 3 TL civarında. Siz bu ürünü Aliexpress üzerinden alıp, Türkiye’deki herhangi bir alışveriş sitesinde istediğiniz fiyata satabilirsiniz. Kullanıcılara ürün hakkında Türkçe görseller hazırlayıp pazarlamanız, alışveriş sitelerinin komisyonlarını hesaplamanız, ürünün satıcıya ulaşma süresini ayarlamanız gerekiyor. Tüm bu masraflar ve emeğinizi de işin içine katarak, ürünün satış fiyatını 30 TL olarak belirleyebilirsiniz. Ancak fiyatı belirlerken, pazardaki benzer ürünlerin ortalama ne kadara satıldığını dikkate almanız gerekiyor.

Dropshipping kavramını tam olarak anlayabilmek için; aşağıdaki görseli inceleyelim.

internet üzerinden para kazanmak sropshipping nedir

Siz burada online mağaza sahibisiniz. Müşteri‘ye pazarlama tekniklerini kullanıp bir şekilde ulaşıyorsunuz. Müşteri ürünün ödemesini sizin mağazanıza yapıyor. Müşteri‘den ürün siparişi gelince, sizde Tedarikçinizden ürün siparişi geçiyorsunuz. Tedarikçiye ürünün teslim adresi olarak, müşterinin adresini iletiyorsunuz.

Temel olarak döngü bu şekilde gerçekleşiyor.

Peki insanlar direkt olarak satıcıdan almak varken neden bizden alsınlar? Gayet mantıklı bir soru değil mi? Sorunun cevabı ise gayet basit.

Satıcının yani tedarikçimizin tek derdi, ürünü satabilmek. Bizim amacımız ise; bir ürün belirleyip, ürünü alıcı profiline sunup, o ürünle hayatlarının ne kadar kolaylaşacağını ikna etmek ve günün sonunda ürünü hedef kitlesine satabilmek.

Peki bu yöntem gerçekten kazandırır mı?

Bu sorunun cevabı bazı özel durumlarda “Evet” olsa da, Dropshipping ile yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız, global düşünmeniz, yani ürünü Dünyaya satmanız gerekiyor.

Ürünü yüksek kar marjıyla ABD, Kanada ve Avrupa’ya satabilmeniz için bazı temel gereksinimleri edinmez gerekiyor.

 

Dropshipping İçin Gerekli Olanlar

Dropshipping çok farklı platformlar kullanılarak yapılsa da, günümüzde Dropshipping ile internet üzerinden para kazanmak için kullanılan en garantili yöntem Shopify ile yapılanı. Yakın geçmişe kadar Dropshipping için Amazon’da kullanılıyordu. Ancak son zamanlarda Amazon üzerinden Dropshipping yapan bir çok kullanıcının hesabı kapatıldı.

1. Pazarlama, Bilgisayar ve İngilizce Bilgisi

Satmak istediğiniz ürünleri kullanıcıya pazarlamak için; ürünü yeniden pazarlayacak bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Ürün hakkında tedarikçi zaten gerekli İngilizce açıklamaları yazmıştır, ancak sizin ortalama İngilizce bilgisine sahip olmanız, sonraki aşamalarda avantaj sağlayacak.

2. Alan Adı

Online mağazanızı açabilmek için; doğal olarak bir internet sitesi alan adı satın almanız gerekiyor. Yurt dışı müşterileri için bir web sitesi inşa edeceğimiz için; GoDaddy kullanmak avantaj. Eğer GoDaddy‘e yeni abone olacaksınız, belirlediğiniz alan adını daha uygun fiyata kayıt ettirebilirsiniz.

Alan adı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine; Yöntem 4 : İnternet Sitesi Kurarak başlığında değinmiştik. Alan adı almadan önce mutlaka incelemelisiniz.

3. Shopify

Dropshipping yapmak için Shopify altyapısını kullanabilirsiniz. 14 günlük ücretsiz kullanım hakkı sunan Shopify’da, ücretsiz deneme süresi bitince aylık 29$’a sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz.

4. Sanal Pos ve Banka Bilgileri

Dropshipping ile para kazanmak için sitemizde sanal post entegresi gerekiyor. Sanal pos için Stripe en yaygın kullanılan sanal post sitesi. Shopify ile Stripe entegresi kolaylıkla sağlanabiliyor.

Daha sonraki aşama da ise, sanal posttan çekilen ücretlerin banka hesabımıza aktarılması gerekmekte. Bu akışı sağlamak için Payoneer‘i kullanabilirsiniz. Payoneer hesabınıza tanımlayacağınız banka bilgileri ile de, Payoneer bakiyenizi kendi banka hesabınıza alabilirsiniz. Payoneer’e üye olduktan sonra hesabın doğrulanması 1 gün sürebiliyor.

Hem Payoneer hemde Stripe üyeliği oluştururken, gerçek kimlik bilgilerinizi vermeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

 

Yöntemin Uygulanması

Dropshipping yapacağımız web sitesinin alan adını aldık, Shopify hesabımızı oluşturduk. Payoneer ve Stripe hesaplarını da açtık. Şimdi sıra temel ayarları uygulamakta.

İlk olarak, Shopify hesabımıza giriş yaparak; sol kısımdan Online Store -> Domains kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfadan Connect existing domain linkine tıklıyoruz. Domain kısmına; GoDaddy üzerinden satın aldığımız alan adını yazıp Next butonuna tıklıyoruz.

internet üzerinden para kazanmak sropshipping shopify alan adı

 

Sonraki aşamada, GoDaddy üzerinden satın aldığımız mevcut alan adını otomatik olarak Shopify’e bağlayabiliriz. Bunun için tek yapmamız gereken Connect automatically butonuna tıklamak. Çıkan uyarı penceresine Bağlan butonuna tıklayarak onay veriyoruz. Birkaç dakika sonra, alan adımız otomatik olarak Shopify üzerinden açılmaya başlanacak.

internet üzerinden para kazanmak sropshipping shopify alan adı

 

Alan adını bağladıktan sonraki aşama ise; Shopify üyelik planını seçmek. Hatırlarsanız size Shopify üyeliğinin 29 $ olduğundan bahsetmiştik. 29 $’lık Basic Shopify paketi, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için oldukça uygun. Paketi seçmek için Shopify yönetim panelinin altında beliren Select a plan butonuna tıklıyoruz.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek

 

Basic Shopify paketini Choose this plan butonuna tıklayarak seçiyoruz.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek

 

Sonraki aşamada; bizden üyeliğimiz oluşturmak için kredi kartı bilgisi istenecek.

Ancak merak etmeyin.

Yukarıda da değindiğimiz gibi 14 gün ücretsiz kullanacağımız için, kredi kartınızdan 14 gün içinde herhangi bir ücret çekilmeyecek. Baktınız Dropshipping size uygun bir kazanç modeli değil, Shopify üyeliğinizi 14 gün içinde iptal edebilirsiniz. Sizden herhangi bir ücret alınmayacak.

Alt kısımda yer alan Add credit card linkine tıklayarak, kredi kartı bilgimizi giriyoruz.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek

 

Kredi kartı bilgilerini girdikten sonra, sağ alt köşede yer alan Start plan butonuna basıp, Shopify üyelik paketimizi başlatıyoruz.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek

 

Üyeliğimi başlattıktan sonra 2 önemli değişikliği yapmamız gerekiyor.

İlk olarak panelin sol alt kısmındaki Setting butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfadan General ikonuna tıklayıp, sayfanın en altından Store currency seçeneğinden US Dollar (USD) değerini seçiyoruz.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek para birimi

 

Diğer önemli işlemi gerçekleştirmek için; Shopify panelinin sol kısmındaki Online Store -> Preferences linkine tıklıyoruz. Yine sayfanın en altındaki Password protection bölümünden Enable password seçeneğinin işaretini kaldırıp, yaptığımız değişikliklerin uygulanması için Save butonuna tıklıyoruz.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek para birimi

 

İnternet tarayıcısına mağazamızın adresini yazarak, yaptığımız tüm değişiklikleri test edebiliriz. Mağazamızda henüz ürün ve görünüm ayarları yapmadığımız için, standart görünüme sahip Shopify sayfası açılacaktır.

internet üzerinden para kazanmak plan seçmek para birimi

 

Bundan sonrası tüm işlemler, sizin araştırma ve edineceğiniz pazarlama tecrübeleri ile bire bir alakalı. Sitenizde satacağınız ürünlerin reklamını yapmak için ilk önceliğiniz sosyal medya olmalı. Görseller altına yorum yazmanız size fazla satış kazandırmaz. Doğru ve etkili pazarlama yapmak için; Facebook Piksel, Instagram, Reddit gibi silahları kullanabilirsiniz.

Deneme yanılma yaparak Dropshipping alanında bilgi sahibi olacaksınız. En değerli bilgi; kendi tecrübelerinizle edindikleriniz olacak. Dropshipping’e emek verilir ve üzerine durulursa, ciddi kazanç sağlayan bir yöntem olduğunu unutmayın.

Tanıdığımız ve bu işte birkaç yıldır tecrübeli bazı arkadaşlarımız; Dropshipping ile Amazon üzerinden de satış yapmak için yurt dışından depo kiralayıp, ABD üzerinden şirket açıyorlar. Onların hiçbiri de bildiğimiz kadarıyla eğitim seti almadılar, sadece bu işi ciddiye alıp emek verdiler.

 

Shopify’ın Ücretsiz Alternatifi

Yukarıda sizlere; Shopify’ın aylık 29 $’dan başlayan fiyatlar ile kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Ancak Dropshipping sadece Shopify ile kullanılabilen bir yöntem değil.

Dilerseniz WordPress’in sahip olduğu, gelişmiş e-ticaret eklentisi Woocommerce kullanarak da, Dropshipping yapabileceğiniz bir e-ticaret sitesini yayına alabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan Woocommerce ile ; Shopify’da yapabileceğiniz hemen hemen tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Woocommerce ile Dropshipping yapabilmeniz için; bazı özel eklentileri satın almanız gerekebilir.

 

 

Yöntem 8 : Domain Alıp Satmak

Para Kazanma Şansı : Orta
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Belirsiz
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Domain

internet üzerinden para kazanmak domain alip satmak

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında, alan adı ticareti yapmayı ayrı bir yerde konumlandırabiliriz. Uzun yıllardır internetten para kazanmak isteyenler sıklıkla bu yöntemi kullanıyorlar. Ülkemizde de son yıllarda bir çok kişinin merak ederek adım attığı bir sektör.

 

Gerekli Olanlar

Domain alıp satmak için, temel olarak nelere ihtiyacınız olduğunu inceleyelim.

1. Sermaye

Satmak için alan adı alacaksınız, başlangıçta doğal olarak biraz sermayenizin olması gerekiyor. Alan adının ortalama satın alma ücreti günümüzde 60 TL civarı bir ücrete denk geliyor. Alacağınız domain sayısı ise tamamen bütçenize bağlı. Bazı domain brokerlarının binlerce domaine sahip oldukları biliniyor.

2. Sabır

Alan adı ticareti yapmanın altın kuralı ise sabırlı olmak. Bazı alan adlarının yıllarca elde tutulup, milyon dolarlara satıldığına defalarca şahit olduk. Alan adı fiyatını iyi belirlemeniz, alan adını tam alıcısına satmak için de sabırlı olmanız gerekiyor. Alan adını bugün alıp, yarın 100 misline satamazsınız. Böyle durumlar yaşanmıyor mu? Elbette yaşanıyor ancak çok nadir.

3. GoDaddy Üyeliği

Alan adı portföyünüzü de tek bir kaynakta toplamak akıllıca olacaktır. Biz alan adı ticaretinden para kazanmak isteyenlere GoDaddy kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü; alan adını satılığa koyarken, sizden alan adının hangi firmadan alındığı sorulacak. Dünya genelince en çok kullanılan domain satış sitelerinin neredeyse hiç birinde maalesef Türk firmalarını seçemiyoruz. Ayrıca GoDaddy; Dünya’da en çok kullanılan iki domain satış sitesinin de sahibi.

4. Pazar Alanı Üyeliği

Domain portföyünüzü listelemek ve güvenli satışa koymak için; domain pazar alanlarında üyeliğiniz olması gerekiyor. Dünya genelinde en çok kullanılan domain pazar alanları ise; GoDaddy Açık Arttırmalar, Afternic ve SEDO‘dur. Bu sitelerden bazılarına kayıt olmak ücretsizken, GoDaddy ilk üyelik oluşturanlardan cüzi bir miktar alıyor. Ayrıca tüm siteler, yapılacak domain satışından belirli bir komisyon kazanıyor.

Domain satışı yapmak için; satmak istediğiniz tüm domainleri ayrı ayrı bu sitelerde listelemeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz alan adlarını bu sitelerde listelemek ücretsiz. Listeyeceğiniz alan adının size ait olduğunu doğrulamak için, bir dizi DNS değişikliğini yapmanız gerekecek.

5. Linkedin ve Twitter Hesabı

Alan adı alıp satanların bir çoğu kendilerini “Domain Broker” olarak tanımlarlar. Linkedin ve Twitter profillerine de, kariyer özelliği kısmına “Domain Broker” yazarlar. Sizde domain alıp, yüksek ücretlere satmak istiyorsanız mutlaka sosyal medya profillerinizde bu basit değişikliği yapmalısınız. Profilinizi genele açmayı ve sık sık satılığa çıkardığınız alan adlarını listelemeyi unutmayın. Böylelikle alan adınızı almak isteyen biri olursa, sizinle direkt iletişime geçebilir.

 

Yöntemin Uygulanması

Domain alıp satmak için önce piyasa araştırması yapmalısınız. Hangi uzantıya sahip domainin ne kadar ettiğini, Domain brokerların alan adlarını ne kadar sattığını, en son hangi alan adının ne kadara satıldığını incelemeniz ve piyasaya hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Karşınıza çıkan her alan adını almamalısınız. Rehberimizin başında alan adı almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bir dizi madde altında sıralamıştık. Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Alan adını satın almadan önce; GoDaddy Alan Adı Değerleme Aracını kullanabilirsiniz. Bu araç; satın almak istediğinizi alan adının tam fiyatını kesin olarak söylemese de yine de fikir sahibi olabilirsiniz.

Kısa bir uyarı da bulunalım.

Son zamanlarda bazı sahtekarlar, piyasaya yeni girmiş domain satıcılarını dolandırma girişiminde bulunuyorlar. Satıcılara; domain aracısı olduklarını; Dubai, Japonya, Güney Kore menşeli firmalara aracılık ettiklerini, alan adınızı yüklü miktara satın almak istediklerini söyleyip para istiyorlar. Bu dolandırıcıların tuzağına düşmemeye çalışın.

