Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Dizileri

Türk dizi tarihi, televizyonların 60’lı yıllarda evlere gelmesi ile başladı. Tahmin edebileceğiniz gibi ilk diziler TRT tarafından çekiliyordu. Özel televizyon kanallarının açılması ile birlikte dizilerin kalitesi de yükselmeye başladı. Yıllar içinde Türk dizi tarihinde çok kaliteli işler yapıldı.

Bizde Dünya’nın en büyük film ve dizi puanlama sitesi olan I.M.D.B. (Internet Movie Database/İnternet Film Veri Tabanı) verilerini inceleyerek, şimdiye kadar yayımlanmış en iyi 10 Türk dizisini listeledik.

 

10. Börü (2018) | 8.1

Börü dizisi

Börü Konusu

Polis Özel Harekatın, elit bir birimi olan Börü (Türk dilinde sürüye önderlik eden kurt) timinin yakın tarihte başına gelen olayları konu alan dizi, oldukça cesur bir anlatım tarzı ile Star TV ekranlarında yayınlandı. Geçtiğimiz aylarda ise tüm Dünya’nın izleyebilmesi için Netflix platformunda da sansürsüz olarak gösterilmeye başlandı.

Yalnızca 6 bölümlük bir dizi nasıl olur da bu kadar efsanevi olabilir? Bunun belki de en net cevabı; dizinin temellerinin gerçekçi bir şekilde doğrular üzerine kurulu olması olarak tanımlanabilir.

Bir de unutmadan Alper Çağlar faktörü.

 

9. Masum (2017) | 8.3

Masum dizisi

Masum Konusu

BluTV ekranlarında 8 bölüm izleyicisi ile buluşan, daha sonra Kanal D ekranlarında da yayınlanan Masum, bir İnternet TV platformu için hazırlanan ve hatırı sayılır bütçeye sahip ilk Türk dizisi olma özelliği taşıyor. Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık, Bartu Küçükçaglayan ve Serkan Keskin gibi deneyimli oyuncuları kadrosunda buluşturan yapım, emekli bir komiserin ailesinde yaşanan gizemli olayları konu almıştı.

 

8. İşler Güçler (2012 – 2013) | 8.5

İşler Güçler dizisi

İşler Güçler Konusu

Yaptıkları tüm işlerde başarısız olan 3 yakın arkadaşın (Murat Cemcir, Ahmet Kural, Sadi Celil Cengiz) hikayesini konu alan dizi Star TV ekranlarında 2012 yılında gösterilmeye başlandı. Selçuk Aydemir tarafından yönetilen dizi ilk bölümlerinde beklenen ilgiyi görmemiş, sonraki bölümlerde ise her hafta üstüne koyarak, kendisine sadık bir kitle oluşturmuştu.

Alışılagelmişin dışında görüntü ve espri detayları ile, izleyicisi ile arasında bağ kurabilmeyi başaran İşler Güçler, 41. bölümde final yaparak ekranlara veda etti.

 

7. Kardeş Payı (2014 – 2015) | 8.6

Kardeş Payı dizisi

Kardeş Payı Konusu

Toplamda 2 sezon ve 35 bölüm süren yapım, İşler Güçler dizisinden sonra ayrılmaz ikili olan Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in ikinci televizyon dizisi oldu.

Dünya’yı değiştirecek bir icat üzerine çalışan iki tesisatçı kardeşin komik hikayesini konu alan dizi, Star TV’de yayınlandı. İkilinin küçük kardeşi rolünde ise Seda Balkan oynadı.

 

6. İkinci Bahar (1998 – 2001) | 8.7

İkinci Bahar dizisi

İkinci Bahar Konusu

3 yıl yayın hayatını sürdüren ve toplamda 38 bölüm süren İkinci Hayat, Yavuz Turgul tarafından yönetilmişti. Samatya’da bir lokanta sahibi olan Ali Haydar Bey (Şener Şen) ile Hanım (Türkan Şoray) arasında yaşanan aşkı konu alan yapım bir döneme damga vurdu. Ozan Güven ve Nurgül Yeşilçay gibi oyuncuların da bir çok kişi tarafından tanınmasını sağladı.

