Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Western Filmleri

Western’in dilimizde tam bir karşılığı olmasa da, çoğumuz bu tür filmleri; “Kovboy Filmi” veya “Vahşi Batı Filmi” olarak tanımlarız. Hemen hemen hepimiz Pazar günleri öğleden önce TRT’de yayınlanan Western filmlerini severek izledik.

Kovboy filmlerinin kendisine has mistik ve özel bir atmosferi var. Düello sahneleri, soğuk kanlı katiller, cehennem sıcakları, banka soygunları, posta arabaları, Vahşi Batı Filmlerini özel yapan detaylardan ilk akla gelenler.

Peki şimdiye kadar çekilmiş en harika Western filmlerinin hangileri olduğunu merak ediyor musunuz?

Görsel Pencere, I.M.D.B. oylarına göre; gelmiş geçmiş en başarılı Western filmlerini konuları ile birlikte sizlere sunuyor.

10 10. Rio Bravo – Kahramanlar Şehri (1959) | 8.0

10. Rio Bravo – Kahramanlar Şehri (1959) | 8.0

Rio Bravo – Kahramanlar Şehri Konusu

Western filmlerinin bilindik yüzü John Wayne tarafından canlandırılan şerif John Chance karakteri; küçük bir batı kasabasında şeriftir. Yardımcılarından biri genç, amatör ve sarhoş, diğeri ise yaşlı ve tembeldir. Şerif John; yardımcıları ile birlikte kötü adamlara karşı amansız bir savaşın içine girecektir.

9 9. A Fistful of Dollars – Bir Avuç Dolar İçin (1964) | 8.0

9. A Fistful of Dollars – Bir Avuç Dolar İçin (1964) | 8.0

Tarihin gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerinden biri olan Sergio Leone imzalı filmin orijinal adı “Per un pugno di dollari”. Film; Yönetmenin sinema tarihine ölümsüz bir imza bırakmak için çektiği üçlemenin ilk halkasını oluşturuyor.

A Fistful of Dollars – Bir Avuç Dolar İçin Konusu

Başrolünde efsanevi isim Clint Eastwood’un oynadığı filmde; birbirleri ile düşman iki ailenin savaşında Joe’nun öyküsü anlatılıyor.

 

8 8. Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm (1969) | 8.0

8. Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm (1969) | 8.0

4 dalda Oscar kazanan filmin başrolünde iki usta isim; Paul Newman ve Robert Redford yer alıyor.

Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm Konusu

Yasa dışı bir Kovboy çetesi zorlu bir tren soygununa girişir. Ancak işler beklendiği gibi gitmez. Çetenin lideri Butch Cassidy ve Sundance Kid’in artık tek çaresi Bolivya’ya kaçmaktır.

 

7 7. The Man Who Shot Liberty Valance – Kahramanın Sonu (1962) | 8.1

7. The Man Who Shot Liberty Valance – Kahramanın Sonu (1962) | 8.1

John Ford’un yönetmenliğindeki, siyah beyaz klasik Western filminin başrolündeki isimler ise; James Stewart, John Wayne ve Vera Miles.

The Man Who Shot Liberty Valance – Kahramanın Sonu Konusu

Ranse Stoddard, eski ve azılı bir haydutu öldürdüğü için oldukça popüler olmuş bir senatördür. Eski bir arkadaşının cenazesine katılmak için gittiği memleketinde, kendisine “Nasıl öldürdünüz?” sorusu yöneltilir. Bu andan sonra izleyici de senatörle birlikte geçmişte bir yolculuğa çıkar.

 

6 6. The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri (1948) | 8.2

6. The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri (1948) | 8.2

Yönetmenliğini John Huston’un üstlendiği siyah beyaz Western filmi.

The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri Konusu

Kolay yoldan zengin olmak isteyen iki kovboy, altın aramak için Meksika’nın yolunu tutar.