 

Yöntem 9 : Online Kurs Vermek

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Takipçi Sayısına Göre
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Kurs

internet üzerinden para kazanmak online kurs verme

Online kurs vermek, son yılların en trend para kazanma yöntemleri arasında. Bilginize güvendiğiniz profesyonel bir alan seçerek, eğitmen olabilir ve ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

Bahsettiğimiz “profesyonel alan“ın bilgisayar, yazılım veya web teknolojiler ile alakalı olması gerekmiyor. Hangi alanda beceri ve uzmanlığınız üst düzeydeyse, o alanda kurs vererek para kazanabilirsiniz.

 

Gerekli Olanlar

Eğitmen olup kurs verebilmeniz için nelere ihtiyaç duyacağınıza göz gezdirelim.

1. Takipçi Sayısı

Eğitim vereceğiniz alanla ilgili ne kadar takipçi sayısına sahipsiniz? Örneğin “Gitar nasıl çalınır?” adında temel bir kurs hazırlayacaksınız. Daha önceden bu alanda bir Youtube kanalı açmış mıydınız? Veya web siteniz var mıydı? Yani sizden kurs satın alacak olanlar, iyi bir gitar eğitmeni olduğunuzu biliyorlar mu?

Kendinizi eğitimi satın alacak olanların yerine koyun ve düşünün. İnsanlar hazırlayacağınız kursu neden satın alsınlar?

2. Teknik İhtiyaçlar

Kursu ister bilgisayar üzerinden ekran kaydı alarak yapın, ister uygulamalı video çekerek yapın, hazırlayacağınız eğitim videolarının basit montajını yapacak kadar bilgisayar bilgisine ihtiyacınız olacak.

Ekran kaydı alacaksanız kaliteli bir ekran yakalama programı kullanmalısınız. Bunun için Bandicam veya Camtasia kullanabilirsiniz

Ayrıca kurs anlatımlarını yaparken en az orta kalite bir mikrofon kullanmanız gerektiğini unutmayın. İnsanların kursunuza para verip satın alacağını unutmayın. Kimse hışırtılı bir mikrofon sesi duymak istemez.

3. İletişim Beceresi

Kursunuzu yayınladıktan sonra, her şey yolunda giderse kitle kazanmaya başlayacaksınız. Siz eğitimi ne kadar açıklayıcı anlatırsanız anlatın mutlaka sahip olduğunuz öğrencilerinizden soru alacaksınız. Bu sorulara ne kadar hızlı ve iyi cevaplar verirseniz, insanlar sizi o kadar çok sevecekler.

Soruları çok geç cevaplarsanız veya sorulara sert bir üslup kullanarak cevap verirseniz; kursunuzun puanlaması düşecek, geri dönüşler olumsuz olacaktır. Bu durumda da yeni kurs satmanız imkansız hale gelecek.

 

Yöntemin Uygulanması

Profesyonel beceriniz ile alakalı bir kurs oluşturmaya karar verdiniz. Eğitim videolarını da hazırlamak için motivasyonunuzu sağladınız. Şimdi sıra geldi kursunuzu hangi platform üzerinden satacağınıza.

Şuan Dünya genelinde en çok kullanılan video eğitim tabanlı sitenin Udemy olduğunu duymuşsunuzdur. Duymamışsanız Udemy hakkında bazı kısa bilgiler verelim.

Udemy‘nin kuruluş fikri ODTÜ’de okuyan Malatyalı Eren Bali’ye ait. Fikri arkadaşı Oktay Çağlar ile geliştirip ABD’de yatırımcı arayışlarına girişmişler. Uzun çabalar sonucu kendilerine bir yatırımcı bulmuşlar ve 2010 yılında fikirlerine hayata geçirmişler. Udemy şuan web üzerindeki en geniş eğitim platformu konumunda. 50 farklı dilde hazırlanmış eğitim bulunan Udemy’de güncel olarak; 42 bin eğitmen ve 30 milyon kayıtlı öğrenci bulunuyor.

Udemy’de kurs vermek ise ücretsiz. Site üzerinden üyelik oluşturduktan sonra, Eğitmen Olun bağlantısına tıklıyorsunuz. Yönergeleri kendinize göre seçip Eğitmen sayfasına erişiyorsunuz. Ardından da kursunuzun video dosyalarını gönderip onay bekliyorsunuz. Onay geldikten sonra, kursunuz öğrenci kaydına açılacaktır.

Peki Udemy‘de kurs vermek tamamen ücretsiz mi? Tabi ki değil. Sonuçta kursunuz için altyapı ve reklam desteği alıyorsunuz. Udemy komisyon oranları basitçe şu şekilde oluyor.

Standart kurs satma yönteminde; Udemy ve siz sattığınız kursun ücretini eşit olarak paylaşıyorsunuz. Yani %50 – %50 şeklinde. Bu şekilde düşükte olsa kazanç elde edebiliyorsunuz.

Ancak en karlı olanı; Udemy kursunuzu direkt olarak sizin satmanız. Udemy, sadece sizin kursunuzda geçerli olacak bir indirim kodu verecek. Bu kod ile yapılan satışların %97′si size ödenecek, %3 komisyonu ise Udemy alacak. Bu tür satışları ise; YouTube kanalınızdan veya takipçilerinizin en yoğun olduğu kanallar (web siteniz, sosyal medya hesaplarınız v.b.) üzerinden yapabilirsiniz. Udemy’nin size vermiş olduğu bu kod üzerinden eğitiminize kayıt olacak kişiler çok daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Yöntem 10 : Site ve Uygulama Testi Yaparak

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : En fazla 1 ay
Kazanılacak Para Miktarı : Ayda 100 – 2,000 Dolar
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Test

internet üzerinden para kazanmak online Site ve Uygulama Testi Yaparak

İnternet üzerinden para kazanmak için çok farklı yöntemler mevcut. Bunlardan bir tanesi de; web sitesi ve uygulama testi yapmak. Bu yöntem aslında ülkemizde neredeyse kimse tarafından bilinmiyor.

Peki web sitelerini veya uygulamaları test ederek para kazanma nasıl oluyor, örnekle açıklamaya çalışalım.

Örneğin bir teknoloji şirketi, bir web sitesi geliştiriyor. Geliştirdikleri web sitesini yayına almadan önce veya yayındayken, sıradan kullanıcılar tarafından kullanılıp, test edilmesini istiyor. Test kullanıcıları da; siteyi inceleyip, sitede gördükleri problemleri, kullanıcı deneyimlerini videoya çekerek sesli bir şekilde kayıt altına alıyorlar. Testi yaptıran şirkette, kullanıcılardan gelen geri dönüşlere göre elindeki verileri analiz edip, gerekli değişiklikleri yapıyorlar.

ABD, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Avrupa’da bir çok şirket bu hizmeti alıyor.

 

Gerekli Olanlar

Kulağa mükemmel geliyor değil mi? Zaten çoğumuz internet üzerinde zaman geçiriyoruz, ekstra kazanç hiçte fena olmaz. Peki test programlarına katılmak için nelere ihtiyacımız var, birlikte inceleyelim.

1. İngilizce

Neredeyse tüm test programlarına katılmak için akıcı ve iyi derecede İngilizce bilmek şart. Orta düzey veya düşük İngilizce bilginiz varsa, bu yöntemin sizin için uygun olmadığını belirtelim.

2. PayPal Hesabı

Hemen hemen bütün test programları, işlemden sonra ödeme alabilmeniz için bir PayPal hesabınızın olmasını şart koşarlar.

3. Mikrofon ve Web Kamerası

Test işlemini yaparken web kamerası açmanız ve yaptığınız tüm işlemleri İngilizce olarak anlatmanız gerekiyor. Testten sonra sizden alınacak video, uygulama geliştiricisine gönderiliyor.

4. Hızlı Bir İnternet Bağlantısı

Test anlık olarak gerçekleştirildiği için, internet bağlantınızın mümkün olduğunca hızlı olması gerekiyor.

 

Yöntemin Uygulanması

Testler genelde 5 dakika ile 30 dakika arasında sürüyor. Kazanacağınız para da, testin süresine bağlı olarak 5 $ ile 20 $ arasında değişiyor. Kazandığınız ücretlerin PayPal hesabınıza yansıması ise ortalama olarak 1 hafta ile 1 ay arasında sürebiliyor.

Uygulama ve internet sitesi testi yaparak ek gelir elde etmek istiyorsanız, bu alanda lider firmaların sitelerini tek tek ziyaret etmeniz gerekiyor. Her firmanın kendine özel kayıt prosedürü olabiliyor. Bazı firmalar, test üyeliği açtıktan hemen sonra sizi kısa bir sınava tabi tutuyorlar. Bazı firmalar ise; ilk test görevini inceleyip size olumlu yada olumsuz dönüş yapabiliyorlar.

Şuan Dünya genelinde en çok kullanın test firmalarını ise şöyle sıralayabiliriz. UserTesting, uTest, UserZoom, UserPeek, Trymata ve Userlytics.

Yöntem 11 : Clickworker ile Para Kazanmak

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Ortalama 5 Hafta
Kazanılacak Para Miktarı : Ayda 100 – 1,000 Dolar
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Görev Yapmak

Clickworker ile Para Kazanmak

Daha önce web sitelerinden para kazanmak için, görev tabanlı bir çok siteden gelir elde etmeyi denemiş olabilirsiniz. Görev tabanlı para kazandırma sitelerini duymamışsanız, kısaca şöyle özetleyebiliriz; site size belirli görevler verir ve bunun karşılığında da size ödeme yapar.

Ancak, sitelerin ödedikleri ücretler düşük olduğu için, bu tarz sitelerden para kazanmak oldukça uğraş verir. Çoğu kişi; üyelik açar, dener ve vazgeçer. Fakat Clickworker; bir görev sitesi olmasına rağmen, diğer az kazandıran sitelerden ayrılıyor. Yıllar boyu üyelerine yüksek ücretler ödeyen sitenin güncel üyesi sayısı 2,1 milyon.

Clickworker ile; içerik oluşturarak, çeviri yaparak, video/resim yükleyerek veya uzmanlığınıza göre karşınıza çıkacak görevleri gerçekleştirerek güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Uzun zamandır siteyi kullanan bazı Türk üyelerin, Clickworker ile aylık 500 ile 1,500 $ arasında kazandıklarını biliyoruz.

 

Gerekli Olanlar

Clickworker sitesinden para kazanmak için temel bazı gereksinimleri karşılamanız gerekiyor.

1. En Az Orta Düzey İngilizce

Sitedeki görevleri anlayabilmeniz ve gerçekleştirebilmeniz için en az orta düzey İngilizceniz olması gerekiyor. İngilizceniz orta düzeyinde altındaysa, siteyi anlamak için Google Translate gibi eklentilerden de yardım alabilirsiniz.

Tabi Clickworker üzerinden metin yazarlığı, ürün açıklama yazarlığı gibi işlere talip olmak istiyorsanız, üst seviye İngilizce veya Almanca bilmeniz gerekiyor.

2. TransferWise

Clickworker üzerinden kazandığınız ücretleri alabilmek için TransferWise hesabına sahip olmanız gerekiyor. TransferWise Dünya’nın en çok kullanılan sanal bankacılık sitelerinden biri. Türkçe dil desteği de veren TransferWise’a bu link üzerinden üye olursanız, yapacağınız ilk para çekim işleminde, ücret ödemezsiniz.

3. Sabır

Bu tarz görev tabanlı sitelerde para kazanmak için sabırlı olmanız gerekiyor. Üye olunca hemen yüzlerce dolar kazanmayı beklememelisiniz. Görev yaptıkça kazancınız artacak, kazandıkça da motivasyonunuz yükselecek.

 

Yöntemin Uygulanması

Clickworker sitesinden bir üyelik oluştururken tüm bilgileri eksiksiz girdiğinizden emin olun. Üyelik işleminin ardından bir kaç dakika sonra, mail adresinize bir onaylama maili gelecek. İlgili maildeki linke tıklayıp üyeliğinizi aktifleştirebilirsiniz.

Siteye giriş yapınca, yönetim paneli sizleri karşılayacak. Buradan tüm profil bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeye özen göstermelisiniz. Burada yazacağınız uzmanlık alanlarınızı hatalı seçerseniz, daha sonra gelecek görevleri yapamayacak ve üye itibar puanınız zarar görecektir. Yanlış seçtiğiniz profesyonellikler nedeniyle, gerçek alanlarınızdan bile iş alamayabilirsiniz.

Bir sonraki aşamada profilinize geçip, hobiler ve hakkınızdaki sayfasını doldurmanız ve gerçek bir fotoğrafınızı yüklemeniz gerekiyor. Profilinizi %100 doldurduğunuza emin olun.

Clickworker ile Para Kazanmak

 

Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz doldurduktan sonra, ana sayfaya geçip, Available jobs başlığı altından size uygun işlere göz atabilirsiniz. Örneğin biz ana sayfamızı tazelerken şöyle basit bir iş gördük. Verilen görevde, üyelerden bir objenin fotoğrafını çekip siteye yüklenmeleri isteniyor. Bu tarz görevlerin sadece Clickworker mobil uygulaması ile yapılabildiğini de belirtelim. Telefonunuzda sitenin mobil uygulamasını yüklemeyi unutmayın.

Clickworker ile Para Kazanmak

Böyle basit görevleri gerçekleştirerek, itibar puanınızı arttırıp, siteden çok rahat para kazanabilirsiniz. Günlük düzenli giriş yapmayı unutmayın.

 

Yöntem 12 : Yandex Toloka

Para Kazanma Şansı : Normal
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Kullanım sıklığına bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Ayda 5 – 100 Dolar arası
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Görev Yapmak

internetten para kazanma Yandex Toloka

Rus arama motoru Yandex tarafından sunulan hizmet, kullanıcıların görev yaptıkça para kazanmalarını sağlıyor. Yandex Toloka ile görev yaparak kazandığınız paraları ise Papara kartınıza kolaylıkla alabiliyorsunuz. Üstelik kazançlar dolar bazında veriliyor.

Sunulan görevler ise oldukça basit. Bazı görevlerde; sizden video veya resimde gördüğünüz şeyi, tanımlamanız isteniyor. Bazılarında ise seste duyduğunuz metni yazmanız isteniyor.

Diğer bir görev çeşidinde ise; Yandex Toloka uygulamasını cep telefonunuza indirerek, yaşadığınız yerdeki adres doğrulama işlemlerini yapmanız isteniyor.

