Görsel Pencere
Sonsuz Bilgi Kaynağı

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

İnsanoğlu Dünyanın en zor hava koşullarının olduğu yerlerde bile medeniyet kurabiliyor. Sıcak çöllerde, kara bağlantısı olmayan küçük adalarda ve yıl boyu güneş görmeyen karla kaplı coğrafyalarda.

Görsel Pencere; ortalama yıllık sıcaklık verilerine göre Dünyanın en soğuk ülkelerinin hangileri olduğunu araştırdı.

 

10. Moğolistan

Sıcaklığın -30 santigrat dereceye kadar düştüğü ülke, Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgasının altında kalıyor. Zud adı verilen sert iklim koşulları ülkede kışları yüzlerce insanın donarak ölümüne neden oluyor.

 

9. Estonya

Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biri olan Estonya’da kış Ekim ayında başlar. Ülkenin en soğuk bölgeleri doğusu ve deniz kıyıları.

 

8. Finlandiya

İskandinav ülkesi Finlandiya’da yılın 100 günü ortalama sıcaklık 0 derecenin altında seyretmekte. Ülkenin büyük bölümünü etkileyen yoğun karın etkileri Kasım ayından Nisan’a kadar kendini hissettiriyor.

 

7. İzlanda

Avrupa’nın doğal güzellikleri ve yeşilinin tonları ile ünlü İzlanda da, kış mevsimi oldukça çetin geçiyor. Ülkenin kuzeyindeki Norton Bölgesinde yıl boyu sıcaklık sıfırın altında seyreder.

 

6. Amerika Birleşik Devletleri

Yüzölçümü bakımından Dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olan ABD’nin kuzey bölgeleri oldukça soğuk iklime sahip.

 

5. Kanada

ABD’ye yakın bölgeleri dışında Kanada’nın özellikle kuzey kısımları insan yaşamına elverişli olmayan oldukça sert iklim koşullarına sahip. Ülkenin kuzeyinde yılın 8 ayı kar yüzünden toprak görünmez.

 

4. Grönland

Soğukluğun ortasında kalmış bir yer alan Grönland’da kış aylarında 22 saat gün ışığı gelse de sıcaklık 0 derecenin üstüne çıkamıyor.

 

3. Rusya

Toprakları Asya’dan Avrupa’ya kadar uzanan Rusya’nın en soğuk bölgesi; yılın neredeyse tamamında karla kaplı olan Sibirya.

 

2. Kazakistan

Dünya’nın en soğuk ve sert iklimlerinden birine sahip olan Kazakistan’da, özellikle yüksek rakıma sahip alanlarda sıcaklık yıl boyu -10 derecenin altında.

 

1. Antarktika

Ve geldik Dünyanın en soğuk ülkesi olan Antarktika’ya.

Teknik olarak kıta olarak bilinse de, Antarktika binyıllar boyu karla kaplı buzuldan oluşan kara parçasıdır. Antarktika’nın bazı bölgelerinde yıl boyu sıcaklık -70 derecenin altında.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.