Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Güney Kore Filmleri – Top 10

Güney Kore Sineması, uluslararası sinema camiasında haklı bir üne sahip. Yirmibirinci yüzyılın başından bu yana, Güney Kore sineması, farklı türlerden “kült” olarak nitelendirilebilecek bir çok sinema eseri yarattı. Bong Joon-ho ve Park Chan-wook gibi yenilikçi Güney Koreli yönetmenlerin bu ündeki katkıları yadsınamaz.

Hollywood sinemasının aynı konu etrafında dönen klişe senaryolarından bıkmışsanız, Güney Kore filmlerine şans vermenizi tavsiye ederiz. Nereden başlayacağınız hakkında fikriniz yoksa, Görsel Pencere sizler için gelmiş geçmiş en iyi Güney Kore filmlerinden 10 tanesini listeliyor.

10 10. Lady Vengeance – İntikam Meleği (2005) | 7.6

10. Lady Vengeance – İntikam Meleği (2005) | 7.6

Filmin Orijinal Adı : Chinjeolhan geumjassi

Konusu : Film; işlemediği suç yüzünde uzun süre ceza alan bir kadının hikayesine odaklanıyor. Oldukça sıradışı sahnelerin yer verildiği film, Chan-wook Park‘ın intikam üçlemesi filmlerinden sonuncusu.

 

9 9. The Man From Nowhere – Mazisi Olmayan Adam (2010) | 7.8

9. The Man From Nowhere – Mazisi Olmayan Adam (2010) | 7.8

Filmin Orijinal Adı : Ajeossi

Konusu : Basit senaryodan etkileyici bir film izlemek isteyenlerin özellikle aksiyon sinemasına meraklı olanların, kaçırmaması gereken yapımda; mafya tarafından kaçırılan küçük bir kıza yardım eden adamın hikayesi anlatılıyor.

 

8 8. I Saw The Devil – Şeytanı Gördüm (2010) | 7.8

8. I Saw The Devil – Şeytanı Gördüm (2010) | 7.8

Filmin Orijinal Adı : Ang-ma-reul bo-at-da

Konusu : Seri katil hikayesine odaklanan film, aykırı anlatım tarzı ile öne çıkıyor. Filmde; kurbanları arasında hiç bir bağlantı olmayan bir seri katil, yıllardır cinayetler işlemeye devam eder. Kurbanlarından biri de nişanlı bir kadındır. O öldürüldükten sonra nişanlısı intikam alma hırsı ile katilin peşine düşer. Şeytanı öldürmek için şeytanlaşması gerekecektir.

 

7 7. Mother – Ana (2009) | 7.8

7. Mother – Ana (2009) | 7.8

Filmin Orijinal Adı : Madeo

Konusu : Yaklaşık 100’e yakın ödül kazanan film aynı zamanda 2009 yılında Güney Kore’nin Akademi Ödül Adayı olarak belirlenmişti. Filmde; zihinsel engelli oğlunun üzerine yıkılan suçu araştıran bir annenin hikayesini izliyoruz.

Adım adım cinayetin ipuçlarını inceleyen kadın, zamanla cinayetin çok farklı bir yönü olduğunu keşfedecektir.

 

6 6. The Chaser – Ölümcül Takip (2008) | 7.9

6. The Chaser – Ölümcül Takip (2008) | 7.9

Filmin Orijinal Adı : Chugyeogja

Konusu : Aksiyonla gizemin mükemmel harmanlandığı filmde; seri katilin peşindeki eski bir polisin hikayesi anlatılıyor. Oldukça özgün bir senaryoya sahip filmin basit olarak biraz konusundan bahsedelim.

Filmde; eski bir polis olan Joong-ho, emekli olduktan sonra kadın satıcılığı yapmaya başlar. Bir süre sonra elindeki kadınlar bir bir ortadan kaybolmaya başlamıştır. Olayı araştırmaya başlayınca, ortadan kaybolan tüm kadınların ortak bir yanı olduğu keşfeder.

 

5 5. The Brotherhood of War – Kardeşler Savaşı (2004) | 8.1

5. The Brotherhood of War – Kardeşler Savaşı (2004) | 8.1

Filmin Orijinal Adı : Taegukgi hwinalrimyeo

Konusu : Kore Savaşının bir ülkeyi nasıl acımasızca ikiye böldüğünü gösteren, savaşın tüm gerçeklerinin tokat gibi yüze çarpan bir film. Je-kyu Kang tarafından yönetilen filmde, Kore Savaşı sırasında iki kardeşin bir birbirleri için savaşa rağmen neler yapabilecekleri anlatılıyor.

 

4 4. Handmaiden – Hizmetçi (2016) | 8.1

4. Handmaiden – Hizmetçi (2016) | 8.1

Filmin Orijinal Adı : Ah-ga-ssi

Konusu : 1930’lu yılların uzak doğusunda geçen film, karmaşık ilişkileri konu alıyor. Kendisine miras olarak yüklü bir servet kalan kadını dolandırmak isteyen bir adam ve dolandırıcı tarafından tutulan evin hizmetçisi. Oldukça cesur sahnelere yer verilen film katıldığı festivallerde bir çok ödüle layık görülmüştü.

 

3 3. Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) | 8.1

3. Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) | 8.1

Filmin Orijinal Adı : Salinui chueok

Konusu : Gyeonggi şehrinde enteresan kadın cinayetleri işlenmeye başlar. Ardı ardına yaşanan cinayetler, yerel polis tarafından yeterince araştırılmaz. Sonunda bölgeye cinayet konusunda tecrübeli bir dedektif gönderilir.

 

2 2. Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) | 8.4

2. Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) | 8.4

Filmin Orijinal Adı :  Oldeuboi

Konusu : Oldboy; 15 yıl boyunca, sebebini bilmeden, Dünya’dan izole otel odasında mahkum edilen bir adamın hikayesini anlatıyor. Serbest bırakıldıktan sonra intikam arayışına giren adam, geçmişiyle yüzleşmek zorunda bırakılıyor.

 

1 1. Parasite – Parazit (2019) | 8.6

1. Parasite – Parazit (2019) | 8.6

Filmin Orijinal Adı : Gisaengchung

Konusu : Eğlence, sanat ve sosyoloji harmanlayan eşsiz bir yapım olan Parazit; Güney Kore’deki sınıf çatışmalarını cesurca işliyor. Fakir bir ailenin, yalanlarla zengin ailenin evinde çalışmasını konu alan film, 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazanma başarısını gösterdi.

Ayrıca film, 2020 Oscar ödüllerine de tam anlamıyla damgasını vurdu. Tam 6 dalda ödül kazanan film, Akademi ödülleri tarihinde ilk kez En İyi Film Ödülü alan yabancı film oldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.