 

Gerekli Olanlar

1. Yandex Hesabı

Yandex Toloka’da yer alabilmeniz için, bir Yandex hesabına sahip olmanız gerekiyor.

2. Yandex Toloka Uygulaması

Yandex Toloka ile daha fazla para kazanmak için, mobil uygulamayı telefonunuza yüklemeyi unutmayın.

3. Papara Hesabı

Kazandığınız ücretleri elde etmek için, Papara hesabınızın olması gerekiyor. Diğer ödeme yöntemleri ise; Yandex Money, PayPal, Skrill ve Payoneer.

 

Yöntemin Uygulanması

internetten para kazanma Yandex Toloka

Yandex Toloka’ya üye olduktan sonra, katılmanız için aktif görevler listelenecek. Bu görevlere katılmak için Başla butonuna tıklayabilirsiniz. Dilerseniz göreve başlamadan önce; Eğitim butonuna tıklayarak, yapacağınız görevin neleri kapsadığı hakkında ayrıntılı Türkçe bilgiler alabilirsiniz.

Bazı görevlerde ücret 0,00 $ olarak görüntülenir. Bu görevler gönüllü katılımcılara açıktır ancak para kazanamazsınız. O nedenle katılıp katılmamak tamamen sizin seçiminiz olacak.

Yandex Toloka ile çok fazla kazanç elde etmeyi düşünmeyin. Uygulamayı boş vakitlerinizde, yapacak bir şeyiniz yoksa tercih edip kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Uygulamayı, damlaya damlaya göl olur mantığı ile kullanabilirsiniz.

Uygulamada Türk kullanıcıları üzen bir hatada bulunuyor. Bazı sesli görevlerde yaptığınız kelime girişleri doğru olsa bile, ekran hata veriyor ve para kazanmanıza izin vermiyor. Bu sanırım Kiril alfabesi ile Latin alfabesi arasındaki bir altyapı uyuşmazlığından kaynaklanıyor.

 

Yöntem 13 : Fotoğraf, Video, İllüstrasyon Satarak

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Portfolyo’nun kalitesine bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Stok medya satışı

interentten para kazanmak Fotoğraf, Video, İllüstrasyon Satarak

İnternet üzerinden fotoğraf satarak para kazanmanın bir insanın hayatını ne derece değiştirebileceğine 2012 yılında şahit olmuştum. O sıralar birlikte çalıştığım, fotoğrafçılığa oldukça meraklı bir arkadaşım bana; fotoğraflarından para kazandığını anlatıp, çalışmalarını ve kazancını göstermişti. Bir süre sonra Dublin’de yapılacak olan bir konferansa davet aldı. Konferansa gitmesi ile işten istifa etmesi arasında sanırım bir kaç gün vardı. Sonra İngiltere’de fotoğrafçı olarak yaşamaya başladı. Şu sıralar Lüksemburg’da yaşıyor ve halen freelancer fotoğrafçılık yapıyor.

Bunu anlatma amacım, fotoğrafçılık yada görsel sanatlar ile alakalı okuyucuları gaza getirip, “Hadi işten istifa edin ve freelancer fotoğrafçılık yapın” demek değil tabi ki. Eğer bir işte yeteneğiniz varsa, ve bu yeteneğinizi uygun platformlarda, doğru kişilere yansıtabilirseniz hayatınızın değişecebileceğini vurgulamak.

Gelelim para kazanma yönteminden bahsetmeye.

Çektiğiniz fotoğrafları, videoları veya hazırladığınız illüstrasyon görsellerini satarak para kazanabilirsiniz. Bu tarz satışlar ise; genel olarak stok fotoğraf, video veya stok içerik satışı olarak adlandırılır.

Satış ücretleri çok düşük gibi algılansa da, benzersiz ve özgün çalışmalara imza atarsanız, harika kazançlar elde edebilirsiniz.

Peki bu yöntem ile kazanç sağlamak için hangi siteyi kullanabilirsiniz?

Cevap basit; Shutterstock.

 

Gerekli Olanlar

Shutterstock ile gelir elde edebilmeniz için nelere ihtiyacınız olduğuna değinelim. Çoğu kişi siteyi fotoğraf satma amacıyla kullanacağı için, bazı maddeleri fotoğrafçılık özelinde sıraladık.

1. Pasaport

Sitenin üyeliğinizi doğrulanması için pasaportuzun olması gerekiyor. Eğer yoksa ve siteden para kazanmak istiyorsanız mutlaka pasaport çıkarmalısınız.

2. En Az Orta Seviye SLR Fotoğraf Makinesi

Günümüzde her ne kadar telefon kameraları çok gelişse de, profesyonel tarzda fotoğraf çekebilmeniz için dijital bir fotoğraf makinesine sahip olmasınız.

3. Fotoğrafçılık Becerileri

Etkili fotoğraflar çekebilmeniz için, bazı temel fotoğrafçılık yeteneklerine ve bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. Odağınızı en iyi şekilde fotoğrafa yansıtabilmeli, binlerce fotoğraf arasından sıyrılmaya çalışmalısınız.

4. Portfolyo

Ne tür içerik satışı yapıyor olursanız olun, şimdiye kadar ortaya çıkardığınız tüm medyaları siteye yüklemeye özen gösterin. Portfolyonuz ne kadar geniş olursa, satış yapma olasılığınız da o kadar artacaktır.

 

Yöntemin Uygulanması

Shutterstock’a fotoğraf ve video (kısaca medya) yüklemek, son derece basit. Siteye bu link üzerinden üye olduktan sonra; üye panelinizin sağ üst kısmına yer alan Upload images butonuna tıklıyorsunuz.

interentten para kazanmak Fotoğraf, Video, İllüstrasyon Satarak

 

Karşınıza gelen ekrandan yüklemek istediğiniz medyayı bilgisayar veya mobil cihazınızdan seçiyorsunuz. Gönderdiğiniz medya yüklendikten sonra Next butonuna tıklıyorsunuz.

interentten para kazanmak Fotoğraf, Video, İllüstrasyon Satarak

 

Karşınıza gelecek sayfadan; yüklediğiniz ve satışını yapmak için yayınlayacağınız medyanın tüm özelliklerini ayarlayabiliyoruz.

Medyanın başlığını Desciption kısmına girebilirsiniz. Buraya 200 kelime uzunluğunda yazı yazabilirsiniz.

Satılması için siteye yüklediğiniz medyanın daha fazla kişiye erişebilmesi için; en dikkat etmeniz gereken özellik Keyword (anahtar kelime) kısmı. Medya ile ilgili 50 adet keyword tanımlayabiliyorsunuz. Yüklediğiniz medyanın daha fazla kullanıcıya erişmesi için; medyanın içeriği ile ilgili en çok kullanılan keywordleri kullanmanız gerekiyor.

Peki en çok kullanılan keywordlere nasıl ulaşabilirsiniz?

Keywordler hakkında işinize çok yaracak bir ipucu verelim; Keyword girme kısmının altında yer alan Keyword suggestion tool aracını kullanarak, ilgili medya ile en çok kullanılan anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Bu kısma tıkladığınızda, farklı bir sayfa açılacak. Arama kısmına yüklediğiniz medyanın içeriğini yazıp arama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlardan en az 3 tanesini seçip Get Keywords butonuna tıklayabilirsiniz. Shutterstock, medyanın içeriği ile uyumlu en çok aranan 25 anahtar kelimeyi listeleyecek. Çıkan keyword listesini direkt kopyalamak için ise; Copy to Clipboard butonuna tıklayıp, yükleme sayfasına yapıştırabilirsiniz.

Yüklediğiniz medyaya ait kategori seçimini de bitirdikten sonra, Submit butonuna tıklayarak medyanızı satışa sunabilirsiniz.

interentten para kazanmak Fotoğraf, Video, İllüstrasyon Satarak

 

Peki Shutterstock ile ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bu soru aslında bir çok değişkenle incelenmesi gereken teknik bir soru. Örneğin; yeni üyelik başlattınız ve siteye satılması için bir çok fotoğrafınızı gönderdiniz. Her fotoğraf indirmesinden, 2 tip kazanç elde edebiliyorsunuz.

Birinci tip kazançlar şu şekilde:

 • Shutterstock kazancınız 500 dolar olana kadar, sattığınız her bir fotoğraftan 0,25 $ kazanıyorsunuz.
 • Toplam geliriniz 500 ile 3,000 dolar arasında olursa; sattığınız her bir fotoğraftan 0,33 $ kazanıyorsunuz.
 • Toplam geliriniz 3,000 dolar 10,000 arasında geliriniz olursa, sattığınız her bir fotoğraftan 0,36 $ kazanıyorsunuz.
 • Son olarak, toplam satış miktarınız 10,000 $’ı geçerse; sattığınız her bir fotoğraftan 0,38 $ kazanıyorsunuz.

Bu kazançlar; Shutterstock sitesine aylık üye olan kullanıcılara yapılan satışlarından elde edilen gelir.

 

İkinci tip kazançlar ise; yüklediğiniz fotoğrafın yüksek çözünürlüklü halinden elde edilecek gelirden oluşuyor. Bu tip satışlardan elde edeceğiniz gelir; 1,88 $ ile 2,85 $ arasında değişebiliyor.

Peki nasıl oluyor da, bazıları tarafından çekilen fotoğraflar inanılmaz satış rakamlarına ulaşıyor? Sanırım bu biraz yetenek, bolca da tecrübe ile alakalı.

Bu piyasada “her malın bir alıcısı” olmuyor maalesef. Özellikle aynı tür fotoğrafların neredeyse hiç alıcısı yok. Örneğin İstanbul’da en çok fotoğrafı çekilen yapı; Kız Kulesidir. Siz Kız Kulesinin binlerce fotoğrafını satılması için yüklerseniz de, büyük olasılıkla  hiçbiri satılmayacak.

Shutterstock ile gelir elde etmek için uygulayacağınız yöntem gayet basit; farklı objelerin odakta olduğu, özgün, kullanıma uygun ve temiz fotoğraflar çekmek.

 

Yöntem 14 : Profesyonel Hizmet Satarak

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Profesyonel alana bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Hizmet satışı

internetten para kazanmak profesyonel hizmet satmak

Hangi alanda uzmansanız, o alanda verdiğiniz hizmeti satarak web üzerinden para kazanabilirsiniz. Hemen hemen her alanda hizmet ihtiyacı oluyor ve bunlardan biri mutlaka size uygun olacaktır. Örneğin; çeviri, sosyal medya yönetimi, görsel hazırlama işleri, veri giriş işleri, seslendirme, video hazırlama, web sitesi hazırlama, danışmanlık ve yüzlercesi.

Yapmanız gereken tek şey ise; aşağıdan ulaşacağınız sitelerden bir veya bir kaçına üye olup, size uygun ilanlara başvurmak.

 

Yöntemin Uygulanması

Uzman olduğunuz ve bilgi birikiminizin üst düzey olduğu alanda hizmet vermeden önce, satıcı isteklerini iyice analiz etmelisiniz. Maalesef ülkemizde; bu tarz sitelerden hizmet almak isteyen kişilerin absürt istekleri olabiliyor. Mesela hizmet isteyen; 2,000 TL bütçe ile günde 100 TL kazandırma garantisi olan bir site yaptırmak isteyebiliyor. Bu tarz kişilerle muhatap olmamaya ve zamanınızı boşa harcamamaya özen göstermelisiniz.

Hizmet isteyen ile hizmet vereni buluşturan bir çok ulusal ve uluslararası web platformu mevcut. Bu sitelerden en çok kullanılanları listeleyelim.

Türkçe Hizmet Siteleri

Yabancı Hizmet Siteleri

Düzenli işler alıp, müşteri memnuniyet puanınız yüksek olursa, para kazanma olasılığınız o kadar yükselecektir. Ayrıca profil ve ilanlarınızı mümkün olduğu kadar dolgun göstermeye gayret edin. Merak edip profilinizi ziyaret eden kişilerin akıllarında, sizin hakkında hiç bir soru işareti kalmamalı.

 

Yöntem 15 : Ürün Tasarımı Yaparak

Para Kazanma Şansı : Orta – Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Tasarımların kalitesine bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Ürün tasarımı

Ürün Tasarımı Yaparak internetten para kzanmak

E-ticaretin nerelere geldiği hepimizin malumu. Yüksek kar oranı ve müşteri potansiyeli ile bir çok firma ürünlerini internet üzerinden satışa çıkarıyor. Bazı firmalar ise aynı şeyleri satmak yerine farklı ürünler geliştirip, müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Bu firmalardan biri de; REDBUBBLE.

Bu siteyi daha önce duymuş veya sitesini incelemiş miydiniz?

Özgün tasarımları ile fark yaratan REDBUBBLE oldukça popüler bir e-ticaret sitesi. Sitede daha önce hiç bir yerde görmediğiniz baskı modellerine sahip t-shirtler, kupalar, telefon kapakları, aksesuarlar ve hediyelik eşyalar gibi yüzlerce farklı kaliteli ürün satılıyor.

Ürünlerini bu kadar özel yapan ise; tasarımcılarının birer freelancer olması.

 

Gerekli Olanlar

REDBUBBLE üzerinden tasarımlarınızdan para kazanabilmek için temel olarak nelere ihtiyacınız olduğuna bakalım.

1. PayPal veya TransferWise Hesabı

Siteden kazandığınız paraları çekebilmek için tercihen bir PayPal hesabına sahip olmanız gerekiyor. Paypal bildiğiniz gibi uzun yıllardır ülkemizde kullanıma kapalı olduğu için, bir çözüm yöntemimiz daha var; TransferWise.

TransferWise üzerinden bir hesap açarak, kazandığınız ücretin TransferWise sitesi ile sahip olacağınız İngiltere veya ABD banka hesabına aktarılmasını isteyebilirsiniz. Zira REDBUBBLE sadece ABD, İngiltere ve Avustralya banka hesaplarına para gönderimi yapıyor.

2. Tasarım Programları

Siteye tasarımlarınızı vektör bazlı çizimler olarak gönderecekseniz Adobe Illustrator programına sahip olmanız gerekiyor. Siteye sadece vektör bazlı resim dosyaları gönderilmiyor tabi ki. Göndereceğiniz dosyayı jpg, png dosya biçiminde de iletebilirsiniz. Ancak göndereceğiniz resim dosyasının en az 7,850 piksel ölçüsüne sahip olması gerekiyor.

 

Yöntemin Uygulanması

REDBUBBLE‘de temel mantık şöyle işliyor.

