Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Yaygın 10 Dini

Bir çok insan için din, günlük yaşamı ve hayatı direkt olarak etkileyen önemli bir olgu. Dünya’nın farklı coğrafyalarında binlerce çeşitli inançlar var. Ancak temelde dinler İbrahimî dinler (İslam, Hristiyanlık, Musevilik, Bahai vb.) ve Hindu dinleri (Hinduizm, Budizm, Sihizm, Jainizm, vb.) olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor.

Dünya’da en çok inanılan on dinin hangileri olduğunu birlikte inceleyelim.

 

Bilgi
İçeriği video olarak izleme isterseniz, sayfanın en altına geçebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

 

10 Cainizm

Cainizm

İnanan Sayısı : 5 Milyon

Tanrı inancının olmadığı ender dinlerden biri olan Cainizm inancında, evrenin sonsuz olduğuna, evrende yaşayan hiçbir canlıya zarar verilmemesi gerektiğine inanılır. Cainizm inancına sahip kişiler o kadar farklı bir hayat sürerler ki, nefes alırken bir canlıyı öldürmekten korktukları için maske ile dolaşırlar. Hatta Cainizm inancına sahip biri tarım yapamaz, toprağı kazamaz. Çünkü topraktaki canlılar öldürmekten korkar.

9 Konfüçyüsçülük

Konfüçyüsçülük

İnanan Sayısı : 7 Milyon

K’ong çeu öğretileri ile milattan önce beşinci yüzyılda temelleri atılan Konfüçyüsçülük inancı Çin’de en yaygın inanılan dinler arasındadır. Aynı zamanda yüzyıllar süren Çin İmparatorluğunun resmi diniydi. Yakın bir geçmişe kadar Çin’de tüm okullarda zorunlu olarak Konfüçyüsçülük eğitimi veriliyordu.

 

8 Taoizm

Taoizm

İnanan Sayısı : 12 Milyon

2 bin yıl önce Çin’de doğan Taoizm inancının temelinde metafizik vardır. Taoizm felsefesine göre; varlıktan önce yokluk, yokluktan önce Tao vardır. Taoizm inancı varlık nedeni olarak doğayı alır. Her şeyin sebebi de çaresi de doğadadır. İnsanın ancak doğaya dönerse içsel huzuru bulacağı varsayılır.

 

7 Musevilik

Musevilik

İnanan Sayısı : 14 Milyon

Başlangıcı milattan önce sekizinci yüzyıla dayanan Musevilik, yaygın olarak İsrail’de inanılan bir din.

 

6 Sihizm

Sihizm

İnanan Sayısı : 25 Milyon

500 yıl önce Hindistan’da çıkmış bir din olan Sihizm tek Tanrılı bir inanç. Ana öğretisinde; tüm insanların kardeş olduğu, iyi ve saf bir ahlaka sahip olunmaya çalışıldığı, yaşayan hiç bir canlıya zarar verilmemesi gerektiği vardır.

 

5 Şintoizm

Şintoizm

İnanan Sayısı : 104 Milyon

Başlangıcı sekizinci yüzyıla dayanan Şintoizm inancı, Japonya’dan çıkan ve yine Japonya’da yaygın olarak inanılan bir din. Çok tanrılı bir din olan Şintoizm’in felsefesi, insanın içindeki saflıktan oluşur. Sadece Japonya’da yaklaşık olarak 80 bin adet Şintoizm mabedi vardır.

 

4 Budizm

Budizm

İnanan Sayısı : 500 Milyon

Budizm tarihi yaklaşık olarak 2.500 yıl öncesine dayanıyor. Buda olarak bilinen Gautama Buddha öğretilene dayanmaktadır. Budizm’in iki farklı ana öğretisi bulunmakta. Bunlardan Vajrayana Budizm Tibet, Nepal ve Hindistan’da yaygınken, Zen Budizmi Japonya ve Çin’de oldukça yaygındır. Budizm’in ana öğretisi; şiddet içermeyen sevgi ve ahlaka dayalı bir yaşam biçimidir. Meditasyon ve Karma kavramları Budizm inancından gelmektedir.

 

3 Hinduizm

Hinduizm

İnanan Sayısı : 1.1 Milyar

Hinduizm inancına daha çok Hindistan, Nepal, Endonezya gibi Güney Asya ülkelerinde yaygın olarak inanılıyor. Sadece Hindistan nüfusunun yaklaşık olarak yüzde sekseni kendisini Hindu olarak tanımlamakta. Hinduizm inancının ne zaman başladığına dair net bir bilgi olmasa da, inancın yaklaşık olarak dört bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir.

 

2 İslamiyet

İslamiyet

İnanan Sayısı : 1.8 Milyar

Hz. Muhammed tarafından yedinci yüzyılda Mekke’de yayılan din, günümüz Dünyasının en çok kişi tarafından inanılan ikinci dini.

 

1 Hristiyanlık

Hristiyanlık

İnanan Sayısı : 2.3 Milyar

Hristiyanlık inancı Hz. İsa’nın öğretileri ile başlamış, 2 bin yıl öncesine dayanan bir din. Yahudilikten evrimleşen bir din olarak kabul edilen Hristiyanlık inancı, özellikle misyonerler tarafından yakın geçmişte yapılan çalışmalar sonucunda Dünya’nın hemen hemen tüm coğrafyalarına yayıldı. Günümüz Dünyasının en yaygın dini Hristiyanlıktır.

 

 

İçeriğin Videosu

Dünyanın En Yaygın Dinleri

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dünya’nın En Kalabalık 10 Şehri

 

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.