Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Felaketten Hemen Önce Çekilmiş 10 Fotoğraf

Görsel Pencere tarih boyunca yaşanan bazı trajik olaylardan hemen önce çekilmiş, unutulmaz fotoğrafları listeliyor.

 

1. Mount St. Helens Yanardağı Patlama Anı

Washington’daki Mount St. Helens yanardağı 1980 yılında patlıyor. Patlama anı fotoğrafçı Robert Landsberg tarafından çekiliyor. Ancak maalesef kendisi patlamadan kaçamadığı için hayatını kaybediyor.

 

2. Challenger Kafilesi

1986 yılında uzaya fırlatılan Challenger Uzay Mekiği havalandıktan 73 saniye feci şekilde patlamıştı. Challenger’da görevli yedi astronot, birkaç dakika sonra öleceklerinden habersiz mekiğe doğru yürüyorlar.

 

3. Ebola Salgını

1976 yılında Dünya Ebola Virüsü adlı salgın bir hastalıkla tanışıyor. Fotoğraftaki hemşire Mayinga N’Seka ve yataktaki hasta bir kaç gün sonra hayatlarını kaybedecekti.

 

4. Omagh Katliamı

Yıl 1998.

IRA’nın Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’a yaptığı bombalı saldırı sonucu 29 kişi hayatını kaybediyor.

Fotoğraf çekildikten birkaç saniye sonra, sağ altta görünen kırmızı araba patlayacak. Baba ve kızı olaydan sağ kurtulurken fotoğrafı çeken anne yaşamını yitirdi.

 

5. Kaçak Yolcu

14 yaşındaki Keith Sapsford adlı bir çocuk, Sidney’den Tokyo’ya hareket eden yolcu uçağına kaçak yollardan girerek, uçağın teker üstünde bir bölmeye saklanır. Uçak havalandıktan sonra saklandığı boşluktan düşerek feci şekilde can verir.

Amatör fotoğrafçı John Gilpin yeni satın aldığı zoom lensi denemek için uçağın fotoğrafını çeker ve Keith Sapsford’un düşüş anını şans eseri kaydeder.

 

6. Columbine Lisesi Katliamı

20 Nisan 1999’da ABD’nin Kolorado eyaletindeki Columbine Lisesinin iki öğrencisi, okulda katliam gerçekleştirerek 19 kişiyi öldürdüler.

Güvenlik kamerasından alınan fotoğraf karesinde yer alan William “Dave” Sanders, saldırganlarını üzerine atlayarak onlarca kişinin hayatını kurtarmış ancak kendisi kurşunların hedefi olmuştu.

 

7. Uruguay Hava Kuvvetleri Uçuş 571

Yaklaşık 30 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan uçuşun son fotoğrafı. Kazadan kurtulanlar 75 gün boyunca kurtarılmayı beklemiş, açlıktan ölmemek için ölen yolcuların etlerini yemiş.

Bu etkileyici hikaye Alive filmine konu olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Karda Hayatta Kalma Konusunu İşleyen En İyi 10 Film

 

8. MH17 Uçak Kazası

17 Temmuz 2014 tarihinde Malezya Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Ukrayna’dan havalandıktan kısa bir süre sonra Rusya tarafından vurularak düşürüldü. Olayda kurtulan olmadı.

 

9. TransAsia 235 Sefer Sayılı Uçuş

4 Şubat 2015 tarihinde TransAsia Havayollarına ait bir jet havalandıktan kısa bir süre sonra, pilotaj hatasından ötürü düşerek yere çakılıyor. Kazada 43 kişi yaşamını yitiriyor.

 

10. Bataclan Katliamı

13 Kasım 2015 tarihinde Paris’te düzenlenen terörist saldırıda 100’ün üzerinden kişi hayatını kaybetmişti.

Fotoğraf karesi saldırı başlamadan hemen önce çekilmiş. Fotoğraf karesindeki adam hayatını kaybederken, kadın aldığı yaralara rağmen hayatta kalmayı başarmış.

 

ilginizi-cekebilir-tarih-01

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.