Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Yüksek Rakımına Sahip Şehirleri

Yüksek rakıma sahip yerlerde yaşamak, fiziksel zorlukları da beraberinde getirir. Havada solunan oksijen miktarı yetersiz olduğundan, daha hızlı yorulursunuz.

Garip bir şekilde, yüksek rakıma sahip yerlerde yaşayan insanların solunum sistemlerinin değişiklik gösterdiği gözlemlenmiş. Yüksek rakımlarda yaşayan insanlar normalden daha büyük akciğere sahip oluyorlar. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinde de ilginç bir biçimde artış gözlemleniyor.

Yapılan araştırmalara göre, Dünya nüfusunun 140 milyonundan fazlası 2.500 metreden daha yüksek yerlerde yaşamakta.

Dünya’nın en yüksek rakımına sahip 10 şehrinin hangileri olduğuna gelin yakından bakalım.

 

1. La Rinconada, Peru | 5.130 Metre

Dünya'nın En Yüksek Rakımına Sahip Şehirleri

Peru’da bulunan La Rinconada, Dünya’nın en yüksek rakıma sahip şehri olarak kabul ediliyor. Peru’nun Ananea Bölgesindeki şehirde altın madenleri bulunuyor. Şehirde günümüzde 50 binden fazla insan yaşamakta. La Rinconada’da yaşayan yılın her günü geceleri dondurucu soğukla mücadele etmek zorunda.

 

2. Everest Ana Kampı, Tibet | 5.100 Metre

Everest Ana Kampı, Tibet

Everest Dağına tırmanmak isteyen dağcıların son konakladığı yer. Dağcılar bu kamp sayesinde, tırmanmadan önce oksijen takviyesi yapabiliyorlar. Yılda ortalama olarak 40 bin kişinin konakladığı kampın nüfusu ise yaklaşık 2.000.

 

3. Tuiwa, Tibet | 5.070 Metre

Tuiwa, Tibet

Dünya’nın çatısı olarak adlandırılan küçük bir köy. Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı Tibet köyünde deniz seviyesinin yarısından daha az oksijen ölçülmüş.

 

4. Rongbuk Manastırı, Tibet | 4.980 Metre

Rongbuk Manastırı, Tibet

Everest Dağının kuzey yamacında Dzakar Chu ovasında yer alan manastırın ne zamandır orada bulunduğunu kimse net olarak bilmiyor. Manastır ilk olarak 1902 yılında İngiliz kaşif John Noel tarafından keşfedilmiş.
Daha Fazla Bilgi: Wikipedia

 

5. Wenquan, Çin | 4.870 Metre

Wenquan, Çin

Tanggula şehrine bağlı olan küçük bir kasaba. Kasaba eyaletin demir yolunun son durağıdır. Çin demir yolunda seyahat eden gezginlerin uğrak yerlerinden biri olma özelliği de taşıyor.

 

6. Lungring, Tibet | 4.735 Metre

Lungring, Tibet

Lhasa Şehri’nin bir ilçesi olan şehirde yaklaşık olarak 40 bin kişi yaşamakta. Nüfusun hemen hemen hepsi küçük baş hayvancılıkla uğraşıyor.

 

7. Yanshiping, Çin | 4.720 Metre

Yanshiping, Çin

Çin’in Qinghai eyaletinin güneybatısında bulunan küçük bir kasaba. Nüfusun büyük bir kısmı hayvancılıkla geçimini sağlıyor.

 

8. Amdo, Tibet | 4.710 Metre

Amdo, Tibet

Nagqu eyaletinde bulunan küçük bir şehir. Havasının şaşırtıcı bir biçimde temiz olması ile ünlü bir yer.

 

9. Komic, Hindistan | 4.570 Metre

Komic, Hindistan

Derin bir vadi içinde yer alan şehirde, bir kale ve büyük bir manastır yer alıyor.

 

10. Karzok, Keşmir | 4.570 Metre

Karzok, Keşmir

Tso Moriri gölünün kıyısında bulunan şehirde yaklaşık olarak 1.300 kişi yaşamakta. Drukpa Budist Korzok Manastırı’da bu şehirde yer almakta.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünya’nın En Soğuk Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.