Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Seri Katil Filmleri

Seri katil filmlerinin kendine has mistik bir tarafı olduğunu kim inkar edebilir ki? Bolca gizemle karışık gerilim eşliğinde sunulan seri katil filmlerinin en makbul olanları kan ve vahşet içerenleri.

Görsel Pencere genelinde karanlık atmosferin hakim olduğu, gelmiş geçmiş en iyi seri katil filmlerini listeliyor.

 

10. Henry: Portrait of a Serial Killer – Henry : Bir Seri Kalitin Portresi (1986) | 7.0

Film ABD’li seri katil Lee Lucas’ın gerçek yaşam öyküsünden uyarlanma. Film o kadar şiddet dolu bir yapım ki, sansürsüz versiyonunu bulmak neredeyse imkansız. Gişe filmlerinde ender rastlanan kan, şiddet ve vahşet içeren film, bir çok ülkenin sansür kurumlarından onay alamadı.

Konusu : Cezaevinden yeni çıkan Henry, uyuşturucu bağımlısı arkadaşı Otis ile birlikte yaşamaktadır. Henry içindeki öldürme dürtüsünü kontrol edemeyip fahişeleri öldürmeye başlar. Ev arkadaşının karanlık yüzüyle tanışan Otis’de yakalanmamak için Henry’e yardım etmeye başlar.

 

9. Monster – Cani (2003) | 7.3

Film ABD’nin ilk seri katili olan Aileen Wuornos’un gerçek yaşam öyküsünden uyarlanmış. Aileen karakterini kusursuz canlandırmak isteyen Charlize Theron, film için bambaşka bir imaja bürünmüş.

Konusu : Aileen otostop çekerek fahişelik yapan, geçmişi sorunlu uyuşturucu bağımlısı bir kadındır. Aileen’in yaşamı Selby adlı genç bir kadınla tanışması ile değişecektir. Aileen ile Selby arasında eşçinsel bir ilişki başlar. Aileen erkeklerden intikam almak için cinayet işlemeye başlayınca ikilinin tüm hayatı değişecektir.

 

8. The Texas Chain Saw Massacre – Teksas Katliamı (1974) | 7.5

Bir gurup gencin yolda yaşadıkları korkuları anlatan filmlere, günümüzde klişe gözüyle bakılıyor. Teksas Katliamının konusu bu yönde olsa da, korku ve seri katil film türünün klasikleri arasında.

Konusu : Sally, kardeşi Franklin ile birlikte Teksas’a yolculuk yapmak zorunda kalır. Yanlarına 3 arkadaşlarını da alan kardeşler yola koyulurlar. Yolda başlarına gelen korkunç bir olay sonunda, kendilerini yamyam bir ailenin evinde bulurlar.

 

7. American Psycho – Amerikan Sapığı (2000) | 7.6

Müzikleri, katilin mimikleri ve sevişme sahneleri ile unutulmazlar arasında gösterilen film, Bret Easton Ellis’in aynı isimli kitabından uyarlanmış.

Konusu : Zengin bir yatırım uzmanı olan Patrick Bateman, New York’daki dairesinde yalnız yaşamaktadır. Oldukça sosyal bir hayat yaşayan Bateman’ın, insanları öldürmek ve öldürdüğü insanların eşyalarından koleksiyon yapmak gibi psikopat bir tarafı da vardır.

 

6. 10 Rillington Place (1971) | 7.6

Oldukça rahatsız edici görüntüler içeren film, John R. Christie adlı katilin yaşamına odaklanıyor.

Konusu : John Reginald Christie dışarıdan oldukça sevecen görünen, yaşını başını almış bir ev sahibidir. Hayatını filme konu eden kötü huyu ise; Galler 10 Rillington Place’daki evine gelen kiracıları öldürmesidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : İnternetten Para Kazanma Yolları : Dev Rehber (2020) 

 

5. Zodiac (2007) | 7.7

İlk cinayetini 60’lı yıllarda işleyen, kaç kişiyi öldürdüğü bilinmeyen ve hiç yakalanamayan bir seri katilin hayatının anlatılığı filmin yönetmeni David Fincher.

Konusu : 60’lı yıllarda San Francisco’da arkasında iz bırakmadan insanları öldüren bir seri katil ortaya çıkar. Herhangi bir profil tanımına uymayan davranışlar sergileyen katil, cinayet işledikten sonra polisle alay etmek için dedektiflere şifreli mektuplar gönderir.

 

4. Akmareul Boatda – Şeytanı Gördüm (2010) | 7.8

Dedektif ve katil arasındaki kedi fare oyunu sevenlerin kaçırmaması gereken, Güney Kore yapımı, bol vahşet içeren bir film.

Konusu : Kyung-chul; herhangi bir cinsiyet yada yaş sınırına dikkat etmeden insanları öldürmekten zevk alan bir katildir. İşlediği cinayetler artık tüm ülkede korku yaşanmasına neden olmuştur.

 

3. Salinui chueok – Cinayet Günlüğü (2003) | 8.1

Konuyu işleyiş şekli ve kurgusu ile bünyeyi sarsacak kadar ağır bir Güney Kore filmi.

Konusu : 90’lı yıllar. Güney Kore’de askeri rejim iktidarda. Bazı şeylerin karanlık kalması normal sayılabiliyor. Ancak tecavüze uğramış bir kadının öldürülmesi buna dahil değil. Cinayeti araştırması için görevlendiren dedektif Park Doo-Man, ipuçlarını takip ettikçe, kendisini tahmin edemeyeceği olayların içinde bulur.

 

2. The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991) | 8.6

“Seri Katil Filmi” denince akla ilk gelen yapımlarından birisidir Kuzuların Sessizliği.

Konusu : ABD’de kadınlar kaçırılıp öldürülmektedir. Olayı çözmek için çalışan ekipte, genç ve güzel FBI ajanı Clarice Starling de yer almaktadır. Katili yakalamak için uygulanan yöntemler işe yaramayınca, Clarice’dan, yamyam seri katil Dr. Hannibal Lecter’dan yardım alması istenir.

 

1. Se7en – Yedi (1995) | 8.6

David Fincher’ın yönettiği film, kimilerine göre gelmiş geçmiş en iyi polisiye filmi. Birçoğumuza göre de gelmiş geçmiş en iyi seri katil filmi.

Konusu : Genç dedektif Mills ve eşi Tracy, taşradan New York’a yeni taşınmışlardır. Cinayet bürosunda çalışan ve neredeyse emekliliği gelen Somerset ile Mills ortak olurlar.  Tam da o sıralarda şehirde yeni ve gizemli bir katil, İncilin Yedi Ölümcül Günahına atfen insanları öldürmeye başlamıştır. Tüm hayatlarını olayı çözmeye ayıran dedektifler, hiç beklemedikleri bir sonla karşılaşırlar.

 

***** Spoiler Uyarısı *****

Filmde katili canlandıran Kevin Spacey’i senaryoyu okuduktan sonra, film posterinde ve credits de adının geçmemesi şartı ile rolü kabul etmiş.

***** Spoiler Uyarısı *****

 

internet üzerinden para kazanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.