Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Her Gün Dokunduğumuz En Kirli 10 Şey

Vücudumuzun her gün milyarlarca mikroba kaldığını eminim biliyorsunuzdur. Mikropların çoğu ellerimizle temas ettiğimiz nesnelerden vücudumuza giriyor. Günde yüzlerce kişinin dokunduğu eşya ve yüzeyler, mikropların üreme alanları olabiliyor.

Çevremizdeki mikropları öldürmenin imkansız olduğunu düşünürsek, sık sık ellerimizi yıkamaktan başka yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Kaldı ki bağışıklık sistemimizin canlı ve uyanık kalabilmesi için mikroplara ihtiyacımız da var.

Görsel Pencere; çevremizde ve evimizde bulunan, sık sık dokunduğumuz en kirli eşyaları listeliyor.

 

10. ATM Makinesi

1ATM Makinesi

ATM makinelerinin yüzeyinde dirençli bir çok bakteri yaşamakta.

 

9. Alışveriş Arabası

Alışveriş Arabası

Yoğun koli basili, kampilobakter ve salmonella bakterilerini içeren alışveriş sepetleri dokunmak zorunda kaldığımız en kirli eşyalardan.

 

8. Kapı Kolu

Kapı Kolu

Pirinç ve bakır alaşım ile üretilen eski tip kapı kollarının mikropları zamanla öldürdüğü tespit edilmiş. Günümüzde ise hemen hemen tüm kapı kolları demir alaşımından üretiliyor. Demir yüzeyler mikropların daha uzun yaşamasına neden olabiliyor.

 

7. Asansör Düğmeleri

Asansör Düğmesi

Kullanım oranına bağlı olarak asansör düğmeleri yoğun bakteri içerir.

 

6. Trabzan

Trabzan

 

Günde yüzlerce kişinin dokunduğu korkuluklar birer mikrop yuvasıdır. Özellikle hastahane, kamu kurumları gibi binalardaki trabzanların ne kadar mikrop, bakteri ve küf içerdiğini bilseniz, değil dokunmak yaklaşmak bile istemezsiniz.

 

5. Bilgisayar Klavyesi

Bilgisayar Klavyesi

Bilgisayar kullanıcılarının en çok dokundukları donanım olan klavyeler, hem tuşlarının üzerinde hemde tuş aralarında milyonlarca bakteriyi muhafaza ediyor. Sağlık uzmanları klavyelerin haftada bir defa saf alkolle silinmesi gerektiğini önermekteler.

 

4. Bulaşık Süngeri

Bulaşık Süngeri

Evimizdeki en kirli şeyin, temizlik için kullandığımız bulaşık süngerinin olduğunu bilmek biraz ironik. Bulaşık süngerleri; kirli kap ve yüzeylerden, ıslak dokusunun derinliklerine bakterileri çekiyor. Uzun süre kullanmadan sık sık değiştirmeniz en iyi çözüm olacaktır.

 

3. Para

Para

Tek bir kağıt parada 3.000 den farklı bakteri türünün olduğunu biliyor musunuz? Üstelik bu bakteri türlerinin çoğu antibiyotiğe bile kafa tutan cinsten.

 

2. Uzaktan Kumanda

Uzaktan Kumanda

Evdeki herkesin dokunduğu uzaktan kumandalar tam bir bakteri yuvasıdır. Kullanılmadığı zaman konulduğu halı, koltuk gibi yerdeki bakterileri de üzerine çekebilir. Küf ve bakteriler için rahat edebilecekleri yüzey sunması da cabası.

 

1. Cep Telefonu

Cep Telefonu

Her yere bizimle birlikte gelen cep telefonu en kirli eşya unvanını layığı ile hak ediyor. Klozetten onlarca kat daha fazla bakteri barındıran cep telefonlarımızda, ishal ve mide kramplarına neden olan koli basili adında bir bakteri de yaşıyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Türkiye’deki Suların Detaylı Analiz Raporu

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.