Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın Farklı Yerlerinde Yapılan En Renkli Festivaller

Festivaller hayatın rutinlerinden kurtulmak için, en ideal eğlence yollarından biri. Domates savaşı yapmayı yada çamur içinde koşmayı başka nerede yapabilirsiniz ki?

Dünya’nın farklı coğrafyalarında yapılan, en etkileyici bazı festivallerin hangileri olduğuna daha yakından bakalım.

 

1. Holi Festivali | Hindistan

Hindistan’da baharın gelişini kutlamak için yapılan çok renkli bir festival. Festivalde kullanılan her rengin kendine has bir anlamı var. Kırmızı saflığı, yeşil canlılığı, mavi sakinliği, sarı ise dinginliği temsil ediyor.

Holi Festivali

 

2. Boryeong Çamur Festivali | Güney Kore

Bir kozmetik firması tarafından ilk olarak 1998 yılına organize edilen festival o kadar rağbet görmüş ki, milyonlarca insan festivale katılmak için Dünya’nın farklı ülkelerinden Güney Kore’ye akın eder olmuş.

Boryeong Çamur Festivali

 

3. Domates Festivali | İspanya

Domates Festivali ya da orijinal adı ile La Tomatina Festivali, her yıl geleneksel olarak Valencia şehrinin Bunol kasabasında yapılan tam anlamı ile çılgın bir festival. Festival sırasında 120 tondan fazla domates kullanılıyor.

Domates Festivali

 

4. Chinchilla Karpuz Festivali | Avustralya

Avustralya’nın en çok kavun ve karpuz üretiminin yapıldığı Chinchilla kasabasında yapılan festivalde, katılımcılar ücretli olarak festivale kayıt yaptırabiliyor. Karpuzlar ile serili bir bir alanda sörf yapabilir veya diğer katılımcılara kavun atarak ayakta kalmaya çalışabilirsiniz.

Chinchilla Karpuz Festivali

 

5. Cascamorras Festivali | İspanya

İspanya’nın Cascamorras şehrinde 500 yıldan eski bir geçmişe sahip geleneksel bir festival. Katılımcılar kara yağa kaplanarak, birbirleri üzerine un ve yumurta fırlatmaya çalışıyorlar.

Cascamorras Festivali

 

6. Cooper’s Hill Peynir Kovalama Festivali | İngiltere

Cooper’s Hill kasabası İngiltere’nin en ünlü peynirlerinden biri olan teker peynirini üretiyor. Oldukça değerli ve lezzetli olan peynirin üretimini kutlamak için geleneksel olarak yapılan bir festival. Katılımcılar bir tepeden aşağı yuvarlanan peynirin peşinden koşup, onu yakalamaya çalışıyorlar. Peyniri yakalamayı başaran kişi, ona sahip oluyor.

Bu uğurda çoğu katılımcı ciddi bir biçimde yaralanabiliyor.

Peynir Kovalama Festivali

 

7. Portakal Savaşı | İtalya

İtalya’nın kuzeyinde Ivrea kentinde yetişen portakal hasadını kutlamak için her yıl geleneksel olarak yapılan oldukça renkli bir festivaldir. Festival süresince 250 tondan fazla portakal, katılımcıların bir birlerine atmaları için kullanılıyor.

Portakal Savaşı

 

8. Haro Şarap Festivali | İspanya

Kuzey İspanya’nın La Rioja bölgesindeki Haro kasabasında sınırları zorlayan bir festival ile devam ediyoruz. Festival her yıl 29 ve 30 Haziran tarihlerinde yapılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi katılımcılar birbirleri üzerine şarap dökmeye çalışıyorlar. Ücret ödeyerek katılabilinen festivalde, her yıl yaklaşık olarak 500 litrelik şarap kullanılıyor.

Haro Şarap Festivali

 

9. Els Enfarinats Festivali | İspanya

İspanya’nın Alicante kentindeki Ibi kasabasında Ağustos ayının 28’inde yapılan renkli bir festival ile listemize devam ediyoruz. Festival boyunca iki grup birbirlerine un, yumurta atarak kazanmaya çalışırlar.

Els Enfarinats Festivali

 

10. Uluslararası Yastık Savaşları | ABD

İlk olarak 6 Nisan’da ABD’de bağımsız olarak organize edilen, daha sonra sosyal medya ile Dünya’nın farklı ülkelerinde de kutlanmaya başlanan eğlenceli bir festivaldir.

Uluslararası Yastık Savaşları

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Suriye’deki Savaşın Yıkıcı Etkilerini Gösteren Kareler

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.