 

5. Ezel (2009 – 2011) | 8.7

Ezel dizisi

Ezel Konusu

Dizinin ana karakteri olan Ömer’in intikam hikayesini ve yaşadıklarını konu alan dizi Show Tv ekranlarında 2 yıl boyunca yayın hayatını sürdürdü.

Türk sinema ve tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden biri olan Tuncel Kurtiz’i geçte olsa milyonlarca insana tanıtma başarısını gösteren dizi; Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Kıvanç Tatlıtuğ, Sarp Akkaya, Rıza Kocaoğlu, Salih Kalyon gibi bir çok usta oyuncuyu da kadrosunda toplamıştı.

 

4. Behzat Ç. (2010 – 2013) | 8.8

Behzat Ç dizisi

Behzat Ç. Konusu

Bir polisiye dizinin bu kadar başarılı olacağını kimse bilemezdi. Yayınlandığı 3 sezona tam 96 bölüm sığdıran Behzet Ç, alışagelmişin dışında tarzı ile otoriteye karşı olan, cinayet büro amiri Ankaralı Behzat başkomiserin hikayesini anlattı.

Her yıl düzenli olarak dizinin yeniden izleyicisi ile buluşacağına dair haberler çıksa da, Türk dizi tarihinin en farklı yapımlarından biri olan Behzat Ç. biraz erken de olsa ekranlara veda etti.

Dizinin kadrosunda ise Erdal Beşikçioglu, Berkan Şal, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Seda Balkan ve Nejat İşler gibi usta oyuncular yer aldı.

Not : Ve milyonlarca hayranın beklediği oldu. Behzat Ç. sonunda 2019 yılının sıcak bir Temmuz gününde ekranlara geri döndü. #25TemmuzAmirimGeliyorLA #HoşgeldinAmirim

 

3. Süper Baba (1993 – 1997) | 8.8

Süper Baba dizisi

Süper Baba Konusu

Yaşı 30 ve üstü olan biri, izlediği en iyi beş diziyi listelese, Süper Baba o listede kendisine kesinlikle yer bulur. 4 yıl süren ancak hiç bitmesi istenmeyen dizi ATV ekranlarında Cuma akşamları izleyicisi ile buluşmuş, izlenme rekorlarını alt üst etmişti.

90’lı yılların fenomen dizisi, Şevket Altuğ tarafından canlandırılan Fikret (Fiko) karakterinin aile ve mahalle yaşantısında başına gelen olaylara odaklanmıştı. Bir ara Yavuz Turgul’un da yönetmen koltuğuna oturduğu yapım, ardında bir çok hatıra bırakarak ekranlara 1997 yılında yine bir Cuma gecesi veda etti.

 

2. Şahsiyet (2018) | 9.0

Şahsiyet dizisi

Şahsiyet Konusu

Alzheimer teşhisi konulan, emekli bir adli katip memurunun hikayesini konu alan Şahsiyet, 12 bölümlük bir mini dizi olarak Puhu TV platformunda gösterildi. Etkileyici çekimi, detayları, hikayesi ve müzikleri ile benzersiz bir yapım olan Şahsiyet, Türk dizi tarihindeki efsaneler arasındaki yerini çoktan aldı.

I.M.D.B. kullanıcıları tarafından aldığı oylar ile, Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi dizileri listesinde şu an itibarı ile 50. sırada yer alan Şahsiyet, bir seri katilin hikayesini çok alışık olmadığımız bir tarz ile izleyicisine aktardı. Dizinin başrol oyuncuları ise; Haluk Bilginer ve Cansu Dere.

 

1. Leyla ile Mecnun (2011 – 2017) | 9.1

Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun Konusu

Yakın tarihin absürt komedi dalında çekilmiş en iyi dizisi şüphesiz Leyla ile Mecnun. Kireçburnunda yaşayan 3 kafadar arkadaşın hikayesini konu alan fantastik yapım, TRT’de yayınlanmasına rağmen, oldukça cesur eleştiriler yapabilmişti. Ancak yapılan bazı eleştiriler birilerinin hoşuna gitmemiş olacak ki, dizi final bile yapamadan yayın hayatına son vermek zorunda kaldı.

Ali Atay, Cengiz Bozkurt, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan gibi etkileyici bir kadro ile kendisini halen özlettiren yapımı Burak Aksak kaleme almış, Onur Ünlü yönetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gelmiş Geçmiş En Çok Hasılat Yapan 10 Film

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.