Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Gelmiş Geçmiş En İyi Dağcılık Filmleri

Dağcılık filmlerinin kendisine has mistik bir havası vardır. Kimsenin daha önce cesaret edemediği zorlukları deneyen kahramanımız, soğuk ve basınçla mücadele ederek hayatta kalmayı çalışır. Tabi bir de her an yaşanması muhtemel düşme tehlikesini de göz ardı etmeyelim.

Görsel Pencere sizler için, şimdiye kadar yapılmış, izlerken adrenalin seviyenizi arttıracak, en iyi dağcılık filmlerini listeliyor.

 

10. Vertical Limit – Dikey Limit (2000) | 5.9

Vertical Limit, Dikey Limit

Vertical Limit – Dikey Limit Filminin Konusu

Bir nesle vertical ile horizontal kelimelerinin Türkçesini öğreten Dikey Limit filmi; K2 zirvesini konu alan hatırı sayılır bir yapım. Film; eski bir dağcı olan Peter Garrett’in K2’de mahsur kalan kardeşini ve diğer dağcıları kurtarma macerasını aktarıyor.

 

9. K2 (1991) | 6.2

K2 1991

K2 Filminin Konusu

Pakistan’daki K2 dağı tırmanılması en zor ve ölümcül zirvelerden biri olarak bilinir. Bir grup arkadaş bu ölümcül zirveye ulaşmak isterler. Ancak yolda bazı huzursuzluklar yaşanacaktır.

 

8. Cliffhanger – Dağcı (1993) | 6.4

Cliffhanger, Dağcı

Cliffhanger – Dağcı Filminin Konusu

Gabe Walker geçmişte yaşadığı pişmanlık travmasından, dağcılığa küsmüş eski bir arama kurtarma görevlisidir. Bir gün eski çalıştığı yeri ziyaret ettiğinde, kendini düşen bir uçağı kurtarma görevinin içinde bulur.

 

7. The Eiger Sanction – Zirvede Ölüm (1975) | 6.5

The Eiger Sanction, Zirvede Ölüm

The Eiger Sanction – Zirvede Ölüm Filminin Konusu

Jonathan Hemlock en yakın arkadaşının intikamını almak isteyen eski bir kiralık katildir. İntikam serüveni Onu İsviçre’nin Alp Dağlarına getirecektir.

 

6. Nanga Parbat (2010) | 6.6

Nanga Parbat

Nanga Parbat Filminin Konusu

Pakistan sınırları içindeki Nanga Parbat tırmanılması en zor dağların başında gelir. 1970 yılında iki kardeş Reinhold ve Günther Messner 8 bin metreyi aşan yüksekliği ile Nanga Parbat’a tırmanmaya başlarlar. Filmin gerçek bir hikayeden uyarlandığını da belirtelim.

 

5. The Mountain – Fedakar Dağcı (1956) | 6.8

The Mountain, Fedakar Dağcı

The Mountain – Fedakar Dağcı Filminin Konusu

Alp dağlarına çarpan bir uçağın enkazına ulaşılması gerekmektedir. Zachary Teller artık emekli olmuş bir dağcıdır. Arama çalışmalarını yapan ekibe katılır ve olaylar gelişir.

 

4. Everest (2015) | 7.1

Everest

Everest Filminin Konusu

Film, 1996 yılında Dünya’nın en yüksek dağına tırmanmak isteyen iki ayrı dağcı grubunun gerçek hikayesine odaklanıyor. Yaşanan şiddetli kar fırtınası ile dağcılar hayatlarının en zor anlarını yaşayacaklardı.

 

3. North Face – Kuzey Yamacı (2008) | 7.4

North Face, Kuzey Yamacı

North Face – Kuzey Yamacı Filminin Konusu

Yıl 1936. İsviçre’nin Eiger Dağına tırmanmak için dağcılar arasında milli bir rekabet vardır. Dağın tepesine ulaşmak için; Nordwand olarak bilinen yetmiş derecelik eğime sahip bir engelin aşılması gerekmektedir.

 

2. 127 Hours  – 127 Saat (2010) | 7.6

127 Hours, 127 Saat

127 Hours  – 127 Saat Filminin Konusu

Yönetmen Danny Boyle‘nin en iyi işlerinden biri olan 127 Saat gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Kendisiyle baş başa kalmak için Utah’da dağ tırmanışı yapan Aron Ralston bir kayaya sıkışmıştır. Kimseden yardım alamayan genç adamın artık ölümü beklemekten başka seçeneği kalmamıştır.

 

1. Touching the Void – Zirveye Dokunmak (2003) | 8.0

Touching the Void, Zirveye Dokunmak

Touching the Void – Zirveye Dokunmak Filminin Konusu

Listemize belgesel türünden bir film dahil etmeyecektik. Ancak bağımsız bir yapım olan Touching the Void’in çok özel bir yeri var. Film izleyicisini gerim gerim gererken, heyecandan soğuk terler döktürüyor.

Filme methiyeler dizdikten sonra kısaca biraz konusuna değinelim. Simon ve Joe Peru’nun ünlü Siula Grande zirvesine ulaşmaya çalışırlar. Ancak trajik bir olay Onları beklemektedir.

 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çernobil Dizisinin Karakterleri Gerçekte Nasıl Görünüyorlardı?

 
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.