Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

En Çok Gol Atan 10 Futbolcu

Futbol Dünya’nın en çok izlenen sporu. Futbolu güzelleştiren ise şüphesiz gol. Attıkları gollerle futbol tarihinin unutulmazları arasına giren, gelmiş geçmiş en golcü 10 futbolcuyu listeliyoruz. En golcü 10 futbolcu arasında, en çok Brezilyalı futbolcular yer alıyor.

Listenin bir numarasında ise hemen hemen herkesin tahmin ettiği futbolcu değil, pek azımızın bildiği bir isim var. Listemizi oluştururken The Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) vakfının gerçek ve güncel verilerinden yararlandık.

10 Tulio Maravilha | 575 Gol

Tulio Maravilha | 575 Gol

Listenin ilk ismi Brezilya’nın harika çocuğu Tulio. Ülkesinde hemen hemen tüm futbolseverler tarafından bilinen ancak Dünya genelince fazla bir üne sahip olmayan bir oyuncu. Özellikle Brezilya kulüplerinden Botafogo’nun efsanevi isimlerinden biridir.

Amatör futbol hayatında bir maçta 14 gol attığı söylenmektedir. Ancak 17 yıl süren profesyonel futbol hayatı boyunca 575 gol atmıştır.

9 Uwe Seeler | 575 Gol

Uwe Seeler | 575 Gol

Uwe Seeler ismi çoğu futbol sever tarafından bilinmez. Bunun başlıca nedeni ise tüm kariyeri boyunca sadece Hamburg forması giymesi. Kariyeri boyunca 4 Dünya kupasında Batı Almanya forması giyen Uwe Seeler, 4 Dünya kupasında gol atmış ilk futbolcu olma başarısını gösterdi.

Uwe Seeler’in futbol severler tarafından çok fazla bilinmemesinin diğer bir nedeni ise, şaşalı bir başarısının bulunmaması olabilir.

 

8 Ferenc Deak | 576 Gol

Ferenc Deak | 576 Gol

Macaristan doğumlu efsanevi 2 futbolcudan biri olan Ferenc Deak, bazı otoriterlere göre iki binden fazla gol atmış. 18 sezon süren kariyeri boyunca bir çok lakap ile anılan futbolcu, Macaristan’da futbolun gelmişmesinde büyük rol oynamış.

 

7 Gerd Muller | 735 Gol

Gerd Muller | 735 Gol

Oynadığı Maç : 793
Maç Başına Gol : 0.93

Almaya’da sözlüklerde “Golcü” sözcüğünün karşısında  Gerd Muller yazdığı söylenir. Müller Almanya’nın yetiştirdiği gelmiş geçmiş en golcü isim olmasının yanında, tam 15 sezon Bayern Munich formasını terletmiş.

Almanya dışında herhangi bir takımda forma giymemiş olsa da, ülkesinin kazandığı Dünya Kupasına çok büyük katkıda bulunmuştur.

 

6 Ferenc Puskas | 729 Gol

Ferenc Puskas | 729 Gol

Oynadığı Maç : 754
Maç Başına Gol : 0.99

Puskas Real Madrid forması giymiş, efsanevi futbolculardan. Tam 9 sezon boyunca Real formasını terleten Puskas takımının 1960 yılında Avrupa’nın en büyüğü olmasında büyük rol oynamıştır.

Bir efsaneye göre futbol kariyeri boyunca, sağ ayağına hiç top değmediği de söylenir.

 

5 Pelé | 767 Gol

Pelé | 767 Gol

Oynadığı Maç : 831
Maç Başına Gol : 0.92

Dünya’nın gelmiş geçmiş en çok tanınan futbolcusu Pele’yi, çoğu kişi gelmiş geçmiş en golcü isim olarak bilse de, Pele listenin üçüncü sırasında. Hakkında onlarca film çekilmiş, geçmişte olduğu gibi günümüzde de çoğu futbolcu için rol modeli bir isim Pele.