 

5 5. Unforgiven – Affedilmeyen (1992) | 8.2

5. Unforgiven – Affedilmeyen (1992) | 8.2

Başrolünde Clint Eastwood ve Morgan Freeman’in oynadığı filmde ikiliye Gene Hackman eşlik ediyor. Klasik Western filminin yönetmen koltuğunda ise Clint Eastwood yer alıyor. Film; En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 4 dalda Oscar ödülüne sahip.

Unforgiven – Affedilmeyen Konusu

Bill Munny bir zamanların azılı bir suç çetesinin lideridir. Kadın, çocuk, yaşlı ayırmadan onlarca kişinin katili olan Bill, bir kadınla tanışır ve tüm kötülükleri geçmişte bırakır. Karısını kaybettikten sonra, iki çocuğu ile birlikte sakin ve sıradan bir hayat sürmeye başlayan Bill’in kapısını bir gün genç ve yalancı, özenti bir kovboy çalar.

Kovboy, Bill’e ödül avcılığı teklif eder. Geçmişi ile yüzleşmekten korktuğu için ilk anda teklifi geri çevirse de, biraz düşündükten sonra teklifi kabul eder. Bill yanına, suç çetesinden eski adamı Ned Logan’ı da alıp kelle avcılığı yapmak için yola düşer.

 

4 4. For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin (1965) | 8.3

4. For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin (1965) | 8.3

Sergio Leone’nun Dolar Üçlemesi serisinin ikinci filminde yine başrolde Clint Eastwood’u görüyoruz. Filmin orijinal ismi ise; “Per qualche dollaro in più”.

For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin Konusu

Filmde iki ödül avcısının, suçluların peşindeki maceraları anlatılıyor. Filmi özel yapan detay ise, son işlerinde başlarından geçen olaylar silsilesi.

 

3 3. Django Unchained – Zincirsiz (2012) | 8.4

3. Django Unchained – Zincirsiz (2012) | 8.4

Listemizin en genç filminin yönetmeni; Quentin Tarantino. 1966 yapımı orijinal Django filmini, Tarantino’nun yorumuyla izlemek gerçekten keyif verici. Filmden daha yüksek haz almak için orijinal filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Django Unchained – Zincirsiz Konusu

Siyahi bir köle olan Django, aynı çiftlikte köle olan başka bir siyahi kadına aşıktır. Bir şekilde kölelikten kurtularak, ödül avcısı Dr. King Schultz ile birlikte çalışmaya başlar.

 

2 2. Once Upon a Time in the West – Bir Zamanlar Batıda (1968) | 8.5

2. Once Upon a Time in the West – Bir Zamanlar Batıda (1968) | 8.5

Orijinal ismi “C’era una volta il West” olan filmin yönetmen koltuğunda yine Sergio Leone var. Filmin başrolünde ise; Henry Fonda, Charles Bronson ve Claudia Cardinale yer alıyor.

Once Upon a Time in the West – Bir Zamanlar Batıda Konusu

Henüz yeni evlendiği kocasının çiftliğine giden Jill McBain, kocasının öldürüldüğünü görür. O’nu öldüren isim ise Frank adında azılı bir çete lideridir. Dul kadının artık hayattaki tek gayesi kocasının katilinden intikam almaktır.

 

1 1. The Good, the Bad and the Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | 8.8

1. The Good, the Bad and the Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | 8.8

Spagetti westernlerin altın çağını yaşatan Sergio Leone’nun Dolar Üçlemesinin son halkası olan film, tam bir sinema klasiği. Filmin orijinal ismi ise; “Il buono, il brutto, il cattivo”.

The Good, the Bad and the Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin Konusu

Film; birbirleri ile farklı karakterlere sahip ve kendilerine göre özel yetenekleri olan 3 ödül avcısının hikayesini anlatıyor. Üç ismin yolları bir gün kesişecektir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gelmiş Geçmiş En İyi Hapishane Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.