Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünya’nın En Tehlikeli Şehirleri

Bazı insanlar yeni yerler görmek, farklı kültürleri keşfetmek için Dünya’nın farklı coğrafyalarındaki şehirlere seyahat ederler. Genellikle turistik şehirler misafirperver olsa da, bazı şehirlerde başınıza her an bir olay gelebilir, kaçırılabilir veya en kötüsü öldürülebilirsiniz.

Listemizde de sizlere Dünya’nın en tehlikeli şehirlerini göstereceğiz. Bu şehirlerin hiçbirinde bir savaş yaşanmıyor ve hepsinin nüfusu 300 Binden fazla.

Listenin oluşturulmasındaki belirleyici unsur ise; resmi rakamlara göre her 100 Bin kişiden kaç kişinin cinayet kurbanı olduğu.

UYARI : Bazı görüntüler rahatsız edici derecede vahşet içeriyor olabilir.

 

1. Los Cabos, Meksika | 111.33

Los Cabos, Meksika

Yakın geçmişte Meksika‘nın en çok turist çeken şehirlerinden olan Los Cabos, artık uyuşturucu kartelleri tarafından kırmızıya boyanmış bir yer.

Kartellerin sokak ortasında insan öldürdükleri, infaz edilen bazı kişileri ibret olması için köprülere astıkları, işlenen cinayetlerin araştırılma gereğinin bile duyulmadığı şehir yeryüzünün en tehlikeli şehri olma unvanını fazlası ile hak ediyor.

 

2. Caracas, Venezuela | 111.19

Caracas, Venezuela

Avila dağlarının eteğinde ülkenin en güzel şehirlerinden olan Caracas, son yıllarda Venezuela‘da yaşanan ekonomik yıkımın şiddetinin en güçlü hissedildiği metropol.

Şehri ziyaret eden turistlere; cep telefonu ve kameralarını saklamaları, değerli eşyalarını ve paralarını boyunlarına asmaları ve gece otomobille de olsa dışarı asla çıkmamaları tavsiye edilir.

 

3. Acapulco, Meksika | 106.63

Acapulco, Meksika

Meksika’nın Pasifik sahilinde yer alan Acapulco’yu bir çok yabancı turist hiç bir sorun yaşamaksızın şehirde unutulmaz bir tatil yaşayabiliyordu. Ancak zaman içinde şehir güvenilir bir tatil yeri olmaktan çıkıp, Dünya’nın en tehlikeli şehirleri listesinde üçüncü sıraya kadar geldi. Hatta geçtiğimiz yıllarda, şehirde yaşanan suçları yazan bir Blog sahibi evinde ölü bulunmuştu.

Yabancı bir turistin gece tek başına dışarı çıkması intiharla eşdeğer olarak görülmekte.

 

4. Natal, Brezilya | 102.56

Natal, Brezilya

Brezilya‘nın Atlantik kıyısındaki ünlü şehri Natal, doğal ve tarihi güzellikleri ile cezbedici. Natal’ın Dünyaca ünlü sahilinde ne yazık ki her gün yüzlerce hırsızlık olayı yaşanıyor. Gündüz saatlerinde sahilde turistlerin değerli eşyalarını, kameralarını ve telefonlarını çalmakla meşgul olan hırsızlar, gece silah zoruyla turistleri gasp edip soyabiliyorlar.

Özellikle son yıllarda Natal’da turistlere yönelik tecavüz ve kadın cinayetlerinde hissedilir bir artış yaşandı.

 

5. Tijuana, Meksika | 100.77

Tijuana, Meksika

Dünya’nın en çok ziyaret edilen sınır şehir olan Tijuana’yı her gün binlerce turist ziyaret etmekte. Tijuana’nın bu kadar rağbet görmesini sağlayan ise; Meksika kültürünü yaşatan restoranlar ve gece hayatı.

Ancak şehrin karanlık tarafı bize çok farklı bir hikaye anlatıyor. Her ne kadar turistlerin uğrak yeri bir şehir olsa da, şehri ziyaret eden her dört turistten biri; soyuluyor, kaçırılıyor ve hatta yalanıyor veya öldürülüyor.

Şehirde suç oranının son yıllarda inanılmaz büyüme göstermesi kokain, eroin ve metamfetamin ile ilişkili.

 

6. La Paz, Meksika | 84.79

La Paz, Meksika

Meksika’nın en büyük şehirlerinden biri olan La Paz, doğal güzellikleri ve sahilleri ile ünlü bir metropol. Lüks otellerde bile yaşanan hırsızlık ve kaçırma olaylarından sonra, çoğu turist artık La Paz yerine başka alternatiflere yöneliyor. ABD’li turizm şirketleri La Paz’ı yıllar önce listelerinden çıkarmışlar.

 

7. Fortaleza, Brezilya | 83.48

Fortaleza, Brezilya

Brezilya’nın kuzey-doğusundaki Fortaleza olağan üstü güzellikteki okyanus sahiline ev sahipliği yapıyor. Turistlerin sık sık hırsızlar tarafından soyulduğu şehir, artan suç oranı nedeni ile eski cazibesine kaybetmiş.

 

8. Ciudad Victoria, Meksika | 83.32

Ciudad Victoria, Meksika

Meksika’nın kuzey-doğusunda yer alan Ciudad Victoria’nın sokaklarında, neredeyse her gün uyuşturucu kartellerinin çatışmaları yaşanıyor.

 

9. Ciudad Guayana, Venezuela | 80.28

Ciudad Guayana, Venezuela

Parkları ve Dünyaca ünlü şelaleleri ile Güney Amerika’nın doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen turistlerin uğrak yeri olan Ciudad Guayana’da, yabancı turistlerin gece dışarı çıkmamaları için kesin bir dille uyarılarda bulunuyor.

 

10. Belem, Brezilya | 71.38

Belem, Brezilya

Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Belem, Amazon ormanları ile komşu bir şehir. Sahip olduğu doğal güzellikler sayesinde turistlerin uğrak yeri olan Belem’de son yıllarda şiddet ve cinayet oranı inanılmaz bir biçimde artış gösterdi. Belem’e turist olarak gelen ziyaretçiler sık sık kapkaç mağduru oluyorlar.

Şehrin bu kadar tehlikeli olmasının en büyük nedeni artan uyuşturucu kullanımı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Boy Ortalaması En Düşük Ülkeler

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
Facebook | Instagram | YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.