Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Güney Kore Filmleri – Top 10

Güney Kore Sineması, uluslar arası sinema camiasında haklı bir üne sahip. Yirmi birinci yüzyılın başından bu yana, Güney Kore sineması, farklı türlerden “kült” olarak nitelendirilebilecek bir çok sinema eseri yarattı. Bong Joon-ho ve Park Chan-wook gibi yenilikçi Güney Koreli yönetmenlerin bu ündeki katkıları yadsınamaz.

Hollywood sinemasının aynı konu etrafında dönen klişe senaryolarından bıkmışsanız, Güney Kore filmlerine şans vermenizi tavsiye ederiz. Nereden başlayacağınız hakkında fikriniz yoksa, Görsel Pencere sizler için gelmiş geçmiş en iyi Güney Kore filmlerinden 10 tanesini listeliyor.

10 10. Lady Vengeance – İntikam Meleği (2005) | 7.6

10. Lady Vengeance – İntikam Meleği (2005) | 7.6

İntikam Meleği Filminin Orijinal Adı

Chinjeolhan geumjassi

Lady Vengeance – İntikam Meleği Konusu

Film; işlemediği suç yüzünde uzun süre ceza alan bir kadının hikayesine odaklanıyor. Oldukça sıradışı sahnelerin yer verildiği film, Chan-wook Park‘ın intikam üçlemesi filmlerinden sonuncusu.

 

9 9. The Man From Nowhere – Mazisi Olmayan Adam (2010) | 7.8

9. The Man From Nowhere – Mazisi Olmayan Adam (2010) | 7.8

Mazisi Olmayan Adam Filminin Orijinal Adı

Ajeossi

The Man From Nowhere – Mazisi Olmayan Adam Konusu

Basit senaryodan etkileyici bir film izlemek isteyenlerin özellikle aksiyon sinemasına meraklı olanların, kaçırmaması gereken yapımda; mafya tarafından kaçırılan küçük bir kıza yardım eden adamın hikayesi anlatılıyor.

 

8 8. I Saw The Devil – Şeytanı Gördüm (2010) | 7.8

8. I Saw The Devil – Şeytanı Gördüm (2010) | 7.8

Şeytanı Gördüm Filminin Orijinal Adı

Ang-ma-reul bo-at-da

I Saw The Devil – Şeytanı Gördüm Konusu

Seri katil hikayesine odaklanan film, aykırı anlatım tarzı ile öne çıkıyor. Filmde; kurbanları arasında hiç bir bağlantı olmayan bir seri katil, yıllardır cinayetler işlemeye devam eder. Kurbanlarından biri de nişanlı bir kadındır. O öldürüldükten sonra nişanlısı intikam alma hırsı ile katilin peşine düşer. Şeytanı öldürmek için şeytanlaşması gerekecektir.

 

7 7. Mother – Ana (2009) | 7.8

7. Mother – Ana (2009) | 7.8

Ana Filminin Orijinal Adı

Madeo

Mother – Ana Konusu

Yaklaşık 100’e yakın ödül kazanan film aynı zamanda 2009 yılında Güney Kore’nin Akademi Ödül Adayı olarak belirlenmişti. Filmde; zihinsel engelli oğlunun üzerine yıkılan suçu araştıran bir annenin hikayesini izliyoruz.

Adım adım cinayetin ipuçlarını inceleyen kadın, zamanla cinayetin çok farklı bir yönü olduğunu keşfedecektir.

 

6 6. The Chaser – Ölümcül Takip (2008) | 7.9

6. The Chaser – Ölümcül Takip (2008) | 7.9

Ölümcül Takip Filminin Orijinal Adı

Chugyeogja

The Chaser – Ölümcül Takip^Konusu

Aksiyonla gizemin mükemmel harmanlandığı filmde; seri katilin peşindeki eski bir polisin hikayesi anlatılıyor. Oldukça özgün bir senaryoya sahip filmin basit olarak biraz konusundan bahsedelim.

Filmde; eski bir polis olan Joong-ho, emekli olduktan sonra kadın satıcılığı yapmaya başlar. Bir süre sonra elindeki kadınlar bir bir ortadan kaybolmaya başlamıştır. Olayı araştırmaya başlayınca, ortadan kaybolan tüm kadınların ortak bir yanı olduğu keşfeder.

 

5 5. The Brotherhood of War – Kardeşler Savaşı (2004) | 8.1

5. The Brotherhood of War – Kardeşler Savaşı (2004) | 8.1

Kardeşler Savaşı Filminin Orijinal Adı

Taegukgi hwinalrimyeo

The Brotherhood of War – Kardeşler Savaşı Konusu

Kore Savaşının bir ülkeyi nasıl acımasızca ikiye böldüğünü gösteren, savaşın tüm gerçeklerinin tokat gibi yüze çarpan bir film. Je-kyu Kang tarafından yönetilen filmde, Kore Savaşı sırasında iki kardeşin bir birbirleri için savaşa rağmen neler yapabilecekleri anlatılıyor.

 

4 4. Handmaiden – Hizmetçi (2016) | 8.1

4. Handmaiden – Hizmetçi (2016) | 8.1

Hizmetçi Filminin Orijinal Adı

Ah-ga-ssi

Handmaiden – Hizmetçi Konusu

1930’lu yılların uzak doğusunda geçen film, karmaşık ilişkileri konu alıyor. Kendisine miras olarak yüklü bir servet kalan kadını dolandırmak isteyen bir adam ve dolandırıcı tarafından tutulan evin hizmetçisi. Oldukça cesur sahnelere yer verilen film katıldığı festivallerde bir çok ödüle layık görülmüştü.

 

3 3. Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) | 8.1

3. Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) | 8.1

Cinayet Günlüğü Filminin Orijinal Adı

Salinui chueok

Memories of Murder – Cinayet Günlüğü Konusu

Gyeonggi şehrinde enteresan kadın cinayetleri işlenmeye başlar. Ardı ardına yaşanan cinayetler, yerel polis tarafından yeterince araştırılmaz. Sonunda bölgeye cinayet konusunda tecrübeli bir dedektif gönderilir.

 

2 2. Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) | 8.4

2. Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) | 8.4

İhtiyar Delikanlı Filminin Orijinal Adı

Oldeuboi

Oldboy – İhtiyar Delikanlı Konusu

Oldboy; 15 yıl boyunca, sebebini bilmeden, Dünya’dan izole otel odasında mahkum edilen bir adamın hikayesini anlatıyor. Serbest bırakıldıktan sonra intikam arayışına giren adam, geçmişiyle yüzleşmek zorunda bırakılıyor.

 

1 1. Parasite – Parazit (2019) | 8.6

1. Parasite – Parazit (2019) | 8.6

Parazit Filminin Orijinal Adı

Gisaengchung

Parasite – Parazit Konusu

Eğlence, sanat ve sosyoloji harmanlayan eşsiz bir yapım olan Parazit; Güney Kore’deki sınıf çatışmalarını cesurca işliyor. Fakir bir ailenin, yalanlarla zengin ailenin evinde çalışmasını konu alan film, 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazanma başarısını gösterdi.

Ayrıca film, 2020 Oscar ödüllerine de tam anlamıyla damgasını vurdu. Tam 6 dalda ödül kazanan film, Akademi ödülleri tarihinde ilk kez En İyi Film Ödülü alan yabancı film oldu.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

1 Yorum
  1. Uğur dedi

    İçlerinden 3ü hariç diğerlerini izlemedim. İzledikten sonra tekrar yorumumu yapacağım. Özellikle Parazit filmini izlemeyen varsa tavsiye ediyorum. İlk sırada izleyeceğim ise, “Şeytanı Gördüm” filmi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.