Siz tasarımınızı siteye yüklüyorsunuz. Site sizin için yüklediğiniz tasarımı tüm baskılı materyallere basıp – yani mock-up yapıp– , kategorilerde sergiliyor. Ürün satılırsa da, satış adetinden en az %20 kazanç sağlıyorsunuz. Kazanç yüzdesi ilk bakışta az gelebilir. Ancak tüm baskı, müşteri ilişkisi, kargolama gibi işlemleri site hallediyor. Biz sadece tasarımımızı gönderip, satılmasını bekliyoruz. Tabi isterseniz, kendi tasarımlarınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha çok insanın görmesini sağlayabilir, satış yapma şansınızı arttırabilirsiniz.

Özellikle vektör odaklı, özgün tasarımlar yapıyorsanız mutlaka üye olmanızı tavsiye ediyoruz. Site üzerinden çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Hem hangi sanatçı, tasarımını birinin üzerinde görmek istemez ki?

Bu arada başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir tüyoyu paylaşalım.

İlla vektör çalışması yapmanız da gerekmiyor. Canva sitesinden yazılı metinler hazırlayıp, bu tasarımları da siteye gönderebilirsiniz. Şöyle bir tasarım yapmak çok zor olmada gerek.

Ayrıca bir önerimizde, ABD gündemini yakından takip etmeniz olacak. Özellikle ABD özelinde yaşanan kültürel ve magazinsel taze olayları tasarım odağınıza alarak çalışmalar yapabilirsiniz.

 

Yöntem 16 : Link Kısaltma Servisleri

Para Kazanma Şansı : Orta
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Yöntemin doğru uygulanmasına bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Link kısaltma

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 01

Web üzerinden para kazanmak ile ilgili en popüler yöntemlerden bir tanesi de, link kısaltarak para kazandıran servisler. Kolay uygulanabilir ve hemen hemen herkesin bu servislere katılabiliyor olması nedeniyle, kolaylıkla link kısaltarak para kazabilirsiniz.

Link kısaltma servislerinde temel mantık şu şekilde oluyor.

Paylaşmak istediğiniz ana linki kopyalayıp, link kısaltma servisinin paneline linki yapıştırıp, kısaltıyorsunuz. Kısaltılmış linki paylaşım yapacağınız ortamlarda insanlara sunarsanız, linkte gösterilecek her bin reklam ve reklam tıklaması ile para kazanabilirsiniz.

İlgili kullanım ve para kazanma mantığı tüm link kısaltma servislerinde benzerdir. Bölümün ilerleyen safhalarında size en çok para kazandıracak link kısaltma servisini, detaylı olarak yöntemi nasıl uygulayabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

 

Gerekli Olanlar

1. Paylaşım Alanı

Kısalttığınız linkleri kullanıcılara sunmak ve gelir elde etmek için; farklı alanlar belirlemelisiniz. Paylaşımlarınızı dilerseniz web sitenizden, dilerseniz YouTube kanalınızdan yapabilirsiniz. Kendinize ait site veya kanal yoksa; linkleri forum sitelerinde, sosyal medya platformlarında da paylaşabilirsiniz.

2. Hayal Gücü ve Pratik Zeka

Şimdi biraz empati yapalım. İnsanlar paylaştığınız linklere neden tıklasın? Neden size para kazandırmak istesinler?

Onları ret edemeyecekleri bir teklif sunmalısınız. Meraklarını cezbeden, ilgi alanlarına giren linkleri göndermeniz gerekiyor. Burada da hayal gücünüzü ve pratik zekanızı kullanmanız gerekecek. Bölümün ilerleyen kısımlarında, örneklerle bu konuyu ele alacağız.

3. Linkvertise Üyeliği

Link kısaltma servisleri arasında, güncel olarak en çok ödeme alabileceğiniz yer Linkvertise. Site üzerinden bir üyelik oluşturarak hemen para kazanmaya paylaşabilirsiniz. Ödemelerinizi; PayPal, paysafecard ve Payoneer hesabınıza isteyebilirsiniz. Şuan ülkemiz için en mantıklı ve kullanılabilir ödeme aracı olarak Payoneer. Bakiyeniz 50 €’ya ulaştığında ödemenizi isteyebilirsiniz.

Ancak dilerseniz TransferWise hesabı açarak ödemenizi banka hesabına da alabilirsiniz. TransferWise ile bakiyeniz 10 € olduğunda para çekme isteğinde bulunabilirsiniz.

 

Yöntemin Uygulanması

Şimdi bir link nasıl kısaltma nasıl yapılır, ne kadar kazandırır ve tıklama arttırmak için neler yapılmalı bunlardan bahsedelim.

Link Kısaltma Nasıl Yapılır?

Her link kısaltma servisinin, kendi özelinde farklı link kısaltma araçları sunduğundan bahsetmiştik. Bundan sonra anlatacaklarımız Linkvertise özelinde olacak.

Linkvertise sitesine üye olduktan sonra, panel sayfamız açılacak. Açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan Create Link ‘e tıklıyoruz.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 02

 

Kısaltılmasını istediğimiz linki, Set your Target-URL alanına yapıştırıyoruz. Continue butonuna tıklıyoruz. Biz örnek olması için; şu an okuduğunuz rehberimizin adresinden kısa bir link oluşturacağız.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 03

 

Ardından para kazanmamız için bir sayfa açılacak. İnsanlar bu sayfadaki reklamları izleyince de, paylaştığımız bağlantıya erişebilmeleri için bir buton gösterilecek. Şimdi bu butona bir isim vermemiz gerekiyor.

Buradan Go to yada Continue to ifadelerinden birini seçip, bağlantı adımızı yandaki alana yazıyoruz.

Seçim ve girişi tamamladıktan sonra Continue butonuna tıklıyoruz.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 04

 

Gelen sayfada, paylaşacağımız linkin hangi alan adı ile başlayacağını ve biteceğini ayarlıyoruz. Burada seçeceğiniz ve kullanacağınız yapı tamamen size kalmış. Linkin sonuna istediğiniz ifadeleri yazabilirsiniz.

İşlemleri tamamladıktan sonra devam etmek için Continue butonuna tıklıyoruz.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 05

 

Kısa linki sosyal medya üzerinden paylaşacaksanız, buraya ekstra önem göstermeniz gerekiyor. Bildiğiniz gibi Facebook’ta bir link paylaştığınızda, Facebook linkin hangi sayfadan ve hangi başlıktan geldiğini otomatik olarak çekip kullanıcılarına sunar. Bu ekranda yapacağımız girişlerle, Facebook yada diğer sosyal ağlar direkt olarak bizim burada girişini yaptığımız başlığı ve açıklamayı çekip kullanıcılarına sunacak.

Başlık ve açıklamayı girdikten sonra Continue butonuna tıklıyoruz.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 06

 

Şimdi sıra geldi en önemli kısma. Çoğu link kısaltma servisi, üyelerine çok az kazandırır çünkü link üzerinde herhangi bir opsiyona izin vermez. Linkvertiseyi özel yapan detayların başında da, kullanıcılarına daha fazla kazandırması geliyor. Bu ekran yardımı ile hangi tür reklamların gösterileceğini ayarlayabiliyoruz.

Buradaki seçeneklerin neler olduğuna göz atalım.

Browser Addon : Kısa linke tıklayan kullanıcıların, gerçek linke ulaşmaları için; bir internet tarayıcısı eklentisi kurmalarını isteyebilirsiniz. Size en çok kazandıracak olan seçim bu. Ancak bu şartı sadece çok özel linkleri paylaşırken kullanın. Açıkçası hemen hemen hiç kimse, linke erişmek için eklenti kurmak istemez.

Browser Notifications : Kullanıcıların ana linke erişebilmeleri için, Linkvertise site bildirimini açmalarını şart koyabilirsiniz. Bu koşulda çok kazandırabilir ancak bunu da seçmenizi önermiyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, çok kritik link paylaşımlarında kullanılabilir.

Waiting Time : Türkçesi geri sayım olan özellik ile kullanıcıların gerçek linke ulaşması için 15 saniye beklemelerini sağlayabilir, gösterilecek reklamlardan kazanç elde edebilirsiniz. Bu özelliği seçebilirsiniz.

View Articles : Linke tıklayanların, asıl linke ulaşması, bir içeriğe tıklamalarını şart koşabilirsiniz. Ancak buton biraz küçük kaldığı ve kullanıcı alışkanlıkları buna yatkın olmadığı için bu özelliği seçmenizi önermiyoruz. Bu özelliğin Premium Reklam Partnerlerine sunulduğunu hatırlatalım.

Video : Kullanıcıların gerçek linke erişebilmesi için, video izleme şartı koyabilirsiniz. Bunu kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifinizde.

Bu özelliklerden ne kadarı aktif olursa, kazancınız o kadar artacaktır. Üst kısımdaki Revenue bölümünden kazanacağınız gelir oranını gözlemleyebilirsiniz.

Seçim işlemlerini tamamladıktan sonra Create Link butonuna tıklayabilirsiniz.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 08

 

Ve link başarılı bir şekilde yaratıldı.

Oluşturduğunuz bu linki istediğiniz ortamlarda paylaşarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 09

 

Link Kısaltma Servisleri Ne Kadar Kazandırır?

Aslında bu sorunun cevabı, yukarıda en son adımda anlattığımız seçimlere bağlı. Eğer kullanıcılara tüm şartları zorunlu tutarsanız, Linkvertise ile 1,000 tıklamaya 8,50 € kazanabilirsiniz. Bu da güncel kur ile 65 TL gibi bir kazanç anlamına geliyor.

Ancak eğer sadece 15 saniye reklam gösterim fonksiyonunu kullanırsanız; 1,000 tıklamaya 2,70 € kazanabilirsiniz. Bununda güncel kur ile karşılığı 20 TL.

 

Link Kısaltmada Tıklama Arttırma İpuçları Nelerdir?

internet üzerinden link kısaltma servisleri ile para kazanma 10

Uygulamalı olarak örneklerle, paylaştığınız linklerin tıklanma potansiyelini nasıl arttırabileceğinizden bahsedelim.

Örneğin DonanımHaber forumuna üyesiniz. Bildiğiniz gibi forumun en dikkat çekici kısımlarından biri de Sıcak Fırsatlar bölümü. Burada popüler olan bir konuya (mesela ofis koltukları), indirimde olan fırsat bir ürünün linkini kısaltıp, yorum olarak paylaşabilirsiniz. Buradaki mantık; kullanıcılara ilgi alanlarına giren bir ürünü sunmak.

Başka bir örnek verelim. Bir blog siteniz varsa, bir ürün ile ilgili inceleme yazıları hazırlayıp, insanlara o ürünle ilgili ücretsiz fırsatlardan bahsedebilirsiniz. Ücretsiz fırsatın yer aldığı linki kısaltıp kazancınızı arttırabilirsiniz.

Linkvertise , yurt dışı reklam gösterimlerinden daha çok kazandırıyor. Yurt dışı tıklamalarını arttırmak için ise Reddit üzerinden; fırsat ve indirim linkleri paylaşabilirsiniz. Hedef kitleye ulaşmak için subredditlere üye olmanız gerektiğini unutmayın.

 

Yöntem 17 : Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Kullanıma ve kaliteye bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Video yükleme ve video izleme

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

Bir video izleme sitesi kurduğunuzu düşünün, insanları sitenize çekmek için ne yapardınız? Üstelik rakibiniz Dünya’nın en çok ziyaret edilen ikinci sitesi YouTube.

Nasıl bir pazarlama taktiği uygular, reklamınızı nasıl yapardınız? Para sıkıntınızın da olmadığını düşünün, yani harcamak için sınırsız bütçeye sahipsiniz.

Reklam vermek, viral videolar ile insanları çekmek, hashtag ile marka bilinirliğini arttırmak, kısa videolar ile merak uyandırmak? Bunların hepsi denenebilir ancak hedef kitlenize tamamen ulaşmanızı sağlayamaz.

Yeni bir video sitesi kurmuşsanız, yapmanız gereken genç kitleyi kendinize bağlamak. Bunun içinde kripto para destekli bir site kurabilirsiniz. Örneğin; kullanıcılara yükledikleri videolar üzerinden kendi kripto paranızı dağıtabilirsiniz. Yada izledikleri videolardan para kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

2018 yılında kurulan video platformu LBRY, tamda bu anlattığımız yöntemleri kullanarak milyonlarca ziyaretçiye ulaştı ve başarılı yolculuğuna devam ediyor.

Yöntemin detaylarına ve nasıl para kazanabileceğinize bakalım.

 

Yöntemin Uygulanması

Siteye üye olmak için bu linke tıklıyoruz. Kayıt ekranında bizden mail adresimiz istenecek. Mail adresimizi girince, bir doğrulama postası alacağız. Posta içindeki linke tıklayınca internet sitesine giriş yapmış olacağız. Çoğu kripto tabanlı site gibi LBRY sitesine giriş yapmak için herhangi bir şifre girmeniz gerekmiyor.

Şimdi sıra geldi hesabımızı kullanıma açmaya. Güvenlik gerekçesi ile hesabımızı kullanıma açık hale getirmemiz gerekiyor.

Bundan bir kaç ay önce, telefon ile hesap doğrulaması yapılabiliyorken, maalesef şuanda Türkiye hatları ile telefon doğrulaması yapamıyoruz. Hesabınızı onaylatmak için; siteye üye olduktan sonra, aşağıdaki maili [email protected] adresine iletmeniz yeterli.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

Kullanıma açma işlemi, site yönetimi tarafından kontrol edilip yapılıyor ve bu süreç 24 saati bulabiliyor. Bu süreyi kısaltmak için ise, yapmanız gereken işlem son derece basit; [email protected] mail adresine aşağıdaki maili gönderebilirsiniz. Ardından hesabınız bir kaç dakika içinde kullanıma açılacaktır.

Dear Help Team,
Please confirm my account.
My mail address is : "[email protected]"
Thanks

 

Hesabınız onaylandıktan sonra video yüklemek için acele etmeyin çünkü video yükleyebilmek için biraz LBC coine ihtiyacınız olacak.

Peki LBC coin nasıl kazanılır?

Gayet basit. Ekranın sağ üst kısmında yer alan Avatar simgesine tıklayıp açılan menüden Ödüller seçeneğine tıklıyoruz.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

 

Gelen sayfada bizden bazı görevleri yerine getirmemiz isteniyor. Mesela en baştaki Siteye Hoş geldin ödülünü alabilirsiniz. 3 LBC elde et butonuna tıklamanız yeterli.  Diğer görevlerden istediğinizi yaparak daha fazla LBC coin kazanabilirsiniz.

 

LBRY Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Şimdi geldik video yüklemeye.

Siteye ilk videomuzu yüklemek için; öncelikle bir kanal oluşturmamız gerekiyor. Kanal oluşturmak için yine sağ üst köşedeki Avatar simgesine tıklayıp, açılan menüden Kanallar seçeneğine tıklıyoruz. Sayfa açılınca Yeni kanal butonu, kanal oluşturmak için bizleri bekliyor.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

 

Kanalımıza bir isim verip, sembolik bir depozito ücreti belirliyoruz. Varsayılan olarak gelen 0,1 LBC yeterli. Kanal yarat butonuna tıklıyoruz.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

 

Kanalımız başarı ile oluşturuldu. Dilersek kanal simgesine tıklayarak kanal açıklama ve kanal resmini değiştirebiliriz.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

 

Gelelim ilk videomuzu yüklemeye. Bunun için; alışık olduğumuz sağ üst köşede yer alan yükleme simgesine, arından da Yayınla seçeneğine tıklıyoruz.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

 

Video yükleme ayarlarını yapacağımız sayfada; videoya başlık ve açıklama verebilir, video küçük resmini ayarlayabilir, daha fazla kişiye ulaşması için videoya anahtar kelime ekleyebiliriz. Etkili ve eşsiz bir video yayınlarsak bir çok kullanıcı bize LBC coin gönderecektir.

Video İzleyerek ve Yükleyerek Para Kazanma

 

Günde çok fazla video yükleyip spam yapmamaya çalışın. Bu hareket topluluk tarafından hoş karşılanmayacaktır.

 

LBRY ile Ne Kadar Kazanabilirim?

Bu soru tamamen yüklediğiniz videoların kalitesi ile ilgili bir soru. Siteye yüklediğiniz tek bir videodan binlerce LBC kazanabileceğiniz gibi, bazı videolardan gelir elde edemeyebilirsiniz.

Bu arada, sitede yayınlanan videoları izleyerek, sadakat puanınızı yükseltebilirsiniz. Sadakat puanı site yayınlanan açık bir bilgi değildir. Her gün düzenli olarak siteye giriş yaparsanız; günlük 1 ile 100 LBC arasında LBC coin kazanabilirsiniz. Ne kadar çok video izler ve sitede zaman geçirirseniz; kazanacağınız günlük video izleme ödülü de artacaktır.

 

LBC Coinler Ne Kadar Kazandırır?

Güncel olarak şuan LBCfiyatı, 0,04 $ seviyesinde. Siteyi kullandıkça kazandığınız miktar aratacak ve dolayısıyla daha çok kazanacaksınız. LBC coindeki artış nedeniyle, şu an site kullanımda da gözle görülür bir artış var. İlk üye olduğunuzda gelen bol görevler ile, sadece iki günde; 50 – 100 TL arasında kazanabilirsiniz. Tabi bu fiyatı güncel LBC coin değeri üzerinden veriyoruz. Bu fiyat aratabilir yada azabilir.

Site üzerinden belirli bir kazanca ulaştığınız zaman, elinizdeki LBC coinleri kripto borsalara transfer edebilir, Bitcoin’e çevirebilirsiniz. LBC ile işlem yapabileceğiniz borsalar ise; CoinEx, Bittrex ve VCC Exchange.

 

Daha Fazla LBC Kazanmak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Normal şartlar altında, yüklediğiniz videolardan günde ortalama 10 – 20 arası LBC Tip alabilirsiniz. Ancak daha fazla LBC kazanmak istiyorsanız, uygulamanız gereken yöntemlere kısaca değineyim.

 

Aktif Olun

Her gün siteye giriş yapıp, sitede zaman geçirmeye çalışın. Diğer kullanıcıların içeriklerini izlemeye özen gösterin. Göreceksiniz ki, video izlerken yüklediğiniz videolara Tipler gelemeye başlayacak. Bu sitenin aktiflik algılama algoritması ile bağlantılı bir durum.

 

Tipleri Bozdurmayın

Yüklediğiniz videolara Tip geleceğinden bahsetmiştik. Bu Tip’leri bozdurmamaya özen gösterin. Çünkü videolara gelen bu Tip’ler, videonun değerini arttıracak. Videonuz ne kadar değerli olursa, o kadar çok kişi videonuza erişebilecek, dolayısıyla Tip kazanma şansınız artacak.

 

Kanalınızı Destekleyin

Ayarlar kısmından Support bölümünü etkinleştirin. Etkinleştirme işleminden sonra, kanalınıza LBC coin gönderin. Yapacağınız bu işlem ile; kanalınızın değeri artacak ve videolarınız daha çok kişiye gösterilecek.

 

Videolarınızı Destekleyin

Yüklediğiniz her videoya Support butonuna tıklayarak, bakiyeniz kadar LBC gönderin. Böylelikle videonuzun değerini daha çok arttıracaksınız. Bu sayede yüklediğiniz videolar daha çok kullanıcı tarafından görüntülenecek ve Tip kazanma şansınız artacaktır.

Gönderdiğiniz LBC’leri istediğiniz zaman geri alabilirsiniz. Yeni video yüklediğinizde, eski videonuza gönderdiğiniz Support LBC’leri geri alın ve yeni videonuza bu LBC’leri tekrar gönderin.

 

Yöntem 18 : Pinterest ile Para Kazanma

Para Kazanma Şansı : Yüksek
Ne Kadar Sürede Para Kazanılır? : Kullanıma ve kaliteye bağlı
Kazanılacak Para Miktarı : Sınırsız
İnternetten Para Kazanma Yöntemi : Paylaşım yaparak

pinterest ile para kazanma

 

Ülkemizde de son yıllarda ziyaretçi sayısı katlanarak artan Pinterest, webden para kazanmak isteyen bir çok kişi tarafından kullanılıyor. Sosyal medya olarak adlandırılan Pinterest; aslında bir görsel arama motoru. Hoşlandığınız yada merak ettiğiniz herhangi bir konuyu; Pinterest arama kısmına yazarak, daha önce Pinterest kullanıcıları tarafından paylaşılan görsellere ulaşabilirsiniz.

Peki Pinterest üzerinden nasıl para kazanabilirsiniz?

Eğer gelir modeliniz, ziyaretçi sayısı ile doğru orantılı ise; Pinterest kullanarak gelirinizi arttırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; “Pin” adı verilen Pinterest görselleri oluşturmak.

Örneğin web siteniz ile Google Adsense’den para kazanıyorsunuz. Ziyaretçi sayınızı arttırmak için; Pinterest kullanabilirsiniz. Sitenizdeki her içeriğe ayrı görseller hazırlayıp, bu görselleri Pinterest hesabınızda paylaşarak, sitenize trafik çekebilirsiniz.

Yada bebek ürünleri satan bir E-Ticaret siteniz var. Ürünlerinizin görsellerini Pinterest hesabınızda paylaşarak, daha fazla kişiye erişebilirsiniz.

 

 

 

SONUÇ

Sizler için hazırladığımız rehberde, güncel olan tüm para kazanma yöntemlerini listelemeye çalışıyoruz. Bu yöntemlere başlarken, internetten para kazanma oranını doğru bir şekilde yansıtmaya çalıştık.

 

İnternetten Gerçekten Para Kazanılabilir mi?

Bazı yöntemlerde İnternetten Para Kazanma zamanı kısadır ancak yöntemi uygularsanız elinize geçecek para miktarı azdır. Yöntemi uygulamadan önce bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Önemli olan ne kadar sürede para kazanacağınız değil, severek uygulayacağınız ve kendinize uygun yöntemi seçebilmektir. Acil olarak paraya ihtiyacınız varsa, bizi sık sık ziyaret etmeye çalışın. Çünkü bu rehbere, yeni para kazanma yöntemlerini eklemeye devam edeceğiz.

 

Artıları

 • İnternet üzerinden herkese uygun bir para kazanma yöntemi vardır.
 • Becerilerinize uygun dilediğiniz yöntemi seçerek İnternetten Para Kazanmaya başlayabilirsiniz.
 • Birden çok para kazanma yöntemini uygulayabilirsiniz.
 • İnternetten Para Kazanma yöntemleri ile ek gelir elde edebilirsiniz.
 • İnternetten Para Kazanma yöntemlerini doğru uygularsanız, hiç beklemediğiniz miktarlarda para kazanabilirsiniz.
 • Hayatınızın konforunu arttırabilirsiniz.

 

Eksileri

 • Bazı yöntemleri uygulamadan önce, sizden istenilenleri iyice anlamanız gerekiyor. Bir kısmı bile atlarsanız emekleriniz boşa gidebilir.
 • Para kazanmak için; hayatınızdan belirli bir süreyi ayırmalısınız.
 • Bazı yöntemlerden beklediğiniz parayı kazanamazsınız, konuya olan ilginiz ve motivasyonunuz düşebilir.
 • Bazı para kazanma yöntemlerinde, para kazanma şansı yüksek olsa da size uygun olmayabilir.

 

282 Yorumlar
 1. Kemal Aytuğ dedi

  Uzun süredir Facebook takipciniz olarak böyle bir içerik yayina alip bizi bilgilendirdiginize çok mutlu oldum. Oldukça doyurucu bilgiler var netten para kazanmak isteyenlerin çok işine yarar zamanım olunca ayrıntılı okuyacak

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler Kemal Bey. Rehberimizde de belirttiğimiz gibi, içeriğin sık sık güncellenmesi için çalışacağız. Takipte kalınız!

 2. Meliha dedi

  Bu kadar bilgilendirici bir yazıya daha önce rastlamadim gerçekten bravo

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler Meliha Hanım, zamanla çok daha geliştireceğiz rehberimizi.

 3. Melih dedi

  Güzel bilgiler için teşekkürler. Rakip ediceem

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederiz. Her gün yeni paylaşımlar yapmaya devam ediyoruz. Takipte kalınız.

 4. Numan dedi

  Çok değerli bir yazı olmuş hocam tebrik ederim. Ben de bu günlerde sitem için bir tema arıyordum. Ancak henüz bir tane bulamadım. Sitemi bilgi ağırlıklı yapmak istiyorum. Bir öneriniz var mıdır? Ben bimber veya boombox düşünüyordum. Ancak fiyatları pahalı geldi. Yazınızda pixwell’i gördüm. Fiyat olarak daha uygundu. 29$ ömerir misiniz? Sitem için uygun mudur vsya başka bir öneriniz var mıdır? Sitem: histasyon.com

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkür ederim ilginiz için. Umarım sizin yolculuğunuzda da her şey istediğiniz gibi devam eder. Sitenizi inceledim oldukça başarılı tebrikler. Bir kaç nokta hakkında fikir vereyim nacizhane;

   – Ücretsizde olsa bir SSL kurmayı deneyebilirsiniz.
   – Tema da masaüstü özelliğinden çok AMP özelliği olmasına dikkat etmeniz yerinde bir karar olacak. Malum artık %80’ninden daha fazlası mobilden geliyor ziyaretçilerin. Publisher iyi bir çözüm. Temayı satın alacaksınız fiyatında yardımcı olurum.
   – Siteniz hız skorları mükemmele yakın. CDN kurulumu yaparsanız daha da mükemmel olacaktır. Geçtiğimiz günlerde CDN hakkında yazı hazırlamıştık. BunnyCDN tavsiye ederim. Bizde kullanıyoruz oldukça memnunuz.
   – Masaüstü dolaşımı için mutlaka sol üst köşeye ana sayfa bağlantısı olan site logonuzu koymayı denemelisiniz. Kullanıcı alışkanlığı orada logoyu arıyor.

   1. Numan dedi

    Hocam publisher’ı inceledim ancak ben daha viral (bimber gibi) bir tema kullanmayı düşünüyorum. Başka kullanıcıların da siteme yazı eklemesini istiyorum. Alanında en iyisi bimber galiba. O kadar para vereceğime biraz daha koyar bimber alırım gibime geliyor. Ancak site gelirleriyle temanın ücretini çıkarabilir miyim emin değilim. Günlük tekil hitim şu an için çok düşük 50-100 arası. Ücretli tema almamı önerir misiniz? Sitem daha 3 aylık. İleride daha iyi olur mu? Malum adsense kazancı aylık 10-15 tl.

    1. Celil Uyanıkoğlu dedi

     Yanlış anlamayın lütfen, şevkinizi de kırmak istemem. size bir örnek vereyim.
     geçtiğimiz yıl bir arkadaşım büyük bir yatırım yaparak, tek başına site açtı. tek amacı da sosyal içerik platformu oluşturmaktı. önce ücretli yazarlarla anlaştı ancak yazdıkları içerikler çok zayıftı. sonra platformu büyütmek için ciddi reklam paraları harcadı. içerik yazarlarına kazançtan para vermeyi teklif etti. ancak umduğunu yine bulamadı. en son bana geçtiğimiz yıl sonu hitlerini gönderdi günlük 2000 civarıydı. sitede de yazılmış 1000 den fazla içerik var. projeyi de sonlandırdı. kenarda duruyor.
     yani demek istediğim şu; kimse kolay kolay başkasının sitesine içerik göndermiyor maalesef. gönderenler de backlink istiyor o da sitenin otorite puanını düşürüyor. ayrıca kimse de sizin sitenize sizden daha iyi içerik yazmaz.
     günlük hitinize gelince de; 3 aylık bir site için hitleriniz fena değil. sık sık google web masterdan sitenize gelen linkleri kontrol etmelisiniz. varsa ahrefs hesabı bu kontrolleri yapmak için çok daha iyi. bunun yanında da sitenizin sosyal medya ayağını güçlendirmelisiniz. zamanla sitenizin otoritesi yükselecektir.
     ne yaparsanız yapın dikkat etmeniz gereken iki altın kural var ;
     1 – özgün içeriğe özen göstermeniz,
     2 – sitenize her gün içerik göndermeniz.
     bir kaç yıl sonra meyvesini toplarsınız. uzun vadeli bir yatırım olarak düşünün.

     1. Numan dedi

      Değerli dönütünüz için teşekkür ederim. Ben de uzun soluklu bir iş olarak görüyorum bunu zaten. Söylediklerinizi dikkate alacağım ve uygulamaya çalışacağım. Çok sağolun.

 5. Metehan dedi

  Genel olarak içerik güzel ama web sitesi üzerinden para kazanmalar kısmına daha farklı AdSense gibi şirketler eklenebilir çoğu kişinin güvenirlik sorunları yaşadığı siteleri eklerseniz daha fazla insanın bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Katkınız için teşekkürler. Adsenseden farklı şirketlerde var tabiki ancak denemediğimiz için eklemedik. Ziyaretçilerimizi yanıltmak istemeyiz. Şuan Adsense, Admitad ve link kısaltma servisleri mevcut internet siteleri için para kazandırma potansiyeli olan servislerden. Ancak başka para kazandıra servislerde keşfeder ve kullanırsak onları da ekleriz tabi ki. Teşekkür ederiz tekrar

 6. Python7 dedi

  Hiç masrafsız kazanılacak iki sistem var şu anda.
  Biri makale yazmak. Diğeri ücretsiz site açıp içini doldurarak satmak.Örnek olarak yemek ile alakalı blogger sitesi açtınız.Ücretsiz güzel tema ve içerisini yemek tarifleriyle doldurup satmak.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Katkınız için teşekkürler.

   1. Murat dedi

    Harika yöntemler, bu yöntemleri mutlaka deneyeceğim.

    1. Celil Uyanıkoğlu dedi

     Yöntemlerden bir tanesi yada birkaç tanesi umarım işinize yarar. Bol kazançlar

 7. Baris dedi

  Uzun süreleri böyle bir rehber arıyordum. İnternette olan para kazanma yolları rehberlerinin çoğu çok eski dolayısıyla işe yaramıyor ancak bu rehber oldukça kapsamlı ya benziyor hepsini okuyamadım ancak şuan yarısını okudum sayılır o kadar uzun ve kapsamlı ki muhtemelen bir günde yazılmış bir rehbere benzemiyor. Size teşekkür ederim umarım para kazanmaya başlamak için güzel bir adım olur.herkese kolay gelsin

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Selamlar Barış Bey

   İlginiz ve takdiriniz için teşekkürler. Dediğiniz gibi uzan süreli uğraşlar sonucu oluşturduğumuz ve halen üzerinde çalıştığımız bir rehber. Daha fazla içerikler ekleyeceğiz takipte kalmaya devam ediniz.

 8. Oğuz dedi

  Artık internet hayatın bir parçası ve internetten para kazanmak oldukça güzel birşey çünkü normal gelirinizin yanında internet üzerinden 2-3 saat uğraşarak para geldiğinde bedavadan gelmiş gibi oluyor güzel oluyor 🙂 Yazınızı okudum ve oldukça yararlı bilgiler bulunuyor bir çoğunu denedim ve meyvesinide aldım. Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Merhabalar,,
   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Devamı çok yakında geliyor. 5 den fazla yeni yöntem hazırlıyoruz.
   Takipte kalınız.

 9. Emre Gürkal dedi

  Harika bir yazı olmuş hiç sıkılmadan merakla ve dikkatlice okudumuz emeğinize sağlık umarım okuduğum bilgilerin faydası olur 🙂

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için teşekkür ederim. Umarım faydalı olur sizin için.

 10. yunusdm dedi

  Sonunda aradığım yazıyı buldum kim yazdıysa ellerine sağlık

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim. Umarım işinize yarar.

 11. kaya75 dedi

  Bu yararlı paylaşımınız için çok teşekkür ederiz

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim. Umarım işinize yarar.

 12. bender dedi

  Admitad ve Coin sistemlerine ilgim var zaten ekonomi malum çok kötü hangi işe el atsam elime geliyor bu konuda böyle detaylı konuyu bulunca bir teşekkür mesajı yollamadan geçemedim elinize sağlık o kadar faydalı olduki yazınızdan esinlenip hemen 2 farklı alt coin için yatırım kararı aldım. Sürekli takibimdesiniz

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım emeğinizin kazancını bol bol alırsınız. Faydalı olmasına sevindim Yorumunuz için teşekkürler.

 13. Celil dedi

  İnternetten Para Kazanma hakkında dev bir rehber olmuş. Kolay yoldan internetten para kazanma isteyen arkadaşların tercih edebileceği bir blog yazısı olmuş. Aşırı güzel bilgiler içeriyor. Çokca İnternetten para kazanma yolları mevcut. İsteyen istediğini seçer parasını kazanır. 🙂 Teşekkürler bu güzel yazı için…

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlgi ve alakanız için teşekkürler. Umarım işinize yarar.

 14. Furkan O dedi

  harbiden de internetten para kazanmak hakkında dev bir yazı olmuş, elinize sağlık. Zaten artık devir internet ve teknoloji devri oldu, herkes internete yöneliyor. Ancak rekabet çok fazla, eski ve oturmuş siteler biraz sorun oluşturuyor.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Çok teşekkür ederim. Umarım işinize yarar.

 15. İsmet dedi

  İnternetten artık eskisi kadar kolay para kazanılmasa da geniş ve kapsamlı açıklayıcı içeriğiniz bize farklı farklı para kazanma yöntemleri sunmuş teşekkür ederiz bize değerli bilgilerinizi paylaştığınız için.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için teşekkür ederim.

 16. Ufuk dedi

  Admitad yöntemini ilk defa görmekteyim. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim umarım işinize yarar.

 17. Sergen dedi

  Cidden bu kadar uzun ve detaylı yazı yazdığınız için emeğinize salık özellikle kripto birimi olan para kazanma yöntemlerini deneyeceğim. teşekkürler yazınız için başarılar dilerim…

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Desteğiniz için teşekkürler

 18. serdar dedi

  Çok detaylı şekilde hazırlanmış bir yazı internetten para kazanma için en değerli yazılardan.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkür ederim

 19. Sadullah dedi

  Çok güzel bir yazı olmuş hiç sıkılmadan sonuna kadar okudum elinize emeğinize sağlık umarım okuduğum bilgilerin faydasını görürüm hemen yapmaya başlıyorum

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım faydasını görürsünüz teşekkürler

 20. Emre dedi

  Ben böyle bir detaylı rehber kaç yıllık internet hayatımda görmemiştim inanılmaz. Seçenekleri değerlendireceğim teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkürler.

 21. Yasin Şişman dedi

  Dikkatlice okudum.Şimdi iş başına inşallah kazanmaya başlarım 🙂

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım değerlendirebilirsiniz.

 22. Mlimls dedi

  Çok faydaylı bir paylaşım bazılarını denemeye çalışacağım. Teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 23. Can dedi

  Hayatımda gördüğüm en detaylı rehber, dinlene dinlene, birkaç güne yayıp okumak lazım 🙂 Harika iş çıkarmışsınız hocam, keşke sabah 8 akşam 6 çalışma temposundan vakit bulabilsem, benim de bu fikirlerden bazılarını uygulama hayalim var ama, haftada 45-50 saat çalışınca zaman yetmiyor 🙂 Yine de zamanı olanların faydalanabilecekleri harika bir rehber olmuş, teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Umarım vakit ayırabilir ve değerlendirebilirsiniz.

   Teşekkürler.

 24. Hasan dedi

  Hocam detaylıca her yöntemi anlatmışsınız. Şahane bir yazı. Yorumumu okuyanlara benim önerim şudur: e-ticaret en karlı ve en çok kazandırandır. Olan bir ürünü kendi sitenizde, sosyal medyada pazarlayarak çok iyi kazanabilirsiniz. Vergi ve kargolama ile ilgili de yardımcı girişimler var. Yazı için tekrar teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Katkınız için teşekkür ederiz

 25. Emre YILMAZ dedi

  Daha bugün internetten nasıl para kazanılır isimli bir pdf okumuştum. Bu makaleyi de yer imlerine ekliyorum.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için teşekkürler.

 26. dogan dedi

  Misyon ve vizyon sahibi insanların kolay okuyup anlayabileceği bu makaleniz için sizi tebrik ederim, severek ve dikkatlice okudum, başakalarına da tavsiye edeceğim bir içerik havuzu olmuş.
  Teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için teşekkür ederiz

 27. enes demir dedi

  Güzel taktiklermiş saol

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim

 28. Mustafa Özmen dedi

  Hangi birini uygulayacağımı şaşırdım. Umarım bu zor günleri atlatmamda gerçekten faydası olur bu yöntemlerin. Gerçekten çok teşekkür ediyorum paylaşımınız için elinize sağlık.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler. Umarım işinize yarar

 29. Kaan İlbey dedi

  Daha önce hiçbir sitede görmediğim detayda bir yazı olmuş çok teşekkürler.

 30. gokaybjk dedi

  Hayatımda gördüğüm en detaylı, kapsamlı bir rehber olmuş. Bu yazı öyle göz ucu ile okunacak bir yazı değil, gece kahvem ile birlikte okuyacağım. Ellerin kolların dert görmesin. Baş yapıt gibi bir yazı!

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım işinize yarar.

 31. recep kaya dedi

  Bugüne kadar gördüğüm end detaylı anlatım. Çok faydalı gördüm keşke tüm yazılar böyle olsa tüm sorunlara çözüm buldu

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Nazik yorumunuz için teşekkür ederim

 32. yakamoz01 dedi

  harika yöntemler barındıran bir yazı olmuş. ilk defa gördüğüm yöntemler var. bir kaçını not aldım deneyeceğim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.

 33. mahfuz dedi

  Yazının çok uzun olmasına rağmen büyük bir kısmını sıkılmadan okudum. Kalan kısmını da daha sonra okumayı düşünüyorum. İnternette para kazanmak ile ilgili çok detaylı bir rehber sayfası olmuş. Emeğinize sağlık

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım faydasını görürsünüz.

 34. TomJones dedi

  Şu zor ve eve kapandığımız günlerde gelir kapılarını göstermen çok faydalı olmuş. Çoğu insanın işine yarayacaktır ben dahil. Teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için teşekkürler.

 35. Hasan dedi

  Gerçekten zengin içeriğe sahip bir yazı olmuş.Not aldığım birkaç bölüm üzerine detaylı çalışma yapacağım.Emekleriniz ve paylaşımlarınız için sonsuz teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 36. ulasbilgin dedi

  İnanılmaz doyurucu bir yazı çok teşekkür ederim, şu sıralar blog yazıyorum birkaç eksiğimi gördüm tamamlayacağım umarım. Lbry video sitesine üye oldum, bakalım sonuç ne olacak,

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım faydasını görürsünüz. Size de başarılar dilerim 🙂

 37. Ramazan dedi

  Eve kapandığımız günlerde gerçekten faydalı bir uğraş olabilir en azından boş kalmayarak para kazanmanın yollarını öğrenebiliriz yazınız için teşekkür ederim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkürler

 38. Muhammet dedi

  Makale yazarak internet üzerinden satış yapılabilir gerçekten. Makale işinde bilgi sahibi olunmasa bile konu hakkında biraz araştırma ile tecrübe sahibi olabilir ve bunu kaleme dökebiliriz. İnternetten para kazanma konunuz gerçekten muhteşem.Birçok para kazanma yöntemi ve hepsi de istenildiği taktirde gerçekleşir. Elinize sağlık.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Çok teşekkürler. Beğenmenize sevindim.

 39. gtopkara dedi

  Yıllarını İnternet sektöründe harcamış bir yazılımcı olarak gördüğüm en uzun ve en detaylı ayrıca da en yararlı yazı olmuş. Bilgi Paylaştıkça Çoğalır! Emeğiniz için teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkür ederim. Güzel yorumunuz için sağolunuz.

 40. BT Sözlük dedi

  Gerçekten çok mesai harcanmış , birçok sitede ayrı ayrı bulabileceğimiz ve tamamını başka yerde bulamayacağımız muhteşem bir kaynak çalışma olmuş.

  Teşekkürler..

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkürler.

 41. Ünal Dost dedi

  Gerçekten detaylı anlatmışsın hocam takıldığım yerlerde sürekli takip edip sayfan inceliyorum faydalı bilgiler paylaşımındasın benim için (++++) bir yazı olmuş teşekkürler ve sürekli bu şekilde paylaşımlarını bekliyorum

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım faydalı olmuştur sizin için. Yakında yeni eklemeler yapacağız. Takipte kalınız 🙂

 42. Fatih Yıldırım dedi

  Hayatım boyunca binlerce makale okumuşluğum var. Zamanında bu işe girdiğimde böyle anlamlı ve detaylı bir makale olsaydı keşke diyorum. Makale videoya döküldüğünde bile en az 30 dakika olacak cinsten. Bu işlere girmek için çok emek ve detay gerekiyor.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 43. Ege dedi

  Çok detaylı bir yazı olmuş umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Başarılar diliyorum

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkür ederim.

 44. Baran dedi

  sosyal medya konusunda son 1 haftadır çalışmalarıma başladım diğer konular ilede alaklı takipteydim sayenizde eksik yönlerimi bulmuş oldum teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkürler

 45. Cesurtrk dedi

  Çok detaylı bir içerik hazırlamışsınız öncelikle ellerinize sağlık.. uzun bir makale olmasına rağmen kendimi okumaktan alıkoyamadım internet üzerinden para kazanmak isteyenler için güzel bir rehber olmuş ellerinize sağlık…

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 46. Melih Mervan dedi

  çok güzel ve açıklayıcı bir rehber olmuş umarım bunları uygulayıp güzel sonuçlara ulaşır herkes detaylı anlatım için teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkür ediyorum

 47. Kerim dedi

  Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Web sitem için bunları uygulayacağim yararlı bir paylaşım.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkür ederim

 48. Berkcan dedi

  Gayet faydalı bi’ içerik ellerinize sağlık daha da güzel makalelerinizi görme dileğiyle

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkür ederim

 49. diyarbakır jeneratör dedi

  internetten para kazanma konusunda hemen hemen tüm yöntemleri tek bir yazıda toplamanız harika olmuş.
  ciddi bir emek var ortada. emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkürler

 50. Alfaois dedi

  Gerçekten sağlam bir içerik olmuş, tam anlamıyla bir rehber, elinize sağlık

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler.

   Umarım işinize yarar.

 51. smustafa dedi

  İnternetten para kazanmak konusunda bir çok haber gördüm ama bu şekilde bir çok başlığı kaliteli ele alıp okuyucuya aktaranı ilk defa görüyorum. İnternetten para kazanma yolları konusunda her arayan istediğini bulabilir burada.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Nazik ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 52. Deniz Toprak dedi

  Çok detaylı bir içerik hazırlamışsınız öncelikle ellerinize sağlık.. uzun bir makale olmasına rağmen kendimi okumaktan alıkoyamadım internet üzerinden para kazanmak isteyenler için güzel bir rehber olmuş ellerinize sağlık…

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İşinize yararsa ne mutlu 🙂 Teşekkürler

 53. idris sahin dedi

  evde oturan işi olmayan öğrenci arkadaşlar ve diğer arkadaşlara çok faydalaı olmuş böyle birşey arıyordum teşekkür ederiz Görsel Pencere Ailesi <3

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Biz teşekkür ederiz. Sağlıcakla

 54. mert dedi

  Çok kaliteli olmuş gerçekten yazı ellerine sağlık hocam. Zamanı olan kendini internetten para kazanmaya adayan herkesin faydalanması gereken bir yazı.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkür ederim

 55. ahmet dedi

  Çok değerli bir yazı olmuş hocam tebrik ederim. yazinin tamamini okumak sure alacak biraz
  gercekten tebrik ederim

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler

 56. elekTRofizikci dedi

  Emekleriniz için teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler 🙂

 57. ahmet dedi

  dostum uzun soluklu bir yazı olmuş teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Ben teşekkür ederim

 58. mustafa dedi

  Gerçekten çok faydalı yöntemler var yazınızda, en kısa zamanda bende deneyip para kazanmaya başlayacağım.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkürler

 59. kapadok dedi

  internetten para kazanmayı herkes çok basit gibi görüyor. Ben bilgisayar başında oturayım, bir kaç bir şeyle ilgileneyim paralar gelsin diyorlar. İşin aslı öyle değil. Bu yazı sayesinde internetten para kazanmanın pek çok yöntemi gösterilmiş. Bende deneyip ufak tefek paralar kazanmak istiyorum.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım sizin için faydalı olur anlatımlarımız. Bol kazançlar

 60. Ygtuslu dedi

  Web sitesi anlatımı çok faydalı tam bir klavuz.Zamana yayarak para kazanmak açısından sabır gerektireceği kesin.Stok fotografçılığını denedim fakat kriterleri çok fazla ,en ufak detayda bile problem çıkartıyorlar.Diğer Bilmediğim yöntemleri sayenizde öğrenerek deneyimleyeceğim.Teşekkürler

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İşinize yararsa ne mutlu. Teşekkürler

 61. mustaf dedi

  internetten para kazanmak için çok detaylı,kapsamlı bir yazı olmuş. Kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum elinize sağlık…

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkürler

 62. Takip ve Beğeni dedi

  Detaylı bir yazı olmuş. Çok yardımcı oldu teşekkür ederim

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim

  2. Şuayp dedi

   Hocam internet geliri en fazla pasif gelir mi olabilir? Yanı hayat kazancımiz olamaz mı? Benim aylık 300 dolar gibi hedefim var imkansız birşey mi?

   1. Celil Uyanıkoğlu dedi

    Hocam aylık kazanç tamamen doğru hedef seçimi ve ilgiyle alakalı. Örneğin Türkçe bir internet sitesi kursanız, sabırla içerik girmeniz gerekli ve ayda belirlediğiniz 300 dolarlık hedefe ulaşmanız zaman alır. Bir süre sonra bıkabilirsiniz. Ancak farklı yöntemler ile (link kısaltma v.s.) direkt olarak kısa vadede kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

 63. Alp dedi

  Öncelikle Türkiye’de yapılabilecek para kazanma tekniklerini hem gerçekçi hem de heveslendirici bir şekilde paylaşmışsınız, bundan dolayı teşekkür ederim. Umarım kendimi bu konularda hızlıca geliştirir ve para kazanmaya başlarım. Yeni paylaşımlarınızı merakla takipe deceğim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Nazik mesajınız için teşekkürler

 64. kamil dedi

  lbry.tv de dediğiniz yöntemi denedim mail olarak manuel adımları takip edin mesajı geldi youtubedaki discord üzerinden twitter hesabı bağlama vardı oda işe yaramadı.

  telefon ve kredi kartı da işe yaramıyor. başka bir yöntem varmıdır?

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Mail atmayı denediniz mi acaba?

   1. kamil dedi

    attım. cevap olarak manuel adımları takip edin diye mesaj geldi. işe yaramadı hâliyle.

    1. Celil Uyanıkoğlu dedi

     Geçen haftaya kadar maili kabul ediyordu. Dediğiniz gibiyse kaldırmışlar demek ki

 65. Kaan dedi

  İnternetten Yazılım, Seo, Tasarım, Sosyal Medya, Cripto Para Birimi, Borsa, Bahis Siteleri, Adwords gibi seçenekler ile para kazanabilirsiniz.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkürler

 66. Samedgur dedi

  internetten para kazanmayı herkes çok basit gibi görüyor. Ben bilgisayar başında oturayım, bir kaç bir şeyle ilgileneyim paralar gelsin diyorlar. İşin aslı öyle değil. Bu yazı sayesinde internetten para kazanmanın pek çok yöntemi gösterilmiş. Bende deneyip ufak tefek paralar kazanmak istiyorum.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım işinize yarar. Teşekkürler

 67. Ismail dedi

  Ben uzun yıllardır internetten nasıl para kazanacağımı araştıyordum, kafamda bir sürü soru işareti vardı ve bu kadar geniş kapsamlı bir makale bulduğum için çok sevindim. Tavsiyeleriz ve önerileriniz doğrultusunda hareket etmeye karar verdim. Bu faydalı içerik için teşekkür ederim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Pozitif yorumunuz için teşekkürler.

 68. yılmaz dedi

  internetten para kazanmak gerçekten hayal gibi geliyordu. Ama bu makaleyi okudukdan sonra tüm fikirlerim değişti. Teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginiz için biz teşekkür ederiz

 69. Onurbesen dedi

  Baya ayrıntılı bir yazı olmuş.Daha önce internetten para kazanma ile ilgili birçok içeriğe göz attım ancak en detaylısı bu olmuş.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler. Umarım kendinize uygun bir yöntem bulabilirsiniz.

 70. MediaBoxfree dedi

  internetten para kazanma ile ilgili çok yazıya denk geldim neredeyse çoğu hep kopya yada eksik anlatım yada sallama. Sizin yazınızı çok beğendim gerçekten detaylı ve anlaşılır olmuş sitenizi takipteyim emeğinize sağlık.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Nazik mesajınız için teşekkürler.

 71. gezgin10 dedi

  Gercekten çok açıklayıcı bilgiler verilmiş. google arama konsolundaki konu ile ilgili 10+ sitede bulunan bilgilere tek hamlede ulaşılıyor. Çalışma için teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Değerli yorumunuz için teşekkürler.

 72. Ufuk dedi

  Gerçekten uzun bir yazı olmasına rağmen büyük zevkle okudum. Bu tarz başka yazılarınızı bekliyoruz.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkürler

 73. Mrjaunty dedi

  İnternetten para kazanmak isteyenler için harika bir rehber olmuş. En ince detayına kadar büyük emekle yazılmış. Ek gelir elde etmek isteyen herkesin yapabileceği şeyler, üstelik kolay!

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim

 74. Can dedi

  Konuyla alakalı bir çok kaynak olmasına rağmen bu kadar faydalı bilgiyi düzenli bir şekilde veren ile karşılaşmamıştım. Emeğinize sağlık.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım işinize yarar. Teşekkürler

 75. ali dedi

  Çok detaylı bir analiz olmuş. İnternet işlerine ilk başladığımda anket doldurma, reklam tıkla kazan gibi sitelerle ekstra kazanmaya çalışmıştık. Tecrübe edindiğim zamanlardı ama böyle detaylı bir yazıyı okusaydım çok daha farklı ilerlerdim. Emek verilmiş ve araştırılmış. Paylaşım için teşekkürler. Bir çok kişiye yardımı dokunacaktır.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Nazik e güzel mesajınız için teşekkürler

 76. Hakan dedi

  Artık internetteki her iş ayrı ayrı uğraş gerektiriyor ve hiç eskisi gibi değil. Normal bir dükkan açıyormuş gibi uğraşıyor saatlerimizi veriyoruz 🙂 Değerli yazınız için teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Değerli katkınız için teşekkürler

 77. çağrı dedi

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu derece kapsamlı bilgi verdiğiniz için çok memnun oldum.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İlginize teşekkürler

 78. Oğuzhan dedi

  Gerçekten son derece sıfırdan başlayacak arkadaşları düşünerek ve internet üzerinden parayı nasıl helal yolla kazanabileceğimizi gösteren akıcı bir makale olmuş teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Desteğiniz için teşekkürler

 79. Alparslan dedi

  Youtube açarak para kazanmayi denedim bir dönem basarilida oldum tavsiye ederim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkürler

 80. Batıkan dedi

  Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum internetten para kazanmayı detaylı ve güzel şekilde anlattığınız için teşekkür ederim

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim teşekkürler

 81. Süleyman Yavuz dedi

  Gerçekten çok kapsamlı bir yazı olmuş. Akıcı anlatımınız için teşekkürler. Sanırım internetten para kazanmak için her yolu yazmışsınız. Anladığımı pekiştirmek için yazıyı bir kez daha baştan sona okuyacağım. (y)

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler umarım işinize yarar

 82. Ahmet Arif dedi

  Artık günümüzde internetin olmadığı alan kalmadı, internette olmayan insanda kalmadı gibi o yüzden para kazanma yöntemi için ipucu çalışmasını keyifle okudum. Başarılar

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkür ederim

 83. Ahmet dedi

  Yazının geneline bakınca bir çok alandan ve çok farklı yollardan para kazanma seçenekleri gösterilmiş. Ancak bu işe başlayacak arkadaşların en önemli handikapı daldan dala atlamak olacaktır. Gerçi işin içine girdikçe bazen kaçınılmaz son bu oluyor. Yine de en iyi olduğu alanı tespit edip o şekilde yola çıkanların enerjilerini daha verimli kullanacağı da aşikar. Bu yazı vesilesi ile bir şeylere girişecek arkadaşlara yürekten başarılar dilerim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   İnsanların zevkleri ve yetenekleri farklı olabilir. Mümkün olduğu kadar farklı alanlara değinmek istedik bu nedenle. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 84. Muratback dedi

  Güzel bir yazı olmuş

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Teşekkürler

 85. Tolga sert dedi

  Gerçekten çok faydalı bir bilgi bende çok araştırma yaptım ama bu kadar detaylı görmedim çok teşekkür ederim yararlı bilgiler 🙂

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim umarım işinize yarar

 86. Tamer Korkmez dedi

  Uzun bir yazı olmasına rağmen akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış çok güzel bir çalışmaydı. Keyifle okudum ve aklıma yeni fikirler geldi. Elinize sağlık takipteyim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim

 87. Mustafa Eren dedi

  Kripto para ile ilgileniyorum uzun zamandır ama ilk defa AirDrop ve Bounty kampanyaları ile para kazanıldığı duydum. İlk 3 yazı kripto para olarak beni ilgilendirdiği için onlara yöneleceğim.
  Teşekkürler.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   AirDrop ile kazanç zahmetli olsa da Bounty her zaman daha sağlam bir tercihtir. Yorumunuz için teşekkürler

 88. Sabri Şenol dedi

  Gerçekten bu kadar yöntemin bir arada yayınlanmasından dolayı teşekkürler, bu kadar yöntem olduğunu bilmiyordum desem yalan olmaz 🙂 Günümüzde internetin nimetlerinden yararlanabilmeyi öğrenmek gerçekten önemli.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim

 89. Ahmet dedi

  Günümüzde internetten para kazanmak daha kolay bir hale gelmiş olsa da aslında internetten para kazanmak çok kolay bir şey değildir. Bu güzel rehber özellikle bu konu hakkında tecrübesi olmayan birçok kişi için muhteşem bir rehber niteliğinde olmuş. İnternetten para kazanmak için bu rehber sayesinde bilgi sahibi olabilmek oldukça avantajlı bir şey.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim

 90. Bayram Ali dedi

  Adsense konusunda bu kadar detaylı bir anlatım görmemiştim. Gerçekten bilmediğim çok şey varmış. Yazınız ve detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Umarım faydalı olur

 91. Nafi KABAKOĞLU dedi

  İnternetten para kazanma adı altında bir çok konuya değinilmiş kaliteli bir yazı. İnternetten nasıl para kazanılır diye arayan biri varsa tam yeri burası.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için teşekkürler

 92. Melih Akdoğan dedi

  Hocam ellerinize sağlık, işinizdeki tecrübeniz detaylı açıklandırmalarınız ve bilginizle belli oluyor zaten. Anlattığınız yöntemlerden iki tanesini zaten kullanmaktaydım fakat hiç bilgim olmayan alanlarda bir aydınlanma yaşadım ve bilgi sahibi oldum. İnşallah en yakın zamanda onlara da başlayacağım. Çok teşekkürler, ellerinize sağlık…..

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım faydasını görebilirsiniz

 93. Nafi KABAKOĞLU dedi

  Link kısaltma hakkında çok güzel bir yazı. Son zamanlar internet para kazanmanın en önemli faktörlerinden biri olan link kısaltmanın ne olup nasıl fayda sağlayacağını çok iyi anlatılmış. Yazı için teşekkür ederiz.

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Yorumunuz için tekrar teşekkürler

 94. tnyblc dedi

  Bu covid döneminde evde para kazanmak isteyen ben ve benim gibileri için çok yararlı bir derleme olmuş çok teşekkürler bu düzenli rehber için

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Umarım sizin içinde faydalı olabilir.

 95. Bilal Çetin dedi

  En değerli şirketlere baktığımızda çoğu internet üzerinden işlerini yürüten firmalardır. Eğer bir yeteneğiniz var ise freelancer olarak müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Yazınızda bahsettiğiniz gibi bir sürü sektör bulunmakta. önemli olan disiplin ve ciddi mesai

 96. emrbyk dedi

  İnternet sitesi kurarak para kazanmak hiç bilgisi olmayanlar için zor görünse de hazır sistemler ile birkaç video izleyerek kolaylıkla yapılabilir. özellikle wordpress gibi açık kaynak kodlu yazılımlarla kurulan siteler için tek gerekli olan özgün bir içerik ve güzel seçilmiş kategoridir. daha sonra adsense veya diğer reklam uygulamaları ile pasif gelir elde edilebilir.

 97. Kadir dedi

  Ey maşallah. Çok ama çok kaliteli bir rehber olmuş gerçekten. Özellikle affiliate marketing fırsatına bayıldım. Böyle bir şey olduğunu daha önce bilmiyordum ve öğrenmiş oldum. Ellerinize sağlık.

 98. metehan es dedi

  uzun vadede planlı çalışmalrla çok faydalı olacak bir paylaşım olmuş, teşekkürler

 99. Onur Gök dedi

  Çok detaylı ve kaliteli bir rehber olmuş. Elinize sağlık. Bu kadar uzun bir rehber görmedim daha önce. Uzun vadede planlı çalışarak fayda sağlayacak bir yazı. Teşekkürler..

 100. Ahmet Avcı dedi

  Özellikle link kısaltma ile para kazanma oldukça ilgimi çekti ve bunun üzerine yoğunlaşacağım. Sosyal medya hesapları ile de bu yöntemi destekleyince bence güzel bir sonuç alırım.

 101. Engin dedi

  Hakikaten dev gibi içerik olmuş. İnternetten para kazanmak herkesin hayali ve bu şekilde yönlendirici makaleler yazmanız takdire şayan. Ancak genel itibariyle internetten para kazanma uzun vadede ve sabırla kazanç getirmekte.

 102. Kefre dedi

  2020 yılında hazırlanmış olmasına rağmen 2022 para kazanma yolları olarak hala geçerli bu rehber. Hazırlayan epey araştırma yapmış olmalı. Yandex Toloka’yı hiç duymamıştım mesela, çok iyi oldu bu yazı benim için de. Benzer yazıları bekliyoruz. Gorselpencere sitesini takibe aldım.

 103. Oğuz dedi

  Yazı cidden çok doyurucu, yazının içinden aldığım bilgiler ile nerdeyse hayatım değişecek.

  Teşekkürler

 104. Polonezk dedi

  Başarılı bir yazı olmuş hocam. Emeğinize sağlık.

 105. Polonezköy Konaklama dedi

  Çok İyi Bir Yazı olmuş Hocam. Güzel içerik.

 106. Alper Yaman dedi

  İnternetten para kazanmak için bir sürü yazı okudum ama bu kadar detaylı açıklanan ve bu kadar seçeneğin bir arada olanına ilk defa rastlıyorum. Emeğinize sağlık.

 107. korehintdizi dedi

  Hocam Vermiş olduğunuz bilğiler kayda değer bir paylaşımlar yeni başlayacak olan arkadaşlarımızın kesinlikle ögrenmesi bilmesi gerekilen bir paylaşım. Eline emeğine saglık güzel insan

 108. korehintdizi dedi

  Başarılı bir konu olmuş zamanında bende youtube ile ugraşır iken dediğiniz şekılde Pk açtırmıştım. Almanya ile ilgili dediginiz gibi kazançlı sistemler bulunuyor tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

 109. Aycup dedi

  Çok açıklayıcı bilgiler verilmiş. Google arama konsolundaki konu ile ilgili 10+ sitede bulunan bilgilere tek hamlede ulaşılıyor. Çalışma için teşekkürler.

 110. Gökhan Özdemir dedi

  Özellikle pandemi döneminde evden çalışmak isteyenler için çok iyi bir rehber olmuş. Karantina süreçlerinde gelir elde etmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir rehber.

 111. Can Duran dedi

  Son zamanlarda gördüğüm en iyi ve emek verilmiş çalışmalardan biri. İçerik çöplüğüne dönen sayfalarda işe yarar bir şey bulmak çok zor. Bu denli geniş ve ayrıntılı bilgiler sunduğun için teşekkür ederim.

 112. Burak Kaya dedi

  çok farklı yollardan para kazanma seçenekleri gösterilmiş. Ancak bu işe başlayacak arkadaşların en önemli yolu daldan dala atlamak olacaktır. Ve Ayrıca en iyi olduğu alanı tespit edip o şekilde yola çıkmalarını da şiddetle tavsiye ediyorum

 113. Farukg dedi

  işe yarayacak güzel bilgilerin bir arada toplandığı yazı olmuş çok güzel

 114. hakan giritli dedi

  Bu devirde böyle bir paylaşım çok işime yaradı bilgi için tşk

 115. Jonezz dedi

  En güzel makale yazıp para kazanmak bence.

 116. omer.yildiz dedi

  Gerçekten güzel bilgiler nasıl ve ne kadar kolay para kazanılabileceğini güzel açıklamış

 117. Deniz dedi

  Para kazanmak üzerine çok ayrıntılı ve kapsamlı bir rehber olmuş, tam başucu kaynağı. Covid dönemi ile beraber birçok şirket evden çalışmaya geçti aslında, 7’den 70’e herkes bu şek,lde ek veya pasif gelir yaratabilir, teşekkür ederiz görselpencere!

 118. Murat Güllü dedi

  Gerçekten muazzam bir paylaşım olmuş. Bir çok faydalı bilginin toplandığı , keyifle okunacak bir makale olmuş.

 119. prusa16 dedi

  Emek kokan bir gönderil olmuş elinize sağlık

 120. Dorukpasa dedi

  Kaliteli bir kaynak değerlendirmenizi isterim

 121. can dedi

  Oldukça detaylı bir anlatım olmuş. Emeğiniz için teşekkürler.

 122. iso dedi

  Çok İyi Bir Yazı olmuş Hocam. Faydalı görünüyor teşekküler

 123. Murat92 dedi

  Teşekkürler bilgilenmiş oldum, yazı bana farklı bir iki görüş kazandırdı. En önemlisi ise sanırım belirli bir sektörde uzun süre yılmadan uğraşmak olacak.

 124. yenigeceben dedi

  bu zamana kadar okuduğum en açıklayıcı ve düzgün makale emek veren arkadaşa gerçektende helal olsun.

 125. kuarkxyz dedi

  Konu başlığının içini dolduran, açıklayıcı ve doyurucu bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.
  Sık kullanılanlara ekledim. Ara ara tekrar okumak ve incelemek için.
  Yazınızda paylaştığınız admitad ı denemek istiyorum. Ama öncesinde sorayım adsense ile beraber kullanmanın olumsuz yanları var mıdır?

 126. evissasabun dedi

  Çok verimli i yazı olmuş elinize sağlık

 127. aslankayadokum dedi

  Remote çalışma için eğitici bi yazı olmuş.

 128. eren can dedi

  Çağımızda internetin olmadığı 1m2 bile yer kalmadı, interneti olmayan kimsede kalmadı bundan ötürü bu tarz para kazanma teknikleri keyifle okudum ve notlarımı aldım zamanım olduğunda deneyeceğim. Çok teşekkürler

 129. Bedri dedi

  İnternetten para kazanma yolları ile alakalı en ayrıntılı yazı. Tam bir rehber.

 130. Tokus Digital dedi

  İşsizlik rakamlarının her geçen gün arttığı bir dönemde, insanların ek gelir elde etmesine vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

 131. Sohbet dedi

  Eğitici ve detaylı bir çalışma olmuş teşekkürlerimi sunarım bunlardan faydalanacağım.

 132. sinan dedi

  Başarılı bir çalışma tebrikler

 133. Nospera dedi

  İnternet üzerinden bir çok alanda para kazanılabileceğini biliyordum fakat bu kadarını düşünmemiştim doğrusu. Elinize sağlık geniş kapsamlı güzel bir yazı olmuş.

 134. Toptan Streç Satış dedi

  Teşekkür ederim

 135. ruhan kural dedi

  teşekkürler , içerisinden gerçekten benim için faydalı olabilecek olanları ayıklayıp uygulamaya aldım . bu kıymetli içerik için ellerinize sağlık para kazanmak için bir rehber oldu bu bana

 136. Çağrı dedi

  Bir sitenin nasıl teşkil edileceğinden başlayarak, nasıl para kazanılır detaylı bir şekilde açıklamışsınız. Aynı zamanda internetten para kazanma ile ilgili doyurucu bilgilerde cabası. Teşekkürler

 137. Moon dedi

  İnternetten kazanç elde edebilmek için önemli olan istikrar ve yeteneğinize yönelik alanlara yönelmek. İçerikte pek çok yöntemin ayrıntıları mevcut. Teşekkürler.

 138. ersin ataseven dedi

  çok güzel ve açıklayıcı bir rehber olmuş umarım bunları uygulayıp güzel sonuçlara ulaşır herkes detaylı anlatım için teşekkürler

 139. Hakan Yılmaz dedi

  En güncel bilgilere ulaştığım ve severek takip ettiğim bir site. Youtube kanalından para kazanmak, geçmiş tecrübelerimle sabit. Fakat, burada bilmediğim bir çok kaynak karşıma çıktı. Derlemeniz için teşekkürler

 140. taner dedi

  Oldukça detaylı bilgiler hazırlamışsınız elinize sağlık.

 141. Mehmet Ali dedi

  İnternetten para kazanmak isteyen kişiler için aydınlatıcı ve detaylı bir rehber olmuş elinize sağlık.

 142. Remzi dedi

  Tesekkurler sayenizde arabam oldu , simdi kaskoyu odeyecek param yok ama olsun , tekerleri satar oderim.

 143. Hurda dedi

  Teşekkür ederim

 144. Burhan Çelebi dedi

  Güzel bir yazı çoğunu öğrencilik hayatımda kullandım teşekkürler

 145. wpmatik dedi

  Güzel bilgiler, internette vakit geçiren insanlar için yapılacak çok güzel işler var.

 146. Mert dedi

  Bu kadar dev bir rehber beklemiyordum, tüm internetten para kazanma yolları anlatılmış ve güzel yöntemler var.

 147. Baris dedi

  Neresinden başlasam bilemedim. sanırım aradığım tüm taktikler burada. Bir an önce bir kaç yöntemi uygulamalı denemek istiyorum teşekkür ederim

 148. Uğur AĞDAŞ dedi

  Nedendir bilmem, lakin Celil isminde kimi tanıdıysam, hepsi araştırmacı ve iyi birer yazar dı. Konumuza dönecek olursak aralarında ilk defa gördüğüm yöntemler mevcut. Bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum hocam, yüreğinize sağlık.

 149. Ali Balcı dedi

  Açıklayıcı ve kaliteli bir rehber olmuş, sabırla okuyup anlayıp uygulayabilen insanın kazanacağı çok şey olduğu kesin. Teşekkürler

 150. Nightwalker dedi

  Detaylı ve yeni yöntemler öngören bir paylaşım. emeğinize sağlık…

 151. Tutasarım dedi

  Çok uzun ama yararlı bir yazı olmuş zaten bu kadar bilgi ancak bu yazıya sığabilirdi 🙂

 152. Ozan G. dedi

  Hocam şahane bir içerik üretmişsiniz. İnternetten para kazanma yolları hakkında muazzam faydalı bilgiler derlenmişsiniz. Gerçekten çok kaliteli içerik. Emeğinize sağlık. Birebir uygulayanların kazanmaması gibi bir durumu söz konusu değil yürekten tebrik ederim.

 153. sametzafer dedi

  çok teşekkürler çok bilgilendirici olmuş.

 154. Mustafam dedi

  Bu yazı şu ana kadar okuduğum en detaylı ve anlaşılabilir para kazanma rehberi olmuş Ellerinize sağlık.

 155. Metsi dedi

  ilgi paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum hocam, teşekkürler

 156. Metsi dedi

  bilgi paylaşımınız için teşekkurler agzınıza yureginize saglık bır cok ınsan faydalanabılecek

 157. Metsi dedi

  bu sistem bana gore bıraz zor ama yapmaya calışacagım teşekkur ederım

 158. eglen dedi

  teşekkürler güzel bir anlatım olmuş

 159. rivasol dedi

  işe yarayacak güzel bilgilerin bir arada toplandığı yazı ve oldukça detaylı bir anlatım olmuş. Emeğinize sağlık

 160. metrika dedi

  Yandex Toloka’yı daha önce denedim ama saatlik kazanç genelde düşük oluyor. Yurtdışında olan Amazon MTurk ve Prolific gibi sistemler ülkemize yakın zamanda açılır umarım.

 161. emre dedi

  bu zamana kadar okuduğum en açıklayıcı ve düzgün makale emek verilerek hazırlanmış eline sağlık kardeşim….

 162. Berk özdemir dedi

  Bu kadar dev bir rehber beklemiyordum. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 163. Söz Tepsi dedi

  Mükemmel bir yazı olmuş açıkçası bu kadar uzun olması ve tek tek tüm ayrıntılara değinmeniz insanlara çok iyi fikirler sağlıyor.

 164. Mert dedi

  Faydalı içerik için teşekkürler hocam, ek olarak alan adı kaydını Google Domains veya Cloudflare Register’dan yapabilirler. Google Domains’in faydasını görüyorum internetten para kazanma konusunda.

 165. algoritmik dedi

  Bu yollardan en güzeli kesinlikle makale yazmaktır. Hiçbir sermaye gerektirmez fakat dil bilgisi gibi temel yapıları bilmek gerekir. SEO uyumlu makale yazmayı araştırıp, öğrenmek şarttır.

 166. Grovn dedi

  Bu kadar ayrıntıya sahip bir yazıyı ilk defa görüyorum mükemmel ötesi faydalı bir içerik olmuş elinize sağlık.

 167. Bilgi Zade dedi

  Para kazanma yolları ile alakalı yaptığınız açıklamalar gerçekten çok aydınlatıcı elinize sağlık. Yazının uzun olmasının farkına bile varmadım çok başarılı olmuş tebrikler.

 168. Omers dedi

  Yazı çok güzel olmuş bir bakışda nerdeyse ortasına kadar geldim. Sık kullanılanlara attım yakında okumaya devam edeceğim emeğinize sağlık.

 169. Cem Celis dedi

  Bu rehberden iyi bir rehber görmedim
  elinize sağlık

 170. evissasabun dedi

  Siteniz harika verimli çok teşekkür ederim.

 171. webadam dedi

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Harika bir bilgi içeriği teşekkürler.

 172. Para dedi

  İnternetten para kazanmak adına faydalı içerik, elinize sağlık.

 173. Tarık Alçam dedi

  Adım adım takip edilebilecek bir rehber oluşturmanız çok faydalı olmuş. Özellikle bu işe yeni başlayanların takıldığı noktalar bu konu hakkında ya içerik eksikliği oluyor ya da mevcut içeriğin yetersiz kalması oluyor. Harika bir rehber olmuş, teşekkürler.

 174. ORHAN METİN dedi

  Merhaba hocam ciddi anlamda çok detaylıca anlatım olmuş kahvemi alıp okudum ve notlar da aldım teşekkür ederim katkılarınızdan kaynaklı

 175. Oğuzhan dedi

  Ne kadar çok uğraşılmış bir içerik, gerçekten kitap gibi okudukça okuyası geliyor insanın, ben 3 günde bitirdim. Elinize emeğinize sağlık.

 176. Mehmet Emin DAŞ dedi

  Ben de internetten para kazanma konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için bu yazıyı tavsiye ederim. Yazıda verilen bilgiler sayesinde internetten para kazanmak isteyenler, kendileri için en uygun yöntemi seçerek başarılı bir şekilde para kazanabilirler.

 177. bilge genç dedi

  internette yeterince vakit geçirenler için gerçekten yapılacak çok iş var güzel bir makale olmuş.

 178. Ali Gültekin dedi

  Gerçekten çok güzel bir makale olmuş. A’dan Z’ye herşeyi anlatmışsınız. İnşallah bende bu dediklerinizi uygulayarak para kazanmaya başlayacağım.

 179. Ahmet Orbit dedi

  ben pi network üyesi oldum ancak bir getirisini göremedim henüz. bu yolları deneyeceğim.

 180. Kiralık ses sistemi dedi

  Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.