Pele futbol hayatının neredeyse tümünde Santos takımının formasını giydi. Sadece 2 yıl Birleşik Devletler’de futbol oynadı. Ancak onu asıl “Futbol Dünyasının Kralı” yapan ise Dünya kupalarında göstermiş olduğu üstün başarılar oldu. Toplamda ülkesi adına üç Dünya kupasında ter döken Pele, bu kupaların ikisinin kazanılmasında büyük rol oynadı.

 

4 Romário | 772 Gol

Romário | 772 Gol

Oynadığı Maç : 994
Maç Başına Gol : 0.78

Tam bir nitelikli santrafor özelliğindeki Romario, gol vuruşlarındaki üstün bitiriciliği ile futbol severler tarafından saygı ile hatırlanan bir isim.

Futbol kariyerinin büyük bir bölümünde Amerika kıtasında top koşturdu. PSV, Barcelona ve Valencia gibi Avrupa takımlarında toplamda 8 sezon oynadı. Herkesin emekli olduğu düşündüğü sırada, çok radikal bir karar alarak Avustralya liginde 1 sezon oynadı. Bu kararı almasındaki en büyük etken ise, gelmiş geçmiş en golcü Brezilyalı isim olmak ve doğal olarak Pele’yi geçmekti.

Ve başardı da.

 

3 Lionel Messi | 793 Gol

Lionel Messi | 793 Gol

Oynadığı Maç : 1,003
Maç Başına Gol : 0.78

Listede yer alan tek Arjantinli olan Messi’nin ilginç bir hikayesi var. Futbol kariyerine ilk başladığı yıllarda büyüme hormonunda sorun olduğu için futbol hayatı tehlikeye girmiş. Kulübü River Plate tedavisi için 900 dolarlık ücreti ödeyemeyince hem kariyerine hem de tedavisine devam etmek için Barselona tarafından transfer edilmiş.

Sorası hepimizin bildiği fantastik bir serüven.

Messi 4 sezonu alt yapıda olmak üzere yaklaşık olarak 18 yıldır Barselona’nın lisanslı futbolcusu ve çoktan efsaneler arasında girmiş durumda. Şu sıralar kariyerine PSG forması giyerek devam ediyor.

 

2 Josef Bican | 805 Gol

Josef Bican | 805 Gol

Oynadığı Maç : 530
Maç Başına Gol : 1.52

Futbol dünyasının en golcü oyuncularından biri olan Josef Bican’ın adını çok az kişi biliyor. Josef Bican’ın bu kadar az bilinmesinin en büyük nedeni, ülkesinin lig takımlarından başka takımda oynamaması olarak düşünebilir. Efsane ismin 805 gol attığı tarihe not düşülmüş olsa da, uzun süre Bican ile aynı formayı terleten takım arkadaşları Bican’nın beş binden fazla gol attığını belirtmişler.

Çek asıllı Avusturyalı Bican, 1934 yılında Avusturya’nın Dünya kupasında yarı finale kadar gelmesinde çok büyük bir rol oynamış, 42 yaşına kadar profesyonel futbol yaşantısına devam eden efsane isim 88 yaşındayken 2001 yılında vefat etmişti.

 

1 Cristiano Ronaldo | 819 Gol

Cristiano Ronaldo | 819 Gol

Oynadığı Maç : 1,145
Maç Başına Gol : 0.72

Listede aktif futbol hayatına devam eden iki futbolcudan biri olan Ronaldo, kariyerine Sporting Lizbon forması ile başladıktan sonra, Alex Ferguson’ın dikkatini çekerek İngiltere’ye transfer edildi. En büyük sıçramasını Manchester United forması ile yaptı. 9 sezon Real Madrid forması giydikten sonra Juventus’a transfer oldu. Ardından Manu’ye transfer olan oyuncu, şu sıralar Suudi Arabistan liginde mücadele eden Al Nassr FC kulübüyle anlaştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Genç İnsanlar 100 Yıl Önce Nasıl Görünüyorlardı?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

1 Yorum
  1. gina dedi

    yok artık lebron james

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.