Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

İster sosyal medya üzerinden ürünlerini pazarlamak isteyen bir girişimci olun ister bir reklam veren, hangi sosyal medya ağının ne kadar kullanıcıya sahip olduğunu bilmeniz yararlı olacaktır. Markanızın sosyal medyada itibarını üst düzeye çıkarmanıza ve daha çok potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dünya genelinde, farklı kullanım alışkanlıklarına ve üye profillerine sahip yüzlerce sosyal medya ağı var. İşletme sahibi yada pazarlama sorumlusu olmasanız bile hangi sosyal medya ağının ne kadar üyeye sahip olduğunu bilmenizin zararı olmaz.

Listemizi oluştururken 2019 yılının en güncel verilerine göz gezdirdik. Tek bir siteden değil bir kaç farklı kaynaktan ortalama rakamlar aldığımızı da belirtelim.

Sözü daha da fazla uzatıp sizi sıkmadan listemize geçelim.

 

20. Discord | 250 Milyon

Oyuncular arasında oldukça popüler olan anlık bir sesli iletişim uygulaması. Çevrimiçi takım oyunu oynayan oyuncuların vazgeçilmezi konumunda.

 

19. Pinterest | 252 Milyon

İlgi alanınıza göre yeni şeyler keşfetmenize olanak sağlayan, son derece modern ve özgün bir tasarıma sahip bir sosyal ağ. Ülkemizde de son bir kaç yıldır özellikle kadınlar ilgiyle kullanmakta.

 

18. Viber | 263 Milyon

Kullanıcılarına İnternet bağlantısı üzerinden sesli ve görüntülü haberleşme imkanı sunuyor.

 

17. Snapchat | 288 Milyon

Kullanıcılarının birbirlerine resim ve video (snaps) göndermelerine imkan veren, Storie kavramının mucidi bir sosyal ağ uygulaması.

 

16. Skype | 301 Milyon

Microsoft tarafından satın alındıktan sonra atılıma geçen Skype, hesabı bulunan kullanıcıların birbirleri ile mesaj, ses ve video ile haberleşmelerine olanak tanımakta. ABD’de oldukça yayın olarak kullanılıyor.

 

15. Baidu Tieba | 303 Milyon

Çin’in en büyük arama motoru Baidu tarafından oluşturulan sosyal ağ; forum sitesi mantığında çalışmakta. Nedendir bilinmez ancak ülkemizde yasaklı siteler arasında.

 

14. LinkedIn | 307 Milyon

İş uzmanları tarafından yoğun bir şekilde kullanılan bir sosyal ağ uygulaması olan Linkedin, kullanıcılarının Facebook benzeri bir arayüz üzerinden birbirleri ile haberleşmesini sağlar. İş arama, profesyonel deneyim paylaşma gibi kendine has güncellemeler paylaşılabilir.

 

13. Douban | 322 Milyon

Üye profili Çin ve Asya ülkelerinde yaşayan kullanıcılardan oluşan, Douban 2005 yılında kurulmuş bir sosyal ağ uygulaması. Douban’ın farklı tarafı ise, ortak kültür zevkleri aynı platform üzerinden bir araya getirmesi.

 

12. Twitter | 335 Milyon

Gerçek zamanlı bilgiye en hızlı erişim imkanı veren mikro blog tarzı sosyal ağ uygulaması, ülkemizde de en çok kullanılan sosyal ağ uygulamalarının başında yer alıyor.

 

11. Reddit | 337 Milyon

Kendine has kullanım özelliklerine sahip Reddit, Avrupa ve Amerika kıtasında yoğunlukla kullanılan bir sosyal medya uygulaması.

 

10. Sina Weibo | 465 Milyon

Twitter Çin’in yasaklı siteleri arasında olduğu için yoğun olarak şekilde kullanılan, üyelerinin 140 karakterlik mikro bloglar oluşturmasına izin veren bir sosyal ağ sitesidir.

 

9. Tik Tok | 505 Milyon

Kullanıcıların 60 saniyeye kadar müzik klipleri oluşturmasını sağlayan, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş bir sosyal ağ uygulamasıdır.

 

8. Qzone | 635 Milyon

Üyelerinin resim ve video yükleyebilmesine imkan veren, kendi sosyal alanlarını oluşturarak diğer kullanıcılar ile etkileşim kurabilmelerini sağlayan Çin merkezli bir sosyal ağ uygulaması.

 

7. Tumblr | 651 Milyon

Kullanıcılarının kendi bloglarını oluşturmasına izin veren sosyal ağ uygulaması Tumblr, geçtiğimiz 2018 yılında aldığı bir karar ile yetişkin içeriklere sınırlama getireceğini duyurmuştu. Kimileri alınan bu kararın olumsuz olacağını öngörse de, Tumblr halen en çok aktif kullanıcının yer aldığı sosyal medya ağlarından biri olmaya devam ediyor.

 

6. Instagram | 1 Milyar 40 Milyon

Üyelerinin video, resim yüklemelerine ve canlı yayın yapmalarına olanak sağlayan, alanında en çok kullanılan sosyal medya uygulaması. Instagram’a daha uzun video yüklemek isteyen kullanıcılar IGTV özelliğinden yararlanabiliyor.

 

5. WeChat | 1 Milyar 65 Milyon

Çin’de 2011 yılında kullanıma sunulan mobil haberleşme uygulaması WeChat, Asya ülkelerinde oldukça yaygın kullanılmakta.

 

4. Messenger | 1 Milyar 340 Milyon

Facebook tarafından geliştirilen uygulama, sanıldığının aksine Facebook’tan bağımsız olarak da çalışabilmektedir. Yani Messenger kullanmak için Facebook üyeliğinizin olması şart değil. Messenger üzerinden kişiler ile metin yoluyla veya sesli ve görüntülü olarak iletişim kurabilirsiniz.

 

3. WhatsApp | 1 Milyar 630 Milyon

180’den fazla ülke ile Dünya üzerinde en yaygın kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, üyelerinin ücretsiz olarak birbirleri ile yazı, ses ve görüntü yoluyla iletişim kurabilmelerini sağlıyor.

 

2. Youtube | 1 Milyar 940 Milyon

Teknoloji devi Google‘ın sahibi olduğu Youtube, aynı zamanda Dünya’nın en büyük çevrim içi video izleme platformu konumunda.

 

1. Facebook | 2 Milyar 330 Milyon

Geldik Dünya’nın en çok üyesine sahip sosyal medya ağına. Facebook Dünya genelinde aktif 2 Milyarı aşkın kullanıcı sayısı ile Dünya’nın açık ara en çok kullanılan sosyal medya